Llafe acaruese

I paparë, plako, kshu më kshu qe thu ti, rrush,  i/e pavdekshëm, alamet, e lartë ( e naltë ), revolucion, shpirti, që thu ti, rrofsh, kismet, nejse, folim, tranzicion.
Detyra shtëpie ; ndërtoni një fjali që të ketë të paktën tre llafe acaruese
Nëse artikulli ju pëlqen ndajeni me miqtë tuaj në Facebook
 
Posted in Lart & [...]

41 Komente

e dishe tina qe ay pabuksi kishte nje komplet llaftar filmash?

 

smiley

smiley

kshu më kshu qe thu ti plako  s`po e vershelle njeri ket loje te lemerisshmesmiley

ej o rrusho, po ti do me bo revolucion kshu e, e papame je, shum rob i nolt, po nejse folim hajt ciao

sa i nerum do ishte ky blog po t'i kishte pak ma t'hajrit komentatoret, e kom llafin qe do ishte vend i rekomandushem po te mos ishin kaq t'marum keta te gjathtet. nejse se ky s'o muhabet. kom pa i vajz sot qe ishte jeta funit fare, e kom seriozisht, me i ftyre te omel qe ma ka heq zarin.

o motra mbylle pak ballkonin se na iku petlla neve knej

smiley

o yllo, boll u lekunde se na zuni makina tu t'pa n'sy. edhe zafmet e ke me na i dhon icik faqen kur na tako, se nuk konsumohesh.

daje, ma boj i konjak mu, me got te ngrofet. po pra po pa akull, se spihet me akull konjaku, katnar. ene ku e lam muhabetin, te kjo zemra? shum'e mire qenka, puuu apo s'qenka dhe ftofet sot. po duhet te jete e shkollume, se shife si qesh, ka i lloj sofistikimi.

"Puç, puç" eshte e vetmja shprehje e bezdisshme qe me vjen ne mendje.

 Po pse teme me llafe acaruese?

 Hajde bullenge qe paska kjo goca hajde. Ene nga budella sqeka keq smiley

ua tezoro ma hoqe trunin me fotot e fejsbukut mi , si yll ke dale, nejse folim prap ne darke zemra ..puc pucsmiley

ej, po si mi kshu ti, kaq menefregiste gjasme?na fol pra nai llaf se jena dhe me i lagje dhe na bohet qefi kur na flasin rruges. se s'jom ashu tipi un, vetem per shoqni te sinqerte e ke vllain, se jom burr i martum, s'ka pse t'kesh frike.

ca ke bo naji gjo per jeten

Eee mer ej, je zgjuar e po lexon liber e nuk me merr ne telefon tina?! Po ca ben duke lexu mi goc, kush ua ka pa hajrin librave, po leji mi librat.... Ti nuk e di se cfar do, qe ta dish ti iher parja eshte shume e rendesishme, ja te kisha ca me teper une tani kisha ble X6-ten, pse keq, s'e ke mire keshu, duhet me ndryshu, c'i ke keto ide ihere, je shume serioze, gjynof goce e re!

Mos me caj k.. e perdorur nga vajzat. Kur e kam nigju  jam skandalizu

Kët e kam dëgju në mes të detit: Po ti pse smë flet, pse shet prdh? Apo të ta përplas kokën pas murit?

pak a shume te njejten kam degjuar edhe une, dy jevgj po ziheshin ne plazh... ne duke bere sehir e duke ngrene fare.. kur i thot njeri prej ktyre tjetrit.. 'ca ma trash zerin, apo do te te plas per betoni', ne ja futem vrapit.

... kshu plako, e qi thu ti me i llaf shkuna neve atje i her ene i kerkum vllait t'na kthete paret me i llaf. S'kam pare mor pash zotin, m'tha ky. Nigjon ti plako? Po si mor tuç s'ke pare ti, i thash, mu t'mrresh ti copa malokut, po kto pardesynat Barbari me çe i ble mo mortje, me bajga? E me ti hyna mo plako, ku t'dhem e ku t'djeg... Sori, sori, ia bote maloku. Ci "sori" mo plak, kush o Sori? Nigjon ti naro?...

