GJUHË E KEQE

Në një shoqëri me pluralizëm politik normal, ose pjesë të kulturës politike, lufta e ashpër mes palëve dhe kompromisi ose marrëveshja janë dy anë të së njëjtës veprimtari politike, e cila ka në themele komunikimin.
Natyrisht në Shqipëri nuk flet dot për pluralizëm si pjesë të kulturës politike, pasi ky sot për sot nuk është veçse [...]

12 Komente

Admin te pergezoj per kete artikull qe ke postuar ne forum,ky artikull te nxjer edhe ty lakuriq,para anetareve te forumit.Ky artikull flet per gjuhen e keqe te kryeministrit por harron te flase per gjuhen arrogante prej rrugacesh te E Rames S Ngjeles etj, qe sot ne vitin 2009 kerkojne rrezimin e qeverise me dhune,qe i thone popullit se po na ndihmuat te rrezojme me dhune qeverine ne ju japim viza per 7 dite.Lakuriqesia jote dhe e shokeve te tu admina eshte se ju censuroni artikujt qe postohen ne kete forum qe ju administroni,lejoni sharje ofendime te ulta qe bejne komentatoret dhe fshini artikujt qe analizojne veprimtarine e E Rames.

Në një shoqëri me pluralizëm politik normal, ose pjesë të kulturës politike, lufta e ashpër mes palëve dhe kompromisi ose marrëveshja janë dy anë të së njëjtës veprimtari politike, e cila ka në themele komunikimin

komunikimi nuk behet duke fshire komentet,mendoj se forumi behet me terheqes kur ka artikuj te gjithe spektrave,majtas, djathtas negative,pozitive,sepse sipas censurimit qe ju beni i bie qe te flisni me vete te beni monolog e jo dialog.

 

O Polic, fale teje, lexova shkrimin e xha xha-it. Me pelqeu. Ka shume te drejte kur merret me gjuhet e keqe, te peshtire do te thoja te Berishes.

Me pelqeu. Ka shume te drejte kur merret me gjuhet e keqe, te peshtire do te thoja te Berishes.

 Per ke gjuhe te keqe eshte fjala?!  per kyt ?,

"Ullu Zoti Balla,ullu,ne fakt ky e meriton me e kap per zhelesh!Ik anej,edhe nuk hyn ma,mama..!Nderpritet seanca ai zotria del jasht....!"

Nuk me cudit aspak shkrimi i ketij zotnise qe perfaqeson taborret e emigranteve socialiste ne internet. Nuk kishte asnje mundesi qe kritika per diskursin politik qe potencon interesat kombetare dhe kundershtaret e ketyre interesave apo ligjerimi me elemente nacionalist te shtyhej edhe pertej Berishes. Ky zotnia me qellim harron qe ky lloj diskursi me raste i drejte dhe me raste jo, perdoret rendom nga spektri politik ne Shqiperi.

Pse nuk u kujtua ky zotnia te bente nje shkrim te tille kur opozita dhe mediat e saj, njekohesisht duke nxituar edhe perkrahesit e saj, rivune ne perdorim fjalorin dhe propaganden komuniste kunder "tradhetareve" qe po shisnin apo falnin ujrat territoriale te Shqiperise armiqve greke?

Pse nuk u kujtua ky zotnia te bente nje shkrim te tille kur Edi Rama dhe zedhenesit e tij gjate muajve te veres pas zgjedhjeve, duke pare qe po i rrezikohej kolltuku i kryetarit te PS pas humbjes ne zgjedhje, ashpersoi fjalorin duke folur per "Shqiperine e shqiptareve dhe kohen e maskarenjeve", qe te largonte vemendjen e militanteve socialiste nga pergjegjesite e tij?

Rama ka folur ne konferenca shtypi apo derguar edhe sms qytetareve per "Shqiperine e shqiptareve dhe kohen e maskarenjeve", pra keta maskarenje tradhetare dhe te poshter dhe krahun tjeter qe perfaqesonte shqiptaret e mire dhe liridashes, si ka mundesi qe te mos kete ndjere asnjelloj bezdisje kozmopoliti yne antikombetarist?

