Fenomeni Taçi

Ishte tejet shqetësues lajmi i sulmit fizik kundër gazetarit Mero Baze nga Rezart Taçi, njëri prej biznesmenëve më të njohur të vendit që i ka dalë emri edhe ndërkombëtarisht si milioner që ka pretenduar të blejë klube futbolli si Bolonja apo Milani.Më duket e tepërt të them: "është një ngjarje e rëndë" apo "solidarizohem me të gjithë ata që e kanë dënuar këtë krim ndaj fjalës së lirë." Fakti që

45 Komente

i lumte dora, se krejt burre i mire eshte

ku e di se ca i ka thene ai tullaci, mbase e ka ofenduar...

 

smiley une kam pare nje te forte qe ka rrahur nje te dobet (fizikisht), fakti qe ai eshte bisnemec apo tjeter per mua nuk eshte domethenes

pse nuk silleni njelloj kur dy kalajam shahem e rrihen ne nje bar?

pse 1 vote ?

lubonja shynqyr ka shtjellu idene time kunder unifikimit te se keqes ke berisha dhe klyshet e tij biologjike smiley

mua per vete me ndejti mire shkrimi

"Fakti është ne jemi nën sundimin e një kaste të paprekshmish e të padënueshmish që kanë kapur politikën, por edhe drejtësinë, që ndrrojnë vende në Parlament nga mazhoranca në opozitë dhe anasjelltaz dhe që, me këtë gjestin e Taçit na dhanë sinjalin: mos e kruani si Baze!"

M'pelqen! Edhe une e shoh si semundje te mbare politikes shqiptare, dhe jo vetem te pozites.

Lajmi i fundit:

Taci shprehet per Ora News: "Lajmin per dhunimin e Mero Bazes e kam marre vesh nga mediat"

Po mi! Pse habitesh ti?! Prit kur të dali me teorinë e Universit Paralel. Ai jo vetëm nuk ka qenë në atë bar, po as nuk e njeh fare Bazen. Biles Taçi i vërtetë nuk është biznesmeni që ju thoni, po nje i fortë lagje lindur a banues në Ersekë smiley

gallate, jua 10u keq atyre bq qe kane qene deshmitare smiley

te nigjojme andian (bushatlliun) tani se cka per te thene smiley

Ju rrefej lidhjen time me Tazen.

Tirane, 5 Nentor 2009 - "Qeshe duke luajtur golf me tre badigardet e mi, kur dikush me tha se paskerkam goditur Lero Tazen" u shpreh disi i habitur per mikrofonin tone Tmerrzart Maci. I veshur me nje kemishe Polo ku ka stampuar "Taci-oil, with us you just cry", manjati i naftes me thjeshtesine karakteristike na rrefen se zotin Taze e ka vleresuar perhere per sqimen qe ka ne te veshur. "Ndonese te dyve natyra na ka blatuar tullacllekun, atij i duken me bukur kemishat se ka sy bojeqielli", - perfundon ne kete rrefim te sinqerte zoti Maci.

Me kujtohen Tellallet e Berishes ( badiguardet e tij te afert ) "nga hyrja e deri tek banjot e Presidences"

E thirri filanin dhe e beri Helaq ( per MooT )... ose

E shkeli me kembe

A i mbani mend vitet e euforise : 

Se kanuni zotrij eshte me i mire se Ligjet Komuniste zotrij

A i mbani mend turmat e injektuara me injorance se " po shembin komunizmin"

A i mbani mend shprehjet ekonomike te biznesmenit me te suksesshem Piramidal

Se kioskat zotrij krijun pasaniket shqiptar

E c te mbash me pare mend nga prodhimtaria e pasur e bajgezimit te psikologjise se Shqipetareve per ti kthyer nga nje turme Komuniste ne nje turme antikomuniste .

