“Jam nga Durresi, ..hopefully we can do business together!”

Para ca kohesh, rivihem ne kontakt me nje konsulent marketingu me te cilin kisha punuar ca vite me pare.  Sic jane kompanite e marketingut qe gjithnje kerkojne mundesi biznesi, edhe ky beri te tijen duke insistuar te vinte tek zyrat tona per te bere prezantimin e firmes dhe kapaciteteve qe mbulojne.  Me gjith qef do [...]

46 Komente

Nuk eshte problemi i shqiptarit po i amerikanit, ja ku e the vete.

Ej, mos je gje shqiptar, se kam dike qe punon per mua qe thot qe je shqiptar!

- Po shqiptar jam  - i pergjigjem

Te nesermen marr nje email nga shqiptari qe punon per Timin.

Ky qenka per ta marr vertete ne pune... ja paska gjet hilen marketingut. Ai qe di te reklamoj veten te shet dhe djallin edhe cokollata.

 hahahah!
 

amerikoni qe fut "mik" shqipon!

gjej shesh e bej pershesh, i thone kesaj. smiley

Bera dhe i dhashe te njohur nje shqipoje ne nje nga vendet e supervizionit( i pashe ne badge emrin shqiptar), hajde e hiqe qafe qe atehere; mendon se ka nje te drejte te shenjte t'i flas ngaqe na bashkon memedheu. Eh, bela!

Asgje nuk te ndalon te thuash nje "mirmengjes" !

Lidhja eshte shume e qarte per tu pare. Eshte nje tjeter menyre per te thene - " Gezohem qe u njohjtem" !

 

Une s'kam asnje problem te te them"Miremengjes, si u gdhive?", as te te pyes "Si je? Si po te shkojne punet?" Problemet e mija fillojne kur kjo miresjellje elementare imja perdoret si ure per kerkesa te tjera.

La_rosee. Po mire asnjehere absolutisht asnjehere nuk e ke perdore miresjelljen tende ndaj nje te huaji si ure per kerkesa te tjera??!!

Nuk po me duket ndonje problem i madh. Ai e ka te drejten te te kerkoje ndonje gje ashtu sic ti ke te drejten tia mohosh apo jo ate kerkese.

 

Shiko, une ne momentet profesionale te mijat gjendem ne zyre, mund te telefonoje sekretaren dhe shqipoja te beje takim nen petka profesionale dhe une do jem mese disponibel por t'i dhene mundesite brenda caqeve ligjore.  Ama jo te perdore "shqipetarllekun" per te azeruar profesionalizmin tend dhe ndoshta-ndoshta dhe per te te bere kerkesa te jashte-ligjeshme. Shqipetarit i shijon shume me teper rruga"shoqerore" edhe kur ka mundesine per te arritur te njejtin rezultat ne vije zyrtare.

Tani mire xhanem qe ai me ca te tjere kane vendosur te shterrin sa me teper shtetin ku banojne dhe ne nje pike te perplasen ne memebalte por ne te tjeret qe jemi integruar dhe kemi ndertuar nje te ardhme s'do kompromentohemi per hir te nepotizmit shqipo.

 

Po rri o La_rosse tani,  ti s'te thua "mirmengjes, si u gdhive? " ketu te peshkupauje jo me ne zyre..     smiley    Po me vika keqe tani per ate shqiptarin qe te ka rene ne pjese te puna..  Pa fat fare qenka!   smiley

Ke puna ime? S'ka shanc smileysmiley E pashe duke punuar ne sekretariatin e nje prej instancave eksterne te cilat i kam nen supervizion.

