Libri "Kulmak"

Doli në qarkullim libri “Kulmak” që përmban disa proza të gjata, të cilat i kam shkruar gjatë viteve 2007-2008. Ndër to janë pjesët “Çyçkët – kronikë kuq e zi”, “Plug” dhe “Përballje e afërt e llojit të tretë”. Falenderoj gjithë ata që i kanë lexuar dhe komentuar këto pjesë “live”, ndërsa shkruheshin ne blogun tim apo paraqiteshin edhe tek faqja “Peshku pa ujë” (falenderoj të 4 adminët). Shpreh mirënjohjen për komunitetin virtual që për pjesët e botuara në librin “Kulmak” më kanë dhuruar një gjë të shtrenjtë shumë: kohën dhe mendimet e tyre.

64 Komente

Shpreh mirënjohjen për komunitetin virtual që për pjesët e botuara në librin “Kulmak” më kanë dhuruar një gjë të shtrenjtë shumë: kohën dhe mendimet e tyre.

Kshu, mirenjohje me llafe mo? smiley

Me autograf smiley.

PS: Do ve mik fh a Pf a lostin & Co se une s'kam bere gje tjeter vec leximit lol.

Post post scriptum: Congratulations darling smiley.

Urime shoku! I guess that makes you OLDER smiley

 Urime Cimo. Patjeter qe do ta lexoj. Na thuaj se si mund ta blejme? Dhe eshte kenaqesi qqe te kemi ketu tek Peshku per te lexuar e nderruar ndonje muhabet.

P.S. Une akoma po pres ate pjesen e dyte te kopshtit me dreke. smiley

Spertove" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/grin.gif" />

U ule" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/shh.gif" />

Krijove:?

S'harrove" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/laughing.gif" />

E botove :O

Sa shpejt" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/wink.gif" />

E themi Urime pac fat ne te tretin" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/party.gif" />

Po menoj si te ta "fus" po s' me del gjo smiley

Me gjithe zemer URIME . Sa me shume . PUNO se Je ne rruge te mbare ke pjesa e oksipitalit., megjithse koken mrapa e ke te sheshte , te shtypur qe ne djep. Ishalla jo nga ...i vogli !!!!!

Ne une si Penari ... Me shume info !

Shume falemnderit! smiley

Penar, libri mund te gjendet ne 7 librari te Tiranes per momentin (Albania, Tirana Time, Nektari, kucuku etj).

@fh: "I grow old, I grow old......etc etc.... talking Michelangelo"!  smiley

Kam porosit t'me sjellin ca kopje, dhe dores sone do ja u nis me poste (dhe dedikim). Se afermi.

Falemnderit edhe nje here te gjitheve!

Emo.

Uroj te kete sukses e te jete shtytes per libra te tjere.

Po per ta blere duhet te shkoje ne Tirane?

S'ka problem, nje rruge e tre pune, po blej librin, ishalla po gjej edhe franxholle Tirane dhe po bej nje fotografi tek Skenderbeu.

Ne qofte se ju bien nder sy nje malok  duke bere foto tek Skenderbeu me franxholle ne dore e me librin "Kulmak" dijen se jam une.

Cim,

Shume urime te perzemerta dhe suksese. smiley Te tjerat, pasi te kem lexuar librin.

 

 

sa lek bo mo ?  smiley

smiley

Suksese dhe zoti ti shtofte smiley

Ket radhe sdo ta lej veten te turperohem si me te parin. Do ta blej. Do ta boj rrespektin sic e meriton smiley

 

 

po ne qe jemi kendej atdheut  si mund ta gjejme, amundemi ta blejme ne internet?

Urime C. Na jep me shume info se ku ta gjejme smiley

 Flm!

Lul, pasikutim!

Admin, mua me njoftuan qe mund te gjendet ne librarite "Bashkia", ne qender , prane Pallatit te Kultures, Logo-Kron ose "Nektari" - te RRuga e Kavajes, Kucuku, Rr M.Gjollesha, te ish "Naim Frasheri", Tirana Times- afer Stadiumit Dinamo, Albania, Willson (te rreth qarkullimi ,Tirane e Re, Viktor Eftimiu, Rr Elbasanit, perballe Ambas. Amerikane.

@DG, per momentin mund t'i shkruash botuesit ne adresen albindex06@yahoo.it

Me vone do jete edhe online, si libri para ketij.

@bedrija: nuk quhet pa dedikimin tim ne faqe te pare smiley  (big-big thanks 2 U)

Ah, me qenkan fshire pergezimet e mia. Qenka teme per shoqerine e ngushte kjo. Sa mire.

Mqse eshte tema ime dhe libri im, po bej perjashtim, po komunikoj me ty - ceshtje etike kjo, aspak deshire; po u lutem admneve mos te fshijne. S'di ne do me degjojne, sidoqofte. Shprehu, pra. Lirohu.

Ne fakt s'ishte koment i keq. Kritike hakshe te kishte bo, ene tamom per botimin kishte fol. Nuk flet keq ky jo, vetem se flet si Kurti, del ne dritare per te mbledh rrobat nga teli edhe i kendon henes. Apo prit, as Kurti nuk flet keshtu? S'po t'a them ca kishte thone se du t'a thote vete.

Une deshire nuk kam Lul. As kureshtje. Dhe jo per shkak mosafersie dhe mosshkuarje. Ti e di. Edhe bashke kemi bere debat sa here. Thjesht nuk kam vleresim per opinionet qe vijne nga ky nick. Hapur fare kjo.

Jo, zoteri. Une nuk jam bedeli i sarajit ketu. Flas njehere, mikut tuaj te perbashket nuk i pelqen, ai ka gomen, OK. Ja qe e paske lexuar ti, me mjafton kjo. Le qe s'dua te prish atmosferen festive, ti e di tashme, jam ai burri qe asnje s'e therret ne dasem, nga frika e prishjes se ahengut. Vallezoni, vallezoni, le te bien dajret !

E pashe komentin tend. Aty lart eshte. Nuk besoj te kesh lexuar gje nga Kulmaku, jo. Kur jane bere keto shkrime, ti nuk besoj te kesh qene rrotull, Te pakten jo ne formen qe ke tani (se nick-e ke nderruar shume). Nga ty mbaj mend nje koment te nje pjese e noveles Zbor, ku nuk kishe kuptuar asgje.

Tani, edhe dicka; ashtu nuk ke kuptuar gje edhe ne ate meselene me katunar ti, qe te djeg aq shume. I gjithe libri Kulmak eshte menduar si nje kenge kenduar katundarise tone te mrekullueshme.

 

Cfare magjie qe ka ky klicku. Klick ! shfaqet. Klick ! zhduket. Shfaqet, zhduket, shfaqet, zhduket. Eshte, s'eshte, eshte, s'eshte. Magjike.

Djegia, ne pergjithesi, ka te beje me ndjeshmerine. Kam pare njehere nje kale qe ia digjnin thundrat per te ngjitur patkoin, dhe ai miku mbllaçiste nje çamçakez, qete-qete, pa e prishur fare terezine.

Mirepo, kam qene habitur kur ky kali u terbua fare kur pa qe kete pune po ia benin nje kali tjeter. Se mendonte mos keta katilet ia kishin me te hedhur shokut te vet.

Po mire, e nga ta dinte kali i shkrete qe nuk ishte vertete ashtu ? Qe katilat ta kishin megjithe mend me kete shokun e tij ? Nje kale nuk eshte aq i zgjuar. Nje kale eshte gjithnje i trishte. Madje dhe me tej, nje kale eshte shume bujar, nga ku dhe trishtimi i tij.

