Lulelaker me berxolle

500 gr mish tul
2 qepe
2 karrota
2 speca
1 lulelaker e mesme
disa gjethe dafine
pak salce
pak piper,kripe
vaj ulliri
30 ml vere e bardhe

Se pari rrahim mishin dhe e kriposim nga dy anet.Me tej e skuqim lehtaz ne tiganin ku kemi hedhur vaj ulliri.Me tej e shuajme me veren.I shtojme dhe 1-2 gjethe dafine dhe e perzjejme lehte.Nga ana tjeter [...]

53 Komente

ueee mi non,

paskena qene me i menje, se une sa qesh tuj postu pytje ke peshku, qe po Eni pse sna ka bo asigjo per te honger kohet e fundit. na sharroi. smiley

rrofsh, shume e mire smiley

U dukerka shume e mire. Duhet provuar ndonje dite.

Kam vetem nje pyetje: pse ta skuqim me vaj ulliri? Kam lexuar qe kur vaji i ullirit skuqet ne temperature te larte i humbet vlerat e veta ushqyese.

Me cfare shoqerohet? Aman vetem me taratorin qe permend nje peshk ketu jo,lol smiley

po ti kur sdo tarator, pse bon pyetjen : me ca shoqerohet ???

amon mer , shoqerojeni me ca te keni qejf, ose me ca te keni ne shpi smiley

Hi Miss Deizi, nice to see you too smiley,

E bera pyetjen per te ditur ne i shkon nje sallate jeshile apo sallate domatesh? Apo thjesht djathe e ullinj, bizele e brokoli?

Ndonjehere edhe gjerat me te cilat e shoqeron i shtojne ose i heqin shijes se gatimit. Aq shume eshte permendur taratori sa me duket sikur me merren mendte nga era e hudhrave.

ujk une per vete e preferoj vajin e ullirit ndaj atij te misrit apo lulediellit ndaj.

sa per shoqerimin varet nga shija e njerezve smiley

foto esh e sajume vecse kete radhe sepse me humbi foto origjinale qe bera kur bera gjellen smiley

qyqja mi gru,

ti mire qe bon gjellen, por bon dhe fotografine.

e forte je, ne mezi po kapim bishtin e tiganit smiley

Des, ka nga ato qe s'dine as nga e ka bishtin tigani (s'po jap shembuj konkrete). smiley

eee po kto qe permend  ti, se kane provu marmallaten ...prandaj llastohen smiley

Qyqa kjo!Jemi ne kohen e meshkujve metroseksuale. Duken bukur me perparese kuzhine. smiley

po po ke te drejte

sonte ne tirane fitoi big brother dhe njekohesisht  70.000 euro (ose 70.000 fiq smiley) nji katunar Dukati, qe ishte puntor i madh, ngeli tuj gatu e i mbajti 2 muaj me buke ata rrypat aty brenda smiley

Do jene lemerit femrat nga qejfi duke e pa duke gatuar. Se dine qe kendej gjithe meshkujt jane ashtu. smiley E shoh komshine tim si me i miri duke lare xhamat qe ne 7 te m'jesit. Ne darke del me perparese kuzhine t'i hape deren te shoqes.

(du fiq!)

Meshkujt ketej jane dembela, te piset, qe nuk tregojne kujdes per veten dhe jo me te dine te gatuajne.

Bleva 4 fiq sot per neps, por ishin te pabere dhe i kam lene te piqen para se ti ha. e kam shume problem faktin qe frutat e perimet jane te pabere ne shumicen e kohes dhe s'kane shije fare.

