Is the Catholic Church a force for good in the world?

Remember! Remember the Fifth of November The gunpowder treason, the plot. I see no reason why the gunpowder treason should ever be forgot Is the Catholic Church a force for good in the world? This was the question posed as a motion before a BBC panel summoned in front of a live audience of over [...]

11 Komente

E pashe ne BBC kete Qafo. 

Me thene te drejten, qe pa fillu debati me erdhi keq per palen mbrojtese te mocionit, qe ishte perballe Christopher Hitchens.  (Per kete te fundit kam nje mori me "mixed feelings" lol) gjithesesi ne kete subjekt, peshkopi dhe mp-ja shkuan si cjapi te kasapi. 

The vote in the end was telling ...

The vote in the end was telling ...

Jo 'telling'..po o nene o nene! Ai peshkopi Nigerian zgurdullonte syte i pataksur para 'lokomotives' Hitchens/Fry. Nuk e pa nga i erdhi shpulla te gjorit.

Nuk ishte per ate pune.  Nuk mbrohet Kisha me muhabet te tipit "iu kemi xhan" shto ketu dhe pak ekzotizem te muzgjeve afrikane.  Ndersa mp-ja, arrogance ne fuqi te nalt shume. 

Artikulli yt Qafiro? Argumentat ishin të dobëta në artikull. Në përgjithësi vuanin nga fenomeni: unë mendoj se X është gjë e keqe, prandaj kush s'mendon si unë e ka gabim (pa dhënë argumenta të bindshme PSE).

 

Unfortunately it never occurred anyone in the audience to explore the issue further, for if they did so, they’d see that a Hitchens’ or Dawkins’ style atheism amounts to a worse form of anti-Semitism.

Ku e gjete që Hitchens apo Dawkins janë "anti-Semitic"? Anti-fe po, por nuk janë kundër Hebreve specifikisht. Është ndryshim i madh. Është si të thuash se nëse je kundër komunizmit, je kundë rusëve.

 

Indeed, Nazi Germans recognized this simple fact by secretly calling  Christianity “a Jewish disease”.

Ç'punë kishin nazistët këtu?

 

In such communities promiscuity is rampant, and not because they are gay but because the couple is made of two guys.

E para e punës, ku është e keqja këtu? Njerëzimi s'do të ekzistonte pa këtë. Jam i sigurt që seksi ka ardhur para fesë. Promiscuity (si do përkthehej në shqip?) s'ka të bëjë me të qenërit homoseksual, është brenda në genet e çdo qënieje që shtohet nëpërmjet seksit. Homoseksualët thjesht e drejtojnë nga seksi i njëjtë. Çfarë bëjnë dy madhorë me njëri tjetrin s'ka ç'i duhet kishës, apo shtetit, apo të tjerëve.

Promiscuity obviously is an obstacle to family formation even if gay marriages were to be legitimized.

Prapë s'ka të bëjë me argumentet. Promiscuity s'ka të bëjë me preferencat seksuale. E dyta, përsëri po e merr si të mirëqënë martesën si diçka për t'u parapëlqyer. Është thjesht një preferencë arbitrare. E ke parë se sa fetarë (qoftë edhe katolik&eumlsmiley ndahen? Kush e ka fajin për këtë?

 

Furthermore, the couples are naturally infertile and would become at old age a net loss to society as their wealth upon death would literally go to their dogs.

E para e punës bota ka problem mbipopullimi. E dyta, homoseksualët janë në numër të vogël, s'kanë për të pasur ndikim tek numri i popullsisë. E treta, fëmijët mund të bëhen edhe me partnerë të tjerë. Kjo bëhet nga çifte që kanë probleme në këtë fushë pa pasur lidhje me preferencën seksuale. S'më duket ndonjë ndryshim i madh nëse e bëjnë edhe homoseksualët. Gjithashtu me tërë ato jetimë që ka bota, adoptimi nga çifte homoseksuale s'do të ishte fundi i botës. E katërta, po kjo puna e qenëve si ishte?? Komplet pa lidhje me debatin. Pasurinë mund t'ia lesh kujt të duash kur t'ia hedhësh topin.