Ore, kur te kane munguar "gjeset" e mija ty,mo? Horr- horri qe paske qene smiley

Te vika keq? Vallai dhe atij. Biles aq keq sa dhe me gjuajti. smiley

Ende s'ke mesuar te gjush dhe gjuash njekohesisht ti rrush? smiley

e te erdhi me vonese ty, po na behet qejfi qe nuk kaloi ne dhune fizike...s'ke ca i ben nganjehere

Une zoteroj nje kompani ketu dhe sapo e marrin vesh nga jam, te gjithe duan pune per kusheririn/vellain/babane, te cilet marrin ndihma dhe duan te punojne ne te zeze. Kur u them se nuk kam vende pune apo i pyes se c'eksperience kane ne kete profesion, te me japin numrin e punes qe t'i regjistroj si punetore (nese jane te afte per ate pune) me shohin te habitur e me thone "Po pse ben keshtu bre, jena dhe shqiptare. Nuk po sillesh mire. Te eshte rritur mendja dhe ke harruar nga ke ardhur." Pastaj nuk me flasin me. C'te them...mentalitet i pjerdhur.

Gabim e keni qe i menjanoni shqiptaret. Kuptohet qe primare eshte te jeni 100% korrekt me punen/pozicionin tuaj, po nuk ka pse te mos thoni nje mirmengjes e te krijosh dhe nje lidhje profesionale. Pranohet qe duhet ti zbythesh ata qe duan fiq falas (kur ka shporta fiq, behen te gjithe miq)....por eshte e rendesishme qe te mos jemi ne konkurrence tribale me njeri-tjetrin.

Ketu ku rroj une, bakalleqet i blejme ne nje dyqan grek!

Kashiere eshte nje shqiptarke! Amon mer amon!

Greku me njeh, me pershendet gjithmone kur hy brenda! Asnjehere nuk me thote "Hi", gjithmone "C'kemi", padyshim mesuar nga ndonje shqiptar tjeter!

Mbaroj pune, greku prape, "mirupashim" smiley, "falederi" smiley

Vete te paguaj, kjo biba jone, nje here mer njerez nuk me flet shqip e para!

As anglisht jo, se surraja im ben bam qe nuk eshte "i ktuhit"!

Me flet...greqisht! Une i them "urdho?" Ajo ma kthen "ekskjuzmi"!
Pastaj ftillohet, m'a kthen shqip e trembur!

Gallate e modhe, sikur mos u perseriste nje here ne jave!

e ke pa letra ate shuren...... smiley

shif se greku nga miresjellja e tepert mos te ha ne peshe smiley

Hahaha!

Ke t'drejte! Se edhe qeset ashtu i ka ky greku n'fakt! Me i kale t'vogel prej druni! smiley

Hej...po beji derman ftyres se nuk ecen para me ate ftyre LOL

Mroklla, mos shkojme tek i njejti dyqan se vertet aty pronari te buzeqesh, ndersa kjo femra rri nursezë sikur i ke hyrë në hak smiley

E di une per ke thua ti! Ajo cupa e vogel e mirke!

Ajo, moj mike, shqiptarke eshte, po nuk di mire shqip! smiley

Te flet, ajo, te flet, kur i flet! Ashtu me gabime, po te flet! Mua po nje here! 

E vertete qe rri ashtu e ngrysur, po eshte "na vend i ashper" pranaj! smiley

Te kujtohet kenga...Bregu eshte vend i ashper...

Une e kam fjalen per ate lopen tjeter, literally! smiley

P.S.

Tek i njejti dyqan shkojme xhane, tek i njejti!  

 

Kompania e marketingut po shfrytezon te gjitha hapesirat e mundshme per t'u perzgjedhur nga firma ku ju punoni.

Por mqs. perzgjedhja e saj nuk eshte ne doren tuaj, nuk keni pse te shqetesoheni.

Ne rastin me te keq, thjesht patet mundesi te njiheni me nje shqiptar si ju, qe kush e di, ne nje te ardhme edhe mund t'ju nevojitet e anasjelltas. Jo vetem per ceshtje pune!

