Manifesti i futurizmit

“Te gjithe jemi ndjer nga pak avanguardista kur kemi qene te vegjel, ateher kur moskokeqarja shperthente nga pafajsia, e jo nga arroganca e shperfillja.Te gjithe jemi ndjer futurista kur luanim me karroca me guzhineta.Te gjithe jemi ndjer ekspresionista, pa vete-dije, kur benim dicka qe na dukej e pamundur ta benin te tjeret; kur benim gjuhen ne forme tubi e te tjeret s’i’a dilnin dot.
Dhe D-ja ndjehet pak impresionist kur luan futboll, dhe O-ja e R-ja.

1 Komente

Des - Mos me kete, mos! Mos e mbush blogun thjesht per te shkruajtur, bej nje perzgjedhje, te lutem, ngushtoji ca filtrat, se nuk ben te prishesh doren! Sinqerisht! Dhe nuk po i futem te te sjell gjithe gabimet ortografike, sepse perkthimin po e kaloj ne heshtje! 

Dhe Des, meqe s'arrita te te pergjigjem dje per ate pyetjen mes gjuhes se folur dhe gjuhes se shkruar. Nuk mundemi kurrsesi te shkruaje ashtu si flasim...  te pakten, ne letersi, pune tjeter nese duam te formojme nje karakter te caktuar personazhi. Kur te te dergoj doreshkrimin, do te te shkruaj me gjate e hollesisht.

 

ps. Bukur Parisi per festa? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).