 

In addition, it is obvious that their condition is not genetic since such a potential gene could not be passed on due to the fact that two man or women cannot naturally conceive.

Kjo s'është provuar akoma. Mund të jetë ndonjë gen që ka të bëjë me gjëra të tjera (qoftë edhe me thjesht ndarien mashkull/femër). Mund të jetë ndonjë mutacion që ndodh relativisht shpesh. Fakti që s'është zhdukur do të thotë se s'prish shumë punë për njerëzimin. Më duket argument i kotë kur homoseksualët janë aq të paktë në numër pse i bezdisin kaq shumë fetarët. Thuajse po i shkojnë nga mbrapa fetarëve smiley Lërini rehat të bëjnë ç'të duan me njëri tjetrin.

 

Is homosexuality ‘morally evil’ then? Is the Pope evil for making such a pronouncement? I leave it to you to decide.

Ligësia është koncept i njeriut, si i tillë mund t'i vihet si etiketë kujt të duash.

 

Seen from this prism, sir Thomas Moore and the Church was trying to take a blunt weapon away from the use of the vulgar masses who, untrained in the reading of obscure passages, would literally unleash hell upon themselves and others.

Eh? Ti djegim para se të djegin veten? Ç'argument është ky? Edhe Dr. Adhamudhi s'do shkonte deri këtu.

 

The Church is merely telling you DON’T FALL FOR THAT! You’re not a monkey!

Fall for what? Seks me majmunët smiley Ç'problem ka për kishën seksi që bëjnë njerëzit? Kisha të shohi seksin që bëjnë priftërinjtë me të miturit një herë pastaj të merret me atë midis madhorëve.

Anti-fe po, por nuk janë kundër Hebreve specifikisht. Është ndryshim i madh.

Kta jane anti-monoteiste jo anti-fe.  Nuk i shoh te sulmojne shintot, budistet, hindute. Vetem islamin dhe te krishteret. Me sill citate prej Dawkins, Hitchens, Sam Harris qe flasin per te kunderten dhe e ndryshoj paragrafin.

Është si të thuash se nëse je kundër komunizmit, je kundë rusëve.

Cilet rus?? cifutet apo muzhiket?

Eh? Ti djegim para se të djegin veten?

Argumenti qe shtrova eshte shume i thjeshtuar. Ka te beje me kete qe shkroi Penari para disa ditesh(kallabojsi ne foto eshte 100% jo katolik). Nqs Muhamedi justifikohet nga nje ish-murgeshe per agresivitetin qe tregoi kunder armiqve nen pretekstin 'keshtu ishin koherat', atehere keshtu mund te justifikohet Kisha Katolike e Sir Thomas Moore.

Ç'problem ka për kishën seksi që bëjnë njerëzit?

Cdo pike e renditur  ne themel te kesaj piramide eshte 'problem' per cdo organizate qe ka ate mision qe ka Kisha Katolike (ose 22 mije kishat e xhamite e tjera)

 

 

Kta jane anti-monoteiste jo anti-fe.  Nuk i shoh te sulmojne shintot, budistet, hindute. Vetem islamin dhe te krishteret. Me sill citate prej Dawkins, Hitchens, Sam Harris qe flasin per te kunderten dhe e ndryshoj paragrafin.

A ke lexuar libra nga këta apo thjesht s'ke dëgjuar gjë nga ç'ke hasur deri tani? Sulmet janë në proporcion të drejtë me dëmin që vjen nga feja në fjalë. Fetë monoteiste bëjnë më shumë përpjekje për të imponuar besimet e tyre tek të tjerët, ndërsa fetë politeiste zakonisht duhet të shkosh e t'i kërkosh vetë. Gjithashtu nuk janë tepër të organizuara si fe, janë më tepër individuale (ose në grupe më të vogla).