_______

Ceshtja e katunarise, e stersterster... rrahur, ose ne menyre matematikore, n ! e rrahur, ku n shkon drejt teteshit te rrezuar ne krah, eshte nje çeshtje e mjere qe perdoret gjeresisht nga mjerane. Nga mjerane qe kane nje luster te shndritshme prej llaku bufesh gjashtemije e teteqind lekeshe. Ne e dime mire se kujtimet tona jane nje barre e rende. Dhe se shume vete perpiqen t'i zbrazin. Por ketu ka dy gjera :

Ka nje zbrazje qe ka te beje me rendimin e shpirtit,

ka dhe nje zbrazje qe ka te beje me boshatisjen e trurit.

E para eshte dobisjellese, ajo te larteson e te ngre, e te zbukuron e te fisnikeron, ndersa e dyta eshte thjesht shterpe.

Katunaria jone e shkelqyer, perfaqesues i perkushtuar i se ciles jam une, eshte nje katunari qe s'e ka vrare mendjen asnjehere per gjepurat e kalimtareve, as per ngerdheshjet e kamariereve me fytyra engjellore, dhe as per spurdhjaket e rrugeve te elbasanit, durresit, kavajes, sarandes, dibres, e me nje fjale, te rrugeve te atdheut. Nje katunari te tille nuk mund t'i vihet emer tjeter veçse katunar autentik, katunar qe as syte s'ti hedh. Katunaret jane te çuditshem, vertete. Qenie te pashpjegueshme. Ata kuptohen vetem ndermjet tyre, por asnje i huaj s'mund te futet tek ta.

Llomotitjet qe degjojme ketu mbi katunarine jane prove e qarte se te jashtmit, dmth (ketu flo-floja do te me qortoje dhe do te me thote te rrekellej shishen) as kane marre vesh, as do te marrin vesh nga katunaret autentike.

Mirepo ketu ndodh ajo qe ne matematike quhet vetia kalimtare : 

meqe katunari di qe 2+2=4, 

dhe meqe une jam qytetar,

atehere, per rrjedhoje, une di gjithashtu dhe qe 2+3=5. 

Dhe kjo eshte e bukura e shkrimeve mbi katunarine : ato jane te bazuara mbi nje humnere, pa fund, pa baze, pa themel, pa asgje.

Mua me pelqen shume katunaria. C'est mon péché mignon.

degjoje flo- flo-ne, here pas here smiley  edhe pse ti nuk i meriton keshillat e mia smiley se ma ke bere ca here borxh keto kohe...

kesaj rradhe emigranti nuk ta ka thene me qesendi ate shpejgimin per tematiken e librit smiley, ta ka thene pa nentekst fare, ji i qete se flet per katunarine ( malesine e  jugut smiley

Sa i lig qe jam. I matem flo-flose dhe i bie tjatrit poshte. Katunar tinzak, dhelpnak. Per t'ia shtypur koken. E nejse.

Ceshtja D : Norja dhe Ndorja.

Norja eshte nje kategori katunare qe shfaqet nepermjet nje tufe te panumerta letrash me thika qe pergjakin nje zemer.

Kurse ndorja eshte nje kategori katundare qe futet ne loje kur flasim per ndonje qe eshte i shkathte dhe bubrrues.

Kjo çeshtje nuk mund te kalohet aq lehte sepse nje D e pafajshme qe shtohet apo hiqet diku shkakton turbullira tejet te medha ne perberjen demografike te nje shteti. Ne varesi te drejtshkrimit me D apo pa D, studiuesit e lartmadherishem do te percaktojne dhe perqindjet perkatese te katunarise dhe katundarise. Psh, Shqiperia mund te kete 1% qytetar, te perqendruar kryesisht ne mejhanen e vjeter te Vollges, 45% katundare, dhe 54% katunare.

Shume te thella keto pune. Por shyqyr qe ka njerez qe shkaterrojne gjumin e tyre per te na ndriçuar mbi keto çeshtje kapitale per te ardhmen e qyteterimit.

