Gjuha totalitare ushqen mendësi totalitare

Shqipja Totalitare – tipare të ligjërimit publik në Shqipërinë e viteve 1945-1990″, një vepër me të cilë Ardian Vehbiu e pajis gjuhësinë shqiptare me të parën monografi në fushë të filozofisë së ligjërimi.
Deri më tash, analizat me natyrë semantike të Ardian Vehbiut kanë shqyrtuar kryesisht stadet aktuale të repertorit gjuhësor, duke nxjerrë shpesh në [...]

6 Komente

Krejt pa lidhje. Eshte e kunderta. Mendesia totalitare prodhon gjuhe totalitare.

Nga na doli kjo historia e "gjuhes totalitare" en tant que telle ?

Pse i bini ne qafe gjuhes ? Gjermanet do te flisnin sot turllumushtisht nese do te ishte e vertete se gjermanishtja eshte gjuhe totalitare. Totalitare ishte vetem gjuha naziste, ashtu siç ishte gjuha komuniste. Por gjuha si gjuhe... nejse.

Gjithashtu dhe titulli i librit : "Shqipja totalitare". E kemi hiç idene çfare flasim apo dil ne maje te kepit dhe kercitja nje "juhuuuuuuu" se te çliron.

Suksese ne te ardhmen.

Gjuha totalitare, "gjuha" e ligjerimit totalitar ka nje kuptim por t ja rrases shqipes mekatet e totalitarizmit-kjo eshte pak si teper. GJUHA-e folur dhe e shkruar nuk eshte pjese e superstruktures politike. E Ka thene dhe shoku KOBA kete. Jo gjithcka duhet cvleresuar.

Realisht nga c'kam lexuar ky Xhaxhai eshte nje nga njerzit TIPIKE te komppleksit te Inferioritetit  ose te ton km bosh. E tille eshte dhe kjo "veper" e tipit : - Vol IV botim i shtepise botuese 8 dhjetori ose dita e themelimit te PD. 

 Lume llafesh , asgje e themelte . Kokeposhte ne mendime , kokeposhte ne gjykime  . Nga llojet e show - t qe  vret kohen gjate vrasjeve te mizave ne nje behar te nxehte .

E para monografi ne fushen e Filosofise se Ligjerimit.... dhe me kete shprehje fare po fare te pakuptimte i vihet vula se per cfare pretendohet nga vepra vol i .... Dhe njeqind koka tallese nuk mjaftojne.... smiley 

Them se nuk i ben me nder PPU ky lloj niveli veprash smiley per tu propoganduar. 

Si gjithnje respekte per punen dhe mundin qe merr per te harxhuar kohe qofte dhe per gjera te padobishme.

Driso si veteran qe je te uroj personlisht gezuar vitin  ri me gjithe ca ke per zemer.gjonat tjera sonte jane te pakuptimta.gezuar plako.

Gjithashtu nje urim te perzemert per Adminat,geZuar djema dhe vajza dhe ne vecanti,PENAR GEZUAR,VEC DITE TE BARDHA PAFSH.

Ti qe me gjete te gjet e mira z. Brad. I pranoj urimet dhe keshillat me kenaqesi . Vit te mbare dhe e fillofsh qe sot ( ke dhe ca minuta smiley!

"Mendesia totalitare prodhon gjuhe totalitare."

 Titulli thote "Ushqen", jo "Prodhon", dy foljet kane kuptime te ndryshme.

"Totalitare" eshte nje mbiemer qe i referohet nje pjese te gjuhes shqipe, jo teresise se gjuhes shqipe. I referohet psh shprehjeve si "armik i popullit, socialimperializmi, lufta e klasave" etj, te importuara nga jashte ne shumicen e rasteve, e jo psh shprehjeve si "e ema e zeqos ne maje te thanes, mixhizmi, buke e vaj e krype ne zemer", etj etj.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).