30 Komente

Belle, ehe interesant, sa po shkrusha nji poezi me çaj (jam si me grip). Goes something like this  (Pershnetje i herë.)  :

***

Ballë për ballë

Por syulur

Gishtpërdredhur në bishtat e filxhanëve të çajit

> >

Sa të vegjël jemi

Sa të vegjël

Nën solemnitetin e çajit

Pa asgjë të paharrueshme për të thënë

Pa asgjë të pathënë për të harruar…

 

***

Flor, te shkuara! Uroj qe caji te beje punen e vet me qellim qe te ndjehesh me mire.

Faleminderit per vargjet dhe shume kuptimplote. Me te vertete qe na duket vetja femije tek pinim cajin e nxehte qe kishte pregatitur nena kur ishim te semure. Caji = kujtime smiley

Unë e di pse të ka dalë kështu kjo foto... të janë dridhur duart për 1$ që ke paguar smiley

Eh, po se di ti, Mamurrsi ka qene qender kompetence smiley

Eh ku ta dija moj Tushe qe kishte plas kompetenca kaq shume smiley

p.s. moj, moj tiiiiiii smiley

love the atmopshere here dear Belle

Bast qe ka qene Lipton!   smiley   ose Gray Earl  ose funi funit Tazo...  smiley 

(Dashkom perimen i caj tani; poshte mshtjelljet!)

Ja ne i bejte pr'inot' solit :

Shkodra - tredhje,

Amerika - mledhje

Senegali -vjedhje,

peshku - perhedhje...

Emo, pershnetje!

Vallaji, se maj men bre se ka kohe qi osht bo si foto. Osht foto behari qi ja morsha te ligat se me ka marr shume malli per i cik behar, det, freskllik smiley

 

Ngjyra te ngrohta, si caji i ngrohte.

 

Goce, po na cuditni me talentin mi.

Uuuuuf, u bona un....smiley

Mel, po pse mi yll? Ti je TALENT per vete! Poezite e tua jane si mjalti ne caj edhe te shijone tamam si nje caj i ngrohte ne dite dimri smiley

Flm!

cere jane kto foto me ibrik mi non ??? Bohet muhabet me caj ??? Me bone me hap thesin e gris te fotografive te mija, mirepo spo gjeja asnji me Ibrik. Te gjitha ishin si kjo ma poshte. Kshu po qe ec muhabeti ....smiley

Tushe mi, po ibriket i ka restoranti taljon jo shpia ime smiley

Tjetra, ne e filluam me darken te shoqeruar me vere te kuqe, pastaj e mbyllem me caj, embelsire, dhe pastaj e pasuam mbremjen me te kercyer tek Budha Bar and more drinking smiley

nuk thashe se i ke ti Ibriket mi non. Ti ke shpija duhet t'kesh patjeter smiley

Apo e bo cajin ne tenxhere ?

Une se kam myll naihere veren me caj per vete. Vetem me vere tjeter, apostafat per amelcina smiley  Nja 7 gota te vogla dmth. 

Po qejfe qejfe kjo dynja. Ca t'them une.

P.S. Ene ktu mi, me ibrike ta sherbejne cajin , nuk jina aq anjorante neve.

 

Qe kjo eshte vera e amel, per amelsine

Une ke shpija s'kam asigjo. Harrove ti qe shpi e re s'ka shume gjona mrena. Mgjth, cajin ne tenxhere do ta servir kur te vish naj here n'kto ane ene do te shijoje me shume se ai me ibrik, te garantoj smiley

Kur mbyllet darka nuk serviret embelsira me kafe, ose caj? Apo ti edhe embelsiren me vere e shoqeron? smiley

lexo dhe shikjo ma nalt, e mos me lodh smiley

Me vere praaaaaaaaa, ca lesh caji smiley maximumi nai kafe per te sjelle trute ne vend qe te gjejme vete vrimen e celsit smiley ke shpija smiley e mos perplasemi ke dera kojshise

Po mi shoqe po edhe vera e omel, edhe rakia qe servirin keta si tip digestivi, uh amon mos bej adhap se s'te bind dot tyja une smiley

 

Belle, ca ke per t'thon, mi thuj n'vesh me mire, se smuj me duru gjith ket entuziazem mo smiley

 

t'puth ke dy faqet

 

 

p.s.hahaha Tushe, jarebi mi goc se me bone me redaktu komentin.

