FLETE DITARI 5 (SHQIPERI 2009)

FLETE DITARI 5 (SHQIPERI 2009)
ARBER SHTEMBARI

16 gusht 2009
2h 30 am

Vape. Dritarja hapur. Perdja nuk leviz. Mungon oksigjeni ne kete qytet. Lexova dicka duke pritur qe qente te lodheshin se lehuri, e vetem atehere fjeta. Nuk e di pse mu kujtua ajo barcaleta e kepuces qe hidhej kunder murit...

3h 40 am
-O Sajmeeeee. O Sajmeeeee!!! - bertet dikush me sa ka ne koke diku ne erresire poshte pallatit.
- Ho me!
– Hudhi pak çelsat e makines se po shkojme ne Durres ne. Do vish ti?
-Lene plako, se po flija, flasim neser- i pergjigjet nje koke e zbathur qe nga kati i gjashte.
-He mer legen si bo, hajde pra, se per ty po e bojme gjith’ ket’.
-Lene daku, flasim neser.

Pak me pas, degjoj poshte nje porte qe perplaset, ndizet motorri i nje makine, pashmangshmerisht vijon nje xhirim gomash, dhe ja ku qente nisin te lehin serish ...
Ndez driten. Pyes veten sesi eshte e mundur qe ne oren 3h 40 te nates, dikush vjen, çirret kafsherisht me sa ka ne koke, zgjon gjithe dynjane dhe largohet fare i qete per te festuar me pas me miq ne Durres apo kush dreqin e di se ku. A jane normal keta njerez? A e mendojne keta faktin qe ka njerez te lodhur nga puna, qe ka te moshuar te semure, qe ka femije te vegjel, thjesht, (duket si zbulim per disa) eshte nate e njerezia do te fleje qe te rimarr aktivitetin normalisht te nesermen? Pyetja mbi ekuilibrin mendor te ketyre tellalleve te nates me lind natyrshem, sepse ky nuk eshte nje rast i vetem ku thirren Sajmiret per nje palo çelsa, per nje pakete cigaresh, per çakmakun, per telefonin e harruar ne shtepi, per nje prezervativ ,qe pritesve ne erresire u duhen per nje urgjence, ndaj, dhe po ua falnim pellitjet. Jo! Ne pallatin tone, por ma thote mendja se dhe ne lagje te tjera, netet jane te zhurmshme, shqetesuese, gjumeprishese. Thote nje shprehje franceze “Bien dormir, mieux vivre”, sensi i te ciles eshte kush fle mire, jeton me mire. Si mund te zgjohesh i qete pas nje nate makthi? Sepse tek ne do te ndodhe gjithmone qe te thirret dikush ne mes te nates, e po nuk qene britmat e disave, do te bjeri alarmi i ndonje makine te parkuar ne menyren me bastarde te mundshme mbi trotuaret e sapondertuar, ky alarm deri ne mengjes e qe ka per detyre te zgjoje gjithkend, perveçse pronarit te saj, ose ose do te ndodhe qe nje tufe qensh synxjerre trekembesh lekurerrjepur te lehin ne kor, ne harmoni te plote me makinat qe xhirojne me muziken ne kulm te qiellit, e se fundmi, do te dukej e teper te permendja pastruesit e kazaneve te plehrave qe kalojne diku rreth ores 2h 00 e qe zbrasin kazanet plot zhurme.

Ne pallatin tone nuk flihet. Ne pallatin tone mbahet vesh. Madje, keto dite, deri ne dy te mengjesit, zhvillohet, me sa duket, nje kampionat shahu, por qe duket me teper si nje konkurs pasthirrmash shtazore.
-O Asimmm, o robsh, vene gurin ku e kishe.
-Une kalin e kishin ne te bardhe mer palle?!
-Vene ku e kishe, ja ketu prane mbretereshes e kishe.
-Po lene mer at’ kurve aty, se e ve vete.
-Oficerin...ho me oficerin te thash. Oficerin pra mo.
(Per amatoret e dominos, zakonisht, luhet te shtunave dhe te dielave.) Kampionati zhvillohet ketu para, ulen tek shkallet dhe me sa duket, te levizesh guret nuk mjafton, duhet te klithesh, te ngjiresh, te çirresh, te pellasesh, te gajasesh, te dehesh, te lehesh, e ne fund, duhet edhe te kendosh.

Dal ne dritare...nje...dy... tri... kater... pese qenë. Eshte teper erret per te dalluar njeriun dhe kafshen. A dijnë qentë të luajnë shah? Banda qensh vandalë kam parë kudo në Tiranë këto ditë. Qenëzimi ka marr rrugët e Tiranës, e ka populluar. Qenë të ndyrë në maksimum, të sëmurë, të rrezikshëm, infeksione ambulant që enden mes nesh dhe hera herës, si per te thyer monotonine e lehjeve, nuk përtojnë të ngulin as dhembet. Pak vete duken vertet te shqetesuar per keta qenë rrugesh. Bashkejetesa njeri qen duket sikur shkon paralel me semundjen e kesaj shoqerie, zhulin, qe mplekset me egersine dhe dhunen qe na ka perfshire keto dite te veres.

Procesi i qenëzimit jo vetem qe eshte pranuar, por eshte normalizuar. Eshte proçes qe prek dhe njeriun. Mbreme vone, teksa kthehesha ne shtepi, ne zemer te ketij kryeqyteti europian, tek blloku, nje çift i moshuar, kalonte rrugen, ne te drejten e tyre te plote,mbi vijat e bardha. Me shpejtesi kalon nje fuoristrade qe frenon gozhde para tyre. Ulet xhami dhe njeriu-qen ne timon i lehu te moshuarve te pataksuar para rrotave, fjalet me te ndyra, qe dhe qenin-qen do ta kishin lene me goje hapur. Jo larg, dy tre policë, perpara skytower, deshmitarë te kesaj skene, tundnin bishtin duke buzeqeshur. Lehjet njerezore jo vetem qe nuk habisin me njeri, por jane madje gazmore. Kam lexuar mjaft legjenda mbi njeriun-ujk (werewolf, loup garou, werwolf etc), por mbi njeriun-qen askund sme kane zene syte.

SMS (po ate mbremje, duke ngjitur shkallet per ne shtepi)
“Arbri si je? Tek arkivat sot, ne rradhe per dokumentat, ishte dhe nje qen kaf.”

17 gusht 2009

Kisha shume vite pa shkuar, ndaj mendova ti beja nje vizite babait te Endrit. Endri vete ndodhet ne emigracion prej vitesh dhe per viziten ne nje fare menyre me kishte shtyre ai: “Arber, shko mi tako prinderit, ata do te çmallen.”
Babai i tij ka 5 muaj qe ka dal ne pension: 35 vjet pune, sakrifica dhe mund, qe presin te shperblehen me nje pension te qete teresisht te merituar per nje njeri te shkelqyer, qe ka punuar me ndershmeri gjithe jeten.

Gjendem ne shtepine e tij kete mbasdite. Prinderit e tij me presin me te gjitha te mirat. Shoh perreth. Tek kjo shtepi jam rritur. Ka ndryshuar shume kjo kuzhine qe prej atehere. Shih, dritaret e drunjta, jane tashme prej alumini, xhama te erret, grila te bardha, pertoke, mbi pllakat e vogla te gjelberta dikur, jane shtruar pllaka te medha te bardha, lart, plasaritja e dikushme ne tavan qe rrudhej edhe më prane shandanit, eshte vetem nje kujtim, pasi shtepia eshte teresisht e patinuar. Vertet, sa shume ka ndryshuar kjo shtepi! Me e bukur tani, por, kishte dicka ne ate thjeshtesine e dikurshme, qe sot ne forme kujtimesh, mbledh kaq shume ngazellim ne zemren time saqe nuk di si ta shpreh.

Bisedojme me babane e Endrit. Dukshem, ai eshte i merzitur. Me gjithcka.
-Ja more Arber, kam 5 muaj qe kam dal ne pension, e akoma nuk e kam marre.
-5 muaj? Po pse?
-Po ja c’ti bej une atyre maskarenjve?! Ja kam cuar te gjitha letrat, ajo punonjesja, ja para ca ditesh, ne dreke me mori prape ne telefon, me thote ju mungon certifikata zoti N. Po une ja kam cuar me duart e mia, si mungoka certifikata? Shkova ketu tek njesia e vogel, takova Miren, Mira e ka ajo, me tha, po more zoteri, ju e keni sjelle, dhe ja kam derguar shefes tek “zyra e madhe”. Shko kerkoja asaj, se ajo e ka, ju e keni sjelle. Mora rrugen ne kembe neper vape, se kjo shefja e kishte zyren ketej (gati nje kilometer larg nga “zyra e vogel”). Shkoj atje, prita ne rradhe dy ore, se punonte vetem nje sportel. Kur ishte rradha ime, ajo zonja me thote, nuk e kam, s’ma ka sjell Mira. Shko pyete dhe njehere ate. E lash fare ate dite, ku kisha me fuqi une.

Shkova te nesermen prape tek Mira e njesise se vogel. Moj zonje, shefja juaj me tha qe ju nuk ja kishit dhene certifikaten. Ajo u habit. Mori telefon shefen. E gjeti, e gjeti certifikaten zoti N., shkoni tani pa problem fare. Marr prape ate rruge te mallkuar, pisku vapes. Rradhe atje prape. Kur me vjen rradha, shefja me thote, do ta shohim punen tuaj, e kam certifikaten diku, por nuk po e gjej. Po mire i them, po pensionin kur do ta marr? Po ja tha ajo, ta gjejme njehere certifikaten. Une ruajta gjakftohtesine, se po u nxehe, ajo te ka ne dore, s’ta nxjerr fare, ose te hap problem. Duan leke o Arber, troç, duan leke. E di c'me tha, epo mire zoti N., beni pak durim, se edhe ne libreze e kishit nje korigjim. A kupton, shantazh i hapur. Duan leke, ma tha cope. Po pagove ti, ah sa e embel behet ajo, jo certifikaten, po te shton edhe ca vjet pune.
-Po si ja keni bere keto muaj per te paguar faturat, per te jetuar?
-Po ja, me ca kursime te vogla qe shyqyr na u gjenden, edhe Endri po na ndihmon pak. Si t’ja benim ndryshe? Po prit se s’ka mbaruar. Duke dal nga zyra e madhe, thash me vete, he shyqyr e paskan dhe do ta gjejne certifikaten, kur rruges per ne shtepi, me merr telefon shefja e njesise se madhe. Zoti N. me thote, certifikata ketu eshte, por ne nuk po e gjejme, pse nuk merrni nje tjeter dhe na e sillni? Une vura duart ne koke. Shkova te nesermen terhoqa nje certifikate, atje rradha ishte o Zot o Zot, desh u rrahen ca, se mire une qe jam ketu, po ata qe kane ardhur nga jashte e nuk u pret puna, nejse, une prita dy ore. Me dhimbte gjuri sa nuk ka. E mora. Shkova tek njesia e madhe per t’ja dhene shefes, edhe atje prape ne rradhe, e kur vjen rradha ime, me thote ajo punonjesja tjeter, zoti N. po shefja ka ikur me pushime. Vjen pas dy javesh.

136 Komente

Me pelqen shume proza jote (paçka se ti thua qe keto copeza ditari nuk jane krijimtari e mirefillte), rrjedhshmeria qe ke ne te shkruar dhe pershkrimet e detajuara, kaq reale.

Tani, per ate punen e qenve ke shume te drejte, por njerezit, fatmiresisht, nuk mund te dalin rruges e ti vrasin. I takon Bashkise (besoj) te ndermarre operacione sterilizimi ne menyre qe edhe njerezit te mos rrezikohen por edhe qente vete te mos vuajne (eh, animaliste une)

Edhe per te tjerat ke te drejte shume...

