Largim nga zhurma e jetes...

Buke, kripe dhe zemer.Kjo ka qene motoja e familjeve shqiptare edhe ne kohet me te veshtira te egzistences se saj.Mendoj se ka qene kjo qe i ka afruar njerezit me njeri-tjetrin e i ka ndihmuar te perballojne kohet e veshtira qe kane kaluar.Edhe sot e kesaj dite vazhdon.Mikpritja shqiptare eshte mjaft e mirenjohur ne mbare boten.Veçse sot ka marre edhe dimensione disi me praktike do thoja.Dhe

26 Komente

Hajde zemer, bashke te rrime,
nje kafe, te dy ta pime..
e ti themi, hallet tona..

Hajde zemer, bashke te rrime,
nje kafe, te dy ta pime,
ti moj kafe, vle miliona..

Bota hallin tim e di..
lug,pirunj sa kom ne shpi..
Perreth teje, moj kafe
hallet e botes, i qajme ne..

Eh, sa shije m´ke moj kafe
perreth teje, mal me llafe
Kur mbarojne llafet, jane tretur
Amaaaan,shija jote me ka mbetur..

Me sheqer,pa sheqer
jepni kafe,boni nder
Me sheqer, pa sheqer,
dhe dy kafe, s´bojn qeder.

Nexho qeke dreq. Te pash ne pikcer aty ne nje blog. I dhashe nja 2 te trokitra. Dhe kur hyra te pashe...  Nejse me pelqeu ajo kafeja aty siper. Sikur ke shkruar Autobiografine e popullit tim ne vargje...

Eni, o pozitivja e perjetshme! Ne jemi popull sqimatar, pak butaforik, pak me "stil etatist". Ajo kafja qe pershkruan eshte nje ritual qe kur nuk ka bishtra mbrapa, merr ca vlera arsitokratike qe jo gjithkund i gjen. Atje ku i gjen ne fakt, klasi eshte ulur kembekryq.

PS Krahaso kafen e famshme gjirokastrite (me dy kafe, "e para" dhe "e dyta&quotsmiley gjerbur nga plakat e famshme te jetes, duke bere biseda te mencura (Kisingeri dhe Cu En Lai do rrinin me sy perdhe si nxenes aty); "kafen me dylbi" (pershkrime te IK keto), apo simboliken e "sikter kafese", per mua nje indeks magjik i sensit te mases ne nje vizite... Tani hajt te pime nje kafe "kozmopolite" me emra italisht te shqiptuar keq, servirur ne gota letre, nga gjysem analfabete qe mezi mbledhin dy numra, gjysem liter kafe e holle leng geshtenje, me kamerieren obeze qafekuqe qe vjen dhe te thote: a ta rimbush edhe nje here (bidonin)?

Mire se erdhe Bardhi,

Me Pi çka don ?

Apo vetem kafe te mjafton smiley

>E ka fajin kom pi latori i penarit smiley
>

 

Boll mo e redaktove dreqin...  smiley   "mo m'luj se nuk ta quj" po thot kAmenti...  smiley  

Shume gjate i paske ron, Nexh.  smiley  

ps. kshu osht kur fol ters...  smiley  smiley  

Nexhi : te kendofte shpyrtismiley

Bardhikoka: heheh ate po mendoja ne fakt teksa e shkrova por nuk di sesa ju afrovasmiley

Emo: flm per ngjyrat e tjera qe solle ( une pata harruar ti permendjasmiley

Eni, hajde ta pime nje kafe se vallaj ka lezet. Me kete rast ftoj edhe Nexhin qe eshte si ajka e kafes smiley  Emo, se mos te met hateri tyja edhe thu qe s'te ftoi njeri, edhe me ty vallaji do e kisha pi i kafe se e bon muhabetin e omel si orizi me tamel smiley

Sikur te kishim ne sfond kete, belle, qe thote keshtu:

Oh, sa hije të paska, moj lule (dmth fleur... de belle  smiley  ),
Kur ma blujke kafen-e,
O gojë sheqerja e lalës-e,
Kur ma blujke kafen-e,
O gojë sheqerja e lalës-e.

O u bo kaq kohë që s’jemi pa-e,
M’ka marr’ malli, për ty lule,
O gojë sheqerja e lalës-e,
M’ka marr’ malli, për ty lule,
O gojë sheqerja e lalës-e.

O do ta pimë o ka i kafe të omël,
Kafe të omël me kajmak,
O piqe goce për merak,
Kafe të omël me kajmak,
O piqe goce për merak.

O bashkë me kafen naj cingare,
Nis muhabetin e omël-o
O gojë sheqerja e lalës-o,
Nis muhabeti i omël-o
O gojë sheqerja e lalës-o!

Emo, kjo kenga beka per tek Lirikat mer. Mos perto ene hudhe ke veni se do ishte e bukur me i'u shtu listes. Flm ne advance! smiley

Kafeja pa duhan, si turku pa iman!

E kisha për Bellën ktë... se ftoi ajkërat, ftoji lezetërat dhe la pas liste duhanxhiun smiley, edhe për çfarë??? për një kafe amerikane që edhe kur ma ofrojnë në McDonalds, ja jap lules tek vazua afër tavolinës smiley

smiley rrofsh!

Oh PF, po ti mer i erdhe si ndihme ketij talonit duhanxhi, lene mer se kaq do ky ene s'permbahet smiley

hahahahaah po ti je Embelsira mer jo Duhani smiley Po s'te pashe mer amon se dija qe ishe rreth e rrotull. Edhe me dasht  une s'te len ti rehat. Ah vetem mos ardhsha ne Itali se pa e pire nje kafe s'do rri. Kafe me raki, edhe zotrote shoqeroje me naj cinare po deshe smiley

o bofshi hajer jarebi..ma zbukuruat postinsmiley

Enka, sa te kisha ne mend me te bo i zo anej ka surratqitapi, kur te paska xon lemza vet ene erdhe ktuna per lezet.

Ja mi kshu pihen kafet, me i teke raki, i duhan, ene nen shoqni te omel fort, e kam per Edrusin ket se i metet hateri jarebi ene kush rri e nigjon pastaj smiley

Vallahi na kishte marrë malli me u mledh i her dora e vjetër... me bo veç i dorë muhabet smiley

Edrus, ishalla s'po hyn njeri ktuna ene po i pret m'gershone ene i kyt dore qi po bo muhabet se vallaji sot e paskam te nevojshme smiley

Edrus, ishalla s'po hyn njeri ktuna ene po i pret m'gershone ene i kyt dore qi po bo muhabet se vallaji sot e paskam te nevojshme smiley

Si t'shkrujsh ka 2 her ti, ësht kollaj t'vijnë me gërshonë t'madhe smiley

P.s: Po t'përshnesin kto knejna smiley

Po ishte Kabim mer amon! smiley

p.s. kush mer? s'kuptova gjo?

Kto femrat e lagjes time (me përjashtim t'maces smiley&nbspsmiley

T'fala edhe nga une smiley

p.s. edhe nga macet presim naj pershendetje tip, "mjau" smiley

pershendetje dhe nga ana imesmiley

edhe macen pershendete per mu se jam tifoze macesh e di tismiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).