Lindi GAZETA (me pak probleme, por lindi)

88 Komente

Ja nje lajm shume i bukur! Me jete te gjate atehere Gazeta duke shpresuar se do te kontribuoje jo vetem ne median shqiptare, por dhe me gjere ne te gjithe shoqerine. 

 Obobo mer cuna/goca!. Ku e gjetet kete institutin Antonio Gramshi mor xhan.  Te pakten t'ia kishit vene Trocki si me per gallate ose "Skender Sallaku" (pellazgjisht sallaku=e mengjera=left...) 

Nejse me. Le t'iu shohim punen se gunen e 10. smiley

Pershendes te gjithe kontributoret me kengen Bella ciao

Urime, djema. Se pse kisha pershtypjen qe do ta nisnit me Manifestin Futurist te Marinetit. smiley

In bocca al lupo shokesmiley)

Pres me padurim te kem nr e pare te kesaj gazete ne dore  smiley

 Urime te sinqerta

me kembe te mbare ishalla.

p.s

ça dreqin eshte ist. gramshi?

 

Des, po me zhgenjen. smiley

Antonio Gramsci ka qene kryetar i partise komuniste Italiane, filozof dhe shkrimtar. Jane te famshme "I quaderni" te shkruara ne burg.

Urime per Gazeten!

Suksese dhe me jete te gjate! smiley

 

Urime per Gazeten!

Me duket sikur eshte thene para disa kohesh ketu ne PPU se ku do te shperndahej. Ne te tjeret mund ta lexojme online?

flm flm te gjitheve ne emer te gjithe kontributoreve dhe stafit smiley

ne pdf do dali te merkuren tjeter, pra kur te dale nr 2, qe te mos heqim incentivin e blerjes nga ca njerez. si fillim pdf do te jete tek saktivista, pastaj do te jete tek website antoniogramshi.org qe eshte ne ndertim e siper. aty do te sqarohet edhe se c'eshte instituti a.g., nga cilet eshte krijuar, si funksionon dhe cfare objektivash ka (ne menyre krejt te shkurter e ne vija te trasha, eshte nje grumbullim vullnetar i disa studiuesve e vezhgueshve te fushave te ndryshme te shoqerise, qe synojne evidentimin e disa fenomeneve problematike sociale, propozimin e zgjidhjeve nepermjet nderhyrjeve politike, dhe nisjen e debateve mbi politika e fenomene).

PF, kjo gune na pelqen, institut tingellon me mire se think tank, dhe "Antonio Gramshi" eshte emer me domethenes dhe me i bukur se "Cato" smiley

Cato eshte po ashtu edhe nje emer gjith nenkuptim i perdorur nga shkrimtari fantastiko shkencor shqiptar Alqi Kristo, ne librin e tij "Shetitje ne Kozmos". E kishte me te futme, se pershkruante Token mbas kushedi sa mijvjecaresh Ka-to = To-ka smiley

n'mos gaboj, antonio gramshi kon pas qujt edhe batalionin e ushtareve te ushtris se kapitullume italiane qe iu bashkengjit forcave partizane pas shtatorit 43.

befasisht i zhgënjyer nga kjo faqe e parë...sun rri pa e thonë.

smiley

konstruktive kritikat te lutem, qe te shohim c'mund te rregullojme, dhe ku do kembengulim qe te mos e rregullojme smiley

ja nji psh: her tjeter mos e boni ed ramen si autoportret van goghu.

rames jalla ti vije radha prape smiley

pastaj gazeta eshte lowcost, kopertinat me te bukura gjithmone do t'i beje MAPUA dhe KLANI

posi..

grafikisht e ne pamje te pare, per ne mezzocamminsit, duket sikur ju ka ngel sahati diku ne fillore ne ore te vizatimit tek tema e 1 Majit me njishin e imortalizuar ne dhjet leksh.

titulli eshte abuziv, shpresoj qe numri tjeter te dali me titullin: MAJTAS. 

pritsha diçka me serioze, simbas anuncimit, me te rafinume, mo polished e pse jo mo semsi. Me fjale te tjera me aka"dem"ike. Kshu sic eshte pensionistat afrohen dhe pastaj largohen kur e shofin qe oshte gjo çunash; çunat afrohen e pastaj largohen se e shofin qe oshte gjo pensionistësh. Gocat s'kane ç'te bejne se ju njofin e s'kane ç'bejne, duhet me ju majte me kafe smiley

etj, etj, etj

si gjithmpne po ngutna e folim para kohe se dro na mbaro fryma smiley

do reflektojna smiley

po jemi te sigurt qe asnjehere nuk do e gjejme pamjen e pelqyer nga te gjithe smiley

nje gje eshte e sigurte, qe ndryshe nga te gjitha gazetat e tjera ne shqiperi, designi nuk eshte i kopjuar !

tani ka nje problem, stafi ne pergjithesi eshte kritik ndaj vitrines e spektaklit, sepse mund ta kishim bere bojeqielli me te bardhe gazeten, dhe t'ia vinim emrin De Profundis, qe te ngjante me akademike dhe me korrekte. Po ne fund fare vendosem qe te leme te flase permbajtja smiley

 

e cila do te vije duke u permiresuar, si te gjitha gjerat qe behen per qef, jo per pare (shpresoj, madje jam i sigurte) smiley

de Profundis smiley

Bofshi qejf, e urime.

Ca gjera per ndermarresit :

Se pari, suksese. Nuk eshte lehte te nxjerresh nje gazete ne nje kohe kur s'je i zoti as te shperndash nje fletore me vjersha ne gjimnazet e Tiranes. OK, per t'u pershendetur kembengulja dhe zelli i te zoteve te gazetes.

