FAJE PAKICASH

Ndonjëherë thënia e njohur “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, e Pashko Vasës, përdoret me lehtësi tepër të madhe për të mbuluar laryshinë krahinore, fetare, kulturore dhe etnike të shqiptarëve të sotëm; ndonjëherë tjetër, vetë përkatësia kombëtare përdoret si instrument për ta përcaktuar shqiptarinë në mënyrë ekskluzive, ose përjashtuese.
Para pak kohësh, kur u mor vesh se [...]

3 Komente

 

Vehbiu, e lexova artikullin tend mbi vllehet dhe kontributet e tyre ne shoqerine shqiptare, po ashtu edhe tere retoriken  tende te admirueshme ndaj antivllahizmit  dhe per vlerat e asaj pjese te ndershme  te komunitetit vlleh. ( nuk besoj  se  do me thuash qe komuniteti vlleh nuk ka pjese  te pandershme si cdo komunitet  tjeter). Titulli qe i ke vene eshte shume abuziv  dhe i pandershem duke e konsideruar artikullin tend si replike ndaj shkrimit tim te meparshem.  Jam  dakort me  nje pjese te mire te artikullit tend. Madje jane gjera qe jane theksuar RENDSHEM edhe ne vezhgimin tim, kesisoj nuk paraqisnin  ndonje interes te vecante per mua. permendja e asaj vajzes vllehe nga Selenica eshte kuptimplote, por tingellon patetike ne raport me permasat e dukurise antishqiptare te disa vlleheve dhe pothuajsevlleheve (edhe pse jo nga Selenica) te cilen ka shenjester vezhgimi im i shumeperfolur.. Po mire ben qe e permend, sepse mund te beje te ndjehen keq ata palovllehe qe ne raste te tilla te bukura per viset shqiptare derdhin lote hidherimi dhe qe entuziazmohen kur Shqiperia eshte ne dite jo te mira.

Por nuk gjeta ne asnje argument tendin  qe t'i referohej asaj qe whisper  nenvizonte si shqetesim ne vezhgimin "Baballare dhe Xhaxhallare", perderisa e merrje si pike reference te ligjerates  tende. Duhej ta kishe bere nese kishe synim te replikoje idete e vezhgimit tim.cudi si e "anashkalove". E pafalshme per  nje studiues profesionist te "harroje"  nje nga elementet  klasike  te analizes: referenca nga teksti qe shqyrton.

 

Me poshte po sjell kete shenim qe e bera ne temen ku po diskutonim dhe  nuk te drejtohet vec ty:

Dhe sic e thashe u mora me dukurine dhe u perpoqa t'ua servir atyre nga kendveshtrimi im. E kam deklaruar edhe ne komentet e mesiperme qe  ATE GRUP PREJ DISA ( RRETH 6 SIPAS MEJE)  une nuk kam aspak ndermend ta "keshilloj" per asgje, sepse nuk mund te "keshillosh" dike qe ben dicka me vetedije te plote ne menyre te perseritur. Ata e kane nje mision qe do e cojne deri ne fund..problemi qe shtroja une ishte: deri kur indiferenca e shqiptareve, mosveprimi i qarqeve akademike, do e lejojne lancimin e teorive sharlataneske antikombetare te ketyre studiueve apo analisteve te lartpermendur te ushqeje nga ekranet dhe gazetat mendjet e coroditura te mases shqiptare?

Dukuria ime nuk u perceptua pa baze dhe nuk ishte aspak halucinacion.

Eshte fakt qe neper biseda te ndryshme neper studio televizive, artikuj te ndryshem studimore, analiza e perkthime literature historike dhe "historike" nga studiues dhe pseudostudiues te huaj  ngacmohet deri ne deformim cdo gje e lidhur me Historine e Shqiperise dhe te Shqiptareve? Eshte perceptim i gabuar i imi apo e keni ndeshur edhe ju?

Eshte fakt qe ne keto studio dhe faqe gazetash nen etiketen e specialisteve apo studiuesve  ne vazhdimesi auditori perbehet nga lubonjat, kloset, mishat, velot  dhe plasaret ne shumicen e rasteve? Po apo jo?

a nuk eshte e vertete qe keta persona jane te origjines vllehe  ose pothuajsevllehe sic quaj une ata qe i sherbejne kesaj strategjie antikