Kek i lagur

Kjo recete keku eshte shume popullore ne Turqi.Kisha ca kohe qe mendoja ta ndaja me ju, mirepo kisha shume receta te ndryshme rreth ketij keku.Si perfundim vendosa te zgjedh njeren
Ate e morra ne kete faqe (www.portakalagaci.com) , mgjth bera disa ndryshime se turqit perdorin shume sheqer dhe yndyre 

Per ta pergatitur kete [...]

45 Komente

t'lumshin duret smiley

dmth ky o kek i sherbetos me long qershije smiley

po ti hudhesh i cike konjak mrena longut a ka qeder ?

smiley

Ja, hoqe dore nga vodka & redbull ene do me hudh alkol vend e pa vend? smiley

j/k Tushe smiley

S'jam eksperte ama thom se shkon me liqerna ai shurupi i kekut smiley

Enka, rrofsh, mgjth s'je per te falenderuar hic fare.  Na cmende oj ti gru me keto gatime ne ket pellgace.  Shif me sycka e plas me stomak.  Ose hap restorant, ose na jep adresen e shpise smiley

nuk o keku qe shkon mi gru, o qershia qe shkon me alkolin smiley

hiihh

C'je nje ti.  Po mi gru, ene ca nga ai whipped kremi (si i thoni ne memedhe apo s'e perdorni? smiley) edhe u kompletu ... emblesira smiley

Enka, qesh me fatkqesine e tjetres qe s'ia thote per ksi gjonash, po vetem mos e sillsha kaptinen dhe te te ze deren ndonje dite, pa do qeshesh mire pastaj smiley

shllak i thona smiley

ose shkume, krem a si ta dush smiley

po nuk shko me gjona likernash. gjonat me likerna duhet te jene pa shkume ciper, duhet te jene te erreta smiley

hic s'merr vesh, te ka bo amerika avdall fare smiley

Eh, ankohesh ti, po te pakten ja ve fajin largesise, po neve ktu ne tirane, qe u bo kaq kohe, e se ngjyem nje cape buke ke gjellet e Enit smiley

Te marte e mira Tushe, se kam qesh me te madhe smiley  smiley  smiley.

Mbase s'iku kjo ekspertia jone ketu te na thoje njehere e mire, jam avdallosur une, apo lejohet fantazia dhe liria e krijimit ne embelsira? smiley

nuk ka hik ajo joo.

por ajo si eksperte e mire, do sillet tolerante me te dyja dhe do na e beje qejfin te dyjave dhe pastaj nga ngelet vec te zihemi per flokesh smiley

deizi : kur te meet next time do te sjell nai supiz smiley

monda: kur te vish ktu edhe ty smiley

mire, po vij me luge m'brez.

vec tarator mos jete, se me te tjerat m'rregull jina smiley

lol ok deizi dhe monda

vec po kerkuan dhe te tjeret duhet vertet me hap ristorante smiley

Mire mire, po kam deshmitare ketu une, se qe besa, mos m'luj nga llafi smiley

Tushe, kishe te drejte mi, na "sheqerosi" e na la ne te dyja te zihemi smiley  (Po s'ia bejme qejfin armikun, ti qershite me liqerna, une me krem dhe jena ne rregull) smiley

m'regulll fare, sa kohe ti pagun per qershite e tuja dhe une per te mijat smiley

 

C'paske qene, ene te thashe te tema e emos (qe i kerkoj ndjese qe ia beme corap) do te te gjezdisja me karroc, po plac n'maje te kalit, sa doreshtrengume paske qene smiley

pse mi, me qershia me shkume dashke ti me liru doren une ??

i bie si me te qeras me Zup pastaj, si me qene 8 Mars smiley

po deshe, merr nai gjo tamam, qe  te quhet smiley

 

deizi : mendoj se eshte kek qe i pershtatet cdo mideje ndaj eksperimento smiley

monda : hahahah

O Eni pse na ben me na shku goja leng ne ket ore mi smiley

Nejse 5 ylla smiley

n`fakt esh nis para 6 oresh po tani doli ktu ;P

rrofsh

pse mi, me qershia me shkume dashke ti me liru doren une ??

i bie si me te qeras me Zup pastaj, si me qene 8 Mars Tongue

po deshe, merr nai gjo tamam, qe  te quhet Tongue

Tushe, hajde ketu (se eshte mesu enka me kuzhinen e saj me gjullurdi lol), ene boll nga tema e cimit, se do na ve ne maje te ndonje mushke, e t'i shohim karroce e kal me dylbi smiley.

Shif shif, e lirove doren mi gru?  Po shyqyr, c'te kthej permbys?  smiley (kam nje tas me qershi afer me laptopin, do kthej ate smiley )

PS: Enka, ta kena thon 1000 here mi gru, sa here duhet ta them.  Hape ate te shkrete restorant, e te mbledhin mendte e krese dynjaja lol.  (Adresen e shpise sidoqofte, na duhet, just in case smiley)

smiley

ene knej tasat me qershi i kemi.

dymileke kilja ka rene cmimi.

para i jave ishte katermileke smiley

une po largohem me pershtypjet mo te mira, ene po ju le me qershija dhe embelsi smiley

bofshi naten e mire

noten edhe nga une ..

pafshi ne enderr kek te lagur smiley

Ja dhe embelsira, me se fundi. Kesaj radhe, vertet do t'i pervesh menget per ta gatuar... smiley

Eh, mi Miss Deizi, c'na kujtove koherat e rinise, kur pinim konjak me long qershie...ke "Dolce vita".  Me duket se kacurrel i kemi pas thone? smiley

uff cme vdiqet juve.

