Gazetarë apo topçinj llogoresh

Ka kohë që shoqërisë sonë i imponohet një politikë llogoresh ku mediat janë artileri kryesore e palëve në konflikt. Kjo politikë i ka shtrënguar gazetarët të strehoen o në njërën o në tjetrën llogore e të punojnë atje si grykorë topash nën urdhërat e gjeneralëve të betejës. Përndryshe mund të mbeten në mes të fushëbetejës e të hanë predhat e të dy palëve ose të dalin jashtë loje. Kjo gjendje ka

18 Komente

Nderhyrje e sakte, me sa mora vesh. S'para lexova gje nga gazetat, hidhja nje sy neper tituj dhe e merrja vesh ç'brume ka brenda, por nga ato pak pamje televizive qe pashe, shoqeria jone, te pakten ajo qe percillet nepermjet televizionit, eshte tejet e politizuar.

Doli nje dite njefare Gramoz Ruçi, i kishin rene floket goxha. Kishte marre nje pamje burgaxhiu, tip Besimi tek "Dora e ngrohte", dhe qe broçkulliste per dhune e per terrci-verrci.

Saliu ia kthen nga ana tjeter me qen kockash.

Pandeli Majko (hajde inxhinier hajde !) ia kerciste matane, ndersa nje Shalsi ishte kokrra e gomarit (hajde student dhjetori hajde !).

Nga ana tjeter, Mhilli me Ymerin perdridhnin buzet duke lexuar hartimet e tyre siç ben ketu ai apo ajo.

Cfare maskarade !

(A nuk iu duket se po shkruaj si filozofi arianocanist, Artan Fuga ?!)

Pastaj ishin dhe ca te aferm te mi qe me çane menderen mbi nevojen e permbysjes se ketij apo atij, dhe per ringritjen e atij apo ketij. Pastaj une iu thashe qe te mos me turbullonin fort dhe te me linin te qete ne celularin tim ku po flisja me nje vajze yll te bukur, dhe qe truri i peshon sa truri i gjysmes se Shqiperise.

Cuditerisht, kete here nuk e pashe Lubonjen neper debate. Ka ndonje bllokade kunder tij ? Apo une nuk qelloja asnjehere ne oren e debateve ?

Uh, se mos harroj : kam pare pe verteti Bedrijen tone legjendare. Eshte yll bote. N'daç besojeni, n'daç jo. I kerkova falje ngaqe njehere i kam thene se nuk eshte çupe e mire. U pajtuam dhe u puthem. Cfare femre ! Edhe tani qe e kujtoj, po me shkojne mornica.

Rruges sate kah me shkon

Ti mornica mua me çon,

mua me çon,

je si dielli qe rrezon.

...thote kenga.

Voilà. C'est tout.

eh Perpjekje , ne perpjekje do te shkoje jeta!

nga luftrat vime ne luftra shkojme,

e tjeter fat skerkojme ne!

i lexoj gjthnje me respekt ato qe shkruan, sepse e di qe ske qene ndonjehere ne llogoret e topçinjve.

filozofi arianocanist...haha me pelqeu...

Militante me llastiqe.

Ka dhe njerez qe guxojne te mendojne me trute e tyre.

c'eshte ky shkrim? mos valle nje shkrim per te sqaruar nje tjeter shkrim tuajin - e pyeti xhunga dje kete tipin smiley

Po "flo", e pyeti per te sqaruar edhe koke-trashet, edhe pelivanet qe duan ta perkulin steken ne ekuiliber sa andej-kendej sipas mbajtjes se trupit ne tel.

Edhe Muci qe "lexonte shtypin englez", por nuk ishte ne gjendje te hynte ne problematiken e shoqerise engleze(gallate per te qare), kerkonte te qellonte me gure prej llogores se Rames.Ndersa tjetri sqaronte qe nuk e kishte as me Bazen e as me Maltezin, por e kishte me financimin nga burimi qe vjen dhe qellimin, qe nuk i vlente aspak shoqerise. Pra kerkonte te thoshte se Shqiperia eshte vater e gelimit te Mafjes dhe eksponentet e partive jane te deleguar, e nuk ka rendesi emri i tyre, e aq me teper i sherbetoreve te tyre neper gazeta, ku edhe Muci gjuan me gure prej nje grope(si nuk i shkoi ne mendje ta ndryshonte leksin "Llogore" ne "Grope&quotsmiley si ata te tjeret.

