Last minute

Last minute

Andi Kananaj

Përherë zgjedhjet janë prezantuar si skena të gatshme për teater kontrastesh mes kategorive në lojën për pushtet. Viti ‘90 kapi në kundërsulm komunistët, kjo për të dhënë një shëmbull, që do të bënte të qartë pa shume komplikime, konceptin e kontrasteve që do të conin në fitoren e një grupi. Rrëzimi i komunizmit në lindjen e Europës, coi në humbjen e besimit dhe gjithashtu edhe të vlerave të përdorura si unike nga ky sistem. Vakuumi i krijuar prej mungesës, më pas detyrimisht coi në zëvendësimin e tyre me një idealizëm të ri të supozuar. Dëshira për të marrë si të mirëqenë Demokracinë, bëri që të muroseshin komunistët në “murin e Turpit”, dhe mbi ta të ndërtonim Shqipërinë e re. Kjo tentativë instiktive e politikanëve bëri që mirë apo keq, popullsia të gjente energjinë për të vazhduar përpara. U “tradhtuan” në radhë, partia e vetme, këngët për diktatorin, kori i internacionales, bota e re (në emër të një bote tjetër të re), dreka e të djelës në familje. Konflikti me gjithcka që kish lindur më parë pati efekt. U mbijetua, porse asnjëherë nuk u kalua në një nivel tjetër të ritjes. Popullsia është akoma e shtyrë te gjejë brenda vetes gjithë pangjashmëritë, e që duke i luftuar me votime - beson ajo - do të conin drejt prosperitetit të padiskutueshëm. Askush nuk vuri në dyshim për asnjë cast, moralin që solli me vete rendi i ri, por më keq askush nuk tentoi të jepte pika referimi mbi atë që duhej të punohej për ta konsoliduar. Dukshëm në mënyrë perverse kërkohet që përcdo herë që ka zgjedhje të muroset një grup, e mbi të ndërtohet rendi i pas viteve 90. Ironike, sesi dhe duke qënë të gjithë të ndërgjeshëm se kjo formulë nuk mund të jetë e përjetshme në formatin e saj fillestar, qëndrohet në pritje dhe indiferencë. Për hir të vërtetës pa i bërë thirrje asnje koncepti moral, kjo formulë u diskreditua nga përdoruesit e parë, që ishin gjithashtu komunistë të de-komunistizuar. Nën presionin e dëshirës për liri, u kapërcye si gabim i përkohshëm i sistemit...

...

Energjia e përftuar nga lufta civile e vitit 97, u shfrytëzua për gati një dekadë për të ndërtuar infraskturë shtetërore, por njëkohësisht u mundësua diversifikimi i teknikave për të kërkuar armikun. Vinte nga Veriu. Ishte heroi i dikurshëm, por që kish gënjyer për gjithcka. U votua duke ditur që asgjë nga ato që tregonte ishte reale. U votua megjithse nuk ish risi që kish qënë një komunist i vendosur. Njerëzit e trajtonin si të tmerrshëm dhe qesharak në të njëjtën kohë. Absurdi nuk fillonte dhe nuk mbaronte tek një njeri i vetëm mesa duket. Dëshira e tij për pushtet u bë problem vetëm kur duhej të zëvendësohej. Pranimi i heshtur nga cdo banor për piramidat që ndërtoheshin me para imagjinare, nuk solli për asnjë cast justifikim për presidentin e parë jo-komunist (aq sa dhe komunist), në kohën kur ky justifikim i duhej. Haptas murosja e kundërshtarëve fitoi autoritetin e duhur për tu kthyer në institucion politik-ndryshues, duke groposur përfundimisht rotacionin me zgjedhje normale. Zgjedhje normale, për marrëveshje do quaj procesin që bën fitues sfidantin që ka alternativën më të mirë për zhvillim të vendit. Vetë ish-presidenti duke qënë themelues i moralit te ri pranoi, aspak në heshtje, të përdorej nga sistemi. Aspak i bindur për humbjen gjeti kohën të jetonte përballë Statujës së Skënderbeut, për aq sa do të duhej te ri-lindë nga shpallja e një armiku me të madh. Nuk ndodhi keshtu por prapë e shpalli fitoren e tij si historike. Tentativa e vetme nga ku u fituan zgjedhjet me votim u zhvlerësua.

...

Luftërave të cuditshme, komunistët kundër komunistëve. Të varfërit kundër te varfërve. Jugorët kundër Veriorëve. Shqiptarë me Berishën kundër shqiptarëvë me Nanon, Ramën e Metën, ose ata të Nanos kundër Berishës, Ramës e Metës, ose të Ramës kundër ...kundër... u mungonte kjo e të rinjve që shfarosin pa i parë më në sy të vjetrit. Është absurde që në një vend me mesatare moshe 26 vjec të rinjtë ngrihen kundër te vjetërve... Nga ana tjetër të rinj, vetëm me ndërresa për një muaj ne valixhe po duken në aeroportin Nënë Tereza. Besimin që mund ta ndryshojnë këtë vend e kanë fituar duke lexuar raporte në internet, dhe duke gozhduar si Jude, politikanët e vjetër në muret e blogjeve kurajoze. Historia... ajo e përsëritura...përdorimi i i të rinjve të zbarkuar rishtazi, dukshëm vetëm për risjellë në lojë shpikësit e parë të demokracisë model shqiptar. Rreziku real i kësaj përplasje jo-reale, që me siguri do fitohet nga të “vjetrit”, është se të gjitha tentativat për ndërim gjaku të politikës aktive, po janë si aparate fotografikë me një shkrepje. Fotot që na ngelen në ndërgjegjie janë ato të të rinjve që tentojnë pushtetin në mënyrë shumë naive. Të paaftë për të kuptuar realitetin dhe të gatshëm për të kërcënuar me ikje të menjëherëshme. Megjithse lekura e tyre është shumë me e tendosur, dhe flokët që u mbulojnë ballin janë më të plotë, ata nuk të krijojnë fare besimin se dinë se cfarë po bëjnë. Janë fringo fare, dhe me pëlqimin e tyre po përdoren. Nese gjerat shkojnë keq,dihet, bileta e kthimit është gati. Të thirrur nën armë vetëm për të treguar hutimin e tyre, ata po marrin me vete në rrugën e kthimit dhe besimin që në këtë vend mund të ketë ndonjëherë të rinj. Nihilizëm nga i cili do na shpëtonin më pas vetëm ata që e ndertuan këtë lufte. Të vjetërit....sikur të jetojnë ca më gjatë

Pjesë nga Tersiti

...Isha i famshëm sepse më pëlqente të flisja keq për mbretërit, për të gjithë mbretërit: Akenjtë më degjonin dhe gajaseshin. E për këtë arsye, mbretërit e Aknjeve më urrenin. Dua tju tregoj atë që di, që dhe ju të kuptoni atë që kam kuptuar une: lufta është një fiksim i pleqve, të cilët nisin të rinjtë për ta kryer.

57 Komente

Me gjithe deshiren per ta pelqyer kete artikull, (per hir te respektit ndaj "musketjereve", edhe pse thjesht "duke lexuar raporte në internet&quotsmiley u largova e zhgenjyer. 

Nuk po e shtjelloj me tej, per t'i paraprire "mllefit" dhe barcaletave te pellgaces nga ku s'te mbetet gje tjeter, vecse nje shije e tipit "damned if you do, damned if you don't, so f-it"

Sa per t'u sqaruar, se nuk po ta kuptoj komentin, damned if you do what, and damned if you dont what?

te duket normale ty Monda te vish javen e fundit, e te pretendosh te perfaqesosh nje popull me te cilin ke vetem elektrolidhje? Mua nuk me duket normale. Dhe sistemi aktual nuk me jep as mundesine qe t'i denoj me vote keta njerezit e shfaqur ne minuten e fundit, qe askush nuk i njeh, vec kryetarit, e qe s'njohin askend vec kryetarit.

Do te dish arsyet pse s'me duket normale? Ja disa:

1. Demokracia perfaqesuese e ka kycin e vet funksional tek lidhja mes perfaqesuesit dhe komunitetit, nje lidhje qe fillon qe me pare se ky te behet perfaqesues, ne nje menyre ose ne nje tjeter, perfaqesuesi del nga komuniteti, ose merr persiper leadershipin ne nje grup te caktuar etj etj. Nuk te vjen derr ne thes, si ne rastet qe permenden...

2. Keta qe vijne te fundit, me luge ne brez, gati per qeverisje e kane shume te lehte te ikin te paret...

M'u duk i nxituar komenti yt, por e justifikoj me nje lloj solidariteti hipotetik pandiasporik qe mund te ekzistoje...

Sol, do shtoja edhe nje pike atyre dy pikave te tua.

3. Ata qe jane aty kane nje mungese te theksuar te etikes se administrates publike. Kjo etike qe ofrohet nga shkollat jashte vendit, ne shkollat e brendshme mungon. Demokracia perfaqesuese nuk funksionon vetvetiu, mjafton qe perfaqesuesi te jete nga populli. Kerkohet gjithashtu edhe nje kokfortesi etike qe te mund t'i beje balle dekadences dhe korrupsionit te administrates publike. Faktikisht mund te ngaterrohet pak puna, e te dale ndonje prej ketyre argumentuesve te medhenj te peshkut e te thote qe etika nuk mesohet por eshte e lindur. Por c'eshte e verteta kjo mund te mesohet po aq sa edhe hallet e elektoratit. E nderkohe qe hallet e elektoratit mund te mesohen ne dac nga dikush qe nuk e ka kete etike pune, ne dac nga dikush qe e ka, zgjidhjet mund te ofrohen vetem nepermjet te pasurit te kesaj etike. Nuk mund te paragjykohet dikush qe sapo vjen nga jashte se nuk i njeh hallet e elektoratit. Keto mesohen ne forma mediatike e jo domosdoshmerisht gju me gju me popullin, edhe po qe se ndodhesh aty brenda. Demokracia perfaqesuese per vete faktin se eshte perfaqesuese do te thote se nuk eshte direkte. Sa do te dalin nga gjiri i popullit perfaqesuesit, keta, ashtu si te perzgjedhurit e diaspores, nuk mund te jene pervecse perfaqesues indirekt, me "elektrolidhje". Krejt problemi ketu eshte tek sistemi i perfaqesimit. Well, fuck the system. Populli eshte i paperfaqesueshem. Keta njerez jane administrate publike, dhe aq. Kriteri i perzgjedhjes nuk mund te jete vetem perfaqesimi qe i ben popullit, por edhe etika e punes qe perdor ne administrimin e publikes. Dhe he per he, kjo etike mungon pervecse ne naivitetin diasporik. Celsi i gjithe kesaj eshte qe ky naivitet te gjej besim tek vetvetja dhe te kembengule me kokfortesi kunder praktikave te korrupsionit. Nejse, me pak fjale, kjo ishte fushata e shkuar e PDse, por qe nuk mbeti vecse fushate e nuk arriti te realizohet ne praktike.

