Man Booker Prize 2009

Trembëdhjetë libra për çmimin “Man Booker”

Trembëdhjetë libra arritën të futeshin në listën e gjatë të çmimeve Man Booker Prize 2009 për romanet, e rritur me një hyrje të re nga 12 të zakonshmet, në atë që gjyqtarët e përshkruajnë si një nga fushat më të forta të konkurrimit.
Dymbëdhjetëshja e “Man Booker”, siç njihet ndryshe kjo [...]

1 Komente

Per mendimin tim , Man Booker dhe Asturias kane bere punen e Nobel-it keto vite, jo sepse ja kane dhene Kadarese, por sepse vertet kane bere nje pune per tu lavderuar, ne nje kohe kur Nobeli ka rene shume poshte dhe eshte kthyer ne nje lobing politik, racist etj, ku vetem vlerat letrare apo vlerat perkatese te cmimit nuk merren parasysh kur percaktohet fituesi. Nobeli eshte kthyer ne nje version te EUROVISION kur nje vit caktohet fitues Harold Pinter vetem se eshte anti-amerikan dhe vitin tjeter per te lare kete borxh drejt Amerikes i jepet cmim Shirin Ebadit, per punen e saj per promovimin e demokracise ne Iran.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).