Kozmopolitanizem perjashtues


Kur nje miku im i huaj erdhi per here te pare ne Tirane po kerkonte me ngulm nje ambient shqiptar, me produkte shqiptare, me emra shqiptar, por pas nje jave ne Shqiperi pershtypjet e tij ishin ato te nje vendi kultura e te cilit ishte tretur ne duke imituar e kulturat e tjera Europiane. Domethene me se shumti verejti kuzhine italiane, lokale me birra gjermane etj. Njekohesisht per nje moment pretendoi se shqipja ishte nje variacion i italishtes meqenese kishte arritur te lexonte menune pseudo shqiptare te nje restoranti.
Emrat e lokaleve, restoranteve, palestrave, apo emertimet e shume bizneseve te tjera ne gjuhe te huaj u be kohe qe nuk me bejne me pershtypje ne vendin tim.. Por ajo qe me ben pershtypje akoma me te theksuar eshte fakti se dhe produktet lokale jo vetem qe nuk privilegjohen por dhe mund te themi pa frike perjashtohen nga keto lloj adresash.
Konkretisht a vuan konsumatori shqiptar per mungesen e ujit te mineralizuar ? A nuk ekziston uji i Tepelenes, i Qafshtames etj, etj etj.. Per cilen arsye ne bote na imponohet uji Pana ??Po te flasim per boten e restoranteve duket sikur nuk ka kuzhine shqiptare por le te marrim nje produkt tjeter si psh birra. Per cilen arsye ne bote duhe te degjojme recitimet e kamariereve tek numerojne ne keto adresa birrat gjermane, italiane apo te tjera dhe nder to per nje moment te duket se flet gjuhe te huaj. Nese i kerkojme nje birre lokale si psh birra Tirana apo Stela apo Korca te thote pa u ndjere aspak keq qe nuk ka. Eshte per tu theksuar fakti se keto produkte menjanohen vecanerisht nga adresa te cilesuara ne mode, adresa te cilesuara chic" adresa keto qe frekuentohen vecanerisht nga ata pak te huaj apo turiste qe vizitojne vendin tone.
Ne qe injorojme kulturen tone, qe kemi injoruar historine tone duke fshire qellimshem shume faqe prej saj, po vijojme te injorojme vetveten tashme jo vetem ne etiketa por dhe ne permbajtje. Nderkohe qe nuk po shkruaj per konsumatorin patriotik po shkruaj thjesht per konsumatorin qe nuk deshiron ti perjashtohet produkti lokal te pakten ne ato pak dimensione cilesore qe ai egziston. Nga ana tjeter nese ne keto adresa qellimi eshte ti bejne konsumatoret e tyre sikur te mos ndjehen ne Shqiperi eshte njesoj sikurse te duan ti bejne te mos ndjehen ne kete realitet. Dhe nese eshte keshtu kjo tregon inferioritetin e tejskajshem qe ka pllakosur kete shoqeri konsumeriste e tregtare shqiptare.
A.Karakushi
22/08/09 shkruar per Tirana Observer

19 Komente

 Alidea.! Kam bere be qe nuk do lexoj me asnje artikull qe fillon me

Kur nje miku im i huaj erdhi per here te pare ne Tirane/Shqiperi...smiley

 

Ketu shtoji dhe artikujt qe fillojne me

Kur erdhi nipi/mbesa/vellai/motra/.../ariuxhiu nga Gerrqia e Italia

Kane filluar te gjithe te fusin nga nje Candide dhe Pangloss ne rrefenjeza.

Duke u menjanuar krejtesisht nga shkrimi dhe thelbi it tij e kush tjeter mund te shprehej me bukur, njerezite e atiketave, apo meqenese po flet per mbeska..

Turpin e konfidences te thashethemit mos e emerto kurre! Ta kesh si parim! smiley

kur parimet vijne nga njera qe me duket se nuk ka asnje parim, me duket shume e panevojshme te marr keshilla nga ky person smiley ta kesh parasysh dhe ti

info e pasakte zonjushe  nuk jam nga tropoja smiley  si zakonisht shprehesh bosh bosh smiley

po te skanojme fjaloret tane, megjithese ti i editon ato me pas, te siguroj qe un dal 100/100 me e paster ne fjalor sesa ty ? Remember B...

Ah, paske ndryshuar origjine tani... Sidoqofte, kur te arrish te marresh 4 vjete shkolle ne ndonje kellire fakulteti privat, dhe pse +30 vjeçe, eja e ma bej nje ze(une masterin e pare e kam pase ne xhep qe 22 vje&ccedilsmiley. Do mendohem te te jap: 1. Nje leksion etikete qytetare. 2. Nje leksion se si te shkruash nje essay.

Ne vijim, sjelljen e njeriut te maleve, konservoje per ato qe ndajne te njejten origjine me ty.