Edhe mua mu duk pak i nxituar komenti yt, por e justifikoj me nje lloj solidariteti hipotetik anti-diasporik qe mund te ekzistoje.

O lulian, ke dy probleme te medha, qe ne frazen e pare, pasi a) nis me nje paragjykim, duke ndare keta kendej e ata andej (se sa per dijeni po kritikoja ata qe vijne ne minute te fundit, e jo ata qe jane shkolluar jashte, pra mos u nxito).

b) mos harro qe parlamenti (legjislativi) dhe ekzekutivi (qeveria dhe administratat) jane dy gjera te ndryshme, pavaresisht lidhjes. Nuk kam asnje problem qe ne poste administrate te vijne tekniciene nga cdo vend i botes, me qejfin me te madh. Le te vijne e ta ndrisin ashtu sic dine vete. Po te supozosh qe ne parlament u dashkan prure ata me te shkolluarit, ata me te miret, ata me te diplomuarit rende, eshte paradoksale. Ne parlament duhet te kete edhe bujq, edhe fshatare, edhe biznesmene etj etj. Apo sugjeron t'i importojme.

Po e justifikoj komentin tend me nxitimin e thjeshte, qe u ndodh te gjitheve!

*askush nuk eshte kunder diaspores etj etj, po askush te mos mendoje se nje njeri X, kontributet e te cilit ne cilindo vend te botes qofshin, nuk jane bere ende te ditura per popullin (pasi ky X-ja s ka pasur kurre kohe, dhe ka mberritur javet e fundit) do fitokerka. Kjo nuk ben sens, eshte si te kandidoje shaban memia ne paris...

...Nga ana tjetër të rinj, vetëm me ndërresa për një muaj ne valixhe po duken në aeroportin Nënë Tereza...Me kete i ke thene te gjitha.Shume e goditur si teme, komplimente!!

Perseritje nga nje teme tjeter:

Une Seserin nuk e kam pare ne TV mgjs nga fotot duket goce simpatike dhe pres qe te jete edhe e ekuilibruar (shkollimi, kohe e gjate jashte sherrllikut, etj).

Por meqenese vjen per te bere ekonomi, me beri pershtypje shume te keqe artikulli i saj te revista "Monitor" ku jepet sugjerime per investime ne kohe krize. Nder te tjera, keshillonte te mos investohej as ne depozita, as ne bono thesari, duke qene se keto kane interesa te uleta. Nderkohe qe po te hapte po ate reviste ku ka derguar artikullin ka te listuar ne faqen e fundit interesat, mesatarisht 7% (ne banka kryesore rreth 7.5%) interes per depozitat 12-mujore dhe per bonot e thesarit me maturim 12-mujor rreth 8%.

Nder te tjera, Seseri thote se bursa e Shqiperise, e cila ne fakt nuk ka asgje te listuar, "nuk ka likuiditet dhe aksionet ne pergjithesi i perkasin firmave qe praktikisht prekin cdo aspekt te industrive te ndryshme".

Kjo me thote se Seseri nuk i ka pare hic kushtet e sistemit bankar dhe financiar shqiptar dhe perdor informacion per ekonomine amerikane (norma te uleta interesi dhe yield-e te uleta bonosh) ose informacion imagjinar. Nuk i falet kjo as nje investitoreje me eksperience, as nje njeriu qe pret te drejtoje vendin.

O Jul kur nje njeri i zgjuar ben sikur nuk kupton, kjo ose eshte ndonje metode e sofistikuar (ketu s'ka perse), ose kerkese e kote per debat te kote. Sidoqofte, per respekt (qe pret perligjjevte reja smiley), ja ku e ke dhe tekstin qe lidh Seserin:

Historia... ajo e përsëritura...përdorimi i i të rinjve të zbarkuar rishtazi, dukshëm vetëm për risjellë në lojë shpikësit e parë të demokracisë model shqiptar. Rreziku real i kësaj përplasje jo-reale, që me siguri do fitohet nga të “vjetrit”, është se të gjitha tentativat për ndërim gjaku të politikës aktive, po janë si aparate fotografikë me një shkrepje. Fotot që na ngelen në ndërgjegjie janë ato të të rinjve që tentojnë pushtetin në mënyrë shumë naive. Të paaftë për të kuptuar realitetin dhe të gatshëm për të kërcënuar me ikje të menjëherëshme. Megjithse lekura e tyre është shumë me e tendosur, dhe flokët që u mbulojnë ballin janë më të plotë, ata nuk të krijojnë fare besimin se dinë se cfarë po bëjnë.

Fjale kyce: zbarkuar rishtaz, paaftesi per te kuptuar realitetin (ne kete rast me teper mungese pergjegjesie se aftesite nuk ia kam pare), (s')dine se cfare po bejne.

Megjithate me thuaj nese ke nevoje per sqarime te metejshme.

Dhe me ler te shtoj, te lutem, qe frika qe kemi nga rasti i pervecem, si ilustrim i te pergjithshmes, rrjedh ndoshta nga frika per te sfiduar paragjykimet tona. Me mire te flasim ne pergjithesi, per rini, per te ardhur, per gra e per valixhexhinj (Kananaj, simbolike e bukur kjo), me mire te flasim per 'sistemin politik shqiptar', sesa per njerezit qe perbejne keto kategori. Sikur te na kishte rene nga qielli ky sistem. Vazhdoni shoke, flisni ne pergjithesi, pa shembuj, me autoritetin qe jep vagelltia dhe gjitheperfshirja.

Rrofsh që e bëre këtë sqarim, se i gjithë teksti i artikullit këtu, është i mbushur me paragjykime.

Sa per t'u sqaruar, se nuk po ta kuptoj komentin, damned if you do what, and damned if you dont what?

te duket normale ty Monda te vish javen e fundit, e te pretendosh te perfaqesosh nje popull me te cilin ke vetem elektrolidhje? Mua nuk me duket normale. Dhe sistemi aktual nuk me jep as mundesine qe t'i denoj me vote keta njerezit e shfaqur ne minuten e fundit, qe askush nuk i njeh, vec kryetarit, e qe s'njohin askend vec kryetarit.

Do te dish arsyet pse s'me duket normale? Ja disa:

1. Demokracia perfaqesuese e ka kycin e vet funksional tek lidhja mes perfaqesuesit dhe komunitetit, nje lidhje qe fillon qe me pare se ky te behet perfaqesues, ne nje menyre ose ne nje tjeter, perfaqesuesi del nga komuniteti, ose merr persiper leadershipin ne nje grup te caktuar etj etj. Nuk te vjen derr ne thes, si ne rastet qe permenden...

2. Keta qe vijne te fundit, me luge ne brez, gati per qeverisje e kane shume te lehte te ikin te paret...

M'u duk i nxituar komenti yt, por e justifikoj me nje lloj solidariteti hipotetik pandiasporik qe mund te ekzistoje...

Sol, po e "shtjelloj" komentin me lart, vetem per respekt qe kam ndaj teje, theksuar serish, thjesht nga disa shkembime qe kemi bere ne kete bllog.  Dhe qe mos te merrej mos-pergjigja si injorim.

Per artikullin me lart, per pjesen para tre pikave "..." kam rezervat e mia, por po e anashkaloj, se problemi kryesor qe kisha me artikullin, ishte pjesa e fundit, dhe subjekti i "last minute".  

Per vite me radhe ceshtja e "brain-drain" ka qene subjekt artikujsh, shifra shqetesuese te IOM, UN e organizata te tjera.  Shqiperia ka pasur fatin (te mire apo te keq, per te qene brenda kendveshtrimeve te ndryshme) te kete nje nga perqindjet me te larta per kapita per akademike te ikur, studente qe shkollohen jashte dhe s'kthehen etj etj etj.  Keto i dime, keto jane fakte, keto i kemi pranuar si pasoja tranzicioni.

Tani, ne vitet e fundit, kane filluar dhe kthehen individe te shkolluar dhe te punesuar jashte, apo te pashkolluar e te punesuar jashte.  Disa zgjedhin politiken, disa jo.  Pak rendesi ka.  Me disa "te kthyer" ka pasur zhgenjim nga "vendasit".  "Te kthyer" te tjere jane zhgenjyer nga "vendasit".  Se eshte dhe pak si rreth vicioz.  (Mundesisht fjalet ne thonjeza te merren me parametra te zgjeruara, qe perfshijne kuptime si realitet, emigrant, politik, lokalist etj etj etj.)  

Por per mendimin tim, eshte pak e thjeshte si ceshtje.  A ka qene problem per Shqiperine "brain drain"?  Te pakten "deri dje" ekspertet binin dakort.  (Dhe jo vetem per Shqiperine, por ne pergjithesi ekspertet dhe ekonomistet bien dakort per kete fenomen.)  Vendimi per t'u kthyer eshte ceshtje e vullnetit te lire.  Vendimi per t'u marr me politik apo jo po ashtu.  (Se ka plot qe jane kthyer e s'jane marre me politike, por ata individe nuk bejne buje, dhe detyrimisht as historite e tyre te suksesit apo deshtimit.)  Ashtu si ne fund te fundit, eshte vullneti i lire, apo vota e cdo individi, e elektoratit qe do ta pranoj nje kandidat apo tjetrin. 