Zoteria qe ju pergojoni eshte nje njeri mjaft i nderuar qe me shkrimet e tij te panumerta trajton ceshtje nga me te ndryshmet sociale, kulturore, politike, gjuhesore etj. etj. Por mesa duke ju jeni nje njeri i mjere, cmirezi, dhe si i tille nuk keni shume alternativa per ta jetuar kete jete me dinjitet.

Nderkohe duhen sqaruar edhe dy pika ketu:

1) PD-ja eshte parti e djathte dhe interesat kombetare perbejne bosht kryesor te saj.

2) Eshte e sigurte qe interesat kombetare shqiptare kundershtohen nga shtete dhe qarqe jashte Shqiperise dhe qe eshte po kaq e sigurte qe keto kundershtime shprehen dhe ju sherbejne edhe faktore shqiptar.

Vete presidenti i Republikes, ne nje interviste te tij u shpreh se sherbimi sekret shqiptar kishte interceptuar nje telefonte te nje gazetari shqiptar me sherbimin sekret serb ku zotohej ne bisede e siper qe do ta sulmonte rende presidentin ne nje shkrim te tij.

Prandaj mos u cudisni shume nga keto gjera apo te tjera bile edhe me emra qe mund te dalin. Cdo shtet ka sherbim kunderzbulimi qe mbron dhe informohet per interesat e vendit te tij.

PD eshte nje shporte me karavidhe ish-komunist fanatike,te konvertuar ne anti-komuniste,nga ish fshatare te edukuar me rekomandim, nga partia, ne konvikte,dhe shtepi te dhena falas te ndihmuar nga shteti komunist....keshtu qe PD nuk mund te quhet e djathte,dhe aq me teper nuk perfaqson as nje gram dhe as nje bosht kombetar,...shkurt PD eshte nje pjate me sallate ruse! Ca e hane dhe ca nuk e honepsin!

Ndersa persa i perket huqit te vjeter, ate te sherbimeve sekrete te shteteve qe nuk ja duan te miren vendit,(armiku i jashtem)dhe veprimtarise se armikut te brendshem,vete kjo sallate ruse,PD-ja i ka bere dhe i ben nje sherbim te zellshem!

O balo te hengert tenja,te keqen e ke vet brenda! Shikohuni ne pasqyre!

Shkrimi me pelqeu dhe me defreu. Vehbiu gjigand - bravo!

Po jam dakord edhe me sa thone qe mund te kishte gjetur pa u lodhur shembuj sa te duash edhe nga ligjerata e opozites.

Ceshtja eshte qe keta zoterinjte e politikes sone tallin b.then me ne me vetedije te plote. Perdorimi i ligjerates kombetariste eshte i qellimshem. Si Berisha edhe Rama e dijen shume mire se pjesa derrmuese e votuesve shqiptare jane formuar/shkolluar gjate diktatures, kohe ne te cilen kombi ishte kulti i vetem i lejuar e i promovuar.

Ne kete kontekst akuzat e Berishes ndaj Rames per qellime/sjellje antikombetare (dhe anasjelltas) jane identike me ato qe nje politikan, ta zeme, katolik ne Itali ju ben politikaneve (jokatolike) qe mbeshtesin ligjin e abortit te lehte, praktike kjo e ndaluar nga kisha, lejimi i se ciles xhindos qytetaret e indoktrinuar me kete besim.

Per mendimin tim, gazetaret/opinionistet/intelektualet/etj. duhet ti kundervihen ketij manipulimi, duke shkruar e folur sa me shume me shqiptaret per ti qetesuar ata mbi faktin se kombit nuk i kanoset ndonje nga rreziqet e pompuara ne ligjerimet jokorrekte te politikaneve tane.

Perkundrazi, rreziku me i madh per kombin dhe shoqerine tone eshte mpirja e trurit qe vjen si rrjedhoje e bombardimit te perditshem me keto llogje.