 

uuu paska dale 5-a! AS, will read this in short!  smiley

 

 

Arber, ben mire qe i shkruan ... smiley.  Sa shume mund te shkruhet, edhe pse nuk thuhen.  Se kur i thua, t'i marrin per dengla emigranti.  Ndaj dhe s'themi.  Apo edhe nga dashuria "naive" per ket vend qe s'duam t'ia permendim absurditetet sepse pastaj duket sikur ia themi vetes. 

Sa flete ditari te tilla mund te shkruheshin ... por me mire te thuheshin, me ze te larte, pa mos te flinte mehalla.

5*****

Arber, te ajo skena e shahut, eshte edhe "e preke? Gjeji venin!" (per gurin).

Ka qene e forte iher, se ishte njoni qe e kishte te sigurte humjen, edhe kundershtari padashje ciku nje gur qe s'kish ku e levizte (te themi nje fil te bllokum te cepi). Ene ky qe po rrifte: e preke? gjeji venin  tani! Po qe padashje mer, i kthete ai tjetri, se ene me dash s'kom ku e coj. Aaaa, s'di gjo un, gjeji venin. Po s'kom ku e coj mer! S'di gjo un, gur tjeter s'lu dot. RRemi po e lejm tani.  

Perndryshe, per situaten qe pershkruan, sidomos ai pensionisti, krijohen ca "xhongla" qe te mesin ne lukth dhe veten e shef kollaj fare tuj bo naj raprezalje mbi kasten bastarde arnaute po te kishe gjo ne dore.   smiley

 

nje koment shume te shpejt; me shkrive Cimo, ajo "e preke, gjeji venin tani" eshte pjese e lojes. ajo e pensionistit, ishte vertet shume e rende.ndoshta, kete ditar nje dite mund ta sjell ne format video, pasi shpesh, fjalet nuk do ta pershkruanin kurre imazhin. mishu, para ca vitesh, kam degjuar se pati nje gjueti qensh gjate nates ne tirane, madje qenve te vrare u prisnin bishtin qe ta conin si prove ne bashki per te marre leket per qenin e vrare. nuk e di sa e vertete eshte. monda, denglat le ti marrin si te duan, ti djegi kujt te doje, por une si gjithe shqiptaret e tjere jashte vendit kam investuar per vendin tim ne nje menyre apo tjetren. pastaj kam pershtypjen fatkeqe, qe shume jane pajtuar me nje fare standarti bajat dhe teper te ulet. mendoj qe nese te gjithe do te kerkonim nje standart me te larte jetik, atehere dhe klasa politike do te mund te ndergjegjesohej. por, si mund te reagoje nje klase politike perballe nje populli qe skerkon asgje? Ju falenderoj per komentet.

Kete te qenve nuk e kisha degjuar se nuk kam jetuar ne Shqiperi...smiley.

por, si mund te reagoje nje klase politike perballe nje populli qe skerkon asgje?

Kjo me ben çudi e me revolton mua. Si ka mundesi qe shqiptaret te vrasin njeri tjetrin per nje muzike te larte apo per nje llaf goje, por kur vjen puna per te kerkuar te drejtat e tyre themeltare rrine te tulatur. Nuk e dine qe ka gjera te cilat shteti eshte i detyruar t'ua siguroje??

mos u habit mishu; qenia jone shoqerore nuk perkon me qenien individuale. te besh shoqeri kerkon te tjera aftesi nga ato qe bejne individin. dhe ne ato nuk i kemi. aftesia e organizimit tone shoqeror eshte feminore. dhe kulmi eshte kur te tilla aftesi perqeshen si "jo cool".

 Arber. Kam dale une nje nate me bashkine nga 95-96 dhe kam filmuar kur vrisnin qente. E papame. Discovery Chanel. Une qe fokusoja kameren tek qeni qe po hante dhe "gjuetari" qe rrinte gati. "T'ia meshtjell?" "Prit kur te nez une driten e bardhe." "Tik"-koni i bardhe bardhe i drites e bente drite skenen. "Ba-bau" - kerciste pushka dhe qeni qe dridhej ne nje pellg gjaku. Pastaj akoma ashtu te pergjakur e duke angullitur e hidhnin ne karrocerine e nje kamioncine qe kullonte curga gjaku ne rruge.

Dokumentari nuk u transmetua per shkak te pamjeve shume grafike. Nje anetar i PETA-s ne Londer qe e kishte pare, kishte shkruajtur emrin per t'u bere diversant qe te hidhej me parashute ne shqiperi dhe te rrezonte Pushtetin Antiqenor. Kaseten (kopjen) e kam akoma ne Tirane. 

 

 

 

Arber e lexova ket pjese tek fc dhe me pelqeu shume. Biles ate pjesen me babane e atij shokut tend ua tregova edhe te tjereve ketu. Shifeni u thashe cfare ndodh ne Shqiperine tone te dashur. Vertet e dhimbshme se si pleqte e shkrete sorrollaten nga burokracite e pafundme, nga keta njerez qe vetem njerez nuk mund ti quash. Nejse te pergezoj shume per punen e bere dhe e meriton nje bravo nga ne emigrantet qe nuk e shofim dot realitetin e atjeshem, por e lexojme nepermjet shkrimeve te tua. Sinqerisht eshte nje kenaqesi qe te lexojme.

Arber, shume bukur, bravo.
Keto jane ato ndodhite e rutines se dites qe gjithmon i kalojme pa u dhen rendesi, se thjeshte na mbyte "terri" naiviteti i c'frenuar i gjithkujte.
Kote nuk thote populli: Gjithkush eshte qeverei me vete ketu!? 

Pasqyre reale, pershkrime te hollesishme shume te bukura dhe te dhimbshme. Me pelqen thjeshtesia e rrefimit.

Ate punen e qenve ta besoj, o Arber, 3 netet e fundit, zor se kam mbyllur sy vetem nga nje qen,  qe angullin e leh gjithe naten e perendise... E po filloi njeri, zene lehin ne kor ata pastaj... Mbreme gjeta ca gjera te vjetra neper shtepi dhe fillova t'i gjuaja qe nga lart, per ta trembur, po aha, s'pyeste tjetri. Dhe sec kishte nje angullime te keqe, sikur qante, te ngjethte mishte... me beri dhe supersticioze dhe thashe me vete "Hej, bela, c'do na gjeje tashti!"

@ PF, u llahtarise vetem duke lexuar, pale po te kisha pare dokumentarin... Tani ai qeni lagjes po me duket i dashur.

AS, edhe mua me kane pelqyer pjeset. Ti shkruan fare natyrshem dhe me dhimbshuri. Me pelqen madje qe komentet i kufizon (aq sa mundesh, se nganjehere te rrjedhin epitetet) sepse rebelimi me i forte ndizet vete tek lexuesi, pa ia dhene ti te gatshem.

Por, po te mos ishte per caste te shkurtra si ai i shtepise se rregulluar, mbuluar edhe ky me nostalgji per shtepine e vobekte, mund te te akuzonim fare mire per vizion selektiv. Jo se cdo gje duhet te jete e balancuar deri tek grami, jo se shkrimet duhet te jene nga 'njera ane ... por nga tjetra', sidomos ne letersi nuk ka detyrime te tilla, por pretendimet shkencore qe ti ben te sjellin edhe nje detyrim te tille. Dua te them, ka edhe gjera te mira qe kane levizur ne Shqiperi.

Pse rebelimi yne nuk arrin te ngrihet masiv, e ka thene mire emigranti. Ne e vazhdojme ta perjetojme traumen e trancizionit, friken nga kolektivja, nevojen per paqe individuale deri ne skamje. Prandaj mendoj se organizatoret e rinj qe do te na dalin, do te kene shume nevoje per figura te paqtimit kombetar, figura sheronjese. Vec s'di si mund ta bejme kete kur historia eshte e kycur akoma ne arkiva dhe intelektualet ose jane jashte, ose jane shitur, ose jane teper te pakte per te arritur masen kritike.

Me kapi syrin edhe ky koment: 'por une si gjithe shqiptaret e tjere jashte vendit kam investuar per vendin tim ne nje menyre apo tjetren'. E kuptoj qe deri ne njefare mase po justifikon pse i kerkon Shqiperise te rise standardet edhe per ty, sepse ti e meriton. Sigurisht, nje jete me te mire e meritojne te gjithe shqiptaret, dhe standarded duhen permendur pe ze te larte. Por une edhe pse nuk e di cfare ke bere ti jashte, pershtypjen e kam qe je student. Nga kjo premise, do te te kerkoja te ishe pak me modest. Te rinjte qe kane ikur kane akoma per te kthyer borxhin e investimeve qe shteti dhe shoqeria shqiptare kane bere per edukimin dhe arsimimin e tyre publik.

 'por une si gjithe shqiptaret e tjere jashte vendit kam investuar per vendin tim ne nje menyre apo tjetren'

ky nuk eshte as justifikim, as kerkese personale nga ana ime qe Shqiperia ti rrise standartet per mua. kjo tingellon pak qesharake po ta mendosh. Jo per mua, por per te gjithe! se te ishte vetem per mua, atehere keto shkrime nuk do te ishin publike. keto shkrime synojme pikerisht kete nje emancipim te pergjithshem. per te ndjekur logjiken e komentin tim, ajo me siper do te thote, qe ne shqiptaret qe jetojme jashte kur vijme ne shqiperi te kemi te drejte te themi fjalen tone dhe jo te ndihemi te perjashtuar ne vendin tone. 

ka investuar shteti dhe shoqeria shqiptare per edukimin dhe arsimimin e studenteve shqiptar jashte vendit? ku? kur? ke?

besoj se nuk i kam asnje centim borxh ketij shteti. perkundrazi, ky shtet, me ka borxh mua! ky shtet i ka borxh te gjithe shqiptareve ne emigrim jetet e tyre, mundet, sakrificat, vuajtjet, e deri tek edukimi e arsimimi. ah po, sikur qofte edhe nje minimum jetik te na siguronte shteti ame,atehere mund te flitej per borxh. por ky shtet ska bere asgje per askend! 

Nuk e prisja kete pergjigje. Besoja se do te dialogoje me mua, ndoshta edhe reflektoje.

Shoh qe ti arsim quan vetem ate jashte shtetit. Harron kopshtin, filloren, tetevjecaren dhe gjimnazin, harron shtepite e pionerit, harron konkurset, emisionet televizive, revistat, qe te rriten e te ben ky qe je, i afte te shkolloheshe ne France.

Ty Shqiperia duhet te te mireprese dhe degjoje sic degjon prindi femijen e kthyer qe flet i revoltuar sepse ka pare si mund te funksionojne gjerat me mire. Dmth, ti je ne shtepine tende, por ngritjen e grushtit lart per te kerkuar te drejten tende, te prindi qe te paska ty borxhe, nuk e shoh me asnje grime mirekuptimi. Tjeter gje ata qe punuan per vite te tera per Shqiperine, ata qe na mbajne ekonomine ne kembe me dergesat, ata qe kthehen dhe kontribuojne. Kur ti te mbarosh shkollen, e te publikosh studimet, e te japesh mesim, e te tjera me rradhe, atehere mund te filloje te akumuloje Shqiperia borxhe ndaj teje. Tani per tani, me artikujt e tu, sapo ke filluar te lash borxhet e tua, dhe ben shume mire.