Jo pak faj ka shtresa JUAJ per kete z. Lubonja , pra jo pak pergjegjese eshte per ngritjen e kesaj strukture te tmerreshme per krijimin e Regjimeve " neoliberale"  smiley qe ne fakt jane qindra here me Diktaktorial se i meparshmi qe e kishte te shkruar ne menyre "naive" smiley ne Kushtetute si  "Maja e mprehtee shpates .... "

Jo me pak pergjegjes jane pordhet e Nanos " Une berluskonin e kom mik mer Jahu" dhe organizimet e cfaqjeve me "teater kukllash " si katarsiset , me permbajtjen brenda " Ju s'kuptoni mer injorante. Vazhdoni rrugen kjo eshte mjegull per te perjashtemit"

Te gjitha keto si pa u ndiere sollen Piramidat , vjedhjet e votave nga te fshehura ne Flagrante ne 96 , rrahjet e Deputeteve ne 96 ; 97 dhe 98 ,...keto sollen parullat e sheqerosura "Koha per Ndryshim e "Ndryshimi Kalon nga Ne " per te mbritur tek pazaret per "rruge patriotiike" per 'Petrolifera e Tece Berthamore " Per mullij ere e gropa plehrash" , "per ligjerim kufijsh Detare e Gerdecer "e deri tek rrahja extreme ne PUBLIK e shtetit ndaj Qendrimit DENONCUES ndaj aferave MAFIOZE te tij

Me pak fjale duke qene PLOTESISHT dakort me kendin e shikimit tuaj Ju ftoj ta thelloni z. Lubonja duke lexuar me dhjetra Tellalle qe gumezhijne edhe ketu tek PPU me tezen "Mire ja BERI "

Shkrim perfekt.

Edhe here te tjera e ka shtjelluar po ne kete linje. Por si i jepet zgjidhje.... nuk arrin te shtjelloje e ngelet vetem ne aspektin e vrojtimit dhe analizes se  sakte. Megjithate Lubonja ngelet nder te paktit qe shkruan fort e i bie korrupsionit ne te dy krahet e politikes. Edhe verejtja per Bazen e pozicionuar ne krahun e Rames perben kritike. Por del pyetja:

- Nese nuk ke asnje suport e asnje krah politik nuk te mbeshtet, ne kete vorbullen e korrupsionit galopant, cili do te kishte guximin te shkruante, te fliste e te godiste keta monstra politikane si edhe biznesin e ushqyer dhe ushqyes te politikes?

- Valle cila gazete apo cili TV do te te linte hapesire kur ne teresine e tyre shtypi eshte i ndare ne mbeshtetje te dy partive te medha, dhe mbahet edhe ai ne menyre informale si dhe me para te dyshimta e biznese ne prapavijen e tij? Ku do ta vendosje zerin ose shkrimin tend?

- Mos valle eshte shoqeria e "semure" qe pjell politikane te "semure" e biznese "te semura"?

Ne pyjet e Kanadase veriore njerzit u shqetesuan sepse ujqit ishin pakesuar si rezultat i vrasjeve masive, e si rezultat po shikohej nje prishje e zinxhirit rregullator jetik te jetes ne pyje. Ujku, si specie grabitqare mishngrenese, ne kerkim te mbijeteses se tij detyrohej te bente nje seleksionim dhe "pastrim" te detyruar te specieve te tjera me te dobta te cilat ishin te semura ose te dobta per t`i shpetuar si dimrit, semundjeve si dhe grabitqarit. Kjo pasi po shkohej drejt nje dekompzimi racor te drereve, lepujve, etj. Keshtu u detyruan te conin cifte ujqerish e ti ripopullonin per te arritur rregullatoren jetike.

Kete shembull nuk e dhashe per ta shfrytezuar ne aspektin racist por per te dhene nje shembull qe kerkohet prej nje shoqerie te semure te pjelli pasteri politikanesh, drejtesie, biznesi dhe ..... Shoqeria e semure nis me shkollen dhe edukimin si baze shendeti e vazhdon me humanizmin ne mjeksi si kurim i trupit dhe shpirtit. Keto dy baza prodhojne me pas drejtesine, politiken dhe mardheniet kontraktore te shkembimit te drejte qe quhet biznes dhe jo akraballek. Me duket se askush nuk ka guximin te merret me semundjen e shoqerise, (sepse rrezikojne ta quajne anikombetar e leshi e preshi) te vendosi doren mbi plagen qe dhemb por edhe pasi dhemb ajo mund te sherohet.

Lubonja e paraqet mirë fenomenin e konfliktik gazetari-biznes-politikë. I ka rendit bukur gjërat njëra pas tjetrës ashtu siç i mendoj edhe vetë personalisht.