Se dyti, dhe ketu fillon hithra : ç'mendojne te zotet, ç'gje te re dhe te VLEFSHME sjell kjo gazete ne peizazhin e shtypit dhe mendimit shqiptar ?

Kur them VLEFSHME, nenkuptoj "pertinence", dmth a eshte kjo gazete dhe keto mendime ato çka priteshin te dilnin atje apo jane si diçka e "pavendte".

Gjithsesi, s'mund te gjykosh opinionet e ketij apo atij, kjo pune ka mbaruar me kohe. Keto opinione te gazetes duhen respektuar ne qenien e tyre. Thjesht mendoj se ndoshta mund te kishim nevoje me shume per gjera te tjera.

Nejse, pa lidhje. Suksese.

Ky fondacioni "Antonio Gramshi" mos eshte binjak i atij "Qemal Stafa" ?????

jo, dhe s'ka lidhje organike me asnje institucion apo organizate tjeter. qellimi eshte te furnizoje diskursin politik me teza sociale e te majta!

hajt urime.

Hurb sa i komplikuar je or burre; ç'mendojne te zotet, ç'gje te re sjell, bjeri shkurt, mos e zgjat. Ka veç nje fjale per te cilen ja vlen te jetosh e vdesesh, - tha toger koloneli Frank.

Keshilla ime e vetme eshte qe nje Megan Fox ne kopertine ne vend te nje te sapodaluri nga Auschwitz, do ti sherbente shitjeve. Ve dakort gjithe publikun.

E di qe po me mbushet mendja te bashkepunoj dhe une me keta ? Si apartiak dhe pothuajse apolitik qe jam, s'e kam per gje qe te bashkepunoj me Che Guevaren dhe me Kisingerin, jam pak a shume si Shaqo Bregu. Nejse.

Puna eshte ketu :

- Cfare shtrese lexuesish synon kjo gazete ?

- Cilat jane pritjet e saj ?

- Dhe sidomos, ama sidomos, meqe jam duke vdekur urie, a paguajne gje per tekstet e ofruara apo edhe keta, si gjithe shoket, punojne "à l'oeil" ?

Pres pergjigje, sidomos per te treten. Dy te parat, edhe mund t'i anashkaloni.

 

Per te treten: ne ne pergjithesi paguajme per kete (sipas mundesise), se e prodhojme me kontributet tona.

Por kemi ndermend qe nje faqe t'ia kushtojme kritikes se artit, nese ende do pergjigje per dy te parat, na thuaj.

 

Urime e me kembe te mbare!

Cili eshte target grupi i kesaj gazete?

ata qe dine te lexojne, e jo vetem, por dhe qe kuptojne ate qe lexojne. 

Kjo do te ishte nje gje e mire po te konsiderojme dimensionin e popullesise shqiptare ne pergjithesi dhe dimensionin e lexuesve ne vecanti, por impakti i pare viziv me kete gazete nuk me le te kuptoj kete qe ti po pohon.

Perkundrazi me duket se gazeta ka nje target grup shume te qarte te cilin po evitoj qe ta permend ketu per te evituar diskutimet.

Thjesht pyeta per te patur nje konfirmim nga autoret per te kuptuar nese cfare shoh eshte e bere me qellim apo rastesisht.

boo ca m'ke kujtu! E kom pas qamet qef at liber. Bashke me 'kronike ne qytetin Sdikuisht' (parajse komuniste shqiptare e shek 21)

 

Cato eshte po ashtu edhe nje emer gjith nenkuptim i perdorur nga shkrimtari fantastiko shkencor shqiptar Alqi Kristo, ne librin e tij "Shetitje ne Kozmos". E kishte me te futme, se pershkruante Token mbas kushedi sa mijvjecaresh Ka-to = To-ka

c'eshte kjo gazete ?

trakt komunist ? 

smiley

Suksese çuna edhe pse s'ma merr mendja te behet gazeta ime e preferuar, jo per menyren e te shkruarit e cila besoj se do te jete mbi nivelin e shtypit te perditshem shqiptar, as per tematiken e shkrimeve, por per ngjyrimin ekstremo-majtist qe doni ti jepni gazetes dhe veprimit tuaj politik. 

Thjesht per kuriozitet, Instituti Antonio Gramsci eshte krijuar si kunderpeshe e Institutit De Gasperi?

e para, nuk duam t'i japim ngjyrim ekstremo majstist, aspak. po te ishim per ngjyrim ekstremomajtist nuk hapnim gazete smiley

e dyta nuk krijohet si reaksion ndaj asgjeje tjeter pervecse vokacionit te personave qe e krijojne smiley

ok, me ngaterroi Gramshi per te dyja pikat smiley

Urime!! mendoj se do tè keni sukses..njerzit janè tè uritur pèr lajme qè pèrshkruajnè  jetèn e tyre,qè pèrshkruajnè se si ata mendojnè e jetojnè dhe jo se si ata duhet tè mendojnè e jetojnè!!

arb, njerezeve iu ka ardhur ne maje te hundes duke lexuar lajme qe pershkruajne jeten e tyre! njerezit duan te shohin ndryshime, kane 20 vjet qe lexojne lajme... Le qe, pse duhet te lexojne lajmet, njehere, kur jane ata vete lenda e pare e lajmit.