_________

Te vime tek flo-floja se mos na i ngelet hatri : keshillat i pranoj me kenaqesi. Keshilla nga te vdekurit, s'bej dallim, marr nga te gjithe. Nga te gjallet, marr keshilla vetem prej femrave. Prite zot po te jete dhe femer e zgjuar. Je e mirepritur.

Ndersa per katunarine jugore dhe veriore, mendoj se e para nuk ekziston. Kemi thjesht katundari jugore dhe katunari veriore, çeshtje ndertimi te qiellzes, kupton ti ?

 

Ajo qe thua ti, eshte katundari, jo katunari.

Dhe jo, s'ka as bufera, as shishe bosh koka kole te une. Ka Ali Dem. Edhe ky nje koncept qe duhet tretur.

Dhe po, katunaria me e keqe eshte ajo e Rruges se Elbasanit dhe e Tiranes se Re.

Keto t'i thashe jo se shpresoj qe do kuptosh; por per te lare gjerat qe me ngjiten sa here cikem me komentet e tua.

PS: Merre mundimin, ngadhenje mbi te vjellat qe thua te shkaktohen prej neverise ne shkrimet e mia, dhe lexo "Cycket - kronike kuq e zi". E ke online. Nje klik tutje. Aty do e shohesh nga e kam origjinen dhe ndoshta do kesh nje cast reflektimi.

p.s

i marrshi te keqen rruges se elbasanit smiley

OK, ja pra po e them une se nuk po me duket fare e drejte qe qeka fshire. Te kishte uruar suksese, dhe te kishte thene qe po qe se pjeset e botuara ne liber nuk jane redaktuar mire nga c'paten qene prezantuar ketu, botimi eshte i dobet. Mu personalisht nuk me duket pa vlere, dhe kjo nuk ka dhe aq te beje me pjeset e tua personalisht Cim, se sa me fazat e krijimit, ku botimi ne leter duhet te jete i nje shkalle me te larte dhe me te perfunduar se sa ai i nje prezantimi fillestar ne forum, qofte ky forum PPU, apo forumi me i fuqishem letrar qe ekziston.

OK Lul, se atje siper e ke edhe komentin, se u be terkuze. Kesaj i bie "ty nuk te lexoj po qe se jane ne formen qe i kam lexuar"...  tautologji ala text-book? Boll me.

Nuk eshte tautologji, por gjeneralizim alla gjeneral gramafoni qe eshte me verte i vlefshem. Nejse, me verte u be terkuze. S'du me ia dit fare iu hahet apo s'iu hahet muhabeti. Ja urime dhe njehere, Cim, e ne koken tone i thone kesaj pune.

 

Nxirre librin Lul! E du me autograf.

Xheni & En, shume ju falemnderit!

ik pi njecike vere, ik... se veren e ke ne vend te "d.m.th-ve smiley

Emo erdhe?

Faji mbase ishte i jemi, mbasi te urova per librin, shpreha problemin se me duhet te vij ne Tiran per ta blere.

Ateher mendova, se meqense do vij ne Trane te bej nje rruge e tre pune.

Te blej librin, dy franxholla Tirane dhe nje foto te Skenderbeu.

Edhe Hurbi ishte dakort dhe lame takim tek sahati.

Deri ketu asgje te keqe, vijen komunistat e prishin planet tona, " jo ju maloket do ju fusin ne ministri me zorr" " jo ju maloket do ju grisin pashaportizimin", etj.

Fshirja nuk ishte e drejte, sepse nuk po behet reçension per librin, por reklame, e reklama ne llojin e vet, eshte ne shume menyra.

E rendesishme eshte suksesi yt, e sa me shume shkrime.

Flm, Lum! Ti je nje lexues qe une do e lakmoja ta kisha. Pa furce kjo.

EM,nuk ka qene kurre kohe e humbur per ç'ka kam lexuar,kam qeshur dhe kam qare,disa me kane pelqyer teper,te tjera me pak(mbase ka qene faji im se ndoshta s'i kam kuptuar)mgjthate s'harrohesh.....Flm per emocionet qe me ke dhuruar dhe urime te sinqerta!