Germoje thesin dhe te bohemi tap, peshku s'na mungo po he.

 

 

Mel, cer t'ka dhone Tushja ty sepse m'dukesh vertet e entuziazmume smiley

 

na, kjo ishte parmrome ke kacollja ime smiley

Spaska njel gjo ne pjat,.. me duket e lepime pjata....

 pajat e lepime

me  pirunj,

 shishen e veres

e paskan rrujt,

ene cigarja vu e vu,

ka njel shkrepsja

nji ashtu ...

 

Sol, ti artin ku e ngrejte,

me filozofi dhe bejte,

hermetizem kur e deshen,

cajin pive me mretneshen*

-----

*Elizabet

PS: boj pushim nja pes minuta,

hiq kollaren, dil me tuta,

dil pa shall e pa gjyslyk,

sol-o mos e merr me fryk*

-----

PPS Sot kom koh!!!!! dil po ta majti...  smiley  

*nga adminat

dolen jevgat me kanistra,

kalamojt po vjedhn mis(t)ra,

dhe po folin llaf' te pista,

s'nihet kush te saktivisa


sol skrapari, flok me onde,

ta ka mbledhur ndonji bjonde,

le te thojn jon injoronte,

ti s'po nihesh hic as sonte


t'ka hik zoni, tha gurmazi,

as me caj nuk del avazi,

rakin shishja sec e zbrazi

ka dashnija, ka marazi...

 

PS Sol, boll studJove... po ta hollojn gjakun librat... (btw, kshu i than edhe Ebu Qerimit, alias Mark Alemit)

 

ç'ma ngjite gripin EM por,ja qe vjen nje lule e bukur e me ben nje çaj fantastik,po Tushja s'ka respekt fare na myti n'cinare smiley

e shtroi sofren, ngrohtesi,
ngjyrat gjith intimaci
nje tespie del nga xhepi
dhe nje mall me ere salepi

Enka erdh qe nga stambolli,
miresi te sofra solli,
ca formula kurabie,
miell "me sy", sheqer "me shije",

ed rustemi italioni,
sa i shkoka ramazoni,
po kno kong klaudJo BalJoni,
po pi cajin nga Liptoni,

Tushja vje gjiF kontradikta,
konkluzione te perpikta,
pak konjak e pak fernet
ke pusi qe lahet vet

dhe melardi pri gerqie,
pika pika nostalgjie
pikon si llulla rakie
gjethe mani, kullumbrie

artian trimi nez dahonin,
tymi puros kap tavonin,
e harrum Klaudio Baljonin
me Zyberet, Ramazonin.

Ene last, but never least,
Xhen tironsja(?) "e selvis" (?)
Porcelani (?), Vorrabomi (?)
Na bashko Tarik Llagomi

s'po pi kafen, po pi cajin,
dimri ftofet e ka fajin,
dhe bell fleuri jon' sharmante
me jebrik* me diamante

----------
Prefekti (B. Levonja): Po ti mer qafir, ku i fut komunikatat kAmuniste, n'jebrik t'salepit i fut?   smiley 

PS Kjo bejte u bo during conf. call me Mead Johnson qY po vazhdo ene tani. e kom si excuse ket per cdo dobsi mo siper.  smiley 

 

e kush o ajo qe s'tkupto tyna?

ah selvia ah selvia

ç'mi mori ment e mia

po jom ktu nolt te Talia

e malli mdogji e nostalgjia

Psmiley per tu tupru EM po hajt mo,se s'du me ta kalu ty smiley

... smiley   why, liked it. edhe nja dy dhe do e kap stilin tat.  smiley  

vazhdo te i joti se mire e ke,flm o gjeni!

Tushja me nje llaf qenka nga tipat e njerzve qe momentet e bukura nuk i kalojne duke i shijuar por duke i fotografuar, qe ti kene me pas si qeresete rezerve per ndonje cast te papritur kur i duhet te ndertojne ura. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).