Historia shume e shkurter e nihilizmit

Mendoj se gjthcka nisi me romancierin e pare rus, nje nga figurat me te fuqishme qe ka njohur letersia boterore. Ndersa dikush tjeter(mbase une) paramendon se gjithcka nis me „Kujtime nga nentoka“ ? te Dostojevskit( nese konsiderohet si konseguence e nje krize ekzistencialiste mbase te shkatuar nga influenca imanente e dialektikes se jetes ose me trashe prej luftes, gati te pavetedijshme, mes materies dhe shpirtit).
Mbase nis me Nitzschen. Ndoshta populistet rus arriten ta interpretonin me fuqishem meqe ekziston nje ngjashmeri e fshehur mes te filozofurit nietzche-ane dhe mendimit te Herzen-it.
Megjithese eshte mese e mundur qe Shopenhaueri te ngelet, me te drejte, nismetari moralisht i deshperuar i nihilizmit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).