Urime per librin Cim. Uroj te kete sa me shume sukses.

Per ndihme rreth nje ceshtje tjeter, shif ca thote ky miku:

George Carlin [on long-winded people and their banal conversation] And while all of this is going on, you're searching through your mind for something gracious and diplomatic you can say to bring the conversation to a close; and all I can ever come up with is, "SHUT THE FUCK UP! SHUT THE FUCK UP! SHUT THE FUCK UP! SHUT THE FUCK UP!"
 

... dhe postimi i fundit ketu, ku dhe do te jem me i qarte ne qendrimin tim ndaj nje botimi te cilin, ç'eshte me e bukura, ende s'e kam lexuar.

Per te percjelle me se miri projektin e nje te shkruari, per mua, duhen mbledhur tre kushte :

- Te kesh deshire dhe vullnet per te shkruar.

- Te kesh çfare te shkruash.

- Te kesh menyren e duhur qe shkon bashke.

Nga vezhgimet e mia njevjeçare mbi shkrimet e emigrantit, me ka dale si me poshte :

- individi ne fjale ploteson vetem kushtin e pare.

- kushti i dyte dhe ai i trete, çalojne goxha.

Orvatje shpjegimi :

Individi ne fjale shkruan shume, duket qe ka vullnet, duket qe ka deshire, dhe ky eshte kushti numer 1. Le te jesh me i mençuri i botes, po te mos kesh deshire te na tregosh çfare di, atehere kjo s'vlen fare. Kushti i pare eshte OK.

Por vetem kaq. Cfare ka per te shkruar emigranti ? Me ç'kam pare une, historite e tij jane histori qe nuk e kane ate "xixen" qe ben qe nje shkrim te duhet te ndahet me te tjere. Me shkoqur, nuk shihet mire dobia, vlera e ketyre shkrimeve. Duke shtuar ketu dhe disa mendime, ide apo opinione qe nuk e kalojne aspak nivelin e paragjykimit. E kam fjalen qe ne keto shkrime levizin ca idera krejt te rendomta, ose te hedhshme poshte me nje te levizur te dores. Eshte e trishte ne fakt kur rendomesia ulet kembekryq ne qelizat nervore te dikujt. Kur truri nuk arrin te formuloje qofte dhe nje ide te hajrit qe te mbahet ne kembe, kam frike se ky tru nuk eshte per kete pune dhe ka hyre ne livadhe te huaja.

Por kjo mangesi mund te mbulohej deri diku nese stili do te ishte i fuqishem, ne ate pike qe ta mbante lexuesin lidhur. Te shkruash 25 faqe per nje grenxe qe i rrotullohet nje dite vere kavanozit tim te reçelit, dhe ta mbash lexuesin te lidhur pas kesaj, ta argetosh ate me fjalite e tua te bukura, me kercimet apo gjerat e vockla qe futen andej-kendej, kjo eshte dhunti qe nuk i eshte dhene çdokujt. Edhe ne kete pike, shkrimet e emigrantit vuajne nga nje monotoni e tmerrshme qe te largon nga leximi. Fjalite nuk vijne aspak te bukura, aspak te lidhura apo te renditura, por ne nje katrahure gramatikore dhe tingullore. Nje shkrim quhet i bukur kur ai perpihet, dmth kur fillon te degjosh muziken dhe melodine e fjaleve, kur kjo melodi ju mbart ne vise te panjohura me pare, ju shkeput nga toka. Fatkeqesisht, keto shkrime nuk e kane kete veti.

Per ta mbyllur, Raymond Carver ka nje shkrim fare te vockel "Ne ndjekje te yllit" (mos e paça harruar), qe une mendoj se autori i quajtur emigrant duhet ta lexoje sa me shpejt. Madje, mire eshte t'i lexoje te gjitha kritikat e tij ndaj botimesh te ndryshme. Besoj se do te jete shume perfituese per te.

