Liri e mediave apo liri e shprehjes

Rasti i rrahjes së Mero Bazes nga biznesmeni Taçi ka rindezur edhe një herë debatin mbi lirinë e mediave. Së fundi ka patur një debat të ashpër në emisionin Opinion i cili pati si jehonë dy peticione kundër njëri tjetrit, të firmosur nga qindra gazetarë, si dhe një numër shkrimesh.Po përpiqem të shpreh mendimin tim lidhur me çka është thënë në këto debate nëpërmjet këtij shkrimi që e konsideroj

6 Komente

Bravo Lubonja, 5 yje. smiley

Une e kisha sjelle dhe si artikull kriesor po s'e paska miratuar qevria. smiley

Mediat tona jane si prifterinjte qe perdhunojne femije por mbrohen nga petku fetar dhe idealizmi i popullit per nocionin prift dhe 'njeri i zotit'. 

Lubonja eshte nga te paktet qe thellohet pakez ne analizat per mediat dhe e thote troc qe mediat tona jane po aq ose me shume koorva sa politikanet tane. Te tjeret, si mekanizma te koorverise bejne analiza te ceketa dhe trulavazhore per popullin.

Ato nuk janë, pra, të lira pasi ato janë të ndërvarura plotësisht me pushtetet që ato normalisht, po të ishin të lira, do të duhet të kontrollonin. Mjafton të kesh parasysh se mediave ashtu si dhe partive politike dhe bizneseve më të fuqishme nuk u dihen burimet e të ardhurave për të nxjerrë konkluzionin se bash tek kjo ndërvarësi e bashkëfajësi qëndron lidhja midis tyre.

Kur i thoshte Frangaj Veliajt ne Opinion "juve duheni rrahur 3 here ne dite" kishte plotesisht te drejte, me perjashtim qe kjo shprehje vlen jo vetem per Veliaj qe eshte pak a shume etalon koorverie i fenomenit media-politike-pushtet-mashtrim popullit, po dhe per vete Frangaj e te gjithe pronaret dhe drejtoret e TV dhe gazetave kryesore ne Shqiperi.

Ne fakt ka shume raste kur mediat tregohen me koorva se politikanet.

Mero ne kete rast rezulton me i kuptushem , me jetsor , me me kembe ne toke  Ndersa Lubonja meret me paravoli Merua kundershton drejtepersedrejti me Logjike . Pa fakte konkrete eshte shume e veshtire te vleresosh Lubonjen ne kete replike te perbashket .

Sidoqofte te dyja cilesore ....por si zakonisht hidh miell e hidh uje .

- Duam fakte zotri leri nenkuptimet . Ku jane faktet ?

Po faktet ishin brenda z. Gjyqtar !- tha

Kritika ka bere punen e vet.

Lubonja vjen me nje artikull te shkruar qarte e sakte, REALITETI I  MEDIAVE.

Br.

Kur i bije per nga Hena i fut nje te pickume Marsit dhe del me thashetheme per Neptunin . Sa i bukur artikulli Lubonjeeeeeeeees . O lele mami , me pelqen shume se keshtu thoshte dhe Nastradini .

Kritika ka bere punene e vet  smiley ?????????????????????????????????????

Per cfare faktesh e kini fjalen ? Ai eshte Lubonja dhe shkruan bukur !! Po Merua mohon . E pastaj ? Po Merua edhe kundershton . Po patjeter kur s'ke fakte dmth merresh me THASHETHEME ose Supozime edhe sikur ti renditesh bukur ose merresh me  ..."e di une , se ma ka thane bab mue "

Per mua do te ishte me interes, qe Lubonja te na i thosh pakez me shkoqur (per emigrantet) ato propozimet/projektet e tija  qe maxhoranca e Berishes dhe opozita e Rames nuk ia ka aprovuar.  

Kush eshte kjo cupka, s'e kisha degjuar me pare? Ja paska bere 8 me 2 Lubonjes, dmth 2 per GSH dhe 8 per argumentat e Lubonjes.

Llogjika e ndjekur siduket eshte ajo e 3-4 vjecareve; nese njeri i thote tjetrit ti e thyeve vazon, dhe ai packa se vertet e theu i thote jo ti e thyeve, bile thyeve dhe dritaren, ky beson qe eshte i pafajshem, ose se paku qe do ti shpetoje shuplakave te prinderve. smiley

Oj Malltezore, seriozisht tani, sa teveqele duhet te jesh qe ta marresh seriozisht idene qe duke hedhur ca bajga si reagim per dicka qe Lubonja thote por qe te gjithe njerzit nga mosha 5 vjec e lart e dine, populli pa pritur do mendojne qe GSH eshte e pavarur? smiley Frangaj te pakten ka b*le ta pranoje qe Klan eshte i njeanshem, s'pretendon ndryshe. Kurse juve vertet jeni sa patetike aq dhe portokalliste me "kunder argumentat" dhe pretendimet tuaja.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).