Me vjen me te vertete keq qe ne arsimin paresor dhe dytesor qe na e ka dhene falas Shqiperia nuk e vleresojme si investim, nuk e shohin nga kendveshtrimi ekonomik, dhe nuk e kuptojme qe eshte investim i cuar dem kur shqiptaret nuk kthehen ne vend.

tropizma lexoje edhe njehere komentin me lart dhe vendosu ne kontekst. po flitej per shqiptaret jashte shtetit. pastaj, nuk dua ti hyj ketyre kontrasteve shqiptaret brenda dhe shqiptaret jashte. problemi eshte i perbashket. (mes nesh, une nuk jam student.)

tani, une sinqerisht nuk te kuptoj ty, per cfare borxhesh behet fjale? a e kupton sa rende ka vajtur kjo pune apo jo: flitet per borxh. ti jo vetem qe je viktim, por dhe fajesohesh, thua, i kam borxh shtetit. Ska askush asnje borxh ketij shteti. Ka raport te ndersjellte. Paguaj taksat, me jep sherbimin. cfare borxhi? nuk eshte se po me sherbehet falas. taksat per cfare paguhen? per kete paguhen, per cerdhen, per kopshtin, per shkollen, per nje park, per rruge me te mira. ti me kerkon te jem modest. si mund te jem une modest kur une s'kam uje gjithe diten? si mund te pajtohesh me kete? uje, a e mendon, te kerkosh uje ne 2009! njerezit kane harruar pse paguajne taksat. ose se kane ditur kurre. nuk po kerkohet ndonje luks, po kerkohet minimumi. ne rastin e ditarit me lart: cfare i kushton bashkise se Tiranes te eliminoje qente e rruges? kaq e veshtire qenka kjo pune? 

krahasimi qe ti heq mes prinderit dhe shtetit nuk eshte i sakte. prindi eshte i identifikuar, ndersa shteti mbetet nocion abstrakt. ne nje kohe qe shteti yne ka krijuar nje distance te thelle midis tij dhe qytetarit, familja eshte perforcuar si i vetmi institucion qe mund ti besosh. une smund te mirekuptoj nje shtet qe me "mirepret" qe ne dogane me sjellje vulgare. e smund te jem as modest, sepse u bene 20 vjet qe jemi "modest" me kete gjendje. kjo squhet modesti, kjo quhet skllaveri! gjithsesi, ky eshte kendveshtrimi im, ti mund te kesh nje tjeter, por une nuk pajtohem dot me kete gjendje. e kam te pamundur.  

Arber, une vendosem ne kontekstin tend, madje ne ate kontekst jetoj cdo dite si materialisht si menderisht, por perpiqu edhe ti te vihesh ne kontekstin tim. Te kerkosh nje jete me te mire nga qeveria te cilen e paguan, e mirebeson, dhe per gjysmen nga ne e voton, eshte nje e drejte. T'i kerkosh Shqiperise si vend te te jape ate qe ti do sepse ti i jep Shqiperise, me duket kerkese e padrejte.

Pra konteksti im eshte ky: Shqiperia, ky vend i varfer me qeverisje te keqe, gjithsesi ty te ka dhene dhe te jep (une nuk e di c'taksa i paguan ti ketij vendi), dhe llogarite beji pak me drejte. Sinqerisht, mendoj se kemi detyre me te madhe ne per te shperblyer 16, 18, 22 apo sado vjet edukim fillestar se sa ka detyre shteti te na pergjigjet ne, bijve te tij te zgjedhur, tashme ne moshe madhore dhe gati per te prodhuar. Por sic me tha Sokoli, une jam teper dembele per t'i dhene realitetit fytyren time. Nuk kam kellqe te shkoj e te jap mesim ne shkollat e largeta, te ngre fonde per te varfrit, te bej pune vullnetare mbasditeve. Borxhet e mia i kam akoma thuajse te paprekura dhe eshte nje gur qe mbaj mbi shpine. (Po te informoj qe mua as arsimin e mesem nuk ma ka paguar shteti shqiptar, e jo me ate universitar).

Qe ti te drejtat i kerkon per gjithe shqiptaret ben shume mire, dhe une te falenderoj. Kur e kthen ceshtjen ne personale them se rreshket, prandaj te terhoqa vemendjen tek borxhet. Kaq.

Trop mos abuzo me kete "Shqiperise". Merr nuanca emocionale, nderkohe qe po flitet per shtetin, dmth nivel institucional.

Ky shtet as na ka dhene, as na jep. Ky shtet duhet te vihet ne sherbim te qytetarit, pra qytetari nuk i ka asnje borxh. eshte raport normal qe ti si qytetar paguan taksa dhe shteti te sherben ty. pra te kesh minimumin eshte detyrim i shtetit ndaj subjekteve te tij.

meqe permendte taksat, dhe nuk eshte hera e pare qe e degjoj kete, qe emigrantet spaguajne taksa, ndaj mos kerkoni gje, kjo trop eshte bere kaq bajat, sa nuk ka ku te shkoj me. por une po te jap nje shpjegim ty dhe te tjereve se ne c'forme nje emigrant shqiptar i paguan taksat ketij vendi.

prinderit e mi jane pensionista. pensioni i tyre eshte i pamjaftueshem per te perballuar koston e jetes. une, si emigrant, punoj dhe i dergoj para cdo muaj. me keto para ata paguajne taksat. po shkruaj pjesen e 6 te ditarit dhe po merrem pikerisht me kete gje. me emigracionin. ne shkallen time, cdo familje, e perseris, te gjithe, kane nga nje femije apo me shume jashte shtetit. e te siguroj vajze, se nese keta femije, nuk do ti dergonin para prinderve te tyre, jetesa do te ishte e paperballueshme per ta.

 ideja e shkrimit, apo dhe komenteve te mia, eshte kjo, qe ne po i mbajme standartet e ulta. ne po punojme per te keqen tone. duhet te fillojme te kerkojme me shume! Mjaftueshmerisht aq sa per te ndrequr dinjitetin e shperdoruar gjate ketyre viteve. 

O Arber po lodhemi me keqkuptimet. Ate te taksave e kisha per ty, dhe per mua kur isha studente, qe jo vetem s'dergoja po merrja ndonje lek kur me mbarohej shpejt rroga e vogel e studentit. Ata qe dergojne para ne Shqiperi jane mese te respektuar dhe une atyre nuk di c'permendore t'u ngre (e di qe e bejne kryesisht per familjet, por eksternalitetet per shoqerine jane gjigande).

Sa per Shqiperine vs. shtetit, ajo qe citova nga ty ishte shprehimisht: 'por une si gjithe shqiptaret e tjere jashte vendit kam investuar per vendin tim ne nje menyre apo tjetren'. Ishe ti qe flisje per vendin. I vetmi hamendesim qe bera une ishte qe ti nuk ishe si gjithe shqiptaret e tjere, por student. Pershtypja ime nga shenimet e tua.

Me idene e shkrimit jam dakort dhe nuk po te falenderoj me se s'ka lezet smiley

Zgjuan Tiranen e ia futen per Durres ata..sikur s'ka te vetet Durresi smiley. Poshte pallatit tim ne Dr eshte nje thertore. Kasapai, per t'i treguar lagjes qe shet mish te fresket, e mban vicin te lidhur pas nje shtylle per 1 jave dhe e xit here pas here qe te pellase e njerezia te shohe se ka ardhur mish i fresket. Vici ia pall ne mengjes heret, ne pik te drekes, dhe kur kasapi ha meze me shoqnin, ia pall edhe ne mes te nates. Lehjet e qenve s'po i permend sepse eshte scontato (m'falni taljoncen).

Pjesen e dyte te shkrimit po e le fare. Eshte e trishtueshme situata dhe akoma me i trishtueshem fakti se zgjidhja eshte shume e larget.

AS: shkrimi shume i ndjere, i afert dhe i thjeshte; mund te ishte historia ime dhe e shume te tjereve. Kam pershtypjen qe tropizma i referohet arsimit publik para-universitar.

"ka investuar shteti dhe shoqeria shqiptare per edukimin dhe arsimimin e studenteve shqiptar jashte vendit?" kjo me duket problematike si fjali... Duhet te pranojme qe vendi yne nuk ka pasur nje shtet gjate 18 viteve te fundit por nje shtet ne ndertim... mos t'i futemi arsyeve, e mbase prandaj dhe pretendimi yt ndonese me vend synon pak si teper....

 heteroglossia

tropizma tha:"Te rinjte qe kane ikur kane akoma per te kthyer borxhin e investimeve qe shteti dhe shoqeria shqiptare kane bere per edukimin dhe arsimimin e tyre publik."

une thash : ""ka investuar shteti dhe shoqeria shqiptare per edukimin dhe arsimimin e studenteve shqiptar jashte vendit?"" nuk eshte pyetje-kerkese. kam rimarr pohimin e tropizmes me lart. eshte pyetje-habi. shteti nuk ka investuar per arsimin e studenteve jashte vendit, dhe shume pak per ate ne vend. Por perballe mungeses se ujit, se dritave, se bukes per disa, kete investim, sic e thua dhe ti ne mungese te shtetit, kete as po nuk ja kerkon njeri ne fakt. 

Arber,

ta kuptoj reagimin, e ndjej edhe une te njejte, por mendoj se Trop ka te drejte nga perspektiva e saj.

Une nuk e di sa nivele arsimore ke bere ti ne Shqiperi, une i kam bere te gjitha ciklet atje, dhe ky investim publik ne edukimin tim eshte nje borxh qe une modestisht, shume modestisht perpiqem t'ja kthej Shqiperise (me shume keq, ndoshta, se sa mire). Dhe, mbi te gjitha, si nje njeri qe jeton jashte, une nuk derdh fare taksa ne buxhetin e shtetit. Besoj, se edhe ti je njesoj ne kete pike.

Pertej kesaj verejtje shume miqesore te tropit (une keshtu ja konsideroj gjithmone kritiken, te cilen ja vleresoj shume dhe uroj qe te jete edhe me tutje prezente ne faqet e peshkut): Me pelqyen shume fletet e ditarit tend.

 Self, une ndoshta nuk paguaj taksa te drejtperdrejta, por me dergesat e mia ne para nga jashte, prinderit e mi dhe te afermit e mi, paguajne taksat dhe mundesojne jeten e perditshme. gati gjysma e ekonomise shqiptare mbahet vetem me keto dergesa. e ne fund, emigrantet shqiptar duhet te mos ankohen me pretekstin se nuk kane paguar taksat? kjo sikur nuk shkon me duket. 

une e kuptoj ku synon komenti i tropit, por sme pelqen kjo mendesia e borxhit. e perseris, nuk ka borxhe ne kete mes, ka raport te legjitimuar shtet-qytetar, secili ka detyrat dhe detyrimet e tij. kaq.

une e kuptoj ku synon komenti i tropit, por sme pelqen kjo mendesia e borxhit. e perseris, nuk ka borxhe ne kete mes, ka raport te legjimuar shtet-qytetar, secili ka detyrat dhe detyrimet e tij. kaq

te kuptoj, por mendoj se ti i ve termit borxh nje emertim tjeter. Ne thelb une keshtu e kuptova ragimin e tropit, pikerisht, ku mbarojne detyrat dhe ku fillojne detyrimet (ose e kunderta); raporti midis detyrave dhe detyrimeve.

Mezi po pres vazhdimin e ditarit. smiley

ja edhe nje shpjegim i mire per keqkuptimin: une te pozicionoj si student (por e them qe ne komentin tim te pare qe ky eshte perfytyrimi im, dhe ti mund te me kishe korrigjuar). mendesia e borxhit ndoshta eshte ka te beje me kulturen shqiptare - se une bera paralelizem me prind-femijen - por ne kete rast ka te beje me moshen; te rinjte kane marre shume, dhe kane akoma per te dhene (kjo s'dmth se s'duhet te kerkojne, aspak, por jo me motivacionin 'une kam dhene').