 

 

 

 

. Z. Ardian , prej kohesh kam pas mendimin dhe vazhdoj ta kem , por me kete prurje e perforcoj me tej se :

Ju dhe te tjere te nderuar ne fushen e Letrave sa me shpejt te shkeputeni nga marrezite per tu mare me te kaluaren , aq me te vyer do te beheni per zhvillimin e ndergjegjes se qytetarit shqiptar te pas Diktatures. Shembulli i vogel i kesaj prurje me domethenie te Madhe eshte tregues se Banori nr 1 i Kohes ... smiley ( qe nga kjo menyre te shkruari Koha Jone tregon se nuk e njeh BANORIN e Thirres ) nuk eshte ai i komentit tuaj .

Ai eshte nje bicim banori nr 1 i kultivuar artificialisht , nje produkt "skarco" i TONELATAVE me ndyresi te nxjerre nga goja e Berihajve keto 20 vjet me ne krye BERISHEN ! Ai eshte nje produkt "skarco" i ushteqyer me teza "antikomuniste" ashtu si me pare me teza 'komuniste" por kesaj radhe Ai banor ...duhet me qene te sinqerte me veten ...Eshte produkti Juaj .

Vete fakti se e kini ndiere se ku po e shpinit kulturen qytetare me shkrime te stolisur por per mendje injorantesh BREZ pas BREZI , eshte shume shume domethenes.

Jepini me shume qytetari ketij Banori dhe te gjithe Banoreve. Shkruani qe te lexojne per veten e tyre dhe pa Ju dridhur dora OFENDOINI ne rrenje si e vetmja mundesi per tu shkeputur nga "patriotizmat " false e xhihadet politike  te injektuara nga k/ falsifikatori i Historise se Shqiperise alias  Sali Berihaj  me tellalet e tij !

Ju kini prure nje shkrim mjaft domethenes!

Z.Ardian, degjoja keshilllen plakut, lere te kaluaren mos u merr me Edvinin.!

Kohe te mahnitshme, po i shijoj me kenaqesin me te madhe.

Si nuk mund te shijohet kjo kohe, ku Kuçedra nxjerr flake(tym te zi) si gjithmon, e nuk digjesh.

Sa me shume artikuj te tillle, aq me i bindur, se jemi mire.

 

 

Tellall ose Spiker....1) PD-ja eshte parti e djathte dhe interesat kombetare perbejne bosht kryesor te saj ...

Ty nuk te ka vene njeri te besh diversion me naivitetin tend. PD -eshte nje Parti e Qendres dhe si e tille eshte anetaresuar ne Partite e Qendres edhe Nderkombetarisht

Se , po qe per trashegimine historike te se "djathtes" ne Shqiperi per aq sa ka nje fizionomi te tille grupimi i "Urra- Patrioteve " ti e di shume mire qe gjithmone ajo me lidera e me anetaret e saj , ka luajtur kumar me interesat kombetare. Dhe pasi ka humbur , ka vjedhur c'te munde dhe ka ikur nga syte kembet...duke e lene te kompromentuar e te padasherueshme ne jete te jeteve ne Shqipri te DJATHTEN ...me emrin HAJDUTE te Pasurise dhe Shites te Interesave Kombetare!

E keqja e asaj partie qe e Thirrin PD eshte pikerisht se e kane unifikuar me te djathten qe nuk ka asgje te perbashket.

 ...Lexo Artianin se c'perfaqeson ne PERMBAJTJE ajo Parti dhe e ke te qarte se c'perfaqesojne banoret me nr te Thirres .

Lumasi e kam zbuluar se kur flet shkurt thua me te vertete gjera te mencura...pa HILE e Xhihadizem .

Z.Ardian, degjoja keshilllen plakut, lere te kaluaren mos u merr me Edvinin.!

Po qe i ke rene pikes ...dhe nuk e ke idene sa afer kultures je ............sikur ( kam bindjen se do e afrosh ate dite) qe ne krye te te gjithe vjetersirave ose sargjive Politike te renditesh CICIKOVIN shqiptar alias SALIUN 

..... pas tij dinjitarin  FATOS . Mos u mundo me emra te tjere se na del e na tepron si shembull Tellalli smiley .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).