Sqarim: "damned if you do and damned if you don't"

-Me perpara qe problem "brain drain".  Tani eshte problem "brain gain".  Keshtu qe "damned if you do and damned if you don't"

-Po ishe i "first minute" je i/e korruptuar nga sistemi, partia, apo realiteti.  Po ishe i "last minute" apo "11-th hour", je aguridh/e, interesaxhi/e ... damned if you do and damned if you don't. 

-Realiteti shqiptar, te pakten ne sferen politike, ndonjehere biem dhe dakort qe eshte menxyre, mbushur me pazarlleqe, matrapazlleqe, korrupsion i shume-anshem.  Biem dhe dakort qe do ishte mire te ishte pak me ndryshe.  (Brenda parametrave realist te vete politikes qe gjithesesi mbetet hobbs-iane.)  Por, nga ana tjeter, po "s'e njofe" dmth, po s'ke qene aty te kesh notuar ne ate "mocal", s'di not.  S'ben ... damned if you do and damned if you don't.

-Ne rastin konkret te debatit te shume-folur.  Olldashi keshtu, Ruli ashtu (me keshtu dhe ashtu, mund te zevendesohen me gjithfare epitetesh, gjestesh.)  Por Seseri, qe s'u perlye, apo s'ua ktheu me te njejten monedhe, "nuk merr vesh," apo me keq akoma, "uli veten" ... damned if you do, and damned if you don't. 

Sol, kerkoj ndjese qe u zgjata disi teper me kete sqarim, por meqe me pyete.

1. Demokracia perfaqesuese e ka kycin e vet funksional tek lidhja mes perfaqesuesit dhe komunitetit, nje lidhje qe fillon qe me pare se ky te behet perfaqesues, ne nje menyre ose ne nje tjeter, perfaqesuesi del nga komuniteti, ose merr persiper leadershipin ne nje grup te caktuar etj etj. Nuk te vjen derr ne thes, si ne rastet qe permenden...

Shiko tani, se po ta marresh holle holle (me aq sa di une si emigrante) dhe aq te lidhur me komunitetin nuk jane, ose te pakten nuk kane qene kandidatet per deputet.  Se filani i lindur dhe i rritur ne qytetin x, vete kandidaton ne qytetin y, nga ana tjeter e Shqiperise.  E me radhe.  Rast konkret nga zgjedhjet e kaluara:  X person nga nje qytet, kandidat ne qytet tjeter n-km larg, me pazar te brendshem, i vune emrin ne liste te nje partie (jo asaj qe i eshte aderuar me vite) qe te merrte ca vota nga "votuesit e pavarur" qe me llogari minus, te fitonte kandidati tjeter i partise ne te cilen ishte aderuar x-i.  

Pra, te jemi pak te ndergjegjshem, sol, mos te flasim per "demokraci perfaqesuese" te kulluar, se nuk kemi.  Nga ana tjeter, sic e ka vene ne pah dhe Luliani me lart, ndersa diaspora jashte shtetit, mund te mos jete ne dijeni per gjera specifike (matrapazlleqet apo arritjet pozitive) ajo pjese e diaspores qe eshte e interesuar, shfleton mediat, flet me te afermit etj, dhe ka nje fare ideje.  Them "ajo pjese e diaspores" sepse eshte dhe pjesa tjeter qe per mire apo per keq (une mendoj per mire), nuk eshte dhe aq "e lidhur" me memedheun.  Dhe kjo eshte zgjedhje e lire, ne fund te fundit, kane qellime apo jete tjeter.  

2. Keta qe vijne te fundit, me luge ne brez, gati per qeverisje e kane shume te lehte te ikin te paret...     

Lerini njerezit te permbushin vullnetin e tyre te lire.  Arritjet ne fund te fundit do jene te tyret, deshtimet po ashtu.  Ne rastin e politikes apo qeverisjes, iu vihen me ne pah, dhe jane nen "scrutiny" nga mediat dhe populli.  E drejte kjo, sepse zgjodhen te perfaqesojne popullin (apo nje pjese te tij.)  Dhe jane figura publike.  Por mos i prisni me kembe te pare qe ne aeroport, duke u numeruar valixhet qe akoma s'jane hapur.  Apo anasjelltas, askush nuk thote as te priten me tapet te kuq.  Por, keta individe, kane kaluar (relativisht me sukes) nje "culture shock" ne dhè te huaj.  Nqs jane gati per nje tjeter, ne dhè te tyre, lerini.  Nuk i dihet, mbase arrijne dicka.  Apo dhe mbase ikin te paret.  Por ne pergjithesi, kur peshohen ca gjera, mbase nuk i vjen e keqja atij vendi nga ata/ato qe zbresin te Nene Tereza me nje apo shume valixhe.           

e ke gabim Monda, se edhe N.B., ish polic e ish sambist, deputet i fushkrujes, ka lidhje te herepashershme me elektoratin e vet, dhe i njeh thuajse te gjithe me fytyra. Nuk eshte ceshtja thjesht te jesh qe nga minuta e pare, ceshtja eshte qe ti te dish kujt po ia kerkon voten, dhe ai qe voton te dije kujt ia jep voten.

Si mendon ti se do zgjedhe qytetari (katnari provincial nga tirona) mes fjala vjen emigrantes se sapokthyer X dhe emigrantit te sapokthyer Y? qorrazi?

sa per "brain gain", qe mua me duket nje mufke marketingu e perdorur rende nga te gjitha partite, e para nuk e besoj, se nuk vijne trumedhenjte ketu, po vetem trunormalet e poshte(se kaq treg kemi, s punesojme dot njerez gjeniale), se dyti, ata qe vijne mire se te vijne, ua hapim sofren sic ia hapem lul bashes, e sic do t'ia hapim erion velise, e te tjere brainsave qe kemi gainur, e qe do te gainim me kalimin e kohes. po ndryshim pak po shohim nga keta brainsat me etike perendimore qe po vijne... hmmm mos duhet nisur nje program heart gain, apo arm gain (faktikisht zemer, me mire do te qe te nisnim nje program "bythe gain", se ata qe kane ardhur deri tani ne poste e ne legjislativ apo gjyqesor kane patur cv te mira, e kane qene dhe njerez te mire, po s'kane pasur bythe, si te vendit, ashtu dhe te importuar)?

se po na vijne vetem komandante, po rikthehemi ne kushtet e kucit, ku 5 milion veta duan te rrine ne vend te pare (dhe asnjeri s'e meriton me shume se te tjeret...)

megjithate, pa iu prere hovin, kush do, le te vije bujrum, shteti ju mirepret sipas te gjitha te dhenave te publikuara!

hmmm mos duhet nisur nje program heart gain, apo arm gain (faktikisht zemer, me mire do te qe te nisnim nje program "bythe gain", se ata qe kane ardhur deri tani ne poste e ne legjislativ apo gjyqesor kane patur cv te mira, e kane qene dhe njerez te mire, po s'kane pasur bythe, si te vendit, ashtu dhe te importuar)?

There can be no understanding between the hand and the brain unless the heart acts as mediator.

monda,
A ti pergjigjem komentit tend ?
E di qe smu drejtove mua, por mua me dogji smiley
Tashti shkrimet e saktivizmes une per force zakoni nuk i lexoj kurre.
As e kam lexu kete ketu. Por lexova repliken tende dhe respektoj
dhe vleresoj pergjigjen tate me shume yje.
Por, Monda, perpiqu dhe ti te na kuposh ne. ketu spo flasim per trainerin e ekipit te lushnjes, qe te themi : hajt ta provojme se kushedi ky i radhes e ndrit.
Problemi eshte se ketu po flasim per njerez qe ulen ne poltrona te larta
dhe qe pretendojne qe do marrin vendime ne emer tone.
Une mendoj qe ti na qorton me te drejte pse nuk knaqemi kurre,
keq kshu e keq ashtu, ca uji i ke dhone gomarit,.etj.
Por ti smund te na vesh faj Monde, sepse gjerat skane ec gjithqysh.
Eshte e qarte qe ende nuk eshte gjet menyra per ti fut njerezit e duhur te
bejne gjerat e duhura ne kete vend. Jemi djegur shume here nga qulli,
e sdime te bejme me mire sesa ti fryjme kosit.
Une per vete e kthej ne shaka, dhe ti sme pengon dot te qesh me te tere
ata qe e sjellin fytyren ne televizor. Kjo eshte pjese e procesit dhe ata
vete duhet ta kene marre parasysh. Sepse ka plot gjera per te shkulur floket
por ne jemi mesu nga zori te qeshim me to, sepse perndryshe dalim nga mendte e kokes.
Une per vete skam asnje paragjykim per asnjeri, dhe nuk i gjykoj njerezit nga CV-ja por nga produkti qe nxjerrin nga duart.
Kur ska produkt, ne do merremi me llafe, dhe ketu perfshihet dhe skepticimi,
dhe frika.
Une nuk preferoj qe te spekullohet me brain drain apo gain.
Mirepo, po spekullohet. Sepse askush nuk eshte ende i qarte se kush  jane vlerat qe duhet te kete nje individ per tu promovuar, dhe kush eshte rruga qe duhet te ndjeke gjer tek poltrona.
Nuk eshte autori i shkrimit qe spekullon me kete, por kane spekullu ata qe promovojne, dhe  here here vete te promovuarit. Aq sa njerezve jua kane merzitur. Ki parasysh qe njerezit nuk jane te gjithe te durueshem, dhe skane nge te mirekuptojne. Njerezit te japin nje shikim te shpejte, dhe nuk lexojne midis rreshtave te tu. Njerezit kane halle dhe jane gjer ne fyt. Njerezit nuk dun te degjojne qe ti ke ngrene darke me senatorin X. As cka ke arritur ti ne planin personal. As te besh sikur tu dogj barku per popullin.
Ohuu kto jane gjera me te cilat ne jemi regjur.
Hajde bujrum, ulu dhe puno. Kap fushen tende te ekspertizes dhe meshoji aty. Politika dhe qeverisja e mire ka pak vend per individualitet. Puna behet ne ekip. Dhe ekipi qe ben punen e vertete shpesh gjendet prapa perdes. Mirepo kjo sikur nuk pelqehet nga askush. Tek ne te gjithe duan ti bejne te gjitha.