Per botimin ne fjale, kuptohet qe une nuk mund te deshiroj tjeter veçse hasjen ne nje kritike te sakte, te qarte, ku te nxirren anet e mira dhe dobesite e ketij botimi. 

Jam i vetedijshem se askujt nuk i vjen mire t'ia shajne krijimin (pjellen) e vet, por ja qe mamuzet jane nje pjese e pazevendesueshme ne garen e kuajve.

Tungatjeta. Mbi te gjitha, shendet dhe vetem shendet. Te tjerat, ose vijne, ose s'vijne.  

 

 O Rubineto, me ler te ta them nje fjale edhe une, meqe ke ardhur tek sofra e ketij mikut tim, si ato mizat e medha jeshile te kalit (me apo pa patkonj) qe sado ua hap dritaren dhe i perze me dore qe te ikin, po aty rrijne e peshtyjne mbi ushqim.

Ti mer daje je katunar 24 karat, jo se je nga fshati, as se je nga malesia, pra jo gjeografikisht. Ti je katunar nga shpirti. Prandaj edhe ajo fjala qe ta thashe atehere qe "mund ta nxjeresh katunarin nga katundi, por nuk nxjerr dot katundin nga katundari". Ashtu sic edhe ta ka shpjeguar edhe njemije here emigranti, e kunderta e fjales "katnar" nuk eshte qytetar apo tironc, por eshte xhentelmen, ose ne shqip rob zoti apo garip (meqe je perkthys pra mo) ne varesi te karakterit, perkatesisht te urte apo capken.

Po ti them keto se e shof qe tani po perpiqesh te behesh nje lloj Nastradini, apo Qerosi ketu tek Peshku, gje qe e prish menjehere kur fillon e shkrun frengjisht apo bo letra dashnie. smiley

Tashi do thush ti, cere argumentash kam une per keto qe po them. Mos shko me larg. Shife se si hyn ne nje diskutim ku jo vetem s'te ka ftuar njeri (tobestrafkullah) por edhe e ke te sigurte qe je si ajo puna e mizes qe te thashe me lart. 

Ti futesh keshtu

Po Kulmakut, s'besoj t'i avitem. E kam bere listen e librave qe me duhet t'i lexoj deri ne fund te jetes, dhe s'me ka dale gjekundi. Le qe po ia nisa te vras mendjen qe ne titull, s'do ta kem te gjate pastaj....

e terci e verci.

Tashi shef ti noi sjellje xhentelmeni ketu? A rob zoti, a garip. Jo mer shok. Ky eshte vetem katnarllik. Pordhe katnari! Kjo nuk eshte nje teme e hapur, por dicka fare personale: promovim libri. Ty s'te detyroi njeri te japesh mendimin tend ketu. Ty s'ta pjerdh njeri mendimin tend ketu. Dhe ti nuk vjen ketu me qellimin e mire per te dhene nje mendim ndihme, qofte edhe kritik. Ti vjen ketu per te thene

 

Per te percjelle me se miri projektin e nje te shkruari, per mua, duhen mbledhur tre kushte :

- Te kesh deshire dhe vullnet per te shkruar.

- Te kesh çfare te shkruash.

- Te kesh menyren e duhur qe shkon bashke.

Tashti qe gjithsecilit i duket se pordha e vet vjen ere te mire, kjo dihet, por se cfare te ben ty te mendosh se te tjeret te largohen ngaqe je "katnar" dhe jo nga era e keqe e pordhes, ky eshte nje mister qe ti duhet ta zgjidhesh me vehten tende.

 Dhe ket titullin "katnar" e ke fitu me djerse lol. Qe kur erdhe per here te pare tek Peshku si XYZ dhe bojshe si intelektual francez. Puna eshte qe kolonjen "Armani" qe kishe hudh mund ta bleje kushdo ne dyqan. Era e pordhes e dallon robin. Dhe ajo e jote vite era qepe e groshe sa s'durohej qe ne fillim. Ndaj mos u mundo te na besh tani Qerosin. Se me gjithe frongcen qe flet, nuk ndrihesh dot me lart se Qose. (pa lidhje me R. Qosen ketu, se ty ku nuk te shko menia)  Terqeta Mono. 