Sa per sqarim se mos keqkutphemi, me siper i referohem vetem arsimit smiley

 Kjo me ben çudi e me revolton mua. Si ka mundesi qe shqiptaret te vrasin njeri tjetrin per nje muzike te larte apo per nje llaf goje, por kur vjen puna per te kerkuar te drejtat e tyre themeltare rrine te tulatur. Nuk e dine qe ka gjera te cilat shteti eshte i detyruar t'ua siguroje??

ngaqe qe jane individualiste te tmershem (ik shih ate temen per shqiptarin e djathte). dun vetem per vete. ndersa po te kerkojne diçka kolektive ajo do ndahet propocionalisht. keshtu qe pjesa per rob, zvogelohet. pra shqiptari aresyeton keshtu "o te gjithe o hiç".

 

Ka nje problem etik tek percaktimi i Shqiperise si nje vend qe na ka, apo i kemi borxh. Cfare eshte Shqiperia??

Kerkesat e individit ndaj shoqerise apo ndaj strukturave jane ne te njejtin moment kontribut ndaj ketyre strukturave. Kritika eshte kontribut. I vetmi mjet shkaterrues ndaj shoqerise dhe komunitetit eshte apatia dhe indiferenca.

Te gjitha fajet shoqerise nuk i hidhen dot, ashtu sic nuk i hidhen dot te gjitha fajet individit. Por ne analizimin jetesor introspektiv, me shume se sa e verteta mbi "cili e ka fajin" eshte e rendesishme "udha" drejt kesaj te vertete, dhe ankthi i vazhdueshem mbi impaktin e "udhes" qe zgjedhim ne shoqeri. Duhet me qene metodike, s'ke c i ben...

Kritika eshte kontribut.

Per fat te keq, gati i vetmi kontribut. Une, bile, guxoj te them, nga eksperiencat e mia ne Shqiperine reale dhe virtuale, qe kritika nuk eshte vetem kontribut por edhe alibi!

nuk jam dakord.

alibi eshte pikerisht te thenit qe kritika eshte i vetmi kontribut smiley

Si kuajt, por jo njësoj

 

Në Malevoni, kur plaken njerëzit,

i vrasin. Si kuajt.

                           Por jo njësoj.

 

Kuajt vriten me plumb;

njerëzit...

                - me pension.

 

---

(C) Ll. K.

P.s. shume te mira kto krijimet flete-ditari.

Arber, si i zoti i temes, a do m'lejosh t'bej nje koment me jo shum shum lidhje (nje fare paralelizmi i kithet, do e qujsha). Po the OK, do e boj smiley

 

 patjeter emo. 

falemnerit! smiley

e kisha per ket punen e shqiperise qe te gjitha gjerat i ka ne gray zone. Kjo nisur nga dialogu me tropin ( e cila ka nje "midas touch" ne debatet ku merr pjese). Kur gjendesh ne rrafshe ku definicionet nuk jane te qarta, te priten krahet. Kjo ndodh pothuaj ne te gjitha temat madhore qe kane te bejne me Shqiperine. Edhe debati siper shprehje e kesaj eshte. E nejse, mu kujtua anektoda qe tregonin per shefin e institutit te misrit dhe orizit ne shkoder, emrin e te cilit per dreq s'e kujtoj. Por nje si tip nen-shefi atje u qunte Ahmet Osja. Kjo puna e misrit, Arber, u be big deal ate bote, sepse po pretendohej t'u barazojshim (e ti kalonim, pse jo) me USA, se BRSS-ne s'para e vinim ne kandar... kshu per pune shkence. Ene dolen gjithfare gjeneticiensh bimore, ketu perfshi shum shum te nerumin Lufter Xhuveli, qe jepshin men, seleksionimi kshu, perzgjedhja ashtu etj etj. Eufori e madhe. Misrat i pagezuan me emrin pellazgo-ilir Rozafa. Ne betejat me bejte rozafa personifikonte fallusin e madh. Tregonte fuqi mashkullore-shkencore me forcat e veta. Ky tipi qe s'i mbaj mend emrin, u trajtu si nji lloj Michurini albanezo-shkodron.  ene qe thu ti, u mblodhen i her ne muahbet gjithe kto kokat e shkences, aktiviste entuziaste qe do bojshin "revolucionin e gjelber" ne shqiperi, te gjthdijshem, po i pari i te pareve ishte ky i shkodres, se kishte karta biank ky ngaqe e kishte lavderu enver hoxha diku me i paragraf. edhe po prisnin ca do thoshte. Ene foli ky, tha vetem: shoke dhe shoqe, puna e misrit eshte pune muti.  smiley

Emo, ti e ke thene gjene me te bukur sot, pa dashur te dyshoj ne aftesite tua per ti thene keto ne vazhdimesi... smiley

"qenia jone shoqerore nuk perkon me qenien individuale. te besh shoqeri kerkon te tjera aftesi nga ato qe bejne individin. dhe ne ato nuk i kemi"

 

po pra, PPU - si forumi i Nastradinit, ku te gjithe kane te drejte smiley

 

Keto jane ngjarje shume reale nga katrahura Shqiptare....

Me kujtohet kur jetoja aty isha qe ne pike te mengjesit me nerva te tendosura. Nuk guxoja te dilja jashte te merrja makinen te shkoja ne pune se ndonje njeri-qen do me kishte bllokuar rrugen dhe shpesh here do ta beja rrugen ne kembe (edhe pse kisha makine) per te shkuar ne pune.

Dikush me lart shkruan se per qente duhet te mendoje bashkia, jam plotesisht dakord qe bashkia duhet te marre masat per clirimin e ambienteve nga qente-qen por, kush duhet te marre masa per te edukuar qente-njerez kete e kam pak te veshtire ti jap zgjidhje.....

Ne 2007 shkova te takoja njerezit e mi pas 6 vjetesh mergim, prisja te cmallesha dhe te kaloja dite clodhese dhe te qeta..... o nene o nene...... 3 ditet e para kan ndenjur absolutisht zgjuar pa vene nje pike gjumi ne sy, diten nga vapa e madhe dhe pluhuri, naten nga e lehura e qenve-qen dhe nga pellitjet e qenve-njerez derisa u keputa fare dhe trupi nuk duronte me dhe si duket u mesova rash ne gjume pastaj u dorezova....

Shyqyr Zotit nuk mu desh ndonje dokument nga zyrat Shqiptare......

arber, i pres me kenaqesi keto copeza ditari qe jane aq te gjalla sa me behen shirit filmi para syve dhe e vleresoj po aq  vemendjen qe rrefen  per t'i qendruar besnik gjuhes se perdorur nga personazhet ..(dihet qe gjuha bashkebisedimore e jona, pra ajo e perditshmja, eshte pak me teper se vulgare dhe shpesh autoret e anashkalojne per te ruajtur nivelin e nuk e di se kujt ose me keq akoma e perpunojne me pak letrarçe)..kurse ti e sjell siç e gjen..per kur gjashta?

DG, flm per komentin. Flete Ditari do te botohet cdo te merkure.

Qe me ate Flete ditari 2 nuk po e lexoj me!

Te faleminderit qe fut injorantet dhe te paarsimuarit si fytyre  te Shqiperise ne emer te "paraqitjes se realitetit".

Cudi me keto qe po lexoj ne Shqiperi paska vetem injorante dhe te paedukuar!

Do te doja te shihja ndonje shkrim ne SHBA ku flitet gjuha e perditshme e zezakeve dhe opinioni i tyre per ngjarjet ne Ballkan megjithese 99% e tyre nuk dine nga bie.Apo ndonje shkrim ne Itali ku njerezit me 2 klase shkolle te flasin per problemet e kombit dhe te japin mend se si mund te zgjidhen keto probleme!Por cudi nuk po i gjej keto shkrime!Keto shkrime "perla" po i gjej vetem ketu.

Realitete te tilla egzistojne kudo,por nuk di ndonje gazetar qe te publikoje shkrime me opinionet  te injorenteve pashkolle per politiken kombetare.Maskimumi kur i marrin ne intervisten i pyesin per kushtet e perditshme te jeteses se aq ju pret truri atyre.

Por te pyesesh Maksin per  perparesite ne rendin demokratik apo socialist,apo te pyesesh disa labe pa shkolle per problemet krahinore apo per problemet kombetare,eshte njesoj sikur te pyesesh nje injorant ne Itali per te ardhmen e BE apo per NAFTA.

Bravo per injorancen!5*

 

 solidarnosc, mos u habit kur dhe ti, ne nje prej ketyre diteve, te behesh pjese e ditarit. sigurisht ate dite do ti le injorantet dhe do ti perkushtohem akademikeve si puna jote. 

Une nuk jam akademik,por kaq gje e di qe ato qe thua ti ne keto flete ditari nuk jane e pergjithshmja.Une e di qe ka injorante si ata labet apo fatkeqe si Maksi,por te besh politike me keta tipa me duket abuzim.

Te thashe ne cdo vend te botes keta mund te pyeten per kushtet e jeteses dhe ndonje problem ne zyrat,por te besh politiken tende me gojen e Maksit apo te puntoreve pa shkolle me duket jo e ndershme.Ty gjoja te vjen keq se ata labet flisnin ashtu kunder verioreve por jam i bidnur se edhe ti mendon si ata.Kjo eshte loja jote dhe qe natyrisht qe perkrahet nga anti verioret e ketij forumi si PF apo Danieli te permend dy.

Ai PF po na permend edhe skizofrenet e PETA-s.Hajde silli ne Shqperi te na japin mend per kafshet, se ne vendet e tyre si skizofrene i mbajne.

Jam dakort te thuhen te metat e vendit tone,por te glorifikohet injoranca me duket vetvrasje.Dhe per fat te mire jemi te arsimuar si popull.Ndersa shumica prej jush punoni ne vendet e huaja dhe poshteroheni neper dogana dhe cuditerisht nuk kam degjuar nje fjale kunder ketij diskriminimi,papritur kerkoni qe ne Shqiperi tju presin si princa.Kur shihni se dicka nuk shkon apo ndonje ish shoku juaj ka qendruar ne Shqiperi dhe ka bere hajer thoni qe e ben me hile.Kur fshateret e zonave perreth vijne ne qytet sic kane ardhur gjysherit tuaj ankoheni se qyteti eshte prishur.

Nuk shikoni qe ne Napoli po qelbet si qytet nga plerat,por ankoheni se kamarieri nuk ju thote faleminderit sa duhet ne Shqiperi.Kush je ti princi i Dubait qe te te perkulen kudo qe te shkosh?

Vazhdoni vazhdni se per qarramanet jane keto forume.Nderkohe ish shoku juaj punon dhe fiton dhe juve do te vazhdoni ta pergojoni.

Sali Berisha, Sali Berisha, Sali Berisha urrrrrrrrraaaaaaaaa

shyqyr tani te pakten e hoqe masken e 'te paaneshmit".Tani po i kuptoj ato shkrimet e tua.Bravo vazhdo!

Solidar. Me cudit vertet se si nuk ke arritur ta kapesh sensin e humorit dhe ironise tek episodi I PETA-s. Mbase po te kisha shtuar qe pas kesaj ai kafshoi bashkebiseduesit, dhe ndersa po kthehej ne nje lakuriq nate bertiti "Poshte zoti Filimon/kryetari I Bashkise sone" do e kishe kuptuar? Mbase...!?

Ti ke pjerdhur nga trute fare or mik.....

Ndjehem i ofenduar qe PPU me detyroi t'i lexoj titullin ketij shkrimi duke e vene ne pjesen kryesore.

