“Ku je?”, romani i ri i Flutura Açkës

Shkrimtarja Flutura Açka sjell për lexuesin, romanin e saj të katërt.
Romani “Ku je?” na kthen në vitet ’80 të shekullit XX në Skampis, një qytet shqiptar i kohës së diktaturës. Ira Gjormi, një vajzë shumë e re, jeton në Qytezë, një lokalitet pranë Skampisit, e detyruar nga një “liri” e çuditshme që ia jep një [...]

3 Komente

Jam ketu, jam ketu, ke lulja mbyllur smiley

Meqe dje nuk e shpura gjer ne fund mendimin tim, me duket pak e cuditshme kjo perzgjedhje teme e njekohshme e trajtuar si subjekt romani si nga Kadareja dhe nga Acka. Te dy jane bazuar tek jeta e Drita Comos, atij shpirti te brishte dhe te forte njekohesisht qe shumica e shqiptareve nuk e kane njohur kurre as si emer, jo me si shkrimtare dhe ketu nuk ka asgje te keqe. Duhet te  behen te njohura pena si e saja, sepse mbartin shpirtin e lire te asaj kohe, ku cdo gje ruhej brenda caqesh e kornizash te pakapercyeshme, por shpresoj qe te mos behet "mode", qe kujtimi i saj te mos cenohet, por te behet i njohur nepermjet poezive te saj. Une per vete e kam njohur shume vone, por me mjafton te lexoj poezite e saj per te kuptuar boten ku pluskonte ajo. Them "pluskonte", sepse ajo asokohe rravgonte ne botera te tjera, fluide, qe vec asaj zor se i njihte kush.

 

p.s. Trop, me fal, por s'e ndjek dot debatin per momentin. smiley

kyc ne kete ckycje besoj eshte termi anglisht 'foil' i cili pertej cdo dashamiresie promovuese te gjeniut te ri letrar eshte pjese e pandashme e motivit per te shkruar keto libra. por, edhe pse foil-i mund te ndihmoje, s'mund te bejme pa personazhin kryesor.

reflektim per diktaturen nepermjet nje rasti? dakort. reflektim per krijimtarine nepermjet nje krijueseje? dakort. larje hesapesh me vrases te paguar? hic dakort.

muhabet i gjate ky i perdorimit te tjetrit. por me tmerron personazhizimi i kesaj vajze. po e le per sot se s'qenkam mire emocionalisht.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).