Kaq ishin replikat e mija ne lidhje me personin tend. Mos shpenzo me energji te kote. smiley

O koleksionuesja e shpirtrave te vdekur.. preferoj te vdes perjetesisht injorante sesa te ndyj boten time me prezencen tende smiley

Ti vijo dhe beso .. per nje gje te jesh e sigurt mbeske kur te vish ti nuk do beje buje ardhja jote, dhe e din perse ??? Sepse njerewzve si ty u kanerene puplat tashme ..nuk perbejne lajm smiley

Sa per Esete e mija kur marr vleresime nga ata qe kane mbaruar ne Columbia Univ  dhe ne Harvard .. ato qe ti thua  me duken komplimente indirekte smiley

 

Faleminderit qe me lexon ironikja e perhershme smiley kjo deshmon vleresim gjithsesi

shume dakord  njeri i mbushur ne vrer smiley  nuk kam thene asnjehere se jam nga tropoja por dhe po te isha nuk do njeja ndonje turp. Turpin duhet ta ndjesh ti qe nga njera ane ben sikur  kritikon krahinizmat ngaana tjeter i ushqen ato smiley

Si e kane emrin njerezit si puna jote??

O koleksionuesja e shpirtrave te vdekur.. preferoj te vdes perjetesisht injorante sesa te ndyj boten time me prezencen tende smiley

Ti vijo dhe beso .. per nje gje te jesh e sigurt mbeske kur te vish ti nuk do beje buje ardhja jote, dhe e din perse ??? Sepse njerewzve si ty u kanerene puplat tashme ..nuk perbejne lajm smiley

Sa per Esete e mija kur marr vleresime nga ata qe kane mbaruar ne Columbia Univ  dhe ne Harvard .. ato qe ti thua  me duken komplimente indirekte smiley

 

Faleminderit qe me lexon ironikja e perhershme smiley kjo deshmon vleresim gjithsesi

OK, rreshtin hyres lexoje si "Po kerkonim me nje mikun tim (qe s'ka rendesi nga eshte, sa e njeh Shqiperine, cfare gjuhesh flet, cfare grade shkencore ka, a ka botuar essera pa fund si dhe c'mendon per dilemen uje shisheje apo uje cezme), pra po kerkonim me ngulm...."  smiley

Alidea, une e kom kerku me qiri ujin e Glines ktu ku jom, dhe kom mor info te sakta gjeografike pri Mrrokut qe i falemnerit!!!

Eshte psikologji e futur nga Mixhizmi kur Shqipria u HAP ( dmth u shkerdhye) . Cdo lloj matrapazi i brendshem dhe i jashtem vrapuan te shkaterrojne emra te cquar te prodhimit vendes , si psh Birra , e me dhjetra prodhime cilesore , duke ndyre tregun me gjithfare produktesh qe ne te verte ishin dhe ne teresine e tyre jane Fallco , Kontrabande  dhe PISLLIQE! Mixhistet arriten deri aty sa qe prodhimet e para te coca- coles ne Memedhembje , te perbera me kimikate (te ndaluara REPTESISHT nga shendetesia&nbspsmiley pluhur tulle i pershendeten  duke  brohoritur   "Rrnofte  DEMOKRACIA zotnie . Erdhi si dallendyshe e Pare!" smiley Emertimet jane te fundit , po te fundit , te fundit dhe ne FUND fare ! Ato rregullohen menjehere sapo te prevalohet Mixha!

PF, te kishe thene ndonje llaf tjeter i ziu ti smiley.

emo, hehehehe smiley.

Alide, nuk di c'boni ju katnaret e Tiranes.  Po t'i kishe sjell ketej nga mehalla jone (rrugen e di smiley ) miqte do ishin ngopur me uje gline e birra allbaneze sa te haje dreqi.  Per emrat mund te ishin ngaterruar nje cikez: "Ibiza hotel", pllazha "Alma de Cuba", "Miami", "Monte Carlo", por nderohemi c'eshte e verteta me Bar-pllazha "Aksionistja" smiley.

 

Ndersa une kam bere be qe sapo lexoj "kozmopolitanizem" ne titull nuk e lexoj fare shkrimin por hidhem direkt tek komentet smiley

Asigjo e re qe se dinim apo qe nuk eshte sjelle ndonjehere ketu.

madje besoj se eshte nje nga me te diskutuarat.

Pse nuk e shihni ne prizmin tjeter..te tipit qe kemi ende nevoje te eksperimentojme dhe shijojme produkte qe nuk jane shqiptare...sa te ngopemi dhe ca....

Gjithsesi mendoj qe ka nje sere vendesh neper shqiperi ku mund te ushqehesh shqiperisht: P

p.s ne kete sjellje me shume me ngeli nje shije jo e mire nga "dialogu i shendetshem" sesa nga tema ne vetvete.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).