Tani, nje pyetje kam une. Cfare gjeni interesante, apo te re ne kete shkrim? Ana letrare e tij, menyra e te treguarit apo pershkrimi, te rejat qe thote?

Po ky njeri duket sikur ka qene i izoluar ne ndonje ishull si Robinson Kruzo dhe tani po rizbulon Shqiperine. Une jam ne gjendje tani pa luajtur nga vendi te tregoj se cfare ndodh tek pallati apo lagjia ime, cfare ndodh ne nje ambient shoqeror timin apo ne nje grumbullim te afermish per nje zijafet pa qene fare i pranishem.

Ne Shqiperine e njohim more njerez, cfare ka ketu per t'u habituar apo emocionuar me histori banale qe ky i shkruan ketu, shume njeanshem, a thua se Shqiperia eshte me keq se ne kohen e udheheqsit qe ka vetem Ditelindje te autorit, Shokut Enver Hoxha. Shqiperia eshte shume e madhe, po, po shume e madhe. Eshte vend i kontrasteve por i gjen te gjitha.

Ju qe shkruani keto lavderime per shkrimin, ju qofshi more njerez dhe me futet dyshime te forta per shijet tuaja letrare.

qentë le të lehin, karvani shkon përpara

Peshku eshte bere bajat fare me keto shkrime idjote si ky ditari leshit mesiper qe edhe nje femije i vogel po ta lexonte do ta kuptonte qe eshte i tejfryre. Ketu permenden qen e mace a thua se pernate ne te Shqiperise nuk e bejme gjumin e qete,permendet nje plak qe ska marre pensionin a thua se asnje nuk mer pension. Permenden edhe shume traplluqe te tjera dhe ison ja mbajne disa te tjere qe e njohin Shqiperine vetem nga keto lloj shkrimesh e jo sikur kane jetuar vete ketu dikur. Po ik or artikullshkrus ti me gjithe bythen tende te grisur andej nga ke ardhur. Te dhjefsha shkollen dhe intelektualizmin Migjeniano-Edvinist. Nuk e ka fajin Shqiperia qe nuk dite te caje ti kendej. Hajt shnet e fillo pirdh prape neper komente.

Mjauuuuuuuu......... kthhhhhh kkkthhhhhhhh..... keshtu ja ben njeriu-macok rrugeve te Tiranes.....

Mac-o, ti ishe mir mer, ca pate? Biles ishe aq mire, sa fillove to rrezatu nota romantiku? Psh me at pytjen multifunksionale seksi apo dashnija. M'vje keq qe t'shof hidhnak. Nga dora juj, keq m'vje per ty ene irgunin, qe s'e kom pa mo knej. Ishalla s'osht gjo biznesi thuj, se te tjerat shkojn e vin.

Ore ndoshta heren tjeter ben mire te na shkruash per opinionet e te forteve apo garipave te lagjes tende , per harmonine fetare ne Shqiperi apo per origjinen tone iliro-arbnore.Shkruaji se edhe ata realitetin thone!Ja vlejne opinionet e tyre ne kete fushe pasi jane eksperta!

Do te jete teme interesante per shume komentues te majte te PPU!

 do shkruaj per pellazget heres tjeter, se po shoh qe paska ende ca te mbijetuar. 

te tre njeheresh vallahi, ca nderi...

o te nderuar mbeshtetes te pd-se, u kam bere nje pyetje dje, po ua bej dhe sot, se mbase me pergjigjeni.

Meqenese jemi vend i lumtur e i djathte (me pak perjashtime qe vertetojne rregullin). Meqenese e djathta e ka mire, dhe e majta e ka gabim. Meqenese e verteta eshte nga krahu juaj. A jeni dakord me mua qe:

Ne shqiperi te kete vetem nje parti, te djathte, demokratike, qe kujdeset per shtetin, traditat, familjen, kulturen, kombin, individin, pronen, rendin e pasurine?

 

Une nuk jam dakort ,sepse kur u ngrita ne 8 Dhjetor u ngrita per pluralizem dhe jo per monizem.

Se dyti fakti qe perkrah te djathen nuk me ben qe ti shikoj te majtet si anti shqiptare apo anti kombtare.E kunderta ndodh me juve majtistet.

Se treti ne Shqiperi nuk ka te djathte ne ate menyre sic e kemi ne ketu ne SHBA.PD atje shume shume mund te kualifikohet si e qenders ketu (republikan i moderuar apo demokrat konservator).

Personalisht do te doja krijimin e nje te djathte te qarte qe te vinte drejtesine ne vend,por ne mungese te saj PD eshte me e mira nga te dyja per mua.PS eshte akoma peng e Gramoz Rucit dhe gjysmen e deputeteve te rinj te PS jane nipa dhe mbesa te bllokmeneve.Nuk po them se PD eshte e paster 100% por eshte me e paster se PS.

po pse nuk je dakord? per cfare duhet e majta ne nje shqiperi kaq te bukur e kaq te mire si ajo qe po nderton zoti berisha? per cfare duhen harxhuar parate per nje opozite qe nuk ka se cfare te kritikoje? ju jeni kaq te mire, kaq te afte...

une them ta rishikosh mendimin tend solidar. e keqja nuk duhet pranuar te ekzistoje thjesht per hir te pluralizmit. Berisha duhet t'ua jape doren bashkeqytetareve te tij socialiste, e te perpiqet ti edukoje e t'i fuse te gjithe ne pd.

ju si te djathte jeni dhe per vlerat fetare, te gjithe e dime qe theres only one way to paradise...

Sol-nocturmus!

Nuk mund te kthej shume here pergjigje se ka kohe qe  admin e PPU me ka kufizuar me 10 komente ne dite.

Mund te ironizosh si te duash dhe cfare te duash ,por une i qendroj asaj qe kam shkruar siper.Natyrisht qe ka gjera per tu kritikuar dhe do te doja qe opozita ta bente kete dhe te therriste ne kupe te qiellit.Por ja qe opozita eshte mberthuyer ne debatin se kush do te jete kryetar.Oh me fal se edhe para ketij debati opozita vetem ceshtjen Gerdeci 24/7 kishte vetem nje avaz.Kete dhe abuzimet imagjinare ne rrugen Kukes-Durres.U cemenden qe ajo rruge u be sepse nuk do te kete me maloke pastaj dhe nuk do te dine se me ke do te merren apo kujt tja hedhin fajin.Edhe per kartat e identitetit ne vend qe te inkurajojne zgjedhesit te pajisen me to bejne te kunderten.

OK kjo eshte pune e brendeshme e PS por une nuk kam degjuar nga opozita ndonje plan shpetimi per te "keqen qe e ka zene Shqiperine".Ose nuk ka plan ose Shqiperia nuk eshte aq e keqe sa c'thone ata bashke me kete zedhenesin e tyre Shtembarin ketu.

 

ore zotni!!

e para, emrin perpiqu te ma shqiptosh mire, se nuk ta kam keqshqiptuar ndonjehere tendin!

e dyta, pse me lidh me PS-ne, kur une nuk dua t'ia shoh bojen PS-se?

e treta, pse nuk guxon t'i pergjigjesh pyetjes sime, a ka nevoje per opozite shqiperia? nese po pse? nese nuk eshte ceshtje per diskutim as gerdeci, as korrupsioni, as keqmenaxhimi i burimeve, as ndyresia, as injoranca, as keqedukimi, as qente, as zhurmat, atehere me fal or ti vella shqiptar, po ne jetokemi ne parajse.

madje po habitem se si merr guximin e shkruan qe shqiperine e paska zene e zeza??? Cfare problemesh ka shqiperia, a ma thua? Se keshtu jeni ju te majtet, gjeni probleme ne cdo vend. Shqiperia e djathte, nen prof.dr.Berishen nuk ka asnje problem. Dhe per pasoje nuk ka nevoje per opozite. Sa per mbarevajtjen e gjerave, kujdesemi me debat brenda per brenda partise demokratike. kush ka verejtje per ndonje gje te vogel le te vije t'i thote aty, ngelet duke u ankuar lart e poshte per situaten. A thua se eshte islanda me mire se ne.

A thua se eshte islanda me mire se ne.

A je normal ti apo vjen nga mali dhe ta kane thene kete gje.

Because you are an idiot

edhe para ketij debati opozita vetem ceshtjen Gerdeci 24/7 kishte vetem nje avaz.

Shume te drejte ke. LSI si opozita e vertete vetem avazin e Gerdecit kishte çdo dite, por tani do na bien veshet rehat.

Sigurisht qe Shqiperia ka edhe shume gjera te mira, por nuk me duket dhe aq konstruktive t'i krehim bishtin njeri-tjetrit per gjerat qe shkojne mire nderkohe qe eshte me mire te nxirren ne pah problemet e perditshme qe shume njerez (ti macosx perfshire) beni sikur nuk i shihni. Ose jeni mesuar edhe nuk ju ben pershtypje. Pastaj keto klanet te majte te djathte (edhe kur shkruani e beni kolektivçe) sinqerisht nuk kane kuptim.

 ore MACO(k) qenke zevzek ti bre lalke.

PPU te jep mundesine te shprehesh mendimet e tua dhe ti prape vjell vrer.

Shkruj dhe ti bre te shikojme talentin tend ne proze a poezi,ose krijo nje site dhe verja emrin Brainwashed e sali hanemit.

Me siguri do te kesh vizirore.

ps: kesaj i thone edhe dhi e zgjebosur edhe bishtin perpjete

1. Ne momentin qe ti, krijuesi i anekdodave te mesiperme, te derdhesh cdo muaj kontribute shoqerore ne Shqiperi dhe te punosh efektivisht per te permiresuar gjendjen, atehere do fitosh nje te drejte minimale te poshterosh njerezit qe i bejne gjerat e siper-permendura.

2. Ne momentin qe ti te afirmohesh ne vendin ku banon -mesa lexova mesiper mbake akoma statusin e studentit, pra i bie te jesh nen 22 vjeç- atehere do fitosh nje te drejte minimale te poshterosh njerezit qe i bejne gjerat e siper-permendura. Rrahje gjoksi me arritjet e te tjereve s'behet.

3. Statusin social -te munguar ose jo- sa te kesh shpirt ne te prapme nuk do e fitosh duke poshteruar vendin tend. Do e fitosh duke studiuar -dhe ndonje rezultat studimesh apo nivel intelektual s'po shoh ne keto anekdodat- dhe duke pjellur veze efektive qe perkthehen ne pune per vendin tend!

Se fundmi, keto tregime - them tregime pasi ne te shumten e rasteve me duken mundime letrare per te nxjerrur ndonje situate qe mund te shtoje ndonje status virtual- nuk pasqyrojne asnje merite analitike, sociale apo letrare.

Per ato qe duhet te kerkojne leje qe te lene nje postim sado pak kontrastues me linjen shoqerore virtuale turp te ju vije: po krijoni nje hapesire ne miniature te botes te korruptuar qe po tentoni te zhdukni nga Shqiperia nepermjet ketyre lajkave postimesh.

Qofshi vete qe i lexoni!

Or po nxehem se une ne Shqiperi jetoj dhe nuk e mar vesh ose autori jeton ne ndonje lagje morri ose nxin realitetin me qellim. Nejse vari lesht jeni pjek i trrume qaramanesh qe sduroheni.

 E vertete! Realiteti yne shkelqen! Me fal se te zura diellin.  

Ska problem se nuk je aq i madh sa ta zesh. Realiteti nuk shkelqen por edhe qymyr sic e bo ti nuk eshte.

cila skene nuk eshte e vertete atehere? nese mendon ndryshe, eja e hidh argumenta, se nuk i shkon nje aktivisti te frpd-se te hedhe llogje ne ajer.

