Fundi i idilit shqiptaro-otoman.

.

. Shekulli i XIX paraqitet si kapërcyell në marrëdhëniet shqiptaro-otomane. Përplasja madhore skënderbejane e messhekullit të XV, u ndoq nga tre shekuj (XIV-XVIII), rezistence, nënështrimi dhe integrimi gjatë të cilëve vendi pësoi shëndrrime të thella socio-ekonomike. Islamizimi i popullsisë, i përshpejtuar gjatë shekullit të XVII, ishte paraprirë nga një "revolucion" në fushën

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).