Njerzve ju ka ardhur nè majè tè hundès duke lexuar lajme qè nuk i kuptojnè dhe nuk duan ti kuptojnè...mediat flasin e pèrshkruajnè jetèn e njerzve por gjithnjè nga pikpamja dhe interesi i tyre,si ka mundèsi qè duhet tè shkosh nè shqipèri qè tè kuptosh se çfarè bèhet andej dhe si jetojnè njerzit nè tè vèrtet??me gjithè ato media qè ndodhen aty dhe qè unè i ndjek pèr ditè ajo qè mè habit mè shumè kur kthehem nè shqipèri èshtè informacioni i shumtè qè mar nga njerzit...informacione qè kanè tè bèjnè me jetèn e tyre,probleme dhe halle qè shkaktarèt dhe zgjidhjet e tyre janè tè njohura nga tè gjithè...por qè askush nuk flet dhe ngre zèrin sepse njerzit kanè frikè,mua do tè mè pèlqente njè gazetè dhe gazetarè qè nuk kanè frikè tè denoncojnè hallet e njerzve tè thjeshtè,duke ju treguar edhe atyre dhe gjithè pjesès tjetèr tè shoqèrisè,duke filluar qè nga puntori qè nuk i flet dot me gojè padronit e deri tek gjykatsit qè nuk ju a mban tè bèjnè punèn e tyre... se frika mund tè vritet!!!!tè paktèn kèshtu mendoj unè,ndoshta edhe gabohem se unè nuk jam specialist mediash por do tè mè pèlqente diçka e tillè...i uroj fat gazetès!!

Te them te drejten, kam pasur gjithnje respekt per Gramshin. Nuk e di pse, me dukej shume i mire, i shtruar, i qete, qe nuk flet shume, kokulur. Aq me teper qe ky emer me kujton Olimbine, nje minuke te vockel qe ishte aq e kendshme. Gramshi ka njerez shume te mire, mjafton nje Olimbi dhe une mund te deklaroj se Gramshi eshte qyteti i endrrave te mia. 

_______

Meqe ra fjala tek gazeta, sol-nocturnus, falemnderit per pergjigjen n° 3. Mendova se mund te bashkefitonim por e shoh se kisheza ku kam trokitur qenka me e rreckosur se vete une. Mire. Do te isha kureshtar per dy pyetjet e para. Ju falemnderit. 

Asnjeri nga ne nuk jeton ne rrecka, dhe gazeta nuk eshte e rreckosur. Problemi eshte se a) nuk besojme ne kisheza e xhamireza dhe b) eshte dicka qe ka lindur nga pasioni, dhe nuk duam ta monetarizojme pasionin...

Gazeta synon t'i jape ze kritikes sociale, kulturore, ekonomike e politike sipas bindjes se kontributoreve. Nuk ka lajme (per kete ka plot gazeta te tjera). Ka censure, sepse eshte gazete qe zhvillohet nga disa njerez me bindje politike, dhe nuk eshte aspak asnjanese (gazeta pa censure dhe asnjanese ka serish sa te duash ne treg).

Synon te mberrije tek cdo lexues qe di te lexoje.

Ka qene nje poet ketu ne France, ne Paris, njefare André. Nje poet madhor. Vertete shume i mire. Por i shkreti ishte tere rrecka, jetonte si varfanjaku me i madh i Parisit, mjekren e palare prej muajsh, faqet ne grope, e syte e zgurdulluar.

E pyesnin : o Andruq, po leri o lumemadh ato letra se do marrç veten ne qafe. E ky pergjigjej : po ska gje more ditezinj, ska gje, se nuku mirrni vesh ju nga pasioni. E keta te tjeret ia prisnin : o Andruq, po lere ore pasionin se te doli shpirti, je bere si rrezik vdekje. E ky ua kthente : ska gje, emrin tim do ta degjoni pas shekujsh. E keta nxeheshin : o Andruq, po ta kane harruar emrin qe tani more, ç'do kujtohen njerezia pastaj... E ky ua flakeronte : ore yve aty, mirrni vesh apo s'mirrni, nuk e dini ju se pasioni thyen arra pa dhembe ? E keta ia perplasnin : mire Andruq mire, paç veten ne qafe se ne te dolem borxhit.

Eh mire, qe thoni yve, Andruqi na vdiq ne nje dhome te vockel 5 meter katrore, me ca konserva te hedhura gjithandej, e me ca poezira qe te kallin daten. Kam deshire t'i thur nje poezi :

Andruq, ti ke ikur tashme, aq larg

Barku yt, i rrafshuar dhe i thate.

Shpesh te kam menduar neper nate,

Kur me shoket pinim tere shamate.

Perse nuk prite nje dore te zgjatur

Nje tufe parash mbi pellembe te hapur ?

 

 

 

 

Aty tek kontribuesit,te gjithe emrat e te tjereve i keni vene vec e vec kurse emrin e Blendi Sales e keni ngjitur me ate te Arlinda Gumes,ju lutem na tregoni tregon solidaritet majtist mjaftist kjo apo eshte thjesht nje rastesi.

eshte gabim i designerit, dhe ka edhe dy tre gabime te tjera qe do te rregullohen.

meqe paske bo batute, ma lejo nje batute mbrapsh

po te qe per solidaritet do kisha vene emrin e plakes tate!

Des, po me zhgenjen. Big Grin

Antonio Gramsci ka qene kryetar i partise komuniste Italiane, filozof dhe shkrimtar. Jane te famshme "I quaderni" te shkruara ne burg.  me zhgenjen. Big Grin

 

(Ana, te shaj pak ketu se siper skishte " Pergjigju&quotsmiley

 

Jo moj, ashtu eee, se dija.

Mos ka qene gje me origjine nga Gramshi ky! smiley

 

Pyesja, ca eshte ins. Gramshi, ku ins = instituti.

Po mire, mo, ja me shave, u kenaqe?! smiley

s'do rrime te "zihemi" tani, e njihje apo s'e njihje gramshin... smiley

Solo nuk po te pergjigjem me batute,se nuk dua te perfitoj nga rasti qe une ty te njoh dhe ti mua nuk me njeh,keshtu qe me qe ma permende plaken,ne fakt kam nja 10 vjet qe nuk e kam,pa e zgjat shume,shoku,bone gabim!Nuk te them asgje,as nuk te shaj,por ama nje gje ta kesh te qarte,shume shpejt ,pune ditesh,do te ta jap nje kafe.