Ore sme pelqejne mega hiperbolizimet kjo eshte e gjitha. Numeroji pak temat te peshku sa flasin pro Shqiperise dhe sa kundra dhe do ta kuptosh ate qe po them. Sa per frpd skam lidhje fare po ju kompleksoheni sa here qe lavderohet ky vend.

Macok, mos ja mer per keq as, ja ka me t'futme bashkise per qent se ata duhet ti vrasin. Sipas ligjit 6574 date 10.08.2006 eshte kopetence dhe detyre e pushtetit vendor ti gjeje vendin (ti vrase ose ti mbledhe ne qendra tre posacme) kafshet bredharake. Prefekti si perfaqesues i qeverise ka ne dore vetem te kontrolloje zbatimin e ketij ligji por nuk merr dot masa ne rast se nuk zbatohet. Kaq, mos u merzit pra, rrofte qeveria smiley

ore patjeter, natyrisht qe e ka bashkia per detyre. edhe qetesine neper klube bashkia e vendos... nuk i kuptoj keta cunat e sales pse u hodhen perpjete... me duket se jane lidh me ramen??

Mos swed ca the se do ta editoje direkt shkrimin ky i vuajturi Shqiperise smiley

kush "ne"? se une per vete, nuk kompleksohem hic, madje krenohem me vendlindjen time.

nuk me interesojne te gjitha temat e peshkut, ketu po diskutojme vetem per kete...

nuk po them se kjo teme duhet te thote se s'ben te verteten. Ka shume mundesi qe autori te jete duke mashtruar. por nese ti vjen ketu e shan, nuk me le pershtypjen e njeriut qe do debat, perkundrazi. nese s'je dakord me gjendjen qe pershkruhet eja e thuaj pse, psh. "nuk eshte e vertete qe eshte plot me qen e moca e mij tirona", "nuk eshte e vertete qe eshte mbushur me njerez te paqyteteruar qe ulerasin etj etj", "nuk eshte e vertete qe pensioniste e parazite nuk kane ku te shtyjne kohen pervecse me shah e domino" etj etj. pra eja na trego te verteten tende, dhe jam gati te bindem, pasi te ma argumentosh

 

Dielli yt eshte i vogel. aq i vogel sa te ka lene ne terr brenda egos tende te pafryre.  

Or po shyqyr qe shfryve egon ti ketu ne peshk se perndryshe do plasje. Dielli eshte i njejte per te gjithe po kur i kthen bycen djellit mos u anko qe po tebpercellon pastaj.

 edhe ti me bythe paske care ne jete o bir. hajt se ta legalizoi tata. 

Or kolopuc 22 vjecar me zorre te thate ti dukesh qe ke care ne jete ne menyre orale por ta paskan shqy shume gojen mesa shof une.

Korcaret i thone "dybe"! smiley

Secili ka dybene e tija, thone!

Ne kuptimin e asaj copes se qiellit qe gjithesecili shikon kur ngre koken perpjete!

Po te jeshe ne fund te pusit e ke dyben sa gryke e pusit! Po te jeshe ne maje te pullazit e ke dybene pak me te madhe!!

Kjo vlen edhe per pusin apo pullazin e permrenchem te gjithesecilit!

Shkurt! Aq e ka dybene, fjala vjen...Mrroklla! smiley

ne nji forme shume me mediokre dhe prozaike kjo haset edhe "aq e ka dollapin".

Shifni tani, se këto që thotë autori, i kam parë dhe unë. Dhe i shoh sa herë kthehem. Qen e moca që t'fusin në gjynah. Eskavatori që vjen të shtunën në 1 të natës dhe zgjon gjithë lagjen bashkë me kamionin përkatës që heq dherat e pallatit që ka 6 vjet që po ndërtohet a thu se s'ka ditë dhe a thu se është piramida e keopsit. Komshinjtë ke cepi i rrugës që në 12 të natës vënë kasetën e "Shqipëria po ndryshon" sa i ha gurrmazi kasetofonit të makinës që e kanë "parkuar" në mes të rrugicës pingule. Unë që kujtova se po ziheshin për ndonjë femër a ndonjë skuadër futbolli, deri sa i prefa veshët mirë dhe mora vesh që po i shpjegonin njoni-tjetrit (dmth njoni të tjerëve) se kush do shkonte në parlament mbas Salës. Le pastaj kur kam punë me administratat që humbas 5 kile për 10 ditë duke vrapu derë më derë, me gjithë dietën ballkanase të mëmës.

Dhe ec tashi, mos u zini, se lat koqen e namit. Se Shqipëria kështu ka qenë, si e djathtë, si e majtë.

Ky ditar jep qarte realitetin jo  te Shqiperis, po te Shqiptarit.

Ditar qe flet se çfare bejne te tjeret, ku shkojne, ç'fare flasin, ç'fare hajne. sa e kane pensionin, i ndihmon kush, kush po fiton ne shah.

Ne jemi mesuar te quajme ditar kur shkruhet ne veten e pare.

Ku eshte nje ditar i rralle , tipik Shqiptar, nuk me interesojne punet e mija, me interesojne punet e tjerve.

Rastesishit degjova ate pensionistin e pa pension, po fliste me te birin qe ka jashte " o zemer, po ky shoku yt si shume donte me dite, kur e merr pensionin, a te ndihmon djali?- po ky sikur ka ardhe per pushime, apo ka ardhe te marre vesht punet e tjerve?.

 

 

Ktu ne Toronto, para ca kohesh pati nji greve te pergjithshme te punonjesve te sherbimeve publike...plehrat nuk u mblodhen per me shume se 2 muaj; u krijuan vende te perkohshme ku hidheshin qeset e plehrave derisa te binin dakort per kontratat e reja (donin rritje pensionesh e me shume dite pushimi - sick days e ku di un...). Nuk pati naj demonstrate sepse publiku u mbajt ne korent te situates nga pushteti publik per negociatat po problemet ishin te mdhoja...ere e keqe gjithanej

Sa per paralelizem me shkrimin - nji komshiu im ktu bohet dru nganjehere dhe vjen von ne shpi dhe gruja nuk i hap deren...ky bo shume zhurme dhe ma prish gjumin mu...si i bohet tani? duhet me dal me kerku te drejtat e mia?

c'a boni mer rob kshu...pse o vlla, ta ka fajin bashkia apo shteti pse ka idiota qe dalin naten tu bertit? ne vujm nga ajo sindroma qe 'per cdo gjo, fajin e ka pushteti'. E keqja eshte se per ato gjera per te cilat mund te besh me faj pushtetin, askush nuk merr mundimin me u ngrit...levizjet civile ngelen ne nivelin e 'Mjaft!' ose 'Zgjohu!".

C'a pret ti, qe t'rrij nji polic poshte cdo pallati dhe te shofi kush bo zhurme?
Nqse e shef ne makine, merri targen dhe njofto ose ngrije si debat ne shtyp...shtyp muti qe kena...merret me gjona koti, nuk ngre najhere probleme qe interesojn robt

 

 

 PS. se mos googlon ose bing-on nanjoni me "ligji 6574 date 10.08.2006" se ne gusht Parlamenti e bo pushim zakonisht ene s'mirato ligje, nuk osh si ne qe kena gjithe veren qe na ra bretku te peshku tu zgjidh hallet e atdheut smiley

swed, mashtrimin e kishe qe tek nr i ligjit...6574 nuk ka sesi te jete i 2006-tes smiley

La rosee, ku eshte poshterimi i vendit apo njerezve ne shkrimin me siper?

...ketu ke lagja ime...jo me bertit por vetem me kalu no njoni ne ate ore te nates 3- 4 here, te 5 ka ndonje polic nga mbrapa....dhe toronto ska shume ndryshim besoj...

...per i gjo me vjen shume keq, qe keto probleme kane qene probleme qe me 1996 kur ika nga shqiperia!!!!...

vallaj plako, ti e di shume mire sic e di dhe une qe, disa lagje te caktume trajtohen ndryshe. Nuk besoj se pret trajtim normal te nji lagje te mushme me cifute me nji ku jetojne zezake apo jo?

Sepse te ajo e para, ke me pa makina policie qe kontrollojne ore e minute per qetesine kurse knej kan frik me u afru.

Mund te them se dhe mua nga njehere shkrimi i Arberit, me duket nje shkrim diversionist, qe kerkon te hedhe balte mbi arritjet dhe sukseset e pandalshme, te nje fanari ndricues, sic eshte vendi yne aktualisht.Hajt po themi se eshte mire, por te kerkosh me te miren, mendoj se eshte ceshtje pergjegjesie kombetare dhe jo kompleksiteti.Sigurisht qe ju, te cilet jetoni me me te miren,jeni me te afte te gjykoni drejte dhe ne shtrember nuk e di,nuk mund t'a them?!Por nje gje dua te them, se edhe ne diversantet, qe hidhemi me parashute ne vendin meme,pas nje rruge te gjate, duke kursyer para, gjate te gjithe vitit,duke shtrenguar rripin per te sjelle ndonje lek familjeve tona te varfera, nuk eshte se e bejme per qejf.Per hall e bejme?!Dhe ne se jetojme ne vende me pak te "zhvilluara" se Shqiperia, duke e pare te zeze ate te bardhe qe thoni ju,mund dhe te gabojme?!Por te guxosh dhe te gabosh eshte me mire se sa te gabosh me dashje!Ndoshta ju e keni kuptuar me mire kapitalizmin, se sa ne emigrantet qe dridhemi nga credit cards,apo cdo lloj borxhi tjeter,neper vendet ku punojme.Apo ndoshta borxhin tuaj e lajme ne?!(Sipas lajmeve te fundit BSH-ja ishte shume e shqetesuar per uljen e ritmit te dergesave te emigranteve)Prape nejse, ju e dini me mire?!

Morali i asaj qe dua te them mund te jete dhe te mos jete,ky, qe ne padashje jemi kthyer ne anen e protestuesve, se nuk na del mo, mor vella?!E shofim se dikush po na rrjep, por nuk po e kuptojme,se cilet jane ata?!Sa here qe shkoi ne Banke, ketu ku jetoj, me thone -Po ku i ke leket mor djale,ti fiton goxha?Dhe une shtangem-He pra ku i kam ?Dhe flasim per rroga te nje standarti te larte, kupton!(Nga njehere mendoj se mos ai tim ate I harxhon parate per Viagra&hellipsmiley Besoj se ky eshte konflikti themeltar mendoj une,e majte e djathte,te varfer te pasur,te shkolluar te pasur e te shkolluar te pamundur.Dhe keta te pamundur nuk kerkojne me shume vetem se sa nje jete normale,pa miliona,vetem te gezojne shendet te plote per vete dhe per familjet e tyre.Kaq pak vecse nje jete me te sigurte sociale per njerzit e tyre dhe vete te bejne prokopi,pa patur nevoje te kthejne koken prapa.Dhe ju i quani "Majtiste". Ve bast qe shumica nuk e di akoma se ke ka PS kryetar partie.Kurse kryetarin e djathte e njeh e gjithe bota.

Ja psa Memedheu yne i dashur na ndau ne diversante dhe ne atdhetare...sepse ata qe komandojne atdheun, i duhen te dyja palet,por dike ushqejne me shume dhe dike me pak.Sigurisht ajo qe ushqehet me pak eshte shumica...plus shumicen e coroditur memece ne brendesi.

Megjithate atdhe quhet toka ku me ke lere koka...

dhe do te vazhdoj t'a paguaj cmimin e atdheut me koston me te larte, deri sa te vdes,megjithese jam koshient, qe kondribudi im per atdheun shkon ne doren e nje tufe horrash...

> >

 

I nerumi arber . Te lutem !