Gjithsesi uroj që fenomeni Taçi mos ngelet thjesht në këtë nivelin e analizës dhe konstatimit, të paktën për gazetarët vetë. Pasi të bjerë tensioni dhe drejtësia të angazhohet, uroj që ky fenomeni Taçi ti shërbejë gazetarëve vetë, për të hap një debat tjetër i çik më pikant, atë te deantologjisë së profesionit të tyre. Unioni i Gazetarëve nuk duhet të mblidhet thjesht për të denoncuar një akt dhune mbi një anëtarët e saj, por edhe për të vlerësuar punën e tyre. Nuk ka gjë më të dhjerë kur dhuna primitive që ushtrohet mbi një gazetar, gjen një lloj justifikimi në opinionin shoqëror, pasi bazohet në atë çka gazetari është dhe jo në vërtetësinë e asaj ç'ka ai shkruan.

Meqenëse ligji kundër shpifjes u fut në sirtar për t'i çliruar gazetarët nga presioni, i takon shoqatave të gazetarëve të survejojnë dhe mirëmbajë moralin, etiketën dhe deanotlogjinë e anëtarëve të vet.

Të paktën kur njëri nga elementët e konfliktit gazetari-biznes-politikë të jetë i pastër do dëgjojmë me pak justifikemet e tipit "mirë ja bëri" apo paçavure personale si shkrimi i djeshëm i Frangajt. Ndoshta edhe të fortit me biznese, do mateshin dy herë para se të lëshonin grushtin.

Uroj që Lubonja të jetë iniciator i një debati të tillë në të ardhmen pasi i ka të gjitha karakteristikat e një gazetari me integritet.

dora që ka goditur gazetarin nuk është dora e një njeriu të vetëm apo grupi të vetëm që ka marrë aksidentalisht pushtetin, por është dora e një pushteti të madh paralel që ekziston në vendin tonë, pushteti i të fortëve që institucionet për të cilët ne flasim aq shumë i përdor vetëm si fasadë. Dhe ky pushtet nuk është instaluar me ardhjen e Berishës 2 në pushtet, por shumë më herët.

Po mer daj..qe ne kohen e Nexhit me MakinaImport-in

blah blah blah...s'keni gjo tjeter me u mor.

Ka 3 dite qe hapen dhe mbyllen lajmet me 2 shpulla qe hongri Mero. Jo dhuna ndaj shtypit te lire, jo terci, jo verci...

A jeni t'gjithe te ndergjegjshem qe cdo gjo qe ndodh ne Shqiperi perdoret per politike dhe ne ket rast, politikanet jane kodosha kurse rob si ju e un qe vazhdojme me e diskutu jane budallenj?!

 

 

Ka 3 dite qe hapen dhe mbyllen lajmet me 2 shpulla qe hongri Mero.

You missing the point my friend. Lubonja po te thote qe incidenti, ndonese banal, ekspozon zorret e sistemit: dmth nje shteti paralel i sunduar nga ThaQi, DELIjorgji, JeniCERRi etjetj.

dmth nje shteti paralel i sunduar nga ThaQi, DELIjorgji, JeniCERRi etjetj...

...dhe nga gazetare sypetrita si Mero qe presin me shpaten e fletushkes se tyre sa majtas dhe djathtas...ehuuu, amon, sa here i kom degju kto historina...

seriozisht tani, ti pret qe kultura dhe antikultura qe shef ne Shqiperi te pasqyrohen vetem te robt qe peshtyjn ne toke, te plehrat e hedhme rruges dhe te shenjat e trafikut (qe kur jane nuk respektohen?)

Une them qe fenomeni "i te fortit" eshte nji vecori e asaj pasqyres me lart po un refuzoj me pretendu qe tani qe u rraf Mero, kupa nuk mban mo!

Kjo eshte b/s Qafir dhe ti e kupto shume mire. E kupto ti sa ironike dhe tallese me tingllojn mu kto deklaratat e Rames, Gjinushit ose atij te PBDNJse qe vrapun me bo fajtor direkt "berishen dhe qeverine" per ket gjo? T'krijojn pershtypjen se Sala kish dhon urdher me i dhon nji mesim te mire Meros dhe Taci (ose Thaqi sic e qun ti) kish mor besimin e tij per ekzekutimin e urdhrit...

Ne sinkron me ket lexoj edhe deklaraten e Rucit qe ben fajtor qeverine sepse "prokuroria ka punu dobet me gjet vrasesit e ish deputetit te Roskovecit..." Ec e ma shpjego ti mu se ku hyn qeveria te puna e dobet e Prokurorise...

