familje shqiptare

***
Familje shqiptare
Në trotuarin përballë
Hapësira është modeluar sipas
Gishtit të madh të këmbës
Katër të tjerët rrinë ngusht
Nguc e nguc ngjitur
Duke dashur të ishte ndryshe
Ndryshe nuk mund të jetë duke e ditur
Kohë shi-ndryshkur
Nën strehën e thoit të burrit
Dhe biçakut të vjetëruar.
***
U mbars një gjethe kumbulle
E njomë, nën vesë
Nën peshë
Të një pike ujë
Ajo barrë
U shkëput prej saj
U lind një [...]

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).