KRIM DHE DËFRIM

Tetë vjet më parë, më 21 gusht të vitit 2001 në qytetin e Novi Ligure-s në Itali, një vajzë 16-vjeçare, Erika De Nardo, vrau me thikë të jëmën 42-vjeçare dhe vëllanë e vet 11-vjeçar, e ndihmuar edhe nga i dashuri Omar Mauro Favaro, 17-vjeçar. Viktimat u gjetën të masakruara me goditje thike; vetëm fëmijës, i [...]

2 Komente

Une nuk e kuptoj se si njerezit vazhdojne te merren me Sala&Edi& Co, kur nje prej temave me interesante te peshkut lihet ne harrese. Druaj se ne shqiptaret mjafton te flitet per politike dhe jemi te vetmit per te llapur, para e mbrapsht, para buke, pas buke.

Ne fakt, me sa e kam ndjekur tv italian, kthimi i vrasesve ne "heronj" eshte bere nje mode, "lebetitese", per mendimin tim. Nuk eshte Erika e vetmja, por dhe shume te tjere kriminele ne kuptimin e plote te fjales qe jane bere idhuj ne Itali, madje kane shkruar dhe libra. "Il delitto di Cogne"- nje nene akuzohet per vrasjen e femijes se vet, por qe sot e kesaj dite nuk eshte nxjerre ne shesh e verteta, ka shkruar nje liber se si ka ndryshuar jeta e saj, gazetaret qe e "bezdisin" ( a thua, valle) madje dhe per femijen tjeter qe lindi pas tij... Edhe nje vrases tjeter, qe tani s'me kujtohet emri, qe kishte vrare nja kater femije ka shkruar nje liber dhe per te u be shume buje, pasi me duket se i kishte shitur te drejten e autorit per ta bere dhe film! Cudira te pabesueshme!

Per mua, keta njerez jane te cmendur, duhen trajtuar e kuruar si te cmendur, duhen studiuar si raste patologjike, jo t'u ushqesh delirin e madheshtise, sepse ne castin qe ata s'do te jene me ne qender te vemendjes, do te bejne dicka tjeter per te mos humbur kulmin ku kane arritur. Me duket gjeja me e tmerrshme ne bote vdekja natyrale e njeriut, jo me vrasja... S'e di cfare mund t'u shkoje neper mend ketyre njerezve ne ato caste. Po me vone ndjejne ndonje fije pendese, vuajne per ate qe kane bere? Llahtarisese, me duket pak si fjale per te pershkruar aktin, jo te vrasesit, por te medias dhe njerezve qe i ngrene ne kult.

Aida, nese je e painformuar, dua te ve ne dijeni se autori i shkrimit eshte i shitur tek ...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).