 

Urime per librin Emo! smiley

Une, biles, kam nje njeri qe me vjen nga Shqipnia per tre jave! Do e porosis qe te m'i bleje te dy librat!

Shpresoj qe te kesh pasur po aq kenaqesi kur i ke shkruar, sa c'kam pasur une kur i kam lexuar pjeset e tua ketu ne Peshk, apo ne blogun tend!

Shume urime, dhe shume suksek me "Kulmakun"! smiley

Me pelqen proza jote, te pakten ato qe kam lexuar, tregon qe autori jo vetem eshte i mencur por edhe qe ben art. Suksese

 

nuk arrij ta shoh kopertinen ketu..

Urime dhe suksese Emo,

P.S.

Me fal per vonesen por sot e pashe. "Ja ato pllakat u bene sebep!"  smiley

Dard, sh. falemnderit!

Boss... pika pllakave....   smiley

LostT, do shifemi. Kur te marresh nje kopje prej meje, te pjesa "Kulmak" do dallosh qarte gjurmet e tua. Gjej rastin me te falenderu vecanerisht. Se shpejti, bro!

Urime per librin Emo dhe suksese. smiley

Dhe une pres me kenaqsi vazhdimin e atij tregimit te kopshtit. E ka apo s'e ka ate gocen ai? smiley

Per shitjen ketej oqeanit, qe te kane pyetur disa, shife mos gjen ndonje alternative. P.sh. eBay? Ose nje faqe te thjeshte interneti me titullin e librit ku te kesh brenda faqes links ku blihet, ose info si/ku? Me ate rast ul dhe cmimin (se keto kompaninte e njohura online qe shesin libra shqiptare ketej ja fusin si kau peles me cmimin lol) po dhe rrit numrin e librave te shitur. Just a thought. smiley

 cimo, urime per librin dhe njehere (te kisha uru dhe iher paradite, po meqe e kisha te shoqeruar me brumra ma kane fshi adminet se kane hall mos shnoshet peshku)

Swed, shume falemnderit!

PS Ketu ke edhe ate pjesen Oma Bunghardt, nqse te kujtohet. smiley

 kte "nqs te kujtohet" e kishe per t'u duk modest apo si? smiley Normal qe me kujtohet smiley

jo jo, kshu per korrektese matematike, vetem smiley

if... then... smiley

 

Urimet me te sinqerta.. I meriton!

Qau pik e lotit qau
plot me lot e su mbajt dot
syte i thau dhe kur shkau
ra ne rruge e humbi kot....

Petro Marko

Shume falemnderit! smiley

PS do me interesonte mendimi juaj ne nje titull - nuk e kam mbaruar ende - por gjithsesi po patet kohe.

Emigrant!

Shkrimi,me kohë,më ka pëlqyer.Me që kam pritur gjatë,më lind e drejta që të them:arsyet do t'i pres pas vdekjes.

I dashur Perparim. Gezoj te jesh mire. Shume falemnderit per vleresimin. Do flasim gjere e gjate.

Perqafime!

Cimi

 

Per nje muaj me ka ardhur libri dhe do ta kem lexuar. Urime!

Flm, i dashur! smiley

PS. Gropovethi nuk eshte te kjo. Por do e shohesh relativisht shpejt.

Mirutakofshim!

Urime Emigrant per librin  tend te dyte.Me behet vertet qejfi qe te realizohen deshirat.Kulmaku me pat pelqyer shume.Suksese e shendet ...te tjeratpak rendesi kane...e rendesishme eshte te ndjekesh e te besosh endrrat...non mollare mai...Ja Herta Myller mori Npbel...e ca shkrime te tua si cilesi i sheh me dylbi..Urime .Do bej çmos ta gjej librin...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).