keidi mua ka filluar te mos me pelqeje me lubonja

ndersa muci jo e jo ( asnjehere nuk me ka pelqyer ne fakt) , kush e pa de ja vune javen qe shkoi? ku zotnia u vetdeklarua qe ishte njeri nder dy njerezit qe kishin emancipuar skraparin smiley ( dmth gjoja ia kishte thene kete dikush tjeter dhe ai gjeti rastin te hapte emisionin me kete fjali )

kuje kuje thuaj ( pa vize ne mes ju lutem ) smiley

Flo edhe nje here, ndersa ti e shikon Mucin ne deja-vu( shpesh ka njerez me vlera edhe aty ku ai kerkon t`i manipuloje), une e shikoj edhe aty edhe ne Bllok me Kokdhimen, me Ramen, etj. e nuk me kercet fare per kete provincialin injorant. Vetem pak perzierje ne qender te body-gravitetit.

Lubonja percaktoi ose cilesoi idene e tij, te cilen pagamarresit deshen ta sfumonin me TV Klan e me te tjera "llogjikime", nga ai flet. Nedrrimi i kanalit tv. kishte domethenien e vet. Anashkalimi i emrave si ceshtje, ishte me e rendesishme.

Une nuk dua te te influencoj ne simpatite apo edhe gjykim, por kur eshte e ndershme ose me vlen edhe mua edhe ty e te tereve, kjo torrovelja jone, te pakten t`i japi ate vlersim qe meriton. Kjo nuk na i heq te drejten edhe te mos jemi dakort per te gjitha. Thelbi ose principi per mua esht absolut i drejte. Me e rendesishmja ne kete shoqerine tone bizantine, eshte qe ai ka guximin dhe e thote hapur.

Eshte e lehte te jesh ne rolin e  Lubonjes dhe te shash te gjith!! Vetem kete ben Lubonja, asgje tjeter. C'fare pozicioni ka mbajtur Lubonja ne cfaredo incidenti politik te ketyre viteve? Asnje, asnjehere, gjithmone eshte bere ai qe pergjitheson fajin me arsyetime idiote, duke mbrojtur te gjith politiken nga pergjegjesia, dhe duke i dhene vetes te tij vend ne arenen publike per te bere ate qe vertete ka deshire te bej, sulmin ndaj popullit shqiptar.

Per ju qe ju pelqen Lubonja a mund te me thoni si ka mundesi qe ishte pikerisht ky njeri qe ishte pjese e presionit masiv psikologjik te PD-s kundrejte popullit shqiptar ne TV Klan? Si mbrohet ajo? Gjeja me e shemtuar qe me kan zene syte, te mos flas fare per rrezimine mitit te skenderbeut, se gjoja shpetimi i cifuteve ne Shqiperi eshte nje mit, krahasimet midis popujve te europes perendimore dhe popullit shqipetar me synim poshterimin e shqiptareve, dhe mbeshtetjen totale, pa reserva te cdo teze qe del nga Beogradi mbi shqiptaret, si psh qe Kosova eshte nje komb tjeter, dhe shqiperia komb tjeter, qe Shqipetaret para 1912 nuk kan patur identitet kombetar etj etj.

Nqs jeni simpatizant te ketij njeriu qe ka nje urrejtje patologjike kundrejte Shqiperise dhe shqipetareve ju qofshi.

ku zotnia u vetdeklarua qe ishte njeri nder dy njerezit qe kishin emancipuar skraparin

Wow! smiley

Po tjetri kush ishte, a tha gje?! smiley

M'kujtove ate ke Matrix qe i thote Kianut:

So, you are The One!

Wow! What do you say to that! smiley

mrok' me fal se po ta kthej pergjigjen me vonese smiley ( orare te ndryshme pune dhe vendndodhje kupton ti smiley )

i pari ishte muci sepse medemek qe themelues i pd-se se skraparit

ndersa i dyti qe lisen bashkurti ( i ftuari ne emision i ktheu qoken ky a kupton ? ), i cili shkonte shpesh me sherbime ne skrapar dhe ne ato dite midis sherbimesh e dietash nuk lodhej edhe se shperndari driten e diturise aneembane atyre sokakeve te skraparit smiley

Eshte e lehte te jesh ne rolin e  Lubonjes dhe te shash te gjith!!

