Ku rriten patatet e Frito Lay?

Ja një instalacion i mrekullueshëm i Juniper Park nga Kanada për prodhuesin më të madh të çipsave Frito Lay. Lirisht mund t’i thuani edhe aksion marketingu gueril!

Shperndaje kete artikull:

15 Komente

Shume e lezetshme kjo ideja e patateve qe rriten ne tavan... smiley

 

Policia gjuhesore njofton si me poshte :

Patatet nuk rriten, por behen.

Gjithçka e nendheshme, behet. Rritja nderhyn vetem kur jemi mbi siperfaqe.

Nje femije behet njehere, pastaj rritet.

Policia gjuhesore ju uron nje dite te mbare.

Policia gjuhesore mos e ngaterron kultivimin e patates me ate te rrushit per shampanje? smiley

Edhe patatja rritet, se eshte nje kokerr e vockel ne fillim, pastaj behet e madhe... Nuk "lind" e madhe, apo jo? smiley

Patatja jo vetem aq, por dhe flet smiley

Ishin nje here nje bjonde, nje brune dhe nje kuqse. Te treja keto po i ndiqte policia. Keto duke vrapuar qe ti shpetonin policise gjenden perballe nje rrugice qorre ku kishte tre thase. hyjne te treja neper thase.
shkojne policat dhe i bien thesit ku ishte brunja e cila fillon te beje si qen
-aha thone policat lene se qeka qen
shkojne te tjetri ku ishte kuqsja dhe i bien thesit me kembe dhe kuqsja fillon te beje si mace.
-aha lene thone policat se qeka mace
shkojne te thesi ku ishte bjondja dhe i bien me kembe kur degjohet: PATATE, PATATE, PATATE

loool

E more vesh, Hurbi?! Pak me fantazi, i dashur. Pres nje perrallze me patate nga ty, tani. smiley

 

Nje dite, nje patate vajti te bleje ushqimet. Ishte lyer e pispillosur, deri aty dhe kthe pastaj. Rruges sheh nje kungull. He more kungull, ç'ben ti, nga behesh ? Hiç, thote kungulli, ja dola nje shetitje nga qendra tregtare, thone se ka ardhur nje race e mire patatesh, nga ato te jashte shtetit, te mira shume. Me mbledhç te ligat ti kungull, ia priti patatja, e ç'paskemi ne patatet e vendit ? Nuk te mbushkemi syrin keshtu ? Oh, ia beri kungulli, nuk eshte çeshtje syri, por dore. Pa he njehere, pa fol edhe pak, se je i lezetshem ti kungull, e nxiti patatja. Po ja moj patate, vazhdoi kungulli, patatja, po nuk qe e rrumbullaket, dhe te te mbushe doren, nuk te behet pastaj ta zhveshesh. Le qe ju patatet e vendit visheni dhe trashe, seç keni nje levore te ashper, nuk zhvisheni per qamet. Kurse ato te jashtmet, kur vijne per pushime ne vere, kane nje levore te holle fare, gati cipe, dhe sapo t'i futesh ne dore, iu bie levorja pernjehere, tha kungulli dhe ia keputi nje te vershellyer nje trangulli qe po kapardisej me nje domate. Bela e madhe me kete kungullin, ku s'i vete mendja, mendoi patatja dhe u fut ne qender.   

looool  smiley

Shiko, fillo te shkruash ca libra per femije si puna e Cipolinos dhe Cipolotos... smiley

Ja dhe nje histori, kjo eshte e bukur shume, e jetuar nga vete una :

Kisha dale nje dite per te shetitur, dhe si romantik i madh qe jam, vajta ne nje pyll aty prane qytetit, dhe nxora celularin. Bera nje numer kuturu dhe fola : Alo, kush jeni ju ? Jam nje patate, ke kerkoni ju zoteri ? ma kthen flake per flake nje ze qe, prape, nuk me dukej vertete si ze patate. Oh, me falni, zonja patate, i thashe, nuk desha t'ju shqetesoj, por keshtu deshi fati, numri juaj u formua rastesisht. Zonjushe, zoteri... zonjushe, nuk jam zonje, ma ktheu ajo, perseri me te ashper. Dhe vazhdoi : dhe kush jeni ju pra qe me shqetesoni keshtu ne pike te drekes ? Jam zoti kungull, iu pergjigja une, dhe kam dale shetitje ne Pyllin e Pistilave. Shiko, shiko, ma pret patatja, ne Pyllin e Pistilave, heeeeee ? Epo mire ! shiko se aty afer ke dhe Pyllin e Kerpudhave ! dhe bram ! ma mbylli telefonin.

