LETËR NJË NACIONALISTI UTOPIK

[Këtë koment të vyer, që ka për autor ¿no pasarán? e shkëputa nga konteksti për ta sjellë këtu si tekst më vete, meqë në polemikë e sipër me komentuesin Hyllin, prek disa çështje kritike të diskursit kombëtarist shqiptar, dhe i prek, për mendimin tim, me mprehtësi të madhe. Titulli dhe ndarja në paragrafe janë të [...]

3 Komente

Nëse një libër si i Schmitt-it, (i mirë a i keq, tendencioz a jo, gjithsesi shkencor), i shitet publikut nga Presidenti i Republikës si të ishte një pamflet propagandistik paniku në kohë lufte, vetëm se Skënderbeu është zgjedhur zyrtarisht të ripërdoret si pararendësi shqiptar i NATO-s, kjo nuk tregon ndonjë gjë për librin e Schmitt-it apo për librat në përgjithësi, po për gatishmërinë për konflikt mobilizues dhe terror intelektual që ka një pjesë e elitës sonë politike-kulturore.

Lexo sot te gazeta shqip prof. Kristo Frasherin me mire.

Po, se Kristo Frasheri po e qan duke perseritur te njejtat gjera qe thote Lubonja e duke thene se Lubonja ia fut kot. Sidomos me kenaq metodologjia kur thote apriori se se nuk ka shume historira, por nje Histori. Pesqind vjet humbes, per 25 vjet fitues eshte gati te pranoje se historia shkruhet nga fitimtaret. Hajde hajde se eshgte debat me i madh se Skenderbeu ky.

Jam i sigurte qe eshte debat me i madh se Skenderbeu, po e mira e do qe mos ta perziejne Skenderbeun e Schmittin e klosin neper rreshta, se nuk lahet m.. me sh...

Lulian, po njeh ndonje historian me te mire ne Shqiperi se Kristo Frasheri, do isha shume kurioz te lexoja c'kane thene ose c'thone per Skenderbeun.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).