Sinqerisht Brad, nuk arrij te te kuptoj!

Tjetri te permend nenen qe mesa pohon te mungon prej vitesh (me vjen keq per kete) duke te ofenduar dhe lenduar pa patur nje justifikim te forte. Por edhe sikur te kishte...

Dhe ti i thua se pune ditesh dhe do t'i japesh nje kafe?!

Me fal, por...

hajde Bredo, meqe me njifke, te parku i autobusave e kam shtepine (ne rast se nuk e dije). Hajde se ta jap une kafen, turke

 Blendi Salaj eshte revizionist, une nuk mendoj se eshte i majte. Shoke: hiqni gjarperin nga gjiri. Shtypjani koken meselese!

 

Tv-CW-IOs3jdM:http://link.lanic.utexas.edu/~bennett/__322/1a~Deng_as_revisionist.jpg" alt="" />

 

Po mire, mo, ja me shave, u kenaqe?! Tongue

 

Jo. Do te shaj prape, po per momentin po e ruj si tip bonusi.

 

 

s'do rrime te "zihemi" tani, e njihje apo s'e njihje gramshin...

 

pse jo, te peshku jemi.

 

sifoqofte smu pergjijg njeri se pse eshte ai ist. gramshi aty- mah

Kjo Gazete e re , mbeshtetur tek emri A. Gramshi, do sjell kulture neper vatrat tona.

Te lumit ne Shqiptaret, per keta gazetar.

Ja nje shembull kulture , e paarritshme per njerez dosido si puna ime.

eshte gabim i designerit, dhe ka edhe dy tre gabime te tjera qe do te rregullohen.

meqe paske bo batute, ma lejo nje batute mbrapsh

po te qe per solidaritet do kisha vene emrin e plakes tate!

Brad te kerkoje falje, nuk me takon te nderhyj ne problemet tuaja, po e solla per te treguar kulturen e larte.

ne kulturen e presim nga ju, yjet e pashuar te demokracise. lum mema parti qe u ka.

Kur ju jeni kunder, ne jemi aty ku duam te jemi...

Kur ju jeni kunder pa e lexuar, ju jeni aty ku duam te jeni...

@lumidrin, nuk me duket fair play kjo qe po ben

p.s

keto t'i shkruaj se te kam respektuar  gjithmone ne cdo gje qe ke shkruar

 

@sol, ne gjithe kete pseudo-miqesi virtuale mbetesh nje mik i rralle

poshte komunizmi, poshte komunistat, vdekje gazetes 

 flo - 24 Sht 2009 - 1:33pm

 

@lumidrin, nuk me duket fair play kjo qe po ben

 

s'te duket fair play?!!! Tjetri i permend nenen, ty 'te duket fair play?!!!!

 

Urime i nerumi Sol...Paste rruge te gjate e u kendofte nga njerez te interesuar. Po qe per daulle shpuristesh qe kane nuhatje zagari gjahu e dine e kuptojne cdo gje se "ua ka thane baba "  ( pa u profilizuar mire GAZETA ) ... mo e vre mendjen . Ketu kane qene , ketu jane e ketu do jene , me m...jalte ne goje e helm ne shpirt !

Edhe njehere URIME !!!!!

flo!

As qe e kisha nder mend te komentoja lajmin.

Sol & Co, nuk eshte se duan komplimente.

Te komplimentosh hapjen e nje gazete te re ne Shqiperi , me kete bollek reshjesh ( gazetash) qe kemi, eshte te urosh qe shiu te jete i thate.

Fair play? Nuk bera asnje nderhyrje te keqe.

SHPRESOJ QE SHKRIMET E GAZETES TE MOS JENE PASQYRE E MLLEFIT TE PASQYRUAR ME SIPER NGA IDEUESI, TOO BAD INDEED.........

Per fat te keq, ne Ameriken Latine, ku e majta eshte shume me e perparuar se ajo e Shqiperise, gazetat e ketij lloji vijne e shkojne. Jo pse nuk ka mjaft lexues por sepse komentatoret e ketyre gazetave ne prag te zgjedhjeve gjithmone i'u bashkohen partive te medha. Shpresoj qe nuk do keni fatin e tyre dhe t'iu shkoj puna sa me mire. Suksese ne te ardhmen...

Falenderoj te gjithe komentuesit, javen tjeter pdf e gazetes do te vendoset te saktivista per ata qe nuk kane mundesi ta lexojne ne shqiperi.

Gazeta eshte nje botim i fokusuar tek teoria e kritikes sociale, filozofia e praksisit, etj. Kjo gazete do te kete gjithnje prezente analiza dhe propozime te natyres ekonomike, politike, ligjore, kulturore e sociale, do te kete satire, art e perkthime. Vija politike e gazetes eshte majtas. Nuk eshte komuniste, as anarkiste, eshte gazete qe filozofikisht qendron prane qendres se majte, ne perspektiven qe autoret kane per zhvillimin e shqiperise e te shoqerise ku jetojme (natyrisht qe kjo eshte me specifike ne secilin artikull).

Pranohen kontribute nga te gjithe ata qe nuk bien ndesh me politiken redaksionale smiley

 

Altermondializmi, qender e majte ? Gje e re kjo.

Che Guevara, qender e majte ? Edhe kjo, gje e re.

Nese doni nje opinion timin, keshtu kot, altermondializmi dhe Che Guevara (bashke me Manu Chao - nje kengetar me kapuç lule-lule ne koke) bejne pjese ne ekstremin e majte.

