Këtej

nga Anileda Xeka
Këtej ,të mbërthyer nga shalli që gjyshja
mbante në dorë para se t’i zbrisja shkallët ,
më kanë mbetur heshtjet e hirta ,qafën
prej vajzash të Modilianit të më ngrohin.

Këtej dhe shiu nuk afrohet
me koreografri dallëndyshesh që ulët
fluturojnë ,nën degët e qershive të motshme
gjethet e shpirtit shpërndahen.
Këtej të varrosur tek të shumtët
janë rrugët që i mënjanohen [...]

1 Komente

bukur

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).