Nuk e prisha gjakun. Formova nje numer tjeter dhe prita. Dikush e ngriti dhe foli : Alo ? Atehere une krova pak zerin dhe thashe : Alo, jam kungulli, po kerkoj zonjen patate, ju lutem, eshte aty ? Cilen patate more zoteri ? me pyeti zeri, se ketu kemi shume patate. Nuk di une, iu pergjigja, thuaji ndonjeres prej patateve qe qenkan aty, se kungulli po e pret ne Pyllin e Pistilave. Mire, tha kryepatatja, dhe nuk vonoi shume dhe u shfaq nje patate. U ulem bashke, u njohem, u gezuam qe u njohem, pastaj shprehem kenaqesine tone per gezimin e njohjes, dhe befas, patatja, syte ne lote, me thote : "Degjo kungull, u bene kaq kohe qe nuk kam njohur kenaqesine e gezimit te njohjes me nje kungull. Me kane ftuar shume kunguj te tjere, por te gjithe me kane dale kungulleshka, dhe asnje kungull i vertete. Te them te drejten, kungull, kam shume deshire te te dua, por... s'mundem. Kam frike nga dashuria, kungull. Kam shume frike. Oh, kungulli im i mire, a mos valle je dhe ti si ato kungulleshkat e tjera qe s'fshinin as hundet e veta ? Jo, jo, me thuaj qe jo, me thuaj se je ai, ai qe e kam pritur prej kohesh, kungulli im i forte, kungull kungulli."

E degjova me vemendje dhe fola : "Patate, edhe une kam kerkuar shume, edhe une kam hedhur syte andej-kendej per ndonje patate nga ato patatet e mira, te tulta dhe te embla, por te gjitha me kane dale patatina, asnje e hajrit. Patate, kam frike se do te te zhgenjej por une jam kungull kokeforte, qe s'merr vesh, qe nuk vij ne shtepi kur e therret patatja e vet, qe del e humbet me jave te tera nga shtepia, jam nje kungull haram, patate, kam frike se do te vuash shume me mua."

Patatja, syte ne lote, m'u pergjigj : "Dashuria keshtu eshte, i dashur kungull, ne djall te gjitha, do te vij me ty, do te jem vertete patate, por patatja jote e preferuar, dhe do te te dua deri ne fund."

Fjalet e saj me preken shume, ishte vertete nje çast çiltersie nga ana e patates. Atehere mblodha veten dhe i thashe : "Le te shtrihemi pra, patatja ime e dashur, ne kete pyll pistilash qe duket sikur eshte ketu per ne, le te shtrihemi dhe te mbillemi mire, dhe le ta mbushim vendin me kunguj dhe patate te vogla. Te dua, patate." Te dua, kungull, tha patatja dhe pas ca kohesh, pylli ishte mbushur plot me kokepatate dhe me kryekunguj.

Jo, jo, perfundimi i historise eshte gabim...

pylli ishte mbushur plot me kokepatate dhe me kryekunguj.

Pylli ishte mbushur plot me patanguj!

Nje nga skllaverimet e mija: Lays dhe Doritos! smiley

Est-ce que vous n'êtes pas en train de chercher votre petit conte "à la Hurbinek" ?

J'vais en pondre quelque chose, ne vous inquiètez pas.

Vas-y tranquillement! Jvais pas te mettre des bâtons dans les roues (/ dans le cul)! smileysmiley

Eh ben, non. Je n'en ai plus envie. Tu sais, le plaisir ça se commande pas, ça vient quand ça vient et on n'y est pour rien.

Et puis, et puis...  il y a Fridaaaaaaaaaaaaaaaaaa

qui est belle comme un soleil

- Donc, tu peut mettre ton cul au vent, dit le jeune homme.

- Oui mais moi je me poigne le cul, dit la jeune fille.

- Alors c'est un cul-de-sac, dit le jeune homme.

- Tout à fait, et j'en ai plein le cul, dit la jeune femme.

Et puis, et puis...  il y a Madeleineeeeeeeeeeeeeee

Ce soir j'attends Madeleine....

Elle est tellement jolie
Elle est tellement tout ça
Elle est toute ma vie
Madeleine que j'attends làààààààààààààààààààààààààà

 

Ce soir j'attends Madeleine
C'est trop tard pour l'tram trente-trois
Trop tard pour les frites d'Eugène
Madeleine n'arrive pas smiley

(Où est-elle, Madeleineeeeeeeeeeeeeee?????????????????????) smileysmiley

Mais alors...tok tok tok

Demain j'attendrai Madeleineeeeeeeee

 8} 8-} smileyilly:

Mathilde est revenue !!!

Sillni gotat, nuk do te shkoj me ushtar, ne djall fronti, mbreti, me ka ardhur Matilda, nuk e degjoni, nuk me besoni ? Matilda eshte rikthyer !

Ce soir j'ai mon cul sous le bras. J'ai trop bu et il fait trop chaud. En plus, j'ai le cul sur la paille. Mais bon, je vais pas me casser le cul.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).