çeshtja me siper ska te bej me konkurencen fare....

por, per te vazhduar ke ideja jote...disa lloje tipash (dhe nder te tjere, ke ne si popull eshte vene re) qe momentin e pare qe mund te ta fusin...ta fusin smiley
(....sigurisht qe ka te bej me shume faktor si psh karakteri i njerzve por gjithashtu me statusin socjal.)

Ne si popull ça na karakterizon eshte konkurenca, sepse ajo na ben te ecim perpara...dhe detyrimisht ne nje moment apo nje tjeter "çdo menyre eshte e mire" per te qene i pari fshatit.

Po te merrje vesh nga bizinesi ti nuk do ja fusje fendes ne kete fare feje. Cdo biznes kerkon nje avantazh ... te drejte apo te padrejte, te ligjshem apo te paligjshem....

nuk do ja fusje fendes

O Noshka, o aga pe Korce ! smiley

ncuq, ncuq, duhen perdorur sinonimet per t'ju shmangur filtrit

...ka munci !!!

por po ta lexosh me qete do e kuptoje qe çfare po thoja skishte te bente me biznesin.

Mua me behet qefi kur takoj shqiptar te tjere ne profesionin tim, bile qe kur kam levizur ne Boston jam munduar te lidhem me sa me shume shqiptar, si nga ana shoqerore, ashtu edhe nga ana profesionale -- sepse ne fund te fundit, pak a shume kemi te gjithe te njejtat eksperienca jete, edhe kemi kaluar te njejtat gjera per te arritur ketu ku jemi.

 

Problemi qe kam me rastin e mesiperm, eshte se "te qenurit shqiptar" perdoret si kualifikim pune.

e mos e merr me yrysh, se ai i ziu thjesht ka shprehur shpresen qe do beni bines together...mos ji me katolik se papa, apo "straighter than your auditor"....ti patjeter duhet ta kesh ate gjykim dhe force personaliteti qe te menaxhosh njerezit apo situaten e mos ta lesh te kaloje caqet qe ke vendosur ti. Kuptoj ama qe ne keto situata njeriu overreact (ne mendjen e tij) per shkak se te mjegullohet pak gjykimi dhe ke frike se mos ben nje gabim....po chiiill dhe jepi drejtim

e ke pa letra ate shuren...... Big Grin

 

Ceno je i modh me ket shprehjen! Kisha vite pa e kujtu.

edhe ajo "te ha ne peshe" osht bo e lashte shume...    smiley  

Sa per tu dhene nje paralel - kompania meme po mundohet te fitoje nje tender me nje nga departamentet e NY City mirepo kane hasur nje situate problematike me komunikimin sepse i gjithe ekipi menaxhues eshte kinez, per shkak se drejtori eshte kinez .... LOL

Nepotizem etnik smiley

Forgive me if I don't think it's such a big deal smiley

PS: Disclaimer, s'jam nga Durresi smiley

Forgive me if I don't think it's such a big deal

Fol shqip meqe s'je nga Durresi! smiley

Disclaimer, s'jam nga Durresi

Not that there is anything wrong with that! smiley

mrroklla, i kid Durresi smiley Gjithesesi, vlonjati/vlonjatja do ia kishte gjet anen ndryshe smiley

Fol shqip meqe s'je nga Durresi!

rosee, sipas venit dhe kuveni smiley

I know hon, I know!

We all kid 'em! smiley

Po me ate diskllejmerin me kujtove nje seri te Seinfield qe ndertohet e tera mbi ate shprehjen qe une shkrova!

 

 

Vesa po ti mi pse nuk ke vene nje nick name shqiptar? Apo je e jashtme ti?

smiley

Po ti pse ke vene nick diskriminues ndaj klasit punetor? smiley

Nuk po ta kuptoj fjaline!!!

nuk do bejme hajer naihere deri sa te vazhdojme me keto mensmiley

kena bo dy dur domino kur ishim ushtar. t'kujtohet? fitove ti.

a do bojm biznes?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).