Ta shkruajne fjalimin  dhe ta lexojne ate. Su shkon ndermend se keto pune mund te jene krejt te ndara.
Une e di qe sdo me marrin leje mua as per tu ulur ne poltrone, e as per te hyp ne podium. Por as une sdo tu marr leje atyre, apo juve qe ti antipatizoj smiley

Mos na paragjykoni ne sikur presim me kembet e para, sikur jemi refuzues, xheloze, cmirezinj, apo mendjeshkurter.

Mua kur sma ngrof zemren dicka, sma ngrf oj ti cuce smiley

P.S. Me vjen keq qe debati u rrotullua rreth nje personi te vetem, mirepo asaj ju be me shume reklame, dhe normalisht qe nuk do kalonte pa rene ne sy.  Ska asgje personale, dhe une i heq kapelen per te gjitha, perfshire dhe vullnetin dhe kurajon per te ndermarre ato qe ka ndermarre. Debati ka qene me shume ne parim.

ne ja u lam shqipnin bace me lule mi. llokum ja u lam. po "ju" e prishet. boni ene llafe. seseLi osht yll bote, osht donna fatale si na perfaqso gjiF ne knej, tu fillu qe nga Ziko, po ju s'e kini hak... ju po na lodhni... ene prap "ne" zemergjon qe zemergjon njelem. rrini se ed rustemin ja u sollem, tani dhe ai edi tjeter ka njel, ai i pd-se qe s'po ja mbaj men emrin, qe shet toyota....  smiley  smiley   

u kthy edi,  dhe e tha eT : U kthy truni smiley

ma paska kalu soli, paska qene prapa dere si perhere smiley

 

une jam perfshire pak ne politike, kam qene gazetar ne shqiperi dhe e kam ba gazetarin "a tempo scarso" edhe ne itali.

dhe kur u be nje takim njehere me keto te pnudit qe po flisnin per brain gain, s'mu ndejt pa ba nje pyetje "A mos mendoni se duhet bere nje projekt paralel i tipit brain retain" dhe ai bernardi u habit ca jam tu thane.

eshte e vertete, njoh cuna une qe ua kam hape une ka nji adrese emaili kur kan arhe te bicoca, qe jan kthye e jan bo drejtora bankash, dhe se kan idene se ca do me tane shqiperi. kane vetem nje ide te qarte shumica e kolegeve te mi (rrefugjateve them) qe ne shqiperi nuk ka rregulla, ndaj atje shkohet per te vjedhe lek dhe per ti dhane makines me 200 ne ore n'autostrad t'fushekrujes, se me 5 mije lek polici t'fal. dhe besoj se ky eshte problemi kryesor. ende nuk kam hase shqiptar ne kete ane te kufirit qe te thoje do te kthehem me nje projekt per te bere dicka per shqiperine, por te gjithe kthehen se ne shqiperi nuk ka ligje e vidhet rahat. do e nxjerim per gjashte muaj zine e urise se mensave studentore.

kete kam hase une. ne shqiperi ka njerez qe jane aty dhe qe e njohin vendin. duhen perkrahur e ndihmuar qe te ecin dhe keta qe vijen nga jashte te bejne nje vit stazh qe te mesohen. te mesohen te ulin hunden e te mos u duket se fluturimi per rinas asht hixhra e tyne, te mos ju duket vetja mesia qe do u jape mend shqiptareve e do u marre leket.

kete pershtypje kam. me dhjetera shoke te mite jane te mrekullueshem ne kulture e etike e profesionalizem pa dale asnje dite jashte shtetit (nuk quhen ketu pushimet ne kroacismiley

edhe dicka tjeter, keta "rioshet e minutes se fundit" mund te vijne nga diaspora, po ashtu sic mund te vijne nga askundi shqiptar. fenomeni eshte po aq per t'u kritikuar. nese marrim te mireqene faktin se votuesi shqiptar eshte njeri qe ka fakultetin e gjykimit te lire e racional, atehere ne zgjedhje duhet te permbushen kushtet qe ai ta ushtroje kete fakultet, pra me se paku te njohe se cilin voton.

do thoni ju qe votohet me lista - so what? lista eshte oferte, dhe duhet njohur ne detaj para se te zgjidhet, dhe se dyti, listat (proporcionali) u vendos vetem e vetem per te fuqizuar ramen e berishen, e per te shmangur kokat e nxehta, duke sjelle ushtare te lidhur me pranga qe ne fillim te luftes...

po me habit kundershtia e mondes apo lulianit si edhe paragjykimi mbi "brain-in" qe vozitkerka jashte, nderkohe qe ne te mjeret, te shq-etikuar dhe brain-bjerre rrime e hardallosemi ne pritje te messias. ne kushte te tjera do i isha pergjigjur me fjale te tjera ketij ofendimi kaq banal!

O Sol, ku e shef ofendimin ti mer jahu? E kush e kish me ty njehere mungesen e etikes. Qe mungon etika e qeverisjes nuk mund te jete ofendim per ty, pasi nuk je ne qeverisje ne rradh te pare. Qe arsyet e kesaj mungese etike te qeverisjes jane te lidhura tejet ngushte me shkollimin cope cope aty brenda, nuk me duket ndonje dallim pale se sa i rreme. C'pate qe e personalizove?

Sa per keta qe vene emrin last minute, kjo eshte po aq mungese etike. Faji im qe e pergjithesova muhabetin, por nuk e di, se si te lexova gabim sikur e kishe ne pergjithesi me diasporen.

Sa per parlamentin, bujrum gjithe idiotat, brenda e jashte. Do ishte i vetmi perfaqesim qe nuk do ishte indirekt, nuk di a me kupton. Se per cfare i duhet bujqesia nje parlamentari qe kalon ligje per edukimin, nje informaticieni qe kalon ligje per bujqesine, etj, une nuk e di. Por nejse, une thashe fuck the system ne lidhje me parlamentin, e jo me qeverisjen. Se per cfare duhet, nuk e kam marre vesh akoma. Ti thua per te perfaqesuar popullin. Te kuptoj keshtu ne teori, por ne praktike, partine perfaqesojne. Ne mos, kane nevoje te gjithe qe do ulen ne ato karrike per nje edukim etiko-ligjor te rrepte.

Deputetet ne Shqiperi kane vlere per paraden e modes, dmth zgjedhjet. Par10ive, apo me mire krietareve, u duhen ca CV te tunden si pune kemboresh. Dro hutohet nei i hutu.

Te nesermen e votimeve, deputetet kthehen ne origjine, dmth ushtare te komanduar me sms, si per te votuar, apo per te shu...ar.

Nga ana tjeter, bota mund te kete universitete te famshme ne fusha te ndryshme, po per xhvatje-mjelje, shkolla e po10tikes shqiptare nuk ka konkurente.

hmmm mos duhet nisur nje program heart gain

Brilliant! Ato qe ju kon ardh tashi jon SKUTHA!

Ok një koment kshu në përgjithësi...

  Nuk besoj se është i drejtë paragjykimi mbi premisën se janë të ardhur, e para. Para se të jenë të ardhur, kanë qënë të ikur. Ardhja dhe ikja janë zgjedhje personale. Dikush më shumë sesa të ofendohet mbi mundësitë që kanë pasur të ardhurit për tu shkolluar jashtë, do duhet së pari të ngrejë problemin e arsimit në Shqipëri. Nuk është e drejtë të gjykohet dikush sepse iku dhe u shkollua në një universitet me reputacion të lartë ndërkombëtar. Edhe shkollimi është sigurisht provë suksesi.

 Lidhja e të rinjve me sistemin, me të vërtetë çalon, dhe kjo u vu re qartë në atë debatin e famshëm televiziv. Megjithatë ta ndajmë gjykimin në atë që kemi parë dhe njohim me PARA-gjykimin mbi atë se çfarë janë. Dhe artikulli është i mbushur plot me paragjykime.

 

 Sistemi politik, ka dinamikën e vet ndryshuese. Në rast se 10 të rinj marrin pjesë në të, atëherë sistemit i ndryshohet identiteti i vet. Nuk është njësoj të flasim për të njëjtin sistem me të vjetrit dhe sistemin ku përfshihen të rinjtë. Mund të spekulojmë mbi këtë identitet të ri, por vetëm kaq. Dhe ku ka spekullime dhe paragjykime, ka detyrimisht mungesë argumenti.

Dy fjale gjenerale mbi ate qe lexova pasi dhe deshira per te lexuar hartime te tilla, pa baza te qarta diturie politikologjie, ka filluar te me largohet.

Populli shqiptar ka nevoje per elemente te rinj politike, te paperlyer nga paradat politike, qe kane nje funksion shembull-dhenes per popullaten. Qe individi te kerkoje ndryshime duhet qene koshient se ne c'fusha dhe ne c'drejtim duhet te ndodhin ato ndryshime; eshte e pamundur qe nje njeri qe jeton ne te njejten balte mendore te kryeje ndryshimet e duhura.

Une jam shume pro rekrutimit te rinjve qe kane marre nje formim solid jashte vendit, sa me larg korrupsionit dhe nepotizmit shqipetar. Per me teper ruaj nje respekt te thelle ndaj njerezve qe marrin guximin te bejne ate hap drejt Shqiperise, pra te behen pjese e pisllekut politik atje.

Natyrisht kam pikepyetjet e mija ne lidhje me arsyet e verteta te ketyre njerezve:

  • prestigj i shpejte?
  • para e shpejte?
  • mungese integrimi ne vendin ku kane studiuar qe i ben te kthehen ne gjurmet e tyre ne Shqiperi?

Kam vene re tek vendasit njefare armiqesie ndaj te rinjve qe ndermarrin rrugen e Shqiperise serish, gati si per t'ju thene "pse vini te zini vendet tona ne fushen politike, ekonomike,...?" Pak hipokrite si ide nese mendon qe ato s'po zene vendin e askujt, thjeshte po rimarrin ate qe ju perket dhe po ju sjellin nje fryme te re.