S'ka fjale acaruese, eshte logjika, kumti qe fshihet pas tyre qe permoot fjalen me i llaf...

Po te isha une si ty do beja....filan pune (ide per biznes nga shqiptaret e papune).

Sa leke merr ti? Apo Sa te paguajne?  smiley

Ishte femen kaq e sofistikume saqe edhe makinen e ngiste kom permbi kom.

Keto fjalet qe permendni me duket shume te edukuara perballe vullgaritetit Vlonjat.. Eshte skandal i vertet, ku cdo bisede fillon me q... dhe mbaron k ...    smiley

ej, sa nom qeka ky lokali me ej, qeka njish fare, se lukan ene muzike te mire, jo dupsi dupsi. ene alkolin e paskan origjinal, nuk e kane te bom vet me legen posht banakut. duhet me ardh mo shpesh, se paska ne femra.

Personazh 1

- daje takoje icik ket shoqen time, esh goca filonit, zemer ky shoku im osh artist nga me te miret qe kemi ne shqiperi sot.

Artist

-yllo mos e rruj fare, se me ate bab qe paske qeke m rregull.

Goca

- ua, seriozisht e ke e

Personazh 1

- ka pi zemer, mos ia vej re, se esht artist i mire me verte smiley

Unë s'lexoj poezi se më duken kot, po kjo është kot fare, s'ka asji kuptim, dhe ju jeni të gjithë snoba.

khikhikhi... ho me pusho mo, se e kena mor m patronash. ka per t shkrujt 5 rrjeshta per momen.

rrasi mer pataten,shtrija kabllin

"Po he, ckemi ndonje te re?" eshte shume nervakacurreleberese.  

Kjo me kujtoi: "ça na thua ndonje gje? ", shprehja me koti

"babe"

___

Me thote njehere njera ne msn : jo babe, jo.

Thashe me vete : kjo me merr per ndonje plak matuf, ku eshte baba ketu ? Edhe po mendohesha ç'ti thosha, kur ajo me erdhi ne ndihme. Me dergon nje link jutubi dhe me thote :

Na merre, po te pershendes, eshte Paul Anka, "I love you babe".

Ufffff sa u qetesova ! Nga "baba" qe isha ca sekonda me pare, u bera "i dashur".

Nuk i thashe gje, por kam qene traumatizuar nga ky kapercim metafizik.

Ja keshtu.

ps : Iris, ça na thua ndonje gje ? smiley

Me acarojne ca fjale dialektore qe perdorin ca tartabiqe-femra qe po perjetojne tranzicionin jetesor nga vajzeria tek graria e stazhionuar si psh. inshallah, jarebi,...Me duket tamam sikur flas me gjyshet e tyre.

e ke fjalen per t pakten gjysmen e grave dhe gocave t shqipnise ti kshu. car fjalesh propozon ti me u perdor si zevendesim???

Nuk mbulohet dielli me shoshe,e kam shume inat.

Nga ishe? Ku po shkon?..Dy pyetje asaruese kur takon nje shqiptar!

Kam nje te njohur qe ketyre pyetjeve iu pergjigjet perhere me:"Pse? C'te duhet?".

ti i bie telefonit dhe personi nga ana tjeter kruan zerin dhe te thote si te jete duke luajtur ndonje rol ne teater:"ME THUAJ" ( ne te vertete togfjaleshi duket shume poetik ne vetvete, problemi  ngec te njerezit qe e shqiptojne ate, ndonjehere keta te fundit nuk kane asnje lidhje me poetiken)

ose kur takohesh me nanjerin.. ckemi si je si ke qene.. mire? ne fund kur i jep doren te thot "respekte", ti se di se ca leshin ti thuash.. aha.. po po, te fala.

"Të  dua moj qëne" Acaruse, acaruse, acaruse,...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).