Mbi mizerabilitetin e mediave

Në një artikull të datës 12 tetor me titullin “Gazetari zëdhënësash”, të botuar në Panorama, Blendi Fevziu shkruante: “ajo që shohim çdo ditë në edicionet qendrore të lajmeve, pra produkti i një armate të tërë drejtorësh, gazetarësh, kameramanësh dhe regjisorësh, është thjesht mizerabël, jo për faj të tyre, por për faj të gjithë shoqërisë shqiptare, përfshi edhe mua personalisht.”Konstatimi është

2 Komente

A ka mundesi mos te perdoret kjo fjala mizerabilitet ? Gjendje mizerabel?

E di qe nuk eshte e rendesishme persa i perket temes, por keto fjalet e  panevojshme vertete na jane bere gangrene. Ne shqip eshte mizerje, mizerja,mjerim, mjerimi.

Ngrihen disa shqetesime legjitime, por qe bien poshte te gjitha me sulmin ndaj Rames, per vete faktin se Rama nuk eshte ne pushtet, dhe se duke u sulmuar nga Lubonja, nuk mund te krijohet pershtypja e nje shqetesimi te sinqerte ketu, sepse dashakeqesia, xhelozia, por edhe urrejtja patologjike e Lubonjes per PS-n, por edhe vete Ramen,  te bejne te mos i kushtosh vemendje as shqetesimeve legjitime qe shoqerohen ne kete artikull.

Me fal po a nuk eshte vete Lubonja pikerisht nje personazh publik pjesetar shume i denje i vete shpurres qe denoncon me kete artikull? Publiku nuk eshte budalla z. Lubonja, ju pa sesi u kthyet ne nje avokat te tmerrshem te mashtrimit masiv dhe presionit psikologjik kundrejt shqiptareve perpara zgjedhjeve te 28 qershorit. Nuk mund ti largohesh kesaj pergjegjesie, midis te tjerave , te pakten sepse eshte e fresket, kur duke pire koktail dhe buzagaz nen flladin e mbremjeve te eres para kamerave te Klan-it, ti edhe te tjere puthadore te kesaj kategorie qe ke denoncuar ne artikull, teksa Tiranes i imponohej nje feste intimiduese nga strukturat rrugace te PD-s, ju benit analizat e humbjes te thelle te te majtes. 

E gjitha kjo perpara se te votohej, dhe perpara se te fillonte numerimi i votave. I gjith ky mashtrim (kombetar do ta quaja) i turpshem dhe presion psikologjik, perpara se te fillonte votimi dhe perpara se te fillonte numerimi i votave.

Kesaj nuk ke si ti largohesh aq lehte z.Lubonja, te pakten kesaj.

Kur i hodha syte kujtova se titulli ishte Mbi mizeralitetin e analistave, dhe thashe bravo, po c'ne, s'qenka ashtu.

Nje nga vetite per tu bere anal-ist shqiptar, e cila mbase s'eshte permendur, eshte aftesia per te bere analize analizash te analisteve te tjere. Ne vorbullen e prodhimit te analizave me norme, me ritem te rregullt, si jashteqitja, keta shpesh kapen me analizen e dikujt tjeter, zene nje bisht te saj, e qisin nga konteksti, dhe vazhdojne te shtjellojne pse ajo qe autori i pare s'ka thene nuk qendron.

Une deri aty e vazhdova leximin e kesaj anal-ize, deri tek qitja nga konteksti dhe paraqitja sikur Fevziu kishte bere shkrim me titull "populli e ka fajin" dhe jo me titulin "gazetari zedhenesash", dhe e lashe.

Ah sikur te gjendej nje ilac qe te kuronte semundjen e diarrese qe ka kap anal-istat tane!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).