Qendra e majte eshte e majta europiane, socialistet franceze, Gordon Brown, SPD gjermane, etj.

Por Noam Chomsky nuk eshte socialist, ai eshte zedhenesi i huliganeve revolucionare te metropoleve te Europes. Keshtu qe kam pershtypjen se jeni duke bere lojera fjalesh.

Ose jeni te qendres se majte dhe nuk perziheni me Guevara e me Chomska, ose zgjidhni keta te fundit dhe thuaji vetes ekstrem i majte.

Njerezit nuk duhet te kene kurre turp per beben qe ata bejne.

gordon brown dhe spd me socialistet franceze ne fakt jane e majte e qendres smiley

nuk na vjen turp, po debatet le t'i ruajme per ceshtje e per fenomene qe trajtohen, etiketat vendosini si te doni. mund te na quani dhe neoliberale po qete rehat

Mire.

Me pelqen ambicja inisiativa  majtas por jo komuniste,socialiste si Laburistet ne Angli!  

      smiley     Bravo, Urime!Rruge te gjate, thente Zoti!

solo, komplimente ty dhe cunave per punen dhe kembenguljen. faleminderit dhe per hapesiren. Idete e majta, sociale, popullore, ne mendimin tim, jane iluministe dhe intelektuale, te ndjeshme dhe te dobishme.

 

Kjo teme eshte bosh dhe pavlere per mua po meqe hyra dhe pashe edhe ca "ide iluministe" me te shara nga nena, po i them dy fjale:

E para, kjo fletushke, duke u botuar nga "instituti A. Gramshi" (nuk e dija qe ekziston nje institut i tille), nuk mund te jete tjeter vetemse ekstrem i majte, ose me mire komuniste e linjes bolshevike, pasi ky A. Gramshi, ka qene leninist.

E dyta, me aq sa kam arritur te lexoj shkrimet e ketyre bolshevikeve te rinje, nuk mund kurre t'i klasifikoj si qender e majte. Keta kane dale edhe ne mbrojtje te E. Hoxhes.

Keshtu qe me mire do te ishte sinqeriteti i ketyre persa i perket asaj qe kane bindje dhe perfaqesojne keta njerez, se tek e fundit mund te nxjerrin ndonje financim nga familjet e medha komuniste dhe mund te kene lexues te rregullt veteranet.

Shqiperia per mua nuk ka nevoje per ata qe mbrojne totalitarizmin me maska bajate te politikave sociale, qe mbrojne leninizmin dhe stalinizmin apo ndalimin e prones private, qe kerkojne te rehabilitojne komunizmin ne Shqiperi. Vlere, gjithmone sipas mendimit tim do te kishte mbrojtja e ideve social-demokrate, ndarja e qarte nga e ekstremi i majte, denoncimi i krimeve te komunizmit, berja e pranishme per shqiptaret e Fabian Society, e social-demokratit gjerman E. Bernstein etj.

ups, harrova, Bernstein eshte revizionist dhe anti-marksist qe bolsheviket e konsiderojne armik.

me ke flas edhe une... po shkrimet e ketyre edhe per blog nuk jane lere me per gazete periodike, satirike, politike dhe kulturore...hihihihi

neper kioskat ku shiten gazetat, ne tirane, durres, elbasan, shkoder, korce, fier, vlore, lushnje, sarande, lezhe dhe gjirokaster (ne qytete eshte vetem ne pikat kryesore te shitjeve, 2-3 me te medhajat).

Ironia e realitetit shqiptar post-komunist eshte qe, nderkohe qe 20 vjet me von e majta ka mbase me shume simpatizante si kokra, padyshim shume me shume media ne pronesi, ka qene mbase gjysmen a me shume ne pushtet, ka pasur avantazhin ne startin mbas renies se komuizmit, por ne Shqiperi behet kryesisht politike e djathte (sort of) dhe e majta si filozofi e mirfillte politike s'egziston, te pakten krahasuar me te majten ne Amerike.

Pertej faktit qe te dyja anet nuk para kane programe substanciale, gjendja kaq kritike e te majtes mbase eshte se ka ngelur ne hava, ne nje limbo state, me nje kembe tek Enveri (dhe mos distancimi real prej qeverisjes dhe sistemit komunist, i.e., Ruci & co akoma ne parti) dhe nje kembe tek oportunizmi i atij qe vjen ne pushtet te se majtes.

E gjithe kjo se mu qesh kur lexova qe do ishte e majte gazeta, dhe mendova se sa shume shtyp e media e propogande "te majte" kemi ne Shqiperi qe ne fakt s'ka shume gjera te perbashketa me te majten, perpos te qenit ne menyre direkt pro Rama, ne menyre indirekt pro trashegimise komuniste, dhe gjithmone anti Berishe.

Mbase kur te clirohemi nga kompleksi i idujve dhe kulteve do fillojme dhe ne shqipot te mos fleme me vjerren per inat te mulluxhiut. smiley

 

Having said all that, urime gazetes. smiley

Ky eshte nje koment i nje vizitori lene tek saktivista, i cili mendoj se i sqaron mire te gjithe "antonio-fobiket" smiley

"Pervec ketij sugjerimi mbi paleten e ngjyrave, dua t'ju falenderoj edhe per emrin e institutit. Jane ngjirrur shqiptaret duke rrahur gezofin e gjoksit per te pronesuar popull qe nga Leka e deri tek papa Albani, duke rivendikuar Krispin e Ataturkun, duke u vetetronditur me shqiptarine e margjinaleve si Aleksander MOjsiu apo Eliza Dushku apo qofte edhe Belushat, po perhere kane harruar te prekin me respekt nje martir e vizionar te lirise si Gramshi, i cili, per aq vlere sa ka gjaku, e kishte ne perqindje...te duhur nga ky qe kemi edhe ne."

