Lumturia

Gi dë Mopasan, përktheu nga origjinali : akvll d.v.Ishte ora e çajit, para se të ndizeshin llampat. Vila ngrihej mbi det; dielli i zhdukur e kishte lënë qiellin rozë, spërkatur me pluhur të artë; dhe mesdheu, pa një rrudhë, pa një dridhmë, i lëmuar, duke vezulluar ende nën ditën që po merrte fund, dukej si një pllakë metalike e lëmuar dhe e stërmadhe. Nga larg, në të djathtë, malet e zhveshura

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).