Light magic

all images :© Eni Turkeshi PhotographyA friend of mine asked me to post something new so here i am.I`m very short of words nowadays, so my easiest and best escape is to express myself with photos.The story of this post is again regarded to the magic of light.A month ago when i took this photos , i was mesmerized by light in some of Tirana`s old streets.And thought to share this with you since i

15 Komente

rrofsh mi non smiley

Thuajse e ndjej ate hijen e pemeve ne mes te zhegut te vapes se Tiranes, En. Drite-hije te kendshme. smiley

 p.s. te te tregoj nje... ndodhi te vogel, ose budallallek timin me kete punen e fotografive. Me ra dhe mua aparati fotografik ne dore, njehere, dhe si Arush fotografi  fillova cak e cuk e cak e cuk, shkrep majtas, shkrep djathtas, merr njerez, merr re, merr qen e mace rruges, ah, kapa dhe ca manaferra te zeza sterre, (meqe s'i kapja dot per t'i ngrene, i nxorra ne fotografi smiley ) E keshtu, nje nate te bukur, duke shetitur me time moter, qe duhet thene s'para ia ndjen fort per anen time poetike,  pashe hijen time ne trotuar. E me shkrepi ta fotografoja, doja te kapja hijen si Piter Pani.  Qelloi qe trotuari ( ai i Ujit te Ftohte ne Vlore) kishte ca vija te gjera gjarperoshe dhe ne foto vetem ato dolen. E qysh prej asaj dite, ime moter, sa here shikon ate foton me trotuarin gjarperosh, ku presupozohej te shfaqej hija ime,  thote: "Ja, ky eshte truri i Anes. Plloc, nga te gjitha anet"! Dhe une dorezohem pa kushte! smiley

ma prezanto i cike at motren tate te pime nje birre se m'pelqeka hihihi

rri, mi bedrije, pyet Monden & Alidean iher, pastaj folim prape... smiley

p.s. nuk e ke per birre, eshte e vogel akoma, naj long frutash, po... smiley

me thon te drejten ka nji moter qe ne fillim nxjerr kthetrat por pastaj behet si engjell smiley

Very good, robt me kthetra duhen sot  smiley

bedrijasmiley)

Ana: motra qeka shume e serte, une do te pergezoja qe morre guximin,askush nuk ka bere mrekulli qe ne fotot e para.mu kujtua nje shprehje e Bresson qe thote se 10.000 fotot e tua te para jane me te keqijatsmiley ndaj vazhdosmiley

 

 

Kjo gjethja duket e bekuar  fale teje..

sa te tjera largohen pa u pare..

pa u admiruar ..

thjesht te perulura nen kepucet tona te pameshirshme ..

Nice Enkaa smiley

 

P.s. Nuk eshte poetry  ndaj "respare"  komentet tuaja literare smiley

Eni, s'e kam marre shume seriozisht kete pune, me teper per kenaqesine time, aq me teper kur marr te tilla komente, qe i pres me filozofi dhe autoironi... smiley

Oh, hajt nje histori fotosh, me duket e kam thene dhe njehere :

Po shkoja diku me dike. Kishim hipur ne diçka, me xham perpara. Eh mire, edhe une si puna e Ana H, i permalluar per atdheun, thashe te fotografoj ç'te gjej, deri dhe gure kilometrike ! Madje nje dite pashe nje kep te madh, shume te madh qe me beri pershtypje dhe thashe t'ua tregoj francezeve qe shikoni sa kepa te medhenj kemi.

Eh mire, shkrap e shkrup, e shkrap e shkrup, kur shoh ! ne te gjitha fotot me dilte nje njolle e bardhe. U tremba shume, thashe me vete kapa ndonje hije njeriu, shpirt lugati, perfytyro tip Patrik Suezin me Demi Murken. U frikesova dhe s'po kuptoja. C'eshte kjo njolle e bardhe ?

I them ketij tipit ne krah, qe po ngiste ate gjene. "More po, nuk di ç'djallin eshte nje njolle e bardhe, me del ne çdo foto". E ai tipi me thote duke qeshur : "O tyç, po a nuk e sheh aty ne xham qe eshte nje glase zogu qe kam tre muaj qe s'e heq dot ?!"

Ahaaaaaaaa... ia bera une. Dhe pastaj s'fola me, deri ne fund te udhetimit. I was very shocked.

Po ti kishe bere nje foto dhe glases, o Hurbi! E kupton se duhet t'i shohesh gjerat me sy femije, te cuditesh dhe te pyesesh veten dhe per gjerat nga me te rendomtat si psh. "pse bie shi", " c'kishte dashur zogu qe e kishte bere glasen mbi xham te asaj dickaje dhe c'veti na paska glasa e zogut qe nuk u laka dot nga xhami i asaj dickaje," etj. etj.... ... Ti ne pergjithesi shquhesh per mendim analitik, si ka mundesi qe te paska lene pa fjala glasa e nje zogu?! smiley

Tipi ishte munduar ta laje, por vertete qe vetite kimike te objektit ne fjale ishin mjaft kokeforte. Nuk bej kushedi çfare fotosh. Le qe s'kam as aparat fotografik. Nje qe kisha nuk me degjon nga ai vesh.

Por meqe ra fjala tek Henri-Cartier Bresson. Ky ka vertete foto te medha, ka qene nder fotografet me te medhenj. I kam pare ne ca website.

Foton me te bukur qe kam bere, eshte ajo e Antoine de Maximy, e kam pasur afer 50 cm. Ky tipi eshte nder me te lezetshmit ne televizionin francez. Mund ta shihni ne kanalin francez 5 ose tek Arte. Ky del neper bote pa ditur ku shkon, tre kamera te ngulur mbi vete dhe mbi rruge, dhe as di gjuhe te huaj as hiç, dhe shkon e fle neper shtepia njerezish. E nejse, muhabet dimri.

a:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&ei=2eawSsW9NMab4gaJwvHcBw&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1">http://images.google.com/images?q=henri+...

Enka, fotot bardhe e zi jane vertet shume interesante. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).