Ja nje artikull per gazeten. E perktheni vete ju, se aq mund ta beni. Flet per idhullin tuaj, Noam Chomsky. Dhe te me falenderoni sepse po ju gjej materiale.

__________________

NOAM CHOMSKY AND GENOCIDAL CAUSALITY

Author: Marko Attila Hoare
Uploaded: Monday, 31 August, 2009

 

 

Dissection of Chomsky's sophistry on the issue of who was to blame for Serbian ethnic cleansing in Kosova

It is with some hesitation that I comment on the exchange between Noam Chomsky and Ian Williams over the question of responsibility for the bloodshed in Kosova in the late 1990s. Chomsky has no expertise and nothing interesting to say on the topic of the former Yugoslavia, and it is only because of his status as the world’s no. 1 ‘anti-imperialist’ guru that his utterances on the topic attract as many responses as they do. Chomsky epitomises the ‘anti-imperialist’ ideologue who believes in two things: 1) that the US is to blame for everything; and 2) that everything the US does is bad. If you share this worldview, then nothing said by Chomsky’s critics, such as Williams or Oliver Kamm, is going to convince you that he may be wrong on Kosova. If, on the other hand, you do not share this worldview, and are not star-struck by the celebrity Chomsky, then his rambling comparisons between the Western response over Kosova and the Western response over East Timor can only appear extremely tortuous and boring. It is tiresome yet again to point out, for example, the absolute falsehood of Chomsky’s claim that ‘the crimes in East Timor at the same time’ as the Kosovo war ‘were far worse than anything reported in Kosovo prior to the NATO bombing’ – it simply isn’t true.

 

I am using Chomsky, therefore, only to open a discussion on the question of genocidal causality, and the insidious nature of the sophistry employed by Chomsky and his ‘anti-imperialist’ comrades: that Serbian ethnic-cleansing in Kosova occurred in response to the NATO bombing and was therefore NATO’s fault. As Chomsky put it: ‘The NATO bombing did not end the atrocities but rather precipitated by far the worst of them, as had been anticipated by the NATO command and the White House.’ The thrust of Chomsky’s argument is that since NATO commanders predicted that the NATO bombing would lead to a massive escalation of Serbian attacks on the Kosova Albanian civilian population, and since this prediction was borne out, then NATO is responsible for having cold-bloodedly caused the atrocities that occurred after the bombing started.

 

The falsehood of this logic can be demonstrated if we ask the following questions:

 

1) Chomsky claims that the bombing precipitated ‘by far the worst’ of the atrocities, but what precipitated the bombing ?

 

The answer is that the NATO bombing of Serbia in March 1999 was precipitated by Belgrade’s rejection of the Rambouillet Accords. Belgrade was aware that rejecting the Rambouillet Accords would precipitate Serbia being bombed by NATO, but rejected them nevertheless. By Chomsky’s own logic, therefore, Serbia’s own actions precipitated the NATO bombings, and were consequently responsible for those bombings. Since, according to Chomsky, the bombings led to the atrocities, that means that Serbia was responsible for the atrocities after all.

 

What Chomsky would like us to believe, is that if a US or NATO action produced a predictable Serbian response, then the response was the fault of the US/NATO. But if, on the other hand, a Serbian action produced a predictable US/NATO response, then the response was still the fault of the US/NATO. This is self-evidently a case of double standards.

 

2) Chomsky claims that the bombing precipitated ‘by far the worst’ of the atrocities, but what would have been precipitated by a failure to bomb ?

 

From reading Chomsky and his fellow ‘anti-imperialists’, one would almost believe that the bloodshed in Kosova had been – in Edward Said’s words – a ‘Sunday school picnic’ prior to the NATO bombing. Yet this is what Human Rights Watch reported in January 1999, more than two months before the bombing began:

 

The government forces intensified their offensive throughout July and August [1998], despite promises from Milosevic that it had stopped. By mid-August, the government had retaken much of the territory that had been held by the KLA, including their stronghold of Malisevo. Unable to protect the civilian population, the KLA retreated into Drenica and some pockets in the West.

Some of the worst atrocities to date occurred in late September, as the government’s offensive was coming to an end. On September 26, eighteen members of an extended family, mostly women, children, and elderly, were killed near the village of Donje Obrinje by men believed to be with the Serbian special police. Many of the victims had been shot in the head and showed signs of bodily mutilation. On the same day, thirteen ethnic Albanian men were executed in the nearby village of Golubovac by government forces. One man survived and was subsequently taken out of the country by the international agencies in Kosovo.

 

The government offensive was an apparent attempt to crush civilian support for the rebels. Government forces attacked civilians, systematically destroyed towns, and forced thousands of people to flee their homes. One attack in August near Senik killed seventeen civilians who were hiding in the woods. The police were seen looting homes, destroying already abandoned villages, burning crops, and killing farm animals.

 

The majority of those killed and injured were civilians. At least 300,000 people were displaced, many of them women and children now living without shelter in the mountains and woods. In October, the U.N. High Commissioner for Refugees (UNHCR) identified an estimated 35,000 of the displaced as particularly at risk of exposure to the elements. Most were too afraid to return to their homes due to the continued police presence. [our emphasis]

 

(Contrary to what Chomsky says, the number killed in Kosova prior to the start of the NATO bombing was greater than the number of East Timorese civilians killed by the Indonesians and their proxies during the whole of 1999).