Politike e sukseseshme do thote qarkullim i shpeshte individesh dhe jo institucionalizim i ndryshkur me te njejtat koka te korruptuara/ te paafta qe sillen e peshtillen dhe qe po ozurpojne nje sistem te tere.

 

La_rosee eshte e veshtire per tu kuptuar nga komentuesit me flamur te kuq. Por mos mendo se nuk jane te afte te kuptojne apo me pak intiligjente.

Eshte ceshtje e kultures se punes dhe jetes! Ka nje difekt te madh Shqiperia me Shqiptaret qe ka ngel qe nga vitet 80. Shqiptaret ne shqiperi nuk e njohin punen, nuk kane kulture pune dhe per rrjedhoje kane sukses shume te paket.  Une me ty dhe shume te tjere ne peshk me flamuj te huaj (jo te gjithe) e dine se c'domethene Work satisfaction or Rewarding job!

There is no such a think in Tirana!  smiley

Kur ta kuptojne atehere do kuptojne edhe ate shqiptaren qe le ameriken,anglin apo belgjiken per rruget me plehra dhe njerzit e eger te Tiranes. 

 

La rosee me fal se s'po te nderhyj ne brendine e komentit -ne ca vende jam dakort- po kam qesh shume me fjaline e pare; po ndonje fjale kolonele ke? smiley

Une jam shume pro rekrutimit te rinjve qe kane marre nje formim solid jashte vendit, sa me larg korrupsionit dhe nepotizmit shqipetar. Per me teper ruaj nje respekt te thelle ndaj njerezve qe marrin guximin te bejne ate hap drejt Shqiperise, pra te behen pjese e pisllekut politik atje.

Edhe une jam pro ardhjes se ketyre te rinjve te edukuar jashte (me qellimin e nje edukimi me te mire), ama para se te futen ne struktura politike (ose te behen pjese e pisllekut politik - sic e quan ti) eshte e domosdoshme te njihen me realitetin, me gjendjen aktuale te politikes dhe ekonomise. Eshte naive ne rastin me te mire (dhe hipokrite e arriviste ne rastin me te keq), te flasesh per politika ndryshimi nese nuk e di se si mund te aplikohen keto politika ndryshimi (se mund te jete pak me e thjeshte te identifikosh cfare duhet ndryshuar - edhe pse kjo gjithashtu kerkon ti besh mire detyrat e shtepise).

Ndersa per sa i perket respektit te thelle, vetem respekt qe nuk mund te kem per njerez qe vijne te behen pjese e pisllekut politik. A po, do kisha respekt per njerezit qe kane alergji ndaj pisllekut, dhe mundohen te pastrojne sado pak ambjentin qe i rrethon.

Per te folur edhe dicka per Seserin, PS-istja e re nuk eshte ekonomiste, por business person. Me sa kam lexuar ka bere grad school ne Harvard Business School, dhe ka punuar te Microsoft (ska lidhje me politikat makroekonomike). Keshtu qe nuk eshte se prisja ndonje ndricim nga personi ne fjale. Megjithate, prisja qe minimalisht te bente nje check-up te realitetit kur shkruan per idete brilante te investimit ne kohe krize, apo per zgjidhjet e ofruara ne kohe krize financiare (per me teper kur nuk jemi ne krize financiare!). Plus, te mos ngaterroje recesionin ekonomik, me ngadalesimin e rritjes ekonomike, se eshte pak fare mungese pergjegjesie. Dhe, kur e pyesin per shkollat e ndryshme te te perballurit me krizat, te thote me mire qe nuk di teori ekonomike, se sa te pergjigjet duke dhene zgjidhje 'pertej te majtes dhe te djathtes'. Edhe nje pershtypje e fundit: te thuash qe dicka eshte 'interesante' nuk perben as argument as cilesim specifik te gjese - mua me duket thjesht mungese arsyetimi dhe/ose fjalori.

Andi, tre pika bashke dhe po e rrumbullakosim kete diskutim:

  • rekrutimi dhe formimi i forcave te reja politike eshte detyre e Partise ne te cilen ti apo dikush tjeter jeni anetare. Nese ti nuk gjen me veten ne procedurat rekrutore atehere nuk ke pse identifikohesh me tutje me ate parti.
  • po ve re nje minimalizim tendin te asaj qe mendon qe keto "last minute recruits" kane informacion mbi Shqiperine. Une, ne te kunderten tende, besoj qe kane diturite e baze per te mire-funksionuar. Sdq, besoj poashtu qe mundimi yt fillon atehere shqetesohesh nga fakti qe nje permbushje detyre e sukseseshme mund te realizohet vetem atehere kur ke njohuri te dinamikave korruptive qe lundrojne ne Shqiperi. Une s'jam e ketij mendimi. Une jam e bindur qe nje ndryshim mund te bejne vetem individet qe jane te paperlyer nga normalizimi i situates te mjerueshme qe mbreteron atje.
  • une me teper kam besim ne nje njeri qe ka mbaruar ne Harvard, Cambridge,...sesa tek nje njeri qe ka mbaruar ne UT duke u perplasur me iluzionin e dijes. Shpresoj vetem qe te jeni ne gjendje t'i mbani per gjate. Sdq, nuk e di sesa Shqiperia eshte gati per njerez qe kane koken me lart mediokritetit.

PS. Ngushtimet e fjalorit ne shqip, aq me teper te perzier dhe me friken e huazimeve, jane nje deficit i pamohueshem tek njerezit qe jane formuar jashte vendit.

 PPS. Tropizma smiley

Nga 13 komentues qe ka kjo tema, 9 jane jashte ose te kthyer nga jashte.

Fyrma pro te kthyerve nga jashte vazhdon te jete dominuese tek ata qe jane akoma me flamur te jashtem.

Masa e dukshme e skepticizmit ndjehet tek ata qe nuk kane shume kohe qe e kane nderruar (ose po e nderrojne flamurin).

Kurse ata qe e kane pasur flamurin jete e mot te kuq, me duket se e kane gjykimin me te ftohte.

Une, per force zakoni, i lexoj te gjitha shkrimet e saktivistes. Ose me sakte, shoh kush e ka bere shkrimin, edhe aty percaktoj humorin me te cilin do ta lexoj smiley

Anywaw, perceptimi i saktivistes per Seseret sot eshte ai qe kishin dynjaja per t_redin e para dy viteve; per tropizmen e para 18 muajve, per Julin e para tre javeve, per Qafirin e sotem, per Monden e neserme, per Lulianin e pas gjashte muajve, e me radhe.

Pastaj, nje nga nje, te gjithe do zeme vend aty ku eshte ulur t'i shohe gjerat sot Andi me solin, edhe do analizojme ndonje valixhe tjeter, qe nuk shpetoi rastesisht.

Riciklim, indoktrinim dhe tjetersim ne kohe rekord...ja kjo eshte Shqiperia te ciles i ofrojme heart, mind and soul, por te kthen soul, mind and heart andej nga erdhen.

Po me mire Seseri. Keshtu thote Juli te pakten : P

T_red ke folur qarte. Megjithese nga ata me flamur mot-e-jete te kuq nuk shoh une, se edhe dezi duket shume e bredhur. Por dezi flet ne menyre me te sintetizuar dhe ne kete pike i heq kapelen.

Ndryshimi midis teje, ta zeme, T_Red, dhe Seserit (apo zonjushe Falmes qe m'i solli lotet te syte mbreme), eshte qe ti nuk do te kandidoje kurre pa shpenzuar te pakten disa vjet te mira pune ne Shqiperi. Dhe pas kesaj rrezik te mos kandidoje fare (per arsyet qe jep kaq bukur siper). E kuptoj deri diku perfitimin nga 'perspektiva e jashtme' e 'te paperlyerve' sepse ndihmon ne konceptimin e gjerave, e kuptoj edhe efektin pozitiv te boom-it mediatik, por gjithsesi mendoj se vetem YJE mund te shkojne nga Rinasi ne Parlament dhe keto dite nuk ka shkelqyer aq shume televizori. Ndoshta kerkojme shume. Ndoshta reagimi eshte ndaj prezantimit te YJEVE si te mireqene, ne vend qe te na lene t'i shohim te shkelqejne (kjo jo per faj te tyre po nje fare modestie nuk do t'u bente keq).

Une per vete do te doja te vinte Shinasi Rama po s'vjen ai eshte i squt.

 

 

 Une per vete do te doja te vinte Shinasi Rama po s'vjen ai eshte i squt.

 

oh sa kam qesh... se mu kujtua ceremonia e dipllomes ku Prof. Rama ishte ul ne podium dhe i shkonin lote krokodili kur u kendua "America the Beautiful". Mgjse sa here qe e lexoj (keto kohe shume shpesh) gati gati skuqem te them qe kam dal nga ajo shkolle. Pune ekspektejsensh. 

Ti flet se e njeh mire, ate dhe historine e tij, me rolin ne levizjen studentore dhe largimin? Ke marre klasa me te dhe nuk te ka pelqyer? Ke probleme me idete qe ka shprehur apo shpreh?

Nese do qe te kuptojme te qeshuren tende apo edhe qe te qeshim bashke me ty, lere me pastaj te kuptojme pse te beka ky individ te te vije turp per shkollen, e shoh te udhes te permendesh arsyet (madje duhet t'i kishe permendur qe ne fillim). Kriteret e larta qe perdorim ndaj te tjereve eshte mire t'i perdorim edhe ndaj vetes.

 

Kam pershtypjen qe kjo pritje "me kembet e para" per te "jashtmit" ndodh ne katapultat politike. Mos me thoni qe po keshtu priten edhe si profesioniste ne fusha te tjera, se kjo do ishte trishtuese. Jo se kam ndonje plan me punu ne Shqiperi, por dua vetem t'ia le kurverise politike kete invers te cuditshem te mikrpitjes dhe zemermadhesise shqiptare qe verej per keta te ardhurit e perfolur kaq shume.