Jo o tosh jo, jo ne kete pike te pakten, pasi te thuash te verteten per korrupsionin e mediave, dhe bile dhe t'i numerosh nje nga nje, sic ka bere Lubonja ne keto shkrimet e fundit, eshte cdo gje pervecse e lehte kur ti vete je pjese e mediave dhe rroga jote varet nese te punesojne apo jo keto mediat qe po i kritikon per korrupsion.

Mqns moderatoret paskan rikthyer shkrimin tend qe permban ofendim personal por kan fshire pa asnje kuptim shkrimin tim qe skishte kurfare ofendimi, po ta perseris me qarte. Toshin vajose mire dhe fute andej nga e nxore.

Ja disa antishqiptarizma sipas meje:

Paaftesia per te manaxhuar shqiptarizmin,ne truallin e shqiperise,eshte antishqiptarizem.

Ikja nga shqiperia, i detyruar,nga skamja,mospasja,me viza pa viza,eshte antishqiptarizem!

Vjedhja e pasurive kombetare,vjedhja e votes, dhe mbulimi me ane te demagogjise,eshte anti shqipatrizem!

Kush genjen popullin eshte antishqiptarizem!

Kush abuzon me pushtetin dhe favorizon famijljen e tij,eshte antishqiptarizem!

 

 Lubonja po ben nje pergjithesim te fajit. Per afera konkrete flitet konkretisht, dhe vihen perpara pergjegjesise autore konkrete.

Media nuk eshte nje person te cilin po merr kurajo ky pseudo-intelektual i semure (me urrejtje patologjike kunder shqiptarevet) ta akuzoje per nje afere konkrete, as institucion qe ky mer kurajon ta akuzoj per shperdorim detyre. Jo, nqs do ishte nga ata burra le te dale e te thote kush, qysh, tek, si dhe cfare ka bere. Po e perseris, kam shtruar shume pyetje aty lart, te cilat jane anashkaluar nga te gjith ata qe i kan dhene ketij shkrimi pese yje, kush do debat, miresevjen, ose te pakten bejani ato pyetje vetes tuaj e reflektoni pak.

Asgje nuk rregullohet duke gjeneralizuar fajet konkrete, perkundrazi , kjo eshte avokatia me e mire per plehrokracine ne Shqiperi. Vetem heren e fundit qe u shfaq publikish Lubonja shprehu nje djenje te pabesueshme urrejtjeje kundrejte popullit shqipetar ne nje televizion te ashtuquajtur kombetar me lehtesine me te madhe.

Shqiperia eshte karikatura me groteske e Italise- tha- Dhe kete ja them gjithmone Italianeve kur i takoj.

Edhe me anti-shqiptari nder serbet dhe greket do e kishte zili kete fjalor te ndyre, sepse nuk ka gje me fyese se ti thuash nje vendi qe je karikatura me groteske e fqinjit.

 

Ky lubonja ( dhe nga mbiemri duket qe s'eshte shqiptar), me e pakta eshte utopik,

por sic dhe e kan thene dhe me lart ai me tere kuptimin e fjales eshte nje Antishqiptar i terbuar.

Dhe e di pse e theme kete,se ai te keqen e pergjithson me shqiperine dhe shqiptarin!!!

 

Kur e akuzuan ne gjyq ne 49  Koci Xoxen, si armik te popullit, e dini c'tha;

Une jam antishqiptar, por jo armik i popullit, se kurr shqiperia dhe shqipetaret s'kan qene atdheu dhe populli im.

 

P.S. kjo eshte teza dhe e lubonje vllahut, qe kohet e fundit i eshte mbushe mendja (por jo vetem ketij, por gjithe sorollopit te tij), qe eshte/jane fis i lasht grek.

O kriesia, c'patet me komentin tim?  Ju djeg e verteta?  Sikur lexova qe jeni forum/blog i hapur apo jo?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).