 

Chomsky is saying that if - instead of presenting an ultimatum to Belgrade at Rambouillet and then proceeding to bomb Serbia when Belgrade defied that ultimatum - the NATO powers had given Belgrade a free hand in Kosova, then Serbian repression in Kosova would simply have continued at what he considers to be an acceptable level. Of course, there is no way of proving one way or the other what would have happened in Kosova if NATO hadn’t gone to war in the spring of 1999, but given the catalogue of horrors in the former Yugoslavia that were demonstrably not ‘precipitated’ by Western military intervention – the destruction of Vukovar, the siege of Sarajevo, the Srebrenica massacre, the killing of at least 100,000 Bosnians, the ethnic-cleansing of 300,000 Kosovars, etc. – the evidence suggests that it would not have resembled Edward Said’s ‘Sunday school picnic’.

 

3) Chomsky claims that the bombing precipitated ‘by far the worst’ of the atrocities, but even if this were true, would this make those atrocities NATO’s fault ?

 

Genocides are invariably ‘precipitated’ by something or other. The Armenian Genocide was ‘precipitated’ by the outbreak of World War I and Tsarist Russia’s military advance into Anatolia. The Rwandan Genocide was ‘precipitated’ by the Rwandan Patriotic Front’s offensive against the Rwandan Army, the Arusha Accords and by the shooting down of the plane carrying Rwanda’s President Juvenal Habyarimana. Of course, it is entirely legitimate for historians to interpret instances of genocide as having been ‘precipitated’ by something or other, but anyone who uses such explanations to shift the responsibility away from the perpetrators – whether Ottoman, Hutu, German, Serbian or other – is simply an apologist or a denier.

 

On 30 January 1939, Adolf Hitler gave a speech to the Reichstag in which he stated: ‘If the world of international financial Jewry, both in and outside of Europe, should succeed in plunging the nations into another world war, the result will not be the Bolshevisation of the world and thus a victory for Judaism. The result will be the extermination of the Jewish race in Europe.’

 

Hitler therefore made it explicit that the outbreak of a world war would result in the extermination of the Jews in Europe. Indeed, the outbreak and course of World War II ‘precipitated’ the Holocaust. Britain and France, when they declared war on Germany in September 1939, were by Chomsky’s logic responsible for the Holocaust. Some ‘anti-imperialists’ have, in fact, attempted to make this very point.

 

In sum, Chomsky’s case is a disgrace at the level of plain reasoning, never mind at the level of ethics.

 

Let there be no mistake about this: atrocities, ethnic cleansing and genocide are the responsibility of those who commit them. Whatever ‘precipitates’ them, they are the fault of their perpetrators. And it would be a sorry world indeed if were were to allow perpetrators to deter us from taking action to stop atrocities, ethnic cleansing and genocide, by their threat to commit still worse crimes in the event that we do take action.

po mire, nga cili sinaps te erdhi ky impuls ne tru qe te peshperiti emrin e idhullit tone? si e gjete qe ne paskemi idhull chomskin? se jo vetem qe ke zbuluar tek ndonje clairvoyant qe ne kemi idhull chomskin po qenke lodhur edhe per ti nxjerre bojen...!

a) ne nuk kemi ndonje idhull

b) chomski, sipas pikes a nuk eshte idhulli jone

c) kjo gazete shperndahet edhe ne kosove, dhe e konsideron ate pjese si truall shqiptar. ata qe shkruajne ne kete gazete per kosoven jane njerez qe kane bere burg prej serbit, ose kane luftuar per clirim. nuk presin moralizma nga une e nga ti!

Po jo more mik jo, nuku benet keshtu. Nuk keni idhuj ? Vertete ? Mire, po perpiqem t'ju besoj.

Une thjesht terheq sinjalet e alarmit, ju them :

"Hej, çuna, kujdes ketu ! ka mina. Anti-imperializmi juaj ka shije te keqe. Kujdes nga Chomsky, Débray, kujdes nga Ramonet, kujdes nga Guevara, e kujdes nga turma altermondialiste ku jane strukur gjithfarelloj njerezish : huligane, anarkiste, trockiste, islamiste, revizioniste. Kujdes çuna, kujdes."

Thjesht terheq vemendjen. Sepse fjala fjalen e grepi peshkun dhe veç kur ta shohim veten ne prehrin e atyre qe s'na duan kurrfare te mire. Gjerat jane te lidhura. Pajtohu me shokun e ngushte te Che Guevares, filozofin Regis Debray, dhe veç kur ta shohesh veten duke llomotitur kunder vellait tend. Prandaj duhet zgjedhur nje linje ku nuk rrezikon te behesh ferre. Dhe linja eshte e ditur : nuk ka ideologji tjeter perveç asaj te mendjes dhe zemres. Nese mendja merr guxime te çmendura per t'u pajtuar me armiqte e tu, atehere zemra duhet te nderhyje dhe te thote jo ! kjo s'shkon.

Nejse. Nese deshironi ndihmen time, mund t'ju ofroj ndonje artikull me vlere per Kosoven, nga filozofe qe kane ditur t'i bashkojne tru dhe zemer, siç thashe me lart.

Mendimi i kundert duhet te ekzistoje, por gjithmone i shoqeruar me nje kritike anash, dhe jo te leshohet si lopa bajgen, sepse ashtu i bie qe ta kthejme trurin tone ne nje depo mbeturinash ku gjithkush sjell berlloqet e veta.

Hajde shendet, e me faqe te bardhe. Dhe e gezofshi fundjaven.

impulsi ? besoj pas ketij dialogu  smiley

 

Hurbinek

"s'e kam per gje qe te bashkepunoj me Che Guevaren dhe me Kisingerin"

 

sol-nocturnus

"Per te treten: ne ne pergjithesi paguajme per kete (sipas mundesise), se e prodhojme me kontributet tona"

Hurbinek

Meqe ra fjala tek gazeta, sol-nocturnus, falemnderit per pergjigjen n° 3. Mendova se mund te bashkefitonim

etj, etj smiley

Jo de jo, se nuk u be deti kos. Fjalet e mia te bashkepunimit duhet t'i merrni me rezerva. Nese i rilexoni edhe nje here, do te vini re qe aty ka njefare qesendisje te lehte. Por nejse, ndoshta s'duket qarte.