Edhe boll na e bete pisllekun dhe skutherine shqiptare si nje realitet qe s'u mesoka dot, e s'ju marrka dora dot, se na habitet fare. Po na bohet ndyresia shqiptare (QE TE BRENDSHMIT E KANE KRIJUAR) si em qene teoreme Ferma. Gati verej nje mburrje nga te brendshmit, qe hej, ne njofim pislliqet indigjene!!! Pisliku eshte pisllik, dhe operimi ne pisllik nenkupton berjen pis, c'ka duket sikur po u rekomandohet dores qe vjen nga jashte. You're not dirty, i.e., you're not worthy.

Edhe boll na e bete pisllekun dhe skutherine shqiptare si nje realitet qe s'u mesoka dot, e s'ju marrka dora dot, se na habitet fare. Po na bohet ndyresia shqiptare (QE TE BRENDSHMIT E KANE KRIJUAR) si em qene teoreme Ferma. Gati verej nje mburrje nga te brendshmit, qe hej, ne njofim pislliqet indigjene!!! Pisliku eshte pisllik, dhe operimi ne pisllik nenkupton berjen pis, c'ka duket sikur po u rekomandohet dores qe vjen nga jashte. You're not dirty, i.e., you're not worthy.

Emo, pikerisht! Dhe biles ky paragraf permban esencen e asaj qe politika shqipetare e bere me rekrutet nga jashte perbehet: Te rinjte shqipetare qe po kthehen nuk jane ne gjendje te mos behen pis, nuk jane ne gjendje t'i rezistojne rrethit vicioz korruptiv, nuk jane ne gjendje te ndertojne veten gradualisht pasi retorika qe ju perseritet sapo vene kembe ne ate vend eshte "beni kompromise me vlerat tuaja! Babai juaj e ka bere, Hasani e ka bere, Haxhirja e ka bere,...Forma e vetme per te pasur sukses!". Dhe pastaj habitemi se pse 'te vjetrit' e politikes shqipetare triumfojne perhere: te vjetrit kane dekada qe luajne ne fushen e pisllekut, nje i ri mund te triumfoje vetem ne fushen e kunderten, aty ku keto trungje te gerryer nuk kane eksperience.

Kam pershtypjen qe kjo pritje "me kembet e para" per te "jashtmit" ndodh ne katapultat politike. Mos me thoni qe po keshtu priten edhe si profesioniste ne fusha te tjera, se kjo do ishte trishtuese. Jo se kam ndonje plan me punu ne Shqiperi, por dua vetem t'ia le kurverise politike kete invers te cuditshem te mikrpitjes dhe zemermadhesise shqiptare qe verej per keta te ardhurit e perfolur kaq shume.

Ne fakt ndodh e kunderta. Politika i mirepret (KOP-i dhe PS e Re), ndersa industria i shqep me paragjykime.

eshte aq per te qeshur mendyra se si secili lexon ate qe do, e askush ate qe shkruhet...

sqarim: "minutembramet" mund te vijne nga jashte, po edhe nga brenda. Behet fjale per njerez qe deri me dje nuk kane shfaqur ndonje vokacion politik, ndonje interes politik, apo komunitar. Nuk kane ndonje kontribut profesional, mediatik, publik etj qe te mund te kete lidhje drejt per se drejti me atdheun... dhe jane te shkeputur nga interaksioni social mu ne mes te te cilit po katapultohen. Pra, i dashur J. etj etj, nuk behet fjale per te ardhurit nga jashte (dhe pse qellon qe shumica te jene te sapoimportuar). Emigrant, nuk ka te beje me pisllikun, po ka te beje me shkallet qe duhet te ngjise njeriu qe ka interes ne politike!

sa per dijenine e kritikeve, autori i artikullit vete ka studiuar jashte, dhe ka dy diploma etj etj etj, e po te doni ju postoj dhe cv-ne. te saktivista nje numer i madh autoresh kane studiuar ose studiojne ne perendim, nje pjese jep mesim neper uni, e keshtu me radhe. nuk ka asnje anti-intelektualizem apo gje te ngjashme as ne kete artikull, as ne ate blog. ka vetem deshire per te pare njerez te impenjuar, te dashuruar me vendin e tyre, qe ngjisin shkallet nje e nga nje, duke u mbeshtetur ne komunitet (ne baze) e jo te shefi, qofte ky ramizi, saliu, tosi, liri, apo edvini.

ideja e gabuar qe ne parlament duhet te jene grupe teknicienesh ose personash te dale nga top-shkollat e botes do te bente qe te kishim nje hegjemoni te pashkundshme, nje lloj rikthimi te "aristokracive", qe do t'i jepte fund cdo lloj shprese te metejshme per demokraci, sado utopike te tingelloje kjo fjale ne veshet e te shkollumeve jashte. ta dinim qe ishit kaq te ndjeshem e kishim shkruar qe me pare kete artikull, mbase lindtte ndonje lloj revolucioni se jashtmi, vinit e na clironit.

po jua them hapur, asnje shqiptar apo i huaj, i ardhur nga toka a nga marsi, nuk do te mund te ndikoje cilesisht ne politikberjen shqiptare ne rast se nuk ka lidhje te drejtperdrejta me komunitetin, e ne rast se nuk eshte ngjitur ne politikberje ne emer, e ne interes te popullit te tij!

dhe kjo do te ndodhe pas ca vjetesh (parashikim qe bazohet ne momente analoge historike ne kohera e vende te ndryshme), me ose pa optimizmin e ca kokrrave!

zhvillimin pozitiv do te mund ta sillnin ata qe dine te kembengulin, te thone jo dhe pike, te mbajne llafin, qofte dhe para parase te "investitorit", qofte para diktatit te mazhorances, qofte para urdhrit te shefit, qofte dhe para kercenimit. Kjo do kellqe, dhe as une, as ti, askush, nuk ka per t'i pasur keto kellqe pa e ditur qe pas shpatullave ka nje numer te konsiderueshem njerezish te thjeshte!

Pra jeni te mirepritur, ejani qe te gjithe ketu, po rruget e shkurtra (qe jane dhe ato me te rrahurat) do t'ju cojne gjithnje ne te njejtin vend!

Marrje Sol, marrje.

Po ku ta cojme kete qe morem se? ...smiley

nese e ke per rrugen, une mund te ofroj vec tonen (dhe mund te ta sqaroj vetem perballe se cila eshte e nga i bie, smiley )

po ka te beje me shkallet qe duhet te ngjise njeriu qe ka interes ne politike!

Jam mese dakord me kete qeke thene me lart. Madje, do shtoja qe kjo vlen jo vetem per politiken por per cdo fushe qe njeriu kerkon qe te japi kontributin e tij, dhe jo nje kontribut komercial, thjesht nje show-off qe po behet zakon ne Shqiperi.

 

E me verte e keni qe beni krahasime me shkolla? Se jo per gje, po nga Universitete ne Indi dalin gjeni(per mos harruar se ca here dalin nga fshatra pa email, dhe drite elektrikesmiley Dhe per me teper Aristoteli skishte mbaruar shkolle ne Usa, po me ndonje gjimnaz grek do ta kete perplas hallismiley)Lejeni krahasimet se ka dhe nje menyre tjeter per tu matur: Jane botimet psh. Spaletat e fituara per shkollen e mbaruar, eshte vetem nje nga hapat e pare. E dini qe Gjinushi ka nje teoreme te veten, qe ja marrin dhe seriozisht? Sigurisht te pavlere, se ka mbaruar UT ku eshte perplasur ne menyre kalimtare me dijensmiley Cilesia nuk eshte vetem kohe e kaluar neper trajnime, dhe sa per dijeni meqe e kemi kaluar te gjithe deri ne tepri, te pakten mos na shitet si vlere. Njerezit qe po duken ne ekranet e Tv jane te rinj, po qe e kane nisur me kemben e gabuar. Fakti qe kane mbaruar jashte duket sikur u ka shteruar te gjitha perpjekjet qe duhet te bejne per te treguar cilesine e tyre. Nuk kam asgje me te kthyerit, po me ata qe kthehen per te perfituar. E di si mendohet kur jashte per shqiperine, se keq me vjen po jam nje "tru i kthyer"smiley)O vellezer nuk behesh me i ditur se kalon kufirin....duhet dhe te besh ca perpjekje...nje nga keto eshte dhe shkolla....po ka dhe te tjera.

Sol, te lutem le te shikojme vete shkrimin.

    Nga ana tjeter te rinj, vetem me nderresa per nje muaj ne valixhe po duken ne aeroportin Nene Tereza.

    Besimin qe mund ta ndryshojne kete vend e kane fituar duke lexuar raporte ne internet, dhe duke gozhduar si Jude, politikanet e vjeter ne muret e blogjeve kurajoze.

    Historia... ajo e perseritura...perdorimi i i te rinjve te zbarkuar rishtazi, dukshem vetem per risjelle ne loje shpikesit e pare te demokracise model shqiptar.  Rreziku real i kesaj perplasje jo-reale, qe me siguri do fitohet nga te “vjetrit”, eshte se te gjitha tentativat per nderim gjaku te politikes aktive, po jane si aparate fotografike me nje shkrepje. Fotot qe na ngelen ne ndergjegjie jane ato te te rinjve qe tentojne pushtetin ne menyre shume naive. Te paafte per te kuptuar realitetin dhe te gatshem per te kercenuar me ikje te menjehereshme.
 

Te fjalia e pare me bold, mos me thuaj se perfshije edhe dike te ri, te ardhur ne Rinas nga Kukesi, meqe ky i fundit do behet me aeroport... Nese ti ke pasur ne mendje tjeter gje, mire ben qe e sqaron tani, po mos pretendo te jesh sqaruar me pare. Madje edhe reagimet pozitive per shkrimin, si ai i Tropizmes apo Nexhmozdesdemones, ne baze te te njejtit perceptim me mua mbeshteten.

Fjalia e dyte me bold, eshte thjesht spekullim. Mua me duket gjykim shume i ceket ai me lart.

