Ide serioze qe ndryshojne atdheun

I nxitur nga rinia qe shikoj rruges, dhe i neveritur nga Big Brother – jo nga ata qe jane brenda, qe deri diku mund ti percaktojme “intelektualet e kombit” -  po  nga ata qe jane jashte e qe nuk i shohim, edhe Tirana Calling propozon idete e saj per te permiresuar rinine shqiptare. Mos me [...]

10 Komente

".... Kledi Kadiu, Alban Skenderaj apo intelektual te tjere te shquar do bejne nje demostrim praktik neper shkolla duke treguar se si perdoret dhe si lexohet para perdorimit ..."

"... Do skede ti ee, po po ka ca pyetje njehere. “ Kur ka vdekur M.Gjinishti dhe kush e vrau?”, “ Cili eshte mesazhi i Eco te Lavjerresa e Fukose?”, apo “ Me recito mesharin e Bogdanit me gjithe gabime… jo te futbollistit mer dreq?”..."

Fuqishem!!!

Bravo TC

 

 

 

 

 

Kjo eshte as me pak as me shume mentaliteti, kultura, gjendja aktuale ne mjedisin Shqiptar sidomos rinia..... megjithese eshte sjelle si humor une do ta klasifikoja si Aktualitet..... Nuk ka me bukur se kaq.... Ju lumte!!!!!!!!!

 

Humor, humor, humor, shpoti, shpoti, shpoty, tallje, tallje, tallje, sarkazem e hidhur kombetare qe kullon gjak njeriu te ndershem.

Nje grimze e vogel nga pushimet e disa viteve me pare.

Nje dite shkova ne BK per te pare nje album te vjeter. Mezi ja gjeta emrin dhe puntori u mundua qe te gjente ate skedine. E gjti dhe ma dha duke me thene se ja ku e gjeta, tani shko tek ato grate ne x a y vend ta japin ato kur tu tregosh skedinen. E pyeta a paguhet per kete dhe ma tha jo. E falnderova dhe ika per ku me tregoi. 

Kur shkova tek banka, dy femra simpatike, me priten me  buzeqeshje, karakteristike per punonjeset e zyrave perndimore, dhe pernjeheresh me shkoi ne mendje se sa shpejt hyn kultura e te qenurit " te be good with all people". 

Sa po e pikasen ne bisede se nuk jetoja ne Shqiperi, me njehere filluan pengesat per te pare albumin brenda salles se tyre, bile as per ta pare albumin ne banakun e tyre nuk pranuan pasi duhet te pyesnin x apo y per kete ceshtje.

Dy tre here u mata te thosha se u kam dhjere mu ne albumin tuaj, por pata frike se mos kishin ndonje ton-ton-makut aty afer dhe ika duke u thene se nuk e deshiroja me ta shihja albumin (e c'faj kishte i ziu almanak qe ta menderosja une?)

Beji nje cike me te lehta ato pyetjet, psh: "Ca ngjyre kishte kali i bardhe i Napoleonit?"

Ej, me(shar) Bogdanin  sikur s'vete kjo pune, ne krenohemi me te smiley

Bukur, D, njihet dora jote. smiley

ej student mos e ke fjalen per Gjon Buzukun?

Po ne s'kemi futbollist me emrin Buzuku, ( apo kemi? smiley  ) dhe TC mund ta kishte shkruar dhe mesharin e Tares, psh. se njesoj eshte per ata qe njohin vetem Taren e Bogdanin e sotem... Pyetja qe do ngrihej do te ishte "ca ka ky qe shan Bogdanin, mor vllaaaa? " smiley

rinia shqiptare eshte e humbur sepse ka shume pak shembuj pozitiv per te ndjekur e per tu frymezuar. idhulli i 15 16 vjecareve eshte ai cunit t'lagjes qe ka bo leket nzvicer dhe bredh me nje s class. ndersa ata me te medhenjte kane idhull filanin qe arriti te fitonte jackpotin n'double day!(pa harruar ate te parin me s class). ndersa edhe ata pak te rinj qe kane "brum" dhe virtyte, treten nga kjo mase e gjere mbetjesh njerezore qe qarkullojne.

Thelbi i gjthshkaje te siper thene, mendoj se eshte gjetiu.

Para disa vitesh, si tani ne nje sezon fushate elektorale, nje "miku" kandidat per deputet, (eshte edhe tani) duke diskutuar per gjeneraten "nxirazi shndriteruar", me pohon nen ze: "Net, me kete brez qe po rrisim, do bejme palle edhe per nja pesedhjete vjet te tjera!"

Pra, çdoçka ndodh eshte e qellimte sa edhe armiqesore ndaj te gjitheve ne.

Kjo eshte pyetja e pare dhe e fundit:

Cilet jane keta qe po e "rrisin" plot "virtyte" kete brez krejt degradent???

“ Cili eshte mesazhi i Eco te Lavjerresa e Fukose?”

Shkove shume larg kete here. Me gjej nje femer te vetme qe ka arrit ta mbaroje ate liber duke e lexuar (jo duke e lexuar libri ate) dhe e martovasmiley

TC,  e madhe!!!

Nga ato shkrime qe te bejne per te qare e qeshur njekohesisht. Me pelqeu casting i Vin Diesel si prifti, por do te sugjeroja George Clooney-n per Gjeneralin, ndoshta vjen edhe tek premiera me skaf nga Italia smiley.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).