Invitation

Depression is a gem,

a diamond.

It`s a moment in time

hardened

as a lump of carbon in your throat

residing,

just like a mushroom rooted silkily

into every cell of the lunar field of your skin. 

~

A black hole depression is,

and you the universe of attempted

escape. 

~

Depression is the revelation foyer

where you wait to be called,

blinded

by the dark explosions of laughter, not yours. 

~

Depression is God, the ultimate

donator,

a string

amidst the storm

which your brain yearns

you to be. Come!        

17 Komente

Mendoj qe edhe shqip mund te tingelloje bukur....Shume origjinale kjo pike veshtrimie depresionit.Shume pozitive.....

me pelqe shume kjo Losto.shume e vertete dhe e sinqerte.

"ode to depression"  do te thojasmileygood one:=)

Depression is the revelation foyer

where you wait to be called,

blinded

by the dark explosions of laughter, not yours.

 

This one is real good, my friend. The other parts were a bit too descriptive, in my opinion, to the harm of reciprocal feeling incurrence, but still necessary as scaffoldings for the lines above.

PS I mean it is the four lines above that make you distinguishly losttext.

PPS Curious what FH is brewing in his lab...  smiley 

Depresioni eshte shpesh nje semundje,(nuk eshte nje margaritar ,as dhe nje diamant)nqs ju jeni i dipresionuar ,gjerat e keqia zakonisht mbeten ne mendje per jave ,muaj,per vite te cilat intensivisht ndikojne ne kualitetin e jetes tende .

Kur keni depresion ju nuk pelqeni te rrini ,bile edhe me familjen tuaj edhe me shoket tuaj ,ju nuk ju kenaq as gje ,ju ndaloni gezimin e jetes tuaj .

Me cuditet me kete poezi ..

Artian nuk ke kuptuar nje tub nga kjo poezi ,nuk flas ne kuptimin gjuhesor.I ben nje interpretim prozaik ne rastin me te mire .Sipas meje interpretimi yt eshte i pasakte.Depresioni nuk eshte shpesh nje semundje ,eshte gjithmone nje semundje.E simptomat nuk jane kaq te siperfaqshme si thua ti:"une nuk dua te rri me shoket dhe eshte depresion."Le te mos e kanalizojme keshtu analizen e kesaj poezie......

zana,me mire se e dine ata qe jane me depresion se ca eshte depresioni,nuk e din as ti as une.

Mos ngateron "dellin" me depresionin ,poeti ? 

Delli , per poezi ,per dashuri ,duhet te jete nje gje tjeter ,dhe jo depresion atehere!!

Nuk di per pjeset e tjera te poemes, nuk di sesi depresioni mund te jete nje gem, ( te krijon pernjehere nje urge per tu pozicionuar kunder), por keto me poshte jane te shkelqyera. Zevendeso fjalen depresion me cfaredo nocion tjeter te mistershem qe te vjen ne mend, dhe ben sens gjithnje.

 

Depression is the revelation foyer

where you wait to be called,

blinded

by the dark explosions of laughter, not yours

 

Vargu i fundit eshte mjeshteror. nje perthyerje per ta pase zili.

 

shtese: nuk kuptoj pse poezia mban titullin Invitation.

 

Natyrisht, lum miku. Po shkruan Losttext. Kane rradhe ca gjera..  smiley   smiley  

 

s'te kuptoj...cfare rradhe?

O, jo, eshte nje shprehje ajo..  smiley  qe tregon thjesht vleresim per autorin. Nuk ishte per tjeter gje, jo...  smiley 

kjo poezi vjen:

just like a mushroom rooted silkily

 

dhe pastaj uuuuuuuuufffff gjigandja:

Depression is the revelation foyer

where you wait to be called,

blinded

by the dark explosions of laughter, not yours

 

diamant që të mbet n'fyt, e të ze trishtimi...

Flor-o, hudh naj gjo taten, mo u bo koprac...

ju falenderoj per kohen e komentet. La vie est belle smiley

 

 

I don't get it. It all sounds good, but its not compelling. Why is depression a gem?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).