Kto jane shashka per ata qe kan qejf me degju zhurme dhe vetem zhurme miku im...Berisha mund te jete mafiozi me i modh qe ka njoft Europa po duke bo zhurme si zhurma qe po behet kto 3 dite, mu m'duket se vec therrasim "ujku, ujku!"

 

 

Te njejten gje po thekson edhe Lubonja

E kupto ti sa ironike dhe tallese me tingllojn mu kto deklaratat e Rames, Gjinushit ose atij te PBDNJse qe vrapun me bo fajtor direkt "berishen dhe qeverine" per ket gjo?

Taqi nuk ka qene fare ne ambjentet ku eshte shpulluar Mero. Ai sot esjte kthyer nga Greqia dhe biles ne kohen kur Mero eshte qelluar, ka deshmi se ka qene duke u defryer ne nje klub te Athines.

Me kenaqi Frok Cupi, kisha kohe pa e degjuar. I ishin shtuar dozat e malokerise, kerkon te beje te fortin kur nuk ka me nevoje. Tamom koke maloku. hahhahahahahahaha. Se cmu kujtua kur e shpulloje Dashi mu ne mes te lokalit. Keta jane plehrat e shoqerise qe qelbin jo vetem me ere te keqe, por edhe duke na marre oksigjenin. 

Qindra komente,shkrime e analiza ne shtypin shqiptar per kete rast te shemtuar.Te gjithe njëzëri denojne aktin e Rrezartit(qe ne fakt eshte per tu denuar);kush me ashper,e kush me pak.Disa bile edhe ja falen gabimin;  po behej fjale per nje njeri te tipit gazetar.

Mirpo une nuk pashe asnje shkrim i cili ne sfond nuk permbante milionat e Tacit.Nje fenomen tipik shqiptar:gabimin mund ta falim,por suksesin kurre.

Meros i uroj sherim te shpejte,Rrezartit denim te merituar,Shqiperise sa me shume milionere e sa me pak gazetare.

 

Shqiperise sa me shume milionere e sa me pak gazetare.

Shume e forte!

.....une do doja tju a shifja burrnin ndryshe ktyre...1to1, pa u mçef pas rojeve te trupit apo pseudo liris se mediave....

Edhe mua do t'me pelqente nje duel me shpata mes Taçit dhe Meros, po c'e do qw ne vend te dorashkes tjetri "i hodhi" doren... smiley

Se prisja nga Lubonja nje shkrim te tille.

Duhej te ishte tjeter ze, tjeter veshtrim e konkluzion.

Me dhimbje, po do kisha deshire ti beja nje pyetje Lubonjes," si te duket kur i thojne persekutuesit e tij, BRAVO LUBONJA, GOXHA SHKRIM, burgu qe te dhame te ka bere mire".

pune m.. edhe ky, Fatosi.

Ah Lubonja Lubonja , gjarper me syze je. Po mir ja ben kur gjen sylesh si keta me siper qe ua mbulon kaq lehte diellin me shosh.

Merr persiper te shkruash per nje rast konkret dhe i heq te gjitha aspektet negative dhe pergjegjesite konkrete, duke gjeneralizuar nje krim qe ka emra konkret, viktima konkrete dhe mbeshtetes konkret.

Fakti eshte qe u dhunua Mero Baze nga Taci. Kaq! Mero baze ka kohe qe eshte bere hale ne sy per qeverine, dhe per pushtetin e perqendruar ne duart e nje klani, qe perdor dhunen, dhe ka pararoje plehrat e shoqerise. Ketu nuk pine uje kritikat per opoziten, dhe nuk ka llogjike qe denon opoziten, vetem qellim, dhe ai qellim padyshim eshte dashakeqes. 

Opozita ka per detyre te flase dhe te gjej gabimet e pushtetit edhe sikur ky pushtet te jete shume me i mire se ai i dikurshmi i opozites te sotme.

Prandaj Lubonja vazhdo genje keta syleshet qe ke bere per vehte, por mos i merr te gjith per budallenj. Filloje njeher autokritiken nga vetja jote, per te gjitha pislleqet qe ke bere, me vetedije te plote, dhe me gjith forcen e llogjikes. Sado te perdridhesh si kurve mbetesh nje antishqiptar me urrejtje patologjike per kete vend. Turp te kesh.