Lexo "god is not Great" nga Hitchens, ka një kapitull të tërë me titullin There is no "Eastern" Solution:

Për praktikat e një hindu "holy god" të ashtuquajtur Bhagwan Sri Rajneesh:

"In a representative scene, a young woman is stripped naked and surrounded by men who bark at her, drawing attention to all her physical and psychic shortcomings, until she is abject with tears and apologies...In other sessions involving men, things were rough enough for bones to be broken and lives lost"

Për Dalai Laman: 

"Dissenting sects within his faith are persecuted; his one-man rule in an Indian enclave is absolute; he makes absurd pronouncements about sex and diet...the first foreign visitors to Tibet were downright appalled at the feudal domination, and hideous punishments, that kept the population in permanent serfdom to a parasitic monastic elite."

Për Buddhistët dhe Shintot japonezë: 

"By the end of the dreadful conflict that Japan had started, it was Buddhist and Shinto priests who were recruiting and training suicide bombers, or Kamikaze, fanatics, assuring them that the emperor was a "Golden Wheel-Turning Sacred King"...

Tek "The God Delusion" nga Dawkins ke gjithashtu një kapitull të quajtur Polytheism, por Dawkins nuk bën ndonjë dallim të madh midis politeizmit dhe monoteizmit:

"Life is too short to bother with the distinction between one figment of the imagination and many. Having gestured towards polytheism to cover myself against a charge of neglect, I shall say no more about it. For brevity I shall refer to all deities, whether poly- or monotheistic, as simply "God"...I am attacking God, all gods, anything and everything supernatural, wherever and whenever they have been or will be invented."

S'kam lexuar gjë nga Sam Harris, kështuqë s'di ç'të them për të.

Sulmet janë në proporcion të drejtë me dëmin që vjen nga feja në fjalë. Fetë monoteiste bëjnë më shumë përpjekje për të imponuar besimet e tyre tek të tjerët, ndërsa fetë politeiste zakonisht duhet të shkosh e t'i kërkosh vetë.

Fakti mbetet qe monoteizmi eshte peshqesh semitik, dhe te luftosh monoteizmin eshte po aq pakuptim si te luftosh terrorizmin. Dmth nuk ka kuptim t'i hapet lufte sopates po druvarit. Pra proporcioni i drejte 'luftarak' anti- monoteizem, kthehet ne propocion te 'zhdrejte' anti-semitizem pasi ai minoritet semitik i njerezimit eshte perhap ne Toke si 'krypa' ne gjelle( nuk habitem ne fakt qe nje semit hebre e quan veten 'krypa e tokes') duke percuar idene 'subversive' monoteiste.

Rasti i vetem ne histori qe monoteizmit iu hap lufte dhe u mund ishte lufta drastike qe i beri kleri politeist egjyptian politikes kuazi-monoteiste te faraonit Akhenaton. Pasuesit e tij u shfarosen, syrgjynosen, kujtesa ju fshi etj etj. Keshtu qe Hitchens/Dawkins i paraprijne nje holokausti te ri  kunder 'vatres virale' te monoteizmit qe i bie mu ne koke: Jerushalajmit.

Sam Harris është vetë hebre. Mbase është nisur nga mendimi: çfarë duhet të bëj unë që të mos i bien Jeruzalemit.

 mbase kripa, ka vendos të avullojë nga gjella. Sidomos tani që kjo e fundit është bërë bajate. Dy mijë vjet ka që ngrofet e ftofet.

 

Epo Dori vdes per 'gjelle' bajate me duketsmiley

Gjella me krype, e krypa me karar thom une!

Epo ti servire gjellën, e mua ma ve fajin? Si përfundim prapë s'tu mbush mendja që s'e kanë vetëm me fetë monoteiste?

Gjithashtu do shtoja që këta s'kanë luftë të vërtetë me fetarët, nga ana tjetër ke raste plot ku fetarët vrasin në emër të fesë (dhe pastaj plot fetarë të tjerë që mundohen të thonë se s'e ka fajin feja smiley

Force for good? Nuk arrij ta marr vesh se si mund te behet kjo pyetje ne rradhe te pare... dhe nuk e mora vesh se kush ishin ata 268 kercunjte qe  e ruajten voten!!! Do kisha thene ndonje vleresim personal ketu, po do na bejne qafir edhe myslymanet pastaj e do na kthehen kunder...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).