Ti nuk mba pergjegjesi per cdo kufizim intelekti te solidareve . Per ty eshte e mjaftueshme dhe them me plot gojen qe je , Plotesisht i afte per te pasqyruar nje menyere jetese tipike shqiptare ne kohen e mbreterimit te MIXHIZMIT ! Ndoshta nje skenar i vlefshem per " Koncert ne vitin 2009 " smiley  Te lumte dora . Perfytyrime dhe paraqitje artistike te kesaj menyre .... Jo larg, dy tre policë, perpara skytower, deshmitarë te kesaj skene, tundnin bishtin duke buzeqeshur ...jane pasqyra me e plote e nje kuptimi "moral " qe sqaron shume thjeshte se perse u vrane kater policet . Ajo shoqeri eshte e ndertuar mkbi konceptin MIXHIST te badiguardeve ose si shembull me tipik i Policise Ndertimore e me rradhe Policive . Te lejone qe te ngresh Godinen dhe pastaj turren sipas lloit te ndersimit qe u ben i pari tyre me kushtrim ligjor smiley . Biles pa antiplumb se "shteti jemi ne " .

Kam dhe nje kerkese personale. Lexoje shpuren me kenaqesi per te kuptuar se Injoranca nuk eshte argument" dhe ne nje pikpamje tjeter mos e quaj perfaqesues te se djathetes. Zgjedhjet kane mbaruar , por jo tek PPU . Eshte nje gare midis tyre , perfaqesuesve te shpures se cili do mbaje "xhupin e kuqw" deri ne zgjedhjet e tjera. Nuk ke te drejte te na i largosh as si forme sqaruese per ti perfshire ne subjekte e personazhe idiotesh . Ata po luftojne me mish e shpirt kush te jete i pari !

Dhe ju Lutemi seriozisht te nderuar admina ne se , kjo eshte e vertete ......ka kohe qe  admin e PPU me ka kufizuar me 10 komente ne dite..... Kjo do te ishte me gjith mend nje padrejtesi qe ju na beni te gjitheve . Keshtu ne nuk do te merrnim vesh se kush u zgjodh ne krye te shpures. Ju lutem pervec rasteve kur ai shprehet si " flamurtar i proceseve demokratike" smiley dhe zedhenes i PD-se , jepini shansin te cfaqet i plote  ne shijet letrare e komentet e FeLLta fiLosoFike- shoqenuEre .

Nuk e kuptoj pse perzihet kaq brutalisht politika ne nje diskutim te tille! Jo s'e nuk mund te kete lidhje indirekt, por personalisht kur fola ne kete teme nuk e bera per te mbrojtuar dhe as per te share qeverine qendrore apo lokale dhe as opoziten. Nderhyrja ime ishte thjesht kunder nje pacavureje qe tashme po kthehet ne fenomen ketu tek PPU, kur ca pabuksa, me dy-tre vite ne perendim, dalin dhe flasin me kaq perbuzje per shqiptaret, a thua se shqiptaret kane qene franceze, angleze apo gjermane pak me pare dhe u prishen tani.

Ajo qe kerkoj dhe insistoj ne kete, eshte se cfare ka ketu ne kete shkrim, cfare vlerash te cfaredolloji ka ketu? Cfare ka te re ne keto histori banale qe jam i bindur qe cilido nga ne ketu mund te tregoje me dhjetera? Cfare kerkohet tek e fundit me kete shkrim? Kerkohet qe qeveria te korrektoje sjelljet e njerezve? Nuk e dua ate qeveri qe merr nje rol te tille. Kultivimi i nje edukate dhe menyre sjellje te duhur pa keto qe veme re, eshte nje proces qe kerkon kohe.

Shqiperia si cdo vend tjeter, mund te pikturohet shume zymte, pak me me drite ose me me shume ngjyra. Varet e gjitha tek personi. Problemi me kete autor eshte se ky kerkon te beje gjithcka te zeze dhe jo pa qellim. Kjo eshte devize e pergjithshme por me e vecante dhe ne rastin e ketij personi, fijet terhiqen nga Veliaj dhe G99. Keta ndeshkimin elektoral nga qytetaret shqiptare, kerkojne ta kalojne me nje mbrapeshti shume te keqe; nuk na votuan shqiptaret, thone, se jane te pa-emancipuar, te pa-civilizuar dhe ja ku i kemi rastet qe i permend edhe ky cuni me siper.

Ja kjo eshte o njerez. edhe peace

 Cfare ka te re ne keto histori banale qe jam i bindur qe cilido nga ne ketu mund te tregoje me dhjetera?... smileyPerse kufizohesh apo vetcensurohesh ? Perse jo me qindra apo me mijra ? Perse jo te verteten e asaj qe ndodh ne Shqipri ore e cast , minute per minute, dite per dite , jave per jave , vit pas viti ...gjate 20 vjeteve ? Keq e me keq !

Dhe jane gjera te thena qe ne shekujt e pare te formimit te edukates se bashkejeteses qytetare  qe ne vitet e para pas krishtit , edhe ne forme vargjesh ...

Qe ne burim zur ujet o karafil

Se po u be lume s'mbahet me..

Kush duhet t'ja thote te parit te Ulurimesve kete ? Kush ua ka fain se drejtoni me ulurima , peshtyma , sharje , ndyrje e VJEDHJE ? Dhe kete Vjedhje e quani "votat e popullit " veshderr , patriot e me kulture politike te lindur nga e djathta smiley . Shpura , daullet xurnate , dosat e Oruwellit qe mbajne shpalljet  e fitorjeve ? Apo pshurrja ne qytete e ne mes te dites ne cdo qoshe pallati , peme e drite qe ka pak ndricim , ulurimat e fishkellimat e gomave ne mes te nates !!!!! Apo plazhistet patriote qe lahen me benevreke  e dhjesin ne det ?  Apo administrata e "shefes " e kalbur dhe e korruptuar qe ne rrenje me koke ne K/MINISTRI e bisht ne KOMUNE pa dallim feje krahine e ideje ? Ketyre tu pergjigjet sh...URRA , kuptohet megjithse mungon nje P behet fjale per shpurren , sidomos per ate qe konkuron per xhupkuq .

Te pakten sot nuk spiunon vellai vellain, shoku shokun, daja nipin dhe komshijte, pervec tashme tradites sone per t'u marre me punet e te tjereve, qe eshte pa dem aktualisht, nuk pergjojne komshijte e tjere per t'i spiunuar ne Degen e puneve te brendshme apo tek Sigurimi si armiq te partise. Ja kjo eshte edukata e komunizmit. Ky eshte njeriu i ri qe donte te ndertonte komunizmi ne Shqiperi. Nje person i shperftyruar dhe karakter prishur qe pervec kerbacit nuk njeh dhe respekton gje tjeter.

Te pakten sot nuk spiunon vellai vellain, .... smileyJo vetem qe spiunon , por vret vllai vellane per nje vije uji e nje meter katror, grabit vellai vellane per dy gardhiqe e dy murishte . Jo vetem qe spiunon e  raporton tek Sigurimi e Dega e Brendeshme por e ka rritur pjacen deri tek k/ ministri qe e ka ligjeruar me numer celulari per te "korruptuarit" . Jo vetem qe spiunon por mba nen kontroll cdo bisede telefonike e filmon cdo levizje qytetaresh .Jo vetem spiunon por ben edhe HARTA te zones elektorale me simpatizante dhe pregatit grupet e shantazhit dhe vjedhjes se votes . Per te pabindurit eshte ngjarja e Kastrati e deklaruar ne Gjykate .

Jo vetem qe spiunon , vjedh e vret por shet edhe motren e cdo lloj dinjiteti per nje grusht parash . Jo vetem qe eshte shoqeri me moral te deformuar por arrin deri atje sa ti bejne presion te shese me se fundi dhe Bythen ..... Vetem ne kete te fundit bej nje perjashtim nga c'te kam lexuar se bytha Jote nuk eshte e perfshire. Dhe kam bindjen qe e ke te formuar kete edukate nga sistemi qe mbahej si kamunist smiley .......

Ata nuk janë pronarë, por janë një grup i përçudnuar, të cilët do të kundërshtojnë çdo nismë që merret dhe çdo përpjekje të kësaj qeverie për t'iu afruar zgjidhjes së problemit të madh dhe e bëjnë këtë vetëm për t'i shpëtuar sherrit familjar dhe për t'u thënë se fajin e ka qeveria dhe jo ata që kanë grabitur tokën", - tha Berisha.

Me thelle e me rude !

I ke pire ilacet o Idris?

Se nga keto komente duhet qe ke harruar ti pish.

Shko pi ilacet njehere pastaj komento.

Une kam shume kohe qe nuk ti lexoj komentet por kete te fundit e lexova, prandaj te keshilloj te pish ilacet, te shkosh tek varri i Enverit dhe te besh  Yoga dhe me pas shko ne spitalin 5 te Tiranes.

Pas 2-3 javesh trajtimi provo te shkruash perseri dhe po te vezhdosh keto brockulla,perserire kuren e mesiperme dhe zgjate qendrimin ne spital.

Kjo do te vazhdoje deri sa te jesh ne nivelin e duhur intelektual dhe shpirteror per te tilla diskutime.Nese nuk ja arrin edhe kesaj here braktise kete profesion, se nuk je per kete pune dhe shko tek Kongresi ie Rames per ti hedhur voten.

Hajde mirupafshim!

Pse kur shkoni me hedh voten per Berishen i pini ilacet ne rresht eeesmiley) Ata qe kane pi ilacet djathtas ndero.............smileySa mire qe e keni kuptu komunizmin nen efektet e narkozes se dr Tritan Prasit mer cuna

Morali i komunizmit, ishte morali i Pavlik Morozovit, qe sipas agjit-propit komunist, spiunoji babain e tij tek autoritetet sovjetike per veprimtari anti-parti. Ishte morali qe s'ka gje me te shenjte se partia dhe per te duhet sakrifikuar edhe familja edhe cdo gje.

Pasojat e atij sistemi jane edhe sot ku njerezit ne Shqiperi, nuk arrijne te ambientohen me punen dhe ate qe marrin ndershmerisht, por kerkojne te vjedhin dhe marrin teper. Eshte i njejti mentalitet kur kooperativistet vidhnin ne arat e kooperatives, kur bursat e shkollave ndaheshin mbi baza partiake, kur edhe hajdutet ordinere qe vidhnin nje dicka te rendomte ju cilesohej si veprim per te demtuar shtetin.

Ne ate kohe u cenua morali i shqiptareve dhe nderi i shqiptareve duke ju cenuar edhe menyren e veshjes shqiptareve. Ne ate kohe, shteti disa i zhveshte me force dhe disa i veshte me force.

ja keshtu... na ishte njehere.

Po ja hedh fajin moralit komunist me të cilin është edukuar krietari, për të justifikuar hyjneret që bën sot më shumë se ç'bëhej dje??? smiley

Nuk e njeh mire kryetarin tone ti Edo. Ai ka njofte perendimin kur ti beje pune prodhuese ne kooperativat e zones...

P.S. Idrisit mos ja vini re se shumicen e kohes qe shkruan tek PPU, eshte deshem.

M'marrsh t'ligat, se kam qënë në fermë smiley

P.s: Kur ka qënë kryetari jonë në perëndim, kryetari juj ka qënë majë maleve smiley

Ah shqiptari teknollogjik i para luftes. Ai qe trenin me avull e mbante poshte jastikutsmiley)Je ne terezi mo? Ku jeton qe spo sheh qe krimi ne familje po kerdis dynjane? Ku e mban tv, te klani apo te tvshsmiley)

Solidar ! smiley Nuk kam ndermend te te pengoj ne konkurimin per xhupkuq...po te them te verteten me Speakearin nuk hahaesh dot . Ka edhe pak prirje per letersi dhe c' eshte me e forta nuk e shiti sumen si ty qe u justifikove me qe ishte vendim "kunder diktatures" smiley . Por ti mos i merr si pikpamje frenuese keto , vazhdo se ja psh shprehje te tilla ....deri sa te jesh ne nivelin e duhur intelektual dhe shpirteror ....megjithse te ralla tregojne se po rritesh  Me sume te cunguar , po gjithsesi po rritesh . Te pakten vetem ne fund te fjalise e gjete Ramen jo krye-fund si me pare . Te mungon edhe Ramizi po s'ka gje.