 

Ketu nuk pine uje kritikat per opoziten, dhe nuk ka llogjike qe denon opoziten, vetem qellim, dhe ai qellim padyshim eshte dashakeqes

Pse o? Te duken soj me i mire ata te 'opo-po-po-zites' tya mo?

Kush tha qe me duken me te mire???????? Do flasim per ngjarjen ne fjale apo do themi qe meqenese te gjith si popull jemi fajtor, fajtor nuk ka?? Megjithese ne ngjarjen konkrete ka aktore reale, agresore, viktima, evazion fiskal, shtet te kapur, ombrelle krimi etj. Ti thua opozita te mos ngre zerin sepse edhe vete dikur ka qene me keq se kaq? Kjo pra i dashur Arnaut nuk ka llogjik, vetem qellim, dhe qellim te keq. Kuptove tani, me ty e kam o Lum Kodra ma poshte, a kuptove?

'Ti thua opozita te mos ngre zerin sepse edhe vete dikur ka qene me keq se kaq?"

Po ti po tallesh apo si? Plasi syte, se aty e ka shkruar Lubonja, qe opozita kur te ngreje zerin, mos e ngreje vetem kunder pushtetit de juro, por sidomos kunder pushtetit de facto, kunder aktorit real Taci dhe fenomenit qe ky perfaqeson, gjithe Tacave te tjere. Pasi Lubonja ve kete ne dukje, ti i thua "mbylle gojen ti plere, se kete qe thua e ke me qellim te keq" e pastaj perserit te njejten gje qe ka thene Lubonja? Qellimet e tua jane gje me te mira?

Me fal qe te permenda ne fakt, skisha ndermend te te ktheja pergjigje fare, por mendova se do i kesh dy lek tru.

Thote Ttmsoja:

"Prandaj Lubonja vazhdo genje keta syleshet qe ke bere per vehte, por mos i merr partine dhe shokun Enver per budallenj. Filloje njeher autokritiken nga vetja jote, per te gjitha pislleqet qe ke bere, me vetedije te plote, dhe me gjith forcen e llogjikes. Sado te perdridhesh si kurve mbetesh nje antikomunist me urrejtje patologjike per diktaturen e proletariatit. Turp te kesh."

 

I bini sa te mundni me shume me fort njeriut qe ka " tredhur" mentalitetet normale te gjykimit te ngjarjeve nga shqipot , alias Sulltanit Berisha.

Ai do vec eunuke qe te prodhojne mentalitete skarco si psh . fatosi nuk duhet te marre pjese ne kete rast sepse Berisha mbron ata te burgut smiley , ose " te flasim ne ere per shtete e shtetare virtuale sepse mua nuk me  "rezulton" etj etj ....rengedenge te kultures se tredhur .... qe nuk mungojne te filosofojne ne ere edhe per ngjarje qe ja bejne MUUUUUUUU smiley

Po cfare te behet atehere  ? Te duartrokitet qe TAQI-u rrahu Meron ?

Po kush eshte Taqi qe te rrahe pervecse kur eshte i mbrojtur , perkarur e nxitur nga Sulltan Hipokrit Berisha ! Dhe Taqi nuk rreh individe kot se koti sepse nuk i ka marre mooti mendete , por jep SHEMBULL Publik i bindur qind per qind qe do gjendet nje marifet i drejtesise ku te dale i LARE e duke Lene pas Kercenimin ketij fare shteti... neoliberal smiley

Dhe si per te perzene me humor mentalitete e tredhura ose te skopitura te Mixhisteve , po rikujtojme  ate  historine e grave qe kur u bllokohej lavamani therisnin ustane :

" Usta Taqi , me eshte zene vrima "..... " Ja vjen ustai dhe jua hap - thoshte taqi .... i lavamaneve te bllokuar. Thirreni dhe ai vjen !

Propblemi qe ngren Lubonja sipas meje jane probleme te sistemit. Keshtu ka funksionuar ky sistem ne te gjithe boten ne piknisjen e vet. Ligjin dhe politiken e ka ba njerzit e parase,sepse ne fund te fundit ata dhe e kane pjelle kete sistem. Tjeter pune pastaj se vendet e zhvilluara kane kriju (dhe i kane te konsoliduara tashme) mekanizmat kontrolluse ballancuse sic jane gjykatat.

