Kjo Evropë, pas të cilës rendim…

.

. Do ditë më parë, " populli evropian " ju drejtua kutive të votimit dhe ripërtëriti për pesë vjetët e ardhshëm instancën e tij më të lartë të përbashkët, Parlamentin e Strasburgut. Veçse kësaj rradhe, kjo fitore e re e demokracisë evropiane - sipas një farë retorike sa të zakonshme aq edhe bajate, vështirë se mund të mbahet mend si një e tillë. Në të vërtetë, rezultatet e këtij votimi

3 Komente

5

Ka ardhur pra koha për ta për të ballafaquar ëndrrën e shumëdëshiruar me realitetin – me realitetin e tyre konkret, sikundër edhe me realitetin e vetë Evropës. Në se ata vazhdojnë të imagjinojnë se integrimi i tyre në Evropë mund të kryhet në emër të një " detyrimi hipotetik të dhënies së ndihmës " apo për hir të " identitetit evropian të Shqiptarëve " ata gabohen rëndë. Po ashtu ata gabohen në se kqyrin Evropën si një mal me evro-lekë apo si një pashaportë magjike që hap dyert e parajsës, sikundër kanë bërë përgjatë pesëmbëdhjetë vjetëve të fundit..............idem 5..!!!

 I ndriçuar pra nga shifrat, prirem të mendoj se Evropa e sotme jo vetëm që nuk frymëzon, por ajo zhgënjen.....Nje analize e kendeshme si gjithnje prej teje. Urime! Por shkeputa vetem kete sepse mu duk si konkluzja e analizes  gje qe gjej te arsyeshme vetem tek fjala ....Zhgenjim... Kam mendimin se procesi i EUROPES eshte i pandalshem dhe ketu nuk eshte se njerzit jane te zhgenjyer. Ata as e ndalin dot as e devijojne dot . Thjesht marrin pjese sipas menyres se tyre..ne kete rast ..ME VOTE. Ka zhgenjim por rrenja e tij mendoj se eshte alternativa e paraqitur ..VOTA..! Ketu duhet pare cilesisht mospjesmarrja dhe jo vetem NUMERIKISHT. Me vote individi te suan rrumen sado demokttratik ta paraqitesh sistemin. Ndoshta dicka tjeter po kerkohet...Cfare... Sa e gjetur do ishte nje pjesmarrje e penes suaj ne kete drejtim! Si psh e DREJTA e VOTUESIT te BARABARTE me shtetarin ne procesin e ankimit ! Psh ne procesin e GERDECIT ku babai i Demokracise Shqiptare Berisha ..mender fshin b..... me voten tende dhe time ! Apo edhe ne harxhimin me shume dashuri memedhetare te parave te Poples ( votuesit) ne ndertimin e rruges Dures -Morine!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).