Ujk-o, une kam kaluar goxha kohe ne UK ne saje te studimeve. Co-studentet dhe (me vone) koleget qe kam pasur dukeshin njerez shume te rregullt nga veshja, me aq sa mund te shihja nga higjiena poashtu dhe shume te gatshem per te te ndihmuar. Tani se c'benin ne shtepite e tyre se di. smiley

4 fiq? Une per 4 fiq s'ja nisi fare. smiley

Keshtu duken, por ne shtepi bejne vetem beans on toast. Une jetoja me tre te tille gjate universitetit qe hanin ne menyre te hajrit vetem kur gatuaja une. Pjesa e tyre e frigoriferit ishte vetem me kanace baked beans. Jane te ndihmueshem, por nuk jane ne ndonje nivel kushedi me te larte prej meshkujve shqiptare, te cilet kane filluar te kene kujdes per veten dhe perfqesohen me denjesisht. Ama po te flasim per meshkuj italiane, ketu ndryshon puna, ua pelqen edhe arrogancen me ate stil vetedije qe kane. Dy vite studimi atje ishin nje shkolle per te mesuar se si te sillesh ( e mos sillesh) ne jete.

Une kam jetuar dhe ne host family ne Cambridge dhe ne pergjithesi ishte ok. Por natyrisht ishin njerez te njefare moshe... Sdq, ajo qe me beri pershtypje ishin femrat dhe mungesa e klasit kur dilnin darkave ne pub. Visheshin si prostituta dhe pinin jashte mase.

E persa i perket gatimit gjate koheve studentore: ne ate gjendje do kisha qene dhe une sikur te mos kisha jetuar me familjen, trust me. smiley

Italianet dhe greket ne mindset jane shume afer shqipetareve mesa kam pare.

hahaha u shkriva nga dolem nga lulelakra tek meshkujt metroseksuale smiley

Ja po ta them une smiley Lulelakrat i gatuan tradicionalisht femra por sot qe jemi ne eren metroseksuale, ai rol permbushet nga meshkuj. smiley Tashi ty qe te pelqen te kapesh tiganin nga bishti s'mund te te duket relevante por per ca te tjera mund te jete nje bekim! Rrofshin meshkujt! smiley

ta përmbushtëtë ndonjë mashkull me bojë ty jarebi

kane lezet meshkujt qe gatuajne smiley

Vallai mua ma ka mesuar ba'ja lulelakren para nja 15 vjetesh kur metroseksualizmi s'ishte shpikur akoma si neologjizem smiley

Edhe atij ja ka mesuar gjyshja, atehere po qe tradicionalisht gatuanin grate.

Po hajt, se ne jemi akoma shoqeri ne evoluim e siper. Me mire do behet dhe per ju. Bekuar qofshin vjehrrat! smiley

Enka, flm per receten, ate hilen e bukes tek lulelakra tani e mesova.

po Elian ajo puna e bukes eshte shume e vlefshme vertet smiley

Eshte e vertete, qe lakra, lule lakra,i bejne mire shendetit,pa diskutim,10 mire.,ndihesh mire,i lehtesuar!

Mire berxolla, por ate eren e lulelakres, kur zjehet, me thene te drejten, s'e honeps dot fare...

Enka, ku eshte embelsira qe me ke premtuar? smiley

shife me vemendje se kam shkruar qe kur u hedh buke i iken era lulelakressmiley

embelsiren se shpejti shpresoj smiley

Enka,

Falemiderit per receten.  Ia dhashe disa miqve dje, te cilet e gatuan dhe ishte e mrekullueshme.  Shkonte shume me sallate jeshile te perzier.

Na kenaqe smiley

flm ty  ujk smiley do ta kombinoj me sallaten smiley

ujku i humbur  vallai djale per shtepi dukesh, lume ajo qe do te marri ore degjove. Sa here enka jep nje recete te re ti gati ahahhahaha.

Lulelakres per te hequr eren kur zien mund ti hedhesh pak kore buke sic thote enka ose pak uthull brenda. Ka vlera ushqyese nuk diskutohet po une dreqin se dua hic.

 

ujku i humbur  vallai djale per shtepi dukesh, lume ajo qe do te marri ore degjove

oh ç'ma ke marrë nga goja moj ketlina. lumë kësulëkuqja, doja të thoja edhe unë, për ujkun e humbur.

Faleminderit Ketlina,

Me pelqen shume te gatuarit dhe kur shoh ndonje recete te re, dua ta provoj ose t'ua jap te tjereve ta provojne e te me ftojne per ta provuar. Nese martesa varej nga te gatimi atehere po do te isha me fat. Fatkeqesisht, fati fillon e mbaron ketu. Nuk jam ndonje prospekt i kendshem per martese.