Po kacurreli osht kacurrel mi gru, kurse konjaku me long qershie, osht konjak me long qershie. Kacurreli ka tjeter formule smiley

Po dhe une koherat e rinise kisha parasysh mo........smiley

Po kacurreli me ca bohej se s'me kujtohet... smiley

 

ponc, konjak, fernet praa.

kacurrel, lomsh dmth smiley

me duket se ti je dhe kacurrlese vete te shkreten smiley

eee, po s'kam perberes alkoolik... jam cintoksikuar... smiley Po spiuni kush eshte? smiley

une nuk perdor spiuna humane.

thjesht qe ta dish.

jam technology oriented dhe perdor mjetet teknologjike per cdo gje smiley

ky keku u be me majt fjalen qe te kisha dhene ty yllo smiley

Je shume e mire, Enka. Faleminderit. smiley

 5*. Enka mos na i bej per inat moj se ne vdesim per kek, megjithate sdo e ve tepsine se kam lene nam me embelsira keto kohe. Me qumesht kekun se kam provuar ndonjehere, me kos e kam bere dhe me leng portokalli, megjithate do e provoj se e kishte bere mami im me qumesht dhe me tha qe ka dale shume i mire. Rrofsh moj goce si nuk perton.

per popllin dhe per barkun jena gati kurdohere smiley

Po una c'desha ktu te tema e "grave per shpi"*? Jo per gjo po lash nom n'zyre tu qesh me lot nga debati i Tushes me Monden. Biles njoni nga keta koleget po me pyste se teorikisht jom tu pergatit materialet per nje mbledhje.

O Aida m'vaktit tem kaçurrel i kone pas thone perzirjes ponç+fernet.

O Enka, po una e kap dot i cope kek m'qershor apo me tre rob bohet zakon dhe i bi me hap restorant?

Qershite u pa puna po i mor ene una me vete se nuk i du as me alkool as me shllak.

* Rosée, qe humor me gocat, kshu qe pash Zotin mos hajde te na tregosh "maçizmin e mashkullit shqiptar nder shekuj"

kadale kadale edhe mos dua une po krijohet banda e restorantit smiley

mire se vjen dhe ne kte shoqe Lizander,kishte ca kohe qe ste kisha pare ne oeshk.welcome smiley

 

Mos u anko hic, jeni fut n'borxh me gocat e peshkut (aq sa jena.)  Per te gatu po.  Per muhabet po, per pulitike (kur thote Tushja) po, po letersi po, t'iu bejme te qeshni me lot, po.  C'doni tjeter? smiley Jeni me borxhe der ne gryke. smiley

Meqe po permenden liqernat ketu, iu pifte gjërba cfare paskeshit pire smiley.  Edhe ne emer te gjithe kacurrelaseve, protestoj smiley 

smiley e mi monde, mi monde, ti je per deputete smiley

Oj flo, po jane mbyll listat mi zemer, mbeta kesaj rradhe smiley.  Pastaj kacurrelset jane prezantu bindshem, gjynaf te qahemi smiley

PS: e mi flo, mi flo, s'jena per ksi gjonash smiley

eh, ja mi monda burrat ja :

Where men have more leisure time than women

DESPITE changing attitudes and even laws to promote equality between the sexes, it appears that women still have their work cut out. Men enjoy more leisure time than women in every one of 18 countries examined by the OECD. Italian men have it easiest in comparison with women, lazing around for nearly 80 minutes more each than women who, apparently, clean the house. Other staunch Catholic countries also see big gaps between the sexes, and even in egalitarian Norway men manage to sneak an extra four minutes more to themselves.

Lizandër Saraçi

kshu qe pash Zotin mos hajde te na tregosh "maçizmin e mashkullit shqiptar nder shekuj"

 

hahahahahhaahhahahaha, lizander sa qesha  smiley rrofsh

O Enka po ti ve t'pakten i tabele te dera o "burre" i dheut!

"NDALOHET HYRJA PER ATA BURRA QE NUK NDRYSHOJNE SEKS"

Apo e ke vone ene s'pashe gjo une ngaqe me dolen syte venit si Tomit (te Tom&Jerry) sa pashe fjalen "kek"?

Vetëm për titullin i meriton 5* yjet ky shkrimi. Mendojeni në anglisht: wet cake, sugestive as hell... smiley

po pse,

kot te them une ty : ik boj cicin ???

Se je komplet adoleshent, mo keq se ai i filmit.

Sot e tutje, nuk do te te them : ik boj cicin.

Por do te te them : ik boj kekun kaqol !

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).