Flama e derrit dhe flama e politikës

Bashkë me ethet e flamës së derrit në këtë dimër duket se po na vërviten edhe ethet e flamës së politikës së konfliktit. Ashtu si flama e derrit parashikohet të arrijë pikun e vet në dhjetor edhe flama e politikës së konfliktit duket se po kërkon të arrijë pikun e vet në këtë muaj. Një numër jo i vogël njerëzish ka rënë tashmë pre e etheve, veçanërisht këto dy javët e fundit kur, pas ultimatumit

11 Komente

O Toso, artikullin tjeter te keshilloj ta besh prape te balancuar, po kete rradhe, perballe Sali Berishes qe shan robt nga nona si halabak, mos vej Ed Ramen, por Mustafa Nanon qe te eshte turrur, sic thua edhe vete!

O Tos Integriteti Profesional!

 

Nje artikull i tere dhe perfundimi eshte. Nuk di ça t'them. Mundet keshtu po mundet edhe ashtu. Po kur gjen dhe e paguajn per te thene qe nuk di ça t'thot hallall ja boft zoti.

Perse u fshi postimi im?

Provo te shkruash pa sharje.

 Artikulli eshte nje tentative e shpelare per ta barazpeshuar fajin dhe per ta lene ate jetim.

Personalisht nuk me rruhet shume as per njerin e as per tjetrin, po e quaj shume te rende faktin qe vota ne Shqiperi sot edhe mbas 20vjetesh vidhet dhe deformohet dhe une per kete bej fajtor doktorin me histori dhe pervoje ne kete drejtim qofte per zgjedhjet vendore, qofte per ato partiake, por edhe per faktin qe pikerisht ai tenton te fshihet pas ligjit dhe nuk do te rinumeroje votat.

Ne fund te fundit ca eshte vota? Nje fare mekanizmi qe ndeshkon te paaftin e te korruptuarin dhe promovon/nxit me te aftin. Nese kjo vote vidhet apo numerohet keq, bile nganjehere mjafton vetem dyshimi per kaq, atehere gjithsekush me te drejte terhiqet duke thene qe, sido qe te ndodhi po te njejtat fytyra do zgjidhen. Perfundimi..... ndoshta me mire junta ushtarake.

Dhe jo vetem kaq, cdo kush qe i thote vetes i djathte duhet ti therase mendjes, se ky dallkauk plak ka 20vjet qe ia ka vene minat te djathtes shqiptare dhe vecanerisht PD. A mund te me thote kush, se nese ky plak psikopat thyhen qafen neser, kush do vihet ne krye te PD? Cfare shansi do kete PD'ja e re per te fituar zgjedhjet me anonime si Basha&Co apo me figurante injorante si puna e Shkodrankes disenjatore apo atij tjetrit qe do sillte eshtrat e I Qemalit ne atdhe.

Nje tjeter shkrim viktime e metafores; e perdhunon metaforen, ia merr frymen, nuk i ndahet nga fillimi ne fund, duke e bere ate qe shkruan aq te lodhshme dhe te merzitshme saqe ne fund edhe kumti, cilidoqofte, s'ka me rendesi.

Jo, Emo. Kjo eshte metafore qe nuk eshte bere sa duhet, nuk eshte perdhunuar sa duhet. Shoqeria si organizem i gjalle, me semundje, sistem imuniteti, mase kritike e semundjes, etj, nuk para shihet shpesh. Kjo metafore qendron po aq sa qendron Orani si personazh kryesor i Murtajes. Nuk e mor vesh ku e ke problemin me metaforen? qe te lodh dhe eshte e merzitshme si forme arsyetimi? apo se kjo metafore prej Lubonjes nuk qendron diku? 

Lul, e kisha te sensi i mases ne perdorim. Dhe tek viaztimi i saj ashiqare. Eshte psh sikur nje tatoo te shoqerohet nga nje tregues me nje shigjete dhe fjalet "Kjo ketu eshte tatoo". Kur do me be letersi, beje per se mbari. Ajo (letersia) nuk i ka qejf "quickiet" 2 minutshe mbrapa murit, duke vigjeluar nderkohe se mos vjen njeri dhe te kap.

 

"Kur do me be letersi, beje per se mbari. Ajo (letersia) nuk i ka qejf "quickiet" 2 minutshe mbrapa murit, duke vigjeluar nderkohe se mos vjen njeri dhe te kap."

Po ti pse e mat me letersine kete, nje here, se s'po te marr vesh? Eshte artikull gazete mbi aktualitetin, mo vlla. Vetem po te jete metafore qe nuk qendron. Metafora qendron dhe eshte e provuar qe qendron (qe nga Frojdi, Macusse qe solli Soli, Facault, e me rradhe), keshtu qe nuk ka pse matet me letersi, nuk ka pse te shpiki rroten ne nje artikull. Plus qe kur lakohen tezat dhe autoret e tyre, del kriticizmi tjeter se medemek po u abuzoka me emra t'fortesh... dhe hyp se t'vrava, zdryp se t'vrava, me i llaf.

Po ti pse e mat me letersine kete, nje here, se s'po te marr vesh?

Po s'po ngaterroj gje une, mer Lul. I ngaterron i zoti i punes. A nuk te duket ty perpjekje per te bere letersi kjo? C'ka eshte OK neqoftese behet ne menyren dhe masen e duhur. Sepse vjen nje cast kur thua: po mire pra, e morem vesh paralelen, gripi/flama - politika (big deal!), mjaft me; se qe thu ti Lul, kur do me e krahasu psh nje femer qe e pelqen, i thua "ti je si lule e bukur", dhe e le me aq. Po vazhdove, "se shiko, ti i ngjan lules sepse edhe nga gusha jote vjen ere e mire"... dhe nje cike me pas "edhe pse buzet e tua jane si petalet e lules, kur i bie vesa ne megjes".... dhe nje cike me pas "qe ta marresh vesh sa i ngjan ti lules, ti edhe emrin e ke Mimoza"... etj etj, atehere bro, edhe ajo qe e qujn Mimoza do "gromesije" (=yawn) nga merzia, do thote e mire, gjej naj krahasim tjeter tani, ja psh, thuj qe ngjaj si sorkadhe a si drenushe a ku di une ca tjeter.

Jo or jo. I ngaterron gjerat. Ai nuk po thote "e bukur si lule" por e mankthshme si semundje, shto dhe pak, si grip, shto dhe pak, si grip derrash, shto dhe pak, si virus, shto dhe pak, virus i tille qe nderron forme, shto dhe pak, por mund te sherohet, shto dhe pak, kjo mund te jete prognoza, shto dhe pak, por diagnoza nuk eshte e sigurt, shto dhe pak, shiko se semundje ka, t'a qep une se po bezdis sensin estetik, apo do gjejme diagnozen, se qe eshte semundje eshte, ja simptomat. Urdhero madje Lubonja t'i numuroj dhe nje here, o Em, pa ci qi t'emen te bukures, do kemi kohe boll te na bejne te bukur ne funeral.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).