Per me shume ne kete pergjigjen tani, shiko se cfare shkruan:

   

Behet fjale per njerez qe deri me dje nuk kane shfaqur ndonje vokacion politik, ndonje interes politik, apo komunitar. Nuk kane ndonje kontribut profesional, mediatik, publik etj qe te mund te kete lidhje drejt per se drejti me atdheun... dhe jane te shkeputur nga interaksioni social mu ne mes te te cilit po katapultohen.
 

Se pari nuk e di sesi mund te matet kontributi ne komunitet. Sepse shkollimi i mire, i vene ne funksion TANI te komunitetit eshte kontribut. Te pakten une keshtu e quaj.Mosmarrja pjese ka dhe te beje me pamundesine e marrjes pjese me pare. A mos eshte shpejt per tu katapultuar? Mbase, por perseri vete individet e inkuadruar ne politike dhe perzgjedhesit e tyre, koston e zgjedhjes do e marrin persiper ne te ardhmen. Mua me duket shume me e rendesishme qe nuk kane vjedhur as jane bere pis deri tani, si te vjetrit. Me duket shume, shume e rendesishme kjo gje. Qe edhe transmetohet me njerezit e duhur ne debatet televizive. Ishte me te vertete kenaqesi per mua te degjoja Seserin te fliste.

Me tej kur thua "lidhje e drejt per drejt me atdheun" e ve ne dyshim nese flet per te brendshmit... sepse cdo i brendshem eshte brenda atdheut.

   

ideja e gabuar qe ne parlament duhet te jene grupe teknicienesh ose personash te dale nga top-shkollat e botes do te bente qe te kishim nje hegjemoni te pashkundshme, nje lloj rikthimi te "aristokracive", qe do t'i jepte fund cdo lloj shprese te metejshme per demokraci, sado utopike te tingelloje kjo fjale ne veshet e te shkollumeve jashte.

Per mua nuk eshte ide e gabuar. Ne kushtet e mungeses se ideologjise, eshte pershtatja me e drejte. Me te aftit i jepet vota. Kush krijon ekipin me te mire, merr persiper menaxhimin e vendit. Me duket madje ilaci me i mire kunder fjaleve ne ere apo debatit komunista e antikomunista. Se kjo pune eshte bere bloze mo! Kane kaluar njezet vjet dhe akoma i bien legenit per kete pune. Ndoshta kjo zgjidhje eshte afatshkurter, por duhet nje shpelarje prej ideologjise se kaluar, derisa te krijohet ndergjegjia e forte sociale. 

    po jua them hapur, asnje shqiptar apo i huaj, i ardhur nga toka a nga marsi, nuk do te mund te ndikoje cilesisht ne politikberjen shqiptare ne rast se nuk ka lidhje te drejtperdrejta me komunitetin, e ne rast se nuk eshte ngjitur ne politikberje ne emer, e ne interes te popullit te tij!

Ketu ke gjys te drejte (bold), megjithate demokracia, qofte dhe e percudnuar si kjo e jona, ka aftesine vetkuruese. Shkon gjithnje cilesisht me lart. Vetem mendoni se para 20 vjetesh partite matnin "forcen" e vet elektorale me gerthitjet dhe numrin e mitingasheve. Sot ka debate, analiste e analiza (megjithe te drejtat e te shtrembertat e tyre), ka me shume elemente gjykues nga masat si pasojeedhe detyrim me te larte per te zgjedhur njerez te kualifikuar, por edhe skepticizem me shume se ku do jepet vota.

Ne nje rast me praktik... lideri i nje partie, eshte i detyruar te zgjedhe njerez te kualifikuar, qofte duke tentuar me pas t'i perdore si marioneta. Po nese nuk ka rezultat, detyrimisht do humbe e dikush tjeter do i zere vendin. Rasti i Nanos me Ramen, eshte shembulli me perfaqesues qe me vjen ne mendje.
 

Po ti ke lexuar librat apo peshkun? : P

Paske pasur kohë të shohësh e të degjosh dhe Seserin pa le smiley Shihe edhe një herë kur i thotë "boll" ministrit smiley Një herë shihe ti, se ajo i thotë ca herë të mira.

Jo se nuk ishte bërë për ta qepur Rrrrruli, por nuk prisja ta thoshte ajo kingia.

Nejse....

Mua më pëlqen ajo gjetja e valixhes. Ishalla nuk vijnë  të  gjithë  vetëm për një  muaj thua smiley

 

Librat, peshkun, Seserin edhe mendjet e njerëzve vërdallë. smiley

emisionin e pashë me rekomondim nga lart. smiley Atë se vura re unë, po i falet. Rruli ka shumë gjëra që nuk i falen. smiley

Rruli ka shume gjera qe nuk i falen? Mendon se kjo zgjidhet duke krijuar Rryla te rinj? Jul, me vjen keq po edhe fjalet qe ke marre nga artikulli i andit, i ke nxjerre jashte konteksti... megjithate a e dini cfare, po presim te ktheheni nga studimet ju, sic u kthyem ne ca vite me pare, e sic do kthehen te tjere pas jush, e te shohim se si me dypllomat tuaja do na sillni celesin magjik.

Une vete, te me falin shoket e shoqet komentues nga gjithe globi e me gjere, nuk kam ndonje shprese te madhe. Sepse kam hasur po aq mediokritet, injorance, paaftesi, smire, nenshtrim, viskozitet te ndergjegjjes, keqdashje, urrejtje, karrierizem, kitsch, mburrje, po mbi te gjitha po aq mangesi ne thellimin e gjithckaje, ne lexim e ne te shkruar (dhe keto jane baza fare) tek te jashtmit, sa dhe tek te brendshmit si perqindje. Pra supozoni qe 1 ne 100 me del nga ata te huajt, dhe po aq nga ata qe kane patur fatin e keq te mos kene aq leke sa te studiojne gjetiu. dhe keta 1 ne 100, qofshin te diplomuar ketu, qofshin te diplomuar jashte, te ardhmen po e gjejne andej...

jane keta 99 mesataret medioker te brendshem e te jashtem qe po dynden me recetat e shpetimit ne dore. mos bre burra, mos se vendi yne e ka alergji penincilinen.

sa per zemren, qe ta shpjegoj c'doja te thosha:

sipas materializmit dialektik ndryshim (evoluim) ka gjithsesi ne shoqeri (lexo Plekhanov per ata te jashtetshmit e te mrenashtetshmit qe s'e kane lexu). Ky ndryshim gradual vjen kryesisht ne forme kuantitative. Por eshte ndryshimi kualitativ ai qe quhet revolucion (i cili me kot stereotipizohet si i armatosur, i dhunshem etj). Revolucion psh beri grupi i prokuroreve me di pietron ne otali, me "mani pulite". Ata sollen nje cilesi tjeter ne zbatimin e detyres atje, sollen nje integritet te pritur, por kurre me pare te zbatuar.

E pra, shqiperia ka nevoje per njerez me integritet, qe dine t'i thone jo korrupsionit, qe dine t'i thone jo krimit, qe dine t'i thone jo mashtrimit e vjedhjes, edhe kur keto urdherohen nga shefi, apo nga i biri...

Kjo do zemer, do kurajo!!!

Sol, unë kundërshtimin e mbështes pikërisht mbi paragjykimin negativ të kujtdo - në këtë rast përgjithësisht prej atyre që vijnë nga jashtë. Do të thuash se Bogdani doli rryl? D'accord. Do të thuash të gjithë ata që morën pjesë në atë debatin e famshëm te Klani? D'accord. Po të gjithë në një thes mos i fusni.

Tjetra pastaj, unë kur të vij të parën gjë që do bëj është të shpëtoj veten time. Gjithsesi për diskutim nuk nisem nga baza personale, por parimore.

Tjetër kontekst nga e zeza mbi të bardhë në këtë shkrim nuk kam mundur të gjej. Për sugjerimin e librit, faleminderit. Nga fundi biem dakort po do binim gjithsesi e me këdo. Sepse po flitet shumë idealisht-përgjithsueshmërisht. Në të njëjtën linjë: Do duhet të kemi shpresë Sol, se Roma nuk u ndërtua për një ditë, e ardhmja me siguri do jetë më e mirë se e tashmja, e këto...

paragjykim, i dashur J. jam i detyruar prej eksperiences te kem. Eshte pjese e sfides te mposhtesh paragjykimet e votuesit (cdo kandidat, i ciltdo backgroundi duhet te perballoje te tille). Problemi im (dhe i autorit) qendron pikerisht te fakti qe keta vijne aq vone sa nuk ka me kohe per te rrezuar paragjykimet tona kaq keqdashese, si ziliqare te keqij qe jemi. Po te kishin ardhur pak me pare, te kishin punuar mire diku, te kishin shkruar mire diku tjeter etj etj, te kishin mbajtur dhe qendrime te mira politike, komunitare, sociale, familjare dhe personale, jo vetem qe do i votoja, po do ju ngrija dhe nga nje altar adhurimi (analog me dervish hatixhene).

Roma nuk u ndertua ne nje dite, po republike u be brenda dites...dhe jo nepermjet zhvillimit gradual te gjithepranishem

Shikoni si eshte problemi, une saktivisten nuk e lexoj me qellim, jo per ndonje zakon, megjithate tema e kapur meriton vemendje dhe deri diku ka te drejte dhe e meritoi kohen per ta lexuar.

Paraprakisht sqaroj qe nuk kam asnje cmire te zeze apo zili te keqe per te shkolluarit jashte Shqiperise qe kthehen ne Shqiperi per te provuar fatin ose me sinqeritet. Shkollimi qe vjen pas 8 vjecares dhe shkolles se mesme ne rastin tim eshte i teri perendimor, pra kete e kam te perbashket me keta per te cilet po diskutojme. Por problemi i ketyre te kthyerve rishtaz dhe angazhimi publik i tyre, me theks te vecante ne politike (anagazhimi ne sektorin privat eshte teresisht dicka tjeter) ka tre probleme:

1) Jo cdo gje qe fluturon hahet. Qe do te thote: Jo cdo gje qe vjen nga Amerika eshte me e mira. Kete fjale e them edhe pse jam perkrahes i madh i sistemit amerikan, jo vetem dhe thjesht per shkak ideologjie, por per shkak se ky sistem ka funksionuar dhe funksionon.