ET, do me vesh ne siklet me ate qe me rregullojne laptopin. Eshte bere e pamundur te hap ndonje gje tenden, pa u vene ne siklet smiley.

O ujk, ku ke humbur, se plasa duke te kerkuar, po s'po te gjej gjekundi. Plus qe sharrova dhe per te ngrene!  smiley

Oh sa mire qe erdhe Aida! Te lutem shpetome, duan te me martojne me zor.

Berxolla s'kane mbetur, por kam nje bagel me smoked salmon dhe djathe e mund ta ndajme po te duash smiley

E po, c'te te them, me gjithe kete publicitet qe po i ben vetes, quasi-quasi, mi metto anch'io in lista d'attesa smiley

Shpresoj qe kerkesa ime te merret parasysh dhe te shqyrtohet sa me pare. Mbetem ne pritje te pergjigjes suaj,

Me respekt,

A.

smileysmileysmiley   lol

Salmon i tymosur?! jo, jo, ca brinje qingji, me mire smiley

E dashur zonjushe,

 

FAleminderit per aplikimin. Data e intervistes eshte ne... . Do te kontaktoheni me telefon ne numrin e dhene ne aplikim.  Nese nuk perzgjidheni nuk do te kete komunikime te metejshme.

Me respekt

U. H.

LOL smiley)

smiley

P.S. Nuk e ha mishin e qingjit, bile do t'u ndalohet dhe aplikanteve te perzgjedur per interviste

ore ujk, se të lexova rastësisht: po të vazhdosh t'i bësh kështu publiciteti vetes, do ngelesh beqo gjithë jetën. thuj o 'lla: jam nazemadh, jam beqar se bëj dëngla, etj., etj.... smiley

kaq kisha un

 

Eni, lart flamujt e kongreseve! : )

akvll: lol per te dyja sa the smiley

puc

Akvll,

I have good manners, can't help it, lol.

S'mund t'i nxjerr tere te palarat ne shesh ne nje postim per recete gatimi. Pastaj beqaria ( me dashje a padashje) s'ka vrare askend, vetem i ka bre njerezit nje cike me shume melankolike.

unë po të them që duke thënë: "s'jam gjo për burrë, pranej jam beqar", beqar do ngelesh gjithë jetën, dhe të rrofshin lulelakrat. kaq kam un. reflekto ti. smiley

Ujk po, por me duket se po i hyn dhelpres ne zanat... smiley  Po na shitesh per engjell, mor shejtan, po s'e hame ate kokerr ulliri neve, jo... smiley

eee, ku i dihet, ashtu fut nonjonën në gjynah... Nënë Tereza ka motra shpirtërore nëpër botë... smiley

LOL smiley

Qyqa mo cuno po ti provoje njehere, po ste pelqeu divorcouuu eh thuaj keta cunat e sotem na i lane gocat beqare ne gjithe jeten.

se mos eshte goce ky ujku mre, ene i la te gjithe me gisht ne goje pastaj smiley

S'ka mundesi, Miss Deizi, mos na i prit krahet tani smiley

Des-o, mora vesh qe ju futi Berisha ne... BE. smiley

Ujku po perdor armen e modestise por ky s'ka kuptuar akoma qe...(dhe I quote Hazlitt):

"Modesty is the lowest of the virtues, and is a confession of the deficiency it indicates..."

Ujk-o smiley Ca do na gatuash sot?

Des-o, mora vesh qe jua futi Berisha ne... BE.    smiley

Pse nuk e dhe te tere shprehjen? Vazhdimi eshte: "He who undervalues himself is justly overvalued by others".

Sonte (po te mbaroj te gjithe kete mal me pune qe kam perpara, i cili nuk po ulet ende) dua te bej pule putanesca me polenta e domate.

I was being tactful. smiley Oh, kush e di sa frymezimi & dituria duhet per te gatuar cdogje qe mbaron me putanesca. smiley Te befte mire!

Liqeno. Hahahahahahaha! E fitove nje Guinness nga une. smileyBeni gati pasaportat burra se do hyme ne BE. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).