Pastaj, eshte vertete e kote sepse keta jane me leckamane se une. Dhe nuk e them per te fyer, aspak. E them duke u nisur nga ideologjia e tyre. Normalisht, a nuk jane te leckosur ata qe mbrojne te leckosurit ? Keshtu duhet te jete, mendoj une. Sepse ç'kuptim do te kishte qe nje i kollarisur barkun plot te dilte te mbronte varfanjakun barkun bosh ?

Mos ndoshta jemi ne ate rastin kur borgjezia e re mbron varfanjaket, nderkohe qe i perbuz ne maksimum ? E shikoni se nuk jane te lehta keto gjera ?

Keshtu qe nuk ju bie ne qafe per pune parash. Madje ma merr mendja se ju lypni te ura e Lanes per te financuar gazeten. Dhe keshtu duhet te ndodhe.

Ja nje historiçke e vertete : ne pese te mengjesit, kur shkoja dikur ne pune, tek dera e jashtme gjeja gjithmone nje dy gra te keputura. Te lodhura fare. Ne shi, bore, stuhi e tufan, ato ishin aty. Dhe shperndanin traktet e tyre komuniste, trockiste. Dhe kerkonin para. Dhe une iu jepja gjithmone. Papushim. Jo se isha komunist apo trockist, se nuk i honeps dot, por thjesht ngaqe me vinte keq te ngrihesh ne pese te mengjesit per te shperndare fletushka, me ca veshje te mjera. Ja keshtu komunizmi i vertete.

Por kur shoh deputete me kollare e me menderet sa nje gjysme tavoline duke llomotitur ne mbrojtje te nje leckamani, kjo me ben te vjell. E kuptoni tani pse them qe gazeta juaj eshte gazete leckamanesh ? Thjesht ngaqe ju nderoj dhe respektoj.

Mire. Lexojeni dy here kete postim, ndoshta heren e pare shkon skiç.

e ke vene re qe e ve gjithmone veten ne pozicionin e babait moralist dhe mesuesit udherrefyes patronizues ??? Dhe te mesimet qe jep shpeshhere jane standing on the obvious.

Qe thua ti, Hurbinek, vija e gazetes nuk rrjedh nga kendveshtrimi dogmatik apo historicist, apo nga idolatrizmi i teorive dhe i njerezve. Nuk jemi aspak altermondialiste, perkundrazi, jemi perkrahes te pjesemarrjes ne politike ne emer te ndryshimit te saj. Eshte aktualiteti, ajo qe jetojme, vezhgojme, diskutojme, perceptojme perdite qe pasi perpunohet ne laboratoret tane politike (qe jane mendjet e njerezve qe shqetesohen per tjetrin - jo per arsye shpirterore po per arsye te mireqenies materiale te vetvetes, te ambientit etj) - pra eshte aktualiteti qe na jep shenja se ku duhet te drejtohet politika qe kerkojme ne! Debate, po pate, shtroji mbi ceshtje qe ngreme ne shkrime, jo mbi etiketa antiglobaliste, altermondialiste etj etj qe sheh neper makthe, apo mbi idhujt si chomsky apo che, apo marx qe te sjell ndermend tripi.

Nejse, ja ta provoj dhe une te vendosem ne rolin e Imperatorit

Nje njeri qe mbron kosoven dhe vjedh popullin kosovar nuk eshte aspak vellai im. nje njeri qe ka luftuar heroikisht per kosoven dhe sot vjedh femijet e martireve, eshte i degjeneruar - etj etj. Ata qe mendojne se pavaresia e kosoves eshte kryer pse keshtu desh amerika, gabohen - madje kryejne krim mbi gjakun e atyre qe kane vdekur. Ata qe e shumezojne vullnetin e popullit shqiptar te kosoves me zero, dhe nuk ia pranojne te drejten e vetvendosjes jane tirane, dhe armiq te ketij populli. Ata qe mvishen me flamuj kuqezi dhe i hapin dyert firmave serbe, greke e turlisoj korporatave qe te blejne gjithcka e te shesin vec buke, nuk jane atdhetare, jane sharlatane nacionaliste bukeshkale. nejse, varja, jam i sigurt qe je i rritur dhe i lexuar, ke nje rruge tenden ne jete qe shpresoj te te mbaje te lumtur.

me te mira!

smiley

vazhdo, vazhdo, se mbase te liron, me fal se te nderpreva hovin

 

 Po ndonje lajm me shume . Psh sa kopje keni bere;  ku shperndahen etj etj?

E paske gjetur nje strehe dhe ti ? He me te lumte. Dil sot ne Paris dil, dil se kesi kohe ske pare ndonjehere. E leri gazetat se ate pune kane.

Kujdes nga Olivier Besancenot, eshte pak a shume i grupit te te "rinjve", merr vesh ti.

Po mire, asnje artikull nga gazeta nuk sollet ketu ? Qofte dhe nje ? Sa per te pare tonin e gazetes, dhe ku rrah ajo ?

sol_nocturnus, ti mire e ke por them se duhet te thellohesh me teper.

Desaparacidos , une e gjeta lehtesisht ne njeren prej kioskave te zakonshme te gazetave te Tiranes...

bo sa me kishte munguar peshku. Me hi ktu eshte si me pre bilete per cirk.

p.s Urime per gazeten cuna.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).