Ja dhe nje kenge per ty  http://www.youtube.com/watch?v=Gch568__mVM

 

Nuk e njeh mire kryetarin tone ti Edo. Ai ka njofte perendimin... smileyKu ke pas punu mor te mori dreqi ! Ne seksionin e zbulimit te Jashtem ? Ne ministrine e Perperjashteme apo te puneve te Perbrendeshme ? Ndryshe nuk ka se si ta njohesh aq mire punen patriotike te "studentit" Berisha smiley

Dhe Edrusi me mu punonim ne kooperative te qete e me besim te plote smiley se  kemi "studenta" me shkolle jashte qe na mbrojne nga Speakerfonet e imperializmit !!!!! smiley . Te lutem personalisht ...Hapi pak krahe Solidarit...shume i stresuar duket sidomos per kritiken ndaj prurjes smiley

  kur ca pabuksa, me dy-tre vite ne perendim, dalin dhe flasin me kaq perbuzje per shqiptaret, a thua se shqiptaret kane qene franceze, angleze apo gjermane pak me pare dhe u prishen tani.  

 

 

He mor ti me buke simite se na bere te qorrollisemi me keto qe thua... me kete vizionin tend prej largpamesi te pashoq, hundeshkabe si K/ministri jot i famshem..... te marte topi thuaj me gjithe llogjiken tende te "shendoshe"

Qellimi i shkrimit eshte te nxjerrim mesim nga lopcarizmi qe e mbyti vendin dhe jo te themi qe jo mo cfare po beni keshtu pse ma shani vendin tim se une e kam me xhan sesa juve....  OK o qehaja kur flet ti kodra pas bregut qe jeton ne nje vend me rregulla cfare pret nga dikush qe eshte ne katrahure.....

Pergezime Arber per kete artikull. Per momentin m'u duk sikur u ktheva ne lagjen time te vjeter. Keto gjera i sheh dhe i degjon perdite ne Shqiperi, jemi rritur me to dhe shyqyr qe nuk kemi arritur te mesohemi me to dhe akoma na e vrasin veshin.

Ky artikull thjesht me rikujton sa te prapambetur jemi si popull dhe nuk e bej lidhjen fare me partine ne pushtet, se fundja, qeveria produkt i popullit eshte.

Gabim cereleus qe te eshte dukur si lagjia jote. Pyet keta demokratiket ketu siper se keta nuk ia kane lagjet keshtusmiley)Shqiperia po ndryshon, kshuqe avash me keto pershkrimet e lagjeve si 21-shi pshsmiley

Ah ju socialistet jeni pjerdh komplet mu ne trru te vogel. Trruma trruma hidheni per te share shqiperine vetem ngaqe eshte Sala ne krye. Faktikisht po te ishte Rama me ate piken g99 qente nuk do lihnin,robte sdo bertisnin naten etj etj. Ne ditet ne vazhdim do keni ditare me permbajtje: Si dhjesin shqiptaret tani qe eshte Sala ne pushtet,si ecin,si hajne,si pordhi komshiu im,sa here doli bark kamarieri te lokali poshte lagjes. Sa decibel eshte zhurma makines se Sales dhe perfundimisht varavitjen e nje babit te shokut tim qe ka 5 muaj qe ka dale ne pension dhe si kane dhene akoma viagra.

Mos u merzit o macok se nuk ta shan njeri Sulen.... ta kesh me jete te gjate dhe si i themi ne andej nga anet tone "te rroje sa ta haje me gisht" qellimi i shkrimit eshte te vere ne dukje mungesen e kultures dhe te qytetarise dhe jo te shaje krietarin tend sypatrembur dhe hundederr..... kuptohet nuk ka se si ta kuptosh sepse menyra se si shkruan duket kultura jote qytetare qe eshte nen nivelin zero. Te te rroje kosherja se mizat te kane ikur.....

Me ket qejf qe ke, e ke mendu me bo seks qofte dhe pak decibel me SalensmileyEc PD-je qe sdo me zgjedhje...

Kur Gill-i boni nji shkrim per albanine, edison ypi beri nje kOndra-shkrim dhe i tha OK me gill, po shif ene i her rrotull vetes. Nuk tha qe jo, ne s'kemi pislliqe. Ishte koha kur ypi ishte Edison. Ketij i thone debat intelektual. Jo me budalliqe te tipit "a i ke pi ilacet". Nga "dora juj" ( me fiks nga ti Mac dhe nga irguni ne fakt, se te tjeret "e dores" nuk llogariten, sjellin thjesht nje fryme organizate baze qe ka efekt bumerang po ta shofesh holle holle, te tipit "u foli ky, skip it, se dihet cer do thot&quotsmiley pra nga ju, un pres nje shkrim ala "Hello Gill" dmth "Hello Arber", ku te pershkruhet ana e ndricuar e henes shqiptare, mqse ky autori ktu, me te ndrejten e vet te pamohueshme, kap nje pjese te realitetit (QE ESHTE I VERTETE!!!!!!!!). Nuk eshte detyra e shkrimtarit te japi mesatare te realitetit; as letersia nuk eshte statistike, as shkrimtari nuk eshte statisticien. Keni kellqe pra me e bo ket dhe mos te mbesni ne nivel komentesh qe e kan baltos fare kete faqe? Ju siguroj qe po te qelloni ne shenje, do keni te njejtin sukses si keto shkrime.

 Ky macoku sec ka nje trishtim fisnik prej sekretari te ndershem partie, vecse kur shan, shan si shefe kuadri.

Mire more barkthare mire. Ikni beni ndonje lek se ju iku jeta bythgris edhe teorike. Po nejse se bishtat e kavallit e kane zakon te qurraviten mbas atyre qe i komandojne. Yccccc.

O macoko. Une kur ika nga Shqiperia ika se nuk dija ku ti prishja leket, jo se s'kisha leke. Ti me ngjansi ato katnaret qe kur hane mish njehere ne vit u cajne trapin robve duke kerku krujtese dhembesh se I ka ngel nje cope mish ke dhembi

qenka megjithe mend legen.

po te kene qene si ky te djathtet ne vitet 30-40 e kuptoj disi pse ua uli breket Dulla me 45-46. Se ne nje forum e shiko c'bejne, jo te ishin cifligare njerez si ky.  Plehre!

Ore mos je gje Idrizi ti se me duket se nuk i ke pire as ti ilacet.Cjane keto terma "cifligare".Nese je 60 vjecar ta fal por nese je 20-30 vjecar shko pi ilacet.

hehe, nuk ja paskan fshi jo, po sec ka faqja qe outdate-et vetvetiu kaiher smiley

Mac jo keshtu mer djale. Leri te rebelohen ndonjehere keshtu me fjale keta shegertet, se helbete kane nevoje te clirohen. Por ne fund te dites shegerte akne qene dhe shegerte do mbeten... hahahaha

hahah hahaha hahah

Retard! Muah-muah! smiley

PS. E mban mend c'thoshte Naomi Campbell per shegertet dhe pallimin rrafsh te zonjave te aristokracise? I leave you with that thought limp dick.

Speaker une ne Shqip do ta shqiperoja tellall sepse kete rol po luan dhe po e ben mire te thuash te drejten te mos te te hash hakun. Tjeter gje ama eshte e kote te merresh se tellallekun e qan me lot.

Tamam mire e the "bishtat e kavallit e kane zakon te qurraviten mbas atyre qe i komandojne" me mire s'kisha per ta thene as une. Te shkon kjo shprehje per shtat sa s'ka, Sala te komandon dhe atij i qurravitesh. Good luck ass kisser.....

Emo une kam nje mendim tjeter. Lerini te Vijne. Biles Macoku  eshte me i embel se the Speakeari . Ai eshte gjiF brume . Lexoje mire konstruktin e fjalive..... Cfare te duhet me shume per te kuptuar cfare dhjet Sala ne vakt ? Ndersa po qe se do te benin ate tjetren ata , te merrnin pjese me argumente kundershtuese ose pohuese , do kishte edhe Shqiperia tjeter faqe ,sepse do perplaseshin realitetet por ne kende te ndryshme shikimi .Keshtu qe cilesia e pjesmarrjes do kishte kolorit tjeter...por me keqardhje po te them se ata jane produkt i te parit te tyre , krye Ulurimsit dhe ndotesit me te madh te Gjuhes shqipe por edhe te vet Shqiperise ne te gjith historine e ekzistences se saj . Me keqardhje pra ata nuk mund te vijne e cfaqen sic desheron ti !

Edhe per nje gje. Shpesh kam ngule kembe per mosanatemimin e kesaj skote macokersh. Dhe e them SERIOZISHT. Ne se keta nuk jane prezent ky Blog i Nderuar VDES ! Ku ka nje njesi matse me te mire se sa te krahasohesh me prurjet e tyre per te pare ne se ke "shkare " apo jo ? Ku ka humor me te mire se pjesmarrja e tyre per te vertetuar shkallen e karagjozllekut ne mentalitet ? Ku ka pasqyre me te mire te mendimit e perfaqesimit intelektual MIXHIST ne te konceptuar e vepruar sipas motos " bini burra " ? Me pak fjale ata jane nje tregues i "vockel" por  i mjaftueshem per te pare se perse nuk ecen ai vend ne rrugen qe duhet . Pak te duket ?

Po te kene qene si ky te djathtet ne vitet 30-40 e kuptoj disi pse ua uli breket Dulla me 45-46. Se ne nje forum e shiko c'bejne, jo te ishin cifligare njerez si ky...

I madh ky komenti.

 E mban mend c'thoshte Naomi Campbell per shegertet dhe pallimin rrafsh te zonjave te aristokracise?

Pa lidhje me temen!

Kush ka pas noihere dashnore qifute Bruklini t'nreje doren! smiley 

Nobody schtupps you like a shegert! Especially if he's a shqipo!

The schtupping shegert! smiley

Katunarizmi

Me duhet ta perseris per te kushedisesaten here: katunarizmi nuk ka element gjeografik fare. Nuk njef veri e jug, nuk ka dialekt. Eshte mendesi. Nuk eshte perkatesi krahinore.

emigrant 

mrroklla, I can't comment on that. But, no, if it has to be from Brooklin. smiley

It don't!

As long as her nana was! smiley

BTW!

You should put a kibosh on these schmucks who keep kvetching about the PPU-ja!

 

 Cfare te duhet me shume per te kuptuar cfare dhjet Sala ne vakt ?

Big GrinBig GrinBig Grin

Berthama qershiash dhe levozhga arrash ,

nga me te mirat, nga ato me lekure te trashe.

hahahha qenka bere si avenue j peshku

boll bot si shtupa t'mdhoja ju smiley

Berthama qershiash dhe levozhga arrash.....Mos e thuj me te madhe se vjen Balouni (ose gazeta 55 ) dhe as ashtu si le te gjallojne smiley.... i ha!

Dotorr Arqilea eshte i modh  fare, akoma i ma robt me ilace popullore,noshta nuk kane faj fakirat, se ilacet e shqipnise jane te skadume . Na bijne ne qafe ne qe skojme naihere ne Shoopers Drug Mart...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).