Jetojme ne Diktaturen e Parase

Dy fytyra te degjeneruara u cfaqen dje ne televizionet shqiptare. Dy gazetare "te beses" mirditore. Njeri pronar i TVKlan miku, e konsulenti me i afert i Kryeministrit, A Frangaj, e tjetri ne TCH, ish-drejtori i ATSH, miku i ngushte i F Nanos e botuesi i gazetes "Agon" qe shitet pa leke, Frrok Cupi!!!! te dy flisnin per moralin e gazetarise  e i jepnin predominace shpifjes ne komfront me korrupsionin shumemilionesh dhe dhunes mafioze. Paradoksi i ketyre dy "moralisteve" ishte ai qe kerkonin te jepnin leksione morali, forme, dhe etike gazetarie. Dy tipike te ngrehines se shpifjes gazetareske qe tashme pasi kane predredhur by..en me te gjitha pushtetet ne rrotacion, kerkojne te kene vazhdimesine e perfitimit material duke abuzuar me genjeshtren.

Frangaj ne televizionin e tij bente rolin e "Gruas llafazane", dhe tregonte ashiqare amoralitetin dhe preversitetin e nje njeriu te ethshem per para. Nje Tac i peshtire qe deklamonte dhunen fizike dhe vetegjyqesine dhe e quante si zgjidhjen me te mire kur prekeshin intresat e shtetit,te biznesit dhe individit. Anarkiku deklamativ ne nje vend te demokracise reale do te kishte shkuar ne n je stacion policie mbas mbarimit te programit "Opinion".

Cupi, gazetari i fillimeve te "demokracise", abuzues i mirefillte i lajmit, komentues sharlatan aq sa i lene menjane me stil edhe nga gazetaria kontemporane ne krize , kerkon te dale ne pah edhe nje here kur shikon qe konjukturat politike therrasin per ndihme cilindo qe ndihmon pushtetin e zhytur ne llumin e korrupsionit e te degjenerimit moral. Perfituesi  dhe paradoksi i "botimit pa perfitim" gazetes "Agon", i tregoi  publikut mbreme qe " ne u shame, u rrahem, u vrame dhe shembem shtetin ne 97, 98, dhe pame qe perseri nuk mbijetojme dot pa te tilla rrumpalleqe ose rrugaclleqe". Ai tregoi gjithashtu se ngelet perseri nje nga "profesoret e gazetarise" se shtrember te tranzicionit.

Do na duhet te durojme dhe spurdhjake si puna jote te pispillosur me civilizim,qe na bejn ironi me besen mirditore

Remzi Lani i kryetari i Org "media e lire"akuzuar per spiun e deshmitar ne gjyqe te komunizmit, Frrok Cupi, gazetar e shkrimtar, deputet, pranuar e penduar qe ka bashkepunuar me Sigurimin famekeq te Hoxhes, NikollLesi, A Frangaj,Frrok Cupi, stimulues, shpifes, e ndezes zjarri per ta kaluar kete shtet ne anarki e perfitues.

Kjo pra eshte gazetaria e qelbesirlleku, e jo ajo qe kerkon ta futesh ti si dasi veri- jug. Nese merret per ngarkese veriore kanuni, eshte rasti i mbremshem ku dy qelbesira pa moral dhe "spiune mirditore"( ti e di shum mire qe Hoxha e shtroi Mirditen vetem duke futur mosbesen dhe spiunllikun, sepse ata trima i kishin rezistuar edhe turqve per 500 vjet) donin te vendosnin vetegjyqesine si moral dhe jo shtetin e ligjin.  Si kujtese: Perpara qeroi eksponenetet e fese katolike si baze morale dhe pastaj i beri corap. Kjo qe shikon ti dhe une sot jane pasqyrimi i shtrember i asaj qe mbolli ne ate krahine ai Qelbesire.

keiendi.

Me fal qe po nderhy, por Pjetri nuk po ben dasi veri-jug, por ti po aludon nje gje te tille per te mbrojtur nje gabim qe bere aty lart kur permende krahinen.

Frangaj & CO jane poaq perfaqesues te Mirdites sac jan Berisha &co perfaqesues te Tropojes, Nano &co perfaqesues te Gjirokastres, Meta &co perfaqesues te Skraparit e keshtu me rradhe.