2) Te kthyerit rishtaz, emigrante me kohe te gjate, pervec nje pakice te tjeret jane njerez qe nuk dine asgje ose shume pak nga aktualiteti shqiptar. Vijne pa projekte por edhe kur i kane nuk jane te aplikueshme ne vend.

3) Deformojne sistemin edhe keshtu te deformuar. Pa gare, pa karriere, pa kontribut ne strukturat partiake katapultohen ne postet me te larta. Shkollimi dhe formimi i tyre perendimor vihet shume ne dyshim kur behen ushtar te bindur te Kryetarit vetem per te perfituar nje post dhe rrjedhimisht edhe favore te tjera.

Te gjithe te shkolluarit dhe profesionistet e pergatitur ne perendim, nese e quajne te drejte te kthehen ne Shqiperi jane te mirepritur, por ama duke respektuar disa rregulla dhe bile duke qene kerkuesit me te medhenj per permiresimin e sistemit duke bere te punojne ingranazhet e tij dhe jo duke ju vene shkelmin atyre.

Ore milet, nuk ka njeri gje kunder te "jashtemve." Bile keto pika kontakti me oksidentin jane nje qarr i madh per Shqiperine, e cila eshte nga fundit e nje liste te gjate vendesh qe jane marre me kete sport.

Ketu po diskutohej nje aspekt me i ngushte, kalimi direkt nga Rinasi ne listat e deputetllekut. Po edhe ky kercim trehapsh, ne fund te fundit, eshte pune e partive perkatese. Apo me mire te themi, e pronareve te tyre, dmth krietareve. Po u eci, bravo u qofte. smiley

Tashti po qe se vertet deputetet do te kishin ndonje rol, prap pozitive do te ishte ardhja me trehapsh e te jashteme a te mbrendeshme. Por bathet tregojn se deputetet vihen ne rresht me sms, pavaresisht MBA-ve a PhD-rave. Mbase ndryshimi do te jete se do ua qendisin sms-te inglisht. Mund te ndodhe dhe ndonje mrekulli te pergjigjen "Go ..." Dhe padyshim Vatikani do t'i shenjteroje pronto.

Ajo c'ka i duhet Shqiperise eshte te ndryshoje partite ekzistuese (gje qe prap do fuste ne loje Vatikanin) apo te krijoje te reja qe te punojne per ate vend. Gjer atehere rrotat do xhirojne ne lluc, e sterkalat do vijne gjer ne Peshk. 

Ando, mban mend c'te kam thene njehere ne privat? Nuk eshte kurre vone. Se si me duket kjo kritika e oreve te vona. Sikur do te thuash se punet e mira mund t'u bekan vetem ne mengjes.

O Sol, ti e paske thelbin tek parlamentarizmi me duket; ndjese nese mund te jem duke te lexuar serish gabim.

Po te them qe ky eshte ne thelb kontradikte e perfaqesimit. Ne dac te nje perfaqesimi artistik, ne dac te nje perfaqesimi politik. Po aq sa mund te kete probleme me mua kur them se s'ka problem qe te vijne edhe ne minuten e fundit, po aq ka edhe probleme me ty kur thua qe ata duhet te vijne shkalle shkalle e nga poshte.

Qe duhet te vijne shkalle shkalle e nga poshte, as qe nuk ka dyshim. Ky eshte thelbi i Republikes. Problemi eshte qe kur kalon nje shkalle, e pastaj nje shkalle tjeter, e pastaj nje shkalle tjeter, je nja tre shkalle larg perfaqesimit direkt, sa do nga poshte te jesh ngjitur e sa do te vogla e te matura te jene shkallet me te cilat je ngjitur. Ne kohen qe ti je ngjitur lart deri ne cati, atje poshte ne bodrum kane rrjedhur aq shume ujra, e kane kaluar aq hordhi rodentesh, sa qe imazhi qe ke ti per ate poshte, nuk eshte vecse nje perfaqesim aq fantazmagorik sa edhe i atyre qe vijne direkt e nga jashte.

Gjithashtu, problemi mbetet problemi aristokratik i dyerve te medha, problem aksesi, pra, si kur flasim per nje topografi poshte/larte, ashtu per nje topografi brenda/jashte. Idrizi psh, na meson se Seseri vjen nga dera e madhe e Sesereve te Krujes. Mbetet problematik fakti qe jane pikerisht Seseret e Bogdanet qe kalojne me valixhe po aq kollaj brenda jashte neper dyert e aeroporteve sa dhe poshte lart neper dyert e medha te shoqerise shqiptare. Nderkohe qe "nje numer i konsiderueshem njerezish te thjeshte" iu qep gjyshja apo mamaja nga nje hajmali ne rreckat e trupit per te genjyer Posejdonin e pa-ngopshem (e pan-gopshem) kur kalojne Otranton me gomone, e dyert per te dale nga bodrumi e per te ngjitur shkallet jane aq te vogla sa qe harxhohen energjite e nje jete te tere vetem per t'u zvarritur nje shkalle larte. Eshte i pamundur perfaqesimi kur perzgjedhja eshte bere qe ne djep, kur populli i thjeshte mbetet gjithsesi pa akses.

Tani mos me thoni qe ky akses nuk do te behej me i lirshem nese sistemi i edukimit aty brenda do te ishte me i mire.

Seseri i kishte kapur shume mire keto pika ne krahasim me ata tre te regjurit. Dallimi qe bente mes rritjes dhe zhvillimit, si dhe theksi qe vinte tek mireqenia dhe bioetika ka kohe qe nuk eshte perdorur prej "perfaqesuesve", pasi prej vitesh eshte folur vetem me statistika dhe shifra boshe, ku cdo qeveri mburret per rritjen ne lidhje me qeverine paraardhese. Per mua ka shume me teper vlere permbajtja dhe perfaqesimi i forte mediatik i ketij theksi se sa fakti qe ka ardhur minuten e fundit, nga jashte, apo nga brenda.

Keshtu qe nuk jam hic dakord me kritiken Debordiane qe i beni spektaklit si spektakel, nuk jam hic dakord qe nuk gjeni mbeshtetje tek kerkesa naive per mireqenie dhe biopolitike, nuk jam hic dakord qe nuk vereni se ne thelb te ketij debati eshte kembengulja e qeverisjes per te mos kuptuar gjuhe tjeter pervec asaj te shifrave, nuk me vjen hic mire qe nuk vini ne dukje gafen e pafalshme te Olldashit qe tek flitej per Gerdecin dhe 26 te vdekurit nuk degjoi vecse 26 perqind, nuk me vjen hic mire qe nuk vini ne dukje termat domosdoshmerisht partiake qe duheshin perdorur ne debat deri sa u theksua ad nauseam se karrikja ku ishin ulur nuk mund te ishte vecse partiake, por u moret me spektaklin e oreve te fundit.

Ndaloni oret. Sinqerisht qe nuk eshte kurre vone te merremi me ate qe thuhet, e jo me ate se si u tha apo kush e tha, tha.

 

Po mire, me paragrafet ca inati te ka kapur ty Lulian? Pse i ke hequr nga qarkullimi? smiley

Eeee, s'quhet. I redaktove : P.

Nejse, kjo tregon se ti je nje reagues pozitiv ndaj kritikave te hapura jo-permbajtesore ( se ne kete shkrim po mbaj pak anen e Saktivistes une. Ja ashtu sikur me vjen me mbare ; )  )

Une nuk e kam zakon ta lexoj Saktivisten. Nga ky shkrim lexova titullin dhe paragrafin e pare. Komentet as qe i lexoj se dihet tashme qe jane budallenj qe kane kontakte rastesore me dijen, po aq rastesore sa nuk dine se c'eshte politikologjia (kjo e fundit eshte si me thene juridikosprudenca, gjuhesisht).

Por kam kendveshtrimin tem mbi canshtjen. Aftori ja ka fut me top, po kot fare se s ka pas as shinjester. Shqipria eshte govate ku te gjithe nga ne duhet te shkojme e te lajme leveret. Kush s'ka levere, s ka pse te shkoje! Ama ata qe kane...patjeter qe do shkojne. Kush na pengokerka te shkojme ne dhethin tene e te bejme c'te duam vete? Ne kemi ikur nga shqiperia si ai qengji i vockel qe degjon zethin e semes dhe iken i trembur nga kopeja pasi blegerin dy a tri here (wasnt it supposed qe temen ta kishte ne kope ky qe iku, apo iku nga frika e semes?). Ne jo vetem qe do kthehemi, po do marrim ne brest, luge, pironj e ndonje cetur (garuzhde). opo cfurk do marrim, rendesi ka ta ngulim diku! pse vijme ne kohe te zgjethjeve? po kur tjater te vijme? atehere ndahen postet...

sa per ndryshim kot e kini. e ku ka ndryshim? ja, shikoni ameriken, ka dhimokraci perfaqesonjese aty? nje mut ka. epo kur s ka amerika c trapin doni ju ne shqiperi? rrini, ulni koken, se po vijme ne, me dipllomen ngjeshur ne vent te palles. si? edhe ju kini dipllomera? epo mire, ne kemi dhe miq, dhe kemi dhe favorin qe jemi te panjohur nga askush, perandaj te paperlyeshem, si dhe sherbetore te denje te atij qe na sjell... pse me kot i lame keto punerat tona te merzitshme, rutine, ne ca zyra te stermedha ku nje xham i shpifur te ndan nga ca autome qe vetem njerez nuk mund te jene? eshte sakrifice e jona qe vijme e benemi qehallare te mbretit tuaj, se mund te rrinim edhe ketu ku ishim si qytetare te thjeshte...keshtu qe boll na u ankuat gjidi pis milet

Nese i shkojme deri ne fund idese se perfaqesimit demokratik komunitar duhet qe jo vetem te kemi perfaqesues me valixhe dhe rroba per nje muaj ne parlament, por ndoshta duhet te jete 1/3 deri 1/2 e gjithe parlamentit me ta.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).