Mirditen nuk e shtroi Hoxha, dhe Hoxha po te ishte turk me ushtri turke ndoshta nuk do ta shtronte Mirditen kurre, por ja qe ishte shqipetar ne krye te nje shteti shqipetar.

Edhe nje gje te te them, Mirditori kurre ne historine e vet nuk ka jetuar me mire se ne kohen e Hoxhes, te pelqen ty apo te tjereve ky fakt, pak rendesi ka.

Hajd shendet.

Problemi i krahines eshte specifik, i vjen mire ose jo dikujt, nuk flitet per nacionalizma a beselidhje. Flitet per karaktere  dhe keto ne pergjithesi. Nese nuk te pelqen Hoxha fillo e lexo Nolin.

Asnjehere mos i merr ne vlera absolute shembujt por gjithesesi qendro t`i kesh parasysh.

Problemi im qendron tek pjella e asaj qe mbolli Qelbesira dhe une e ti( edhe ca qe nuk e kuptojne ose e marrin shtrember) duhet ta hajme akoma.

Si konkluzion; Une T, nuk mund te shikoj nje malesor veriu ose malesor edhe jugu ( qe ne simboliken time presupozon primitivitetin, pa i hequr vlerat qe kane, sepse ndryshe do ti quanin qytetare ashtu si te quajne ty tashme atje ku jeton) te me reklamoje dhunen si vlere. Dhe kur, sot!

Bespreret ne nje vend te beses duken me te pabese se ne nje vend tjetr. Spinlliqe ka pas ne te gjith shqiperine. Edhe ne gazetari po te dush,por ti nisesh direkt nga perbuzja krahinore dhe kjo nxiti reagimin tim

Pjeter,

Me duket se po i bie me qafe kot. Po ta shikosh, ai fjalen bese e ka futur ne thonjeza. Pra ka dashuir te thote se keta te dy palacot, qe jane me origjine nga Mirdita (nje zone qe vazhdimisht ka nxjerr njerez me virtyte te larta - ky eshte mendimi im) jane te pa bese etj. etj. jane kryekeput ndryshe nga shumica e mirditoreve. Une keshtu e kuptova.

Berberi

Me duket se po i ben nje qethje per ta zbukuruar komentin. Une e kuptova ndryshe ate "Besa " ne thonjeza, po qofsha une gabuar.

Ore po ai Bazja mbreme tha qe nuk fliste dot mire per shkak te konvulsioneve nga dajaku qe kishte henger prandaj i kerkoi falje publikut mirepo mbas 5 minutash ju be goja bilbil kur i beri zbor Frroku smiley Mire e kishte Frangaj qe tipa si Mero duhen rraf 3 here ne dite.

Me duket edhe ti sapo ke zbritur prej maleve tona kreshnike e kanuni te nderon ecjen tende ne qytetet tona te sapo shtruara( ose me balte). Kollarja dhe kostumi yt prej stofi te shtrenjte nuk ta mbulon dot ecjen tende, qe eshte mesuar te kaloje gure dhe trupi te qendroje paksa i kerrusur pasi eshte mesuar te ngjisi te perpjetat malesore.

Propblemi qe ngren Lubonja sipas meje jane probleme te sistemit. Keshtu ka funksionuar ky sistem ne te gjithe boten ne piknisjen e vet. Ligjin dhe politiken e ka ba njerzit e parase,sepse ne fund te fundit ata dhe e kane pjelle kete sistem. Tjeter pune pastaj se vendet e zhvilluara kane kriju (dhe i kane te konsoliduara tashme) mekanizmat kontrolluse ballancuse sic jane gjykatat.

 

Po qe nuk i heq aaaaaaaaasnje presje une gjithe kesaj ??!!!

BRAVO !!!

Artikulli i Lubonjes me pelqeu, dhe fundi i tij shprehte ter ate ç'ka ai donte te thoshte;

"...Jo vetëm por, si gazetar, më duket detyrë ndaj të vërtetës të them se vetën kur opozita të fillojë të analizojë përgjegjësitë e veta për fenomenin Taçi, do të mund të ketë kredibilitetin e një alternative që ngjall shpresë për ndryshim.."  

 Pra siç e thote dhe ne artikull, ky fenomen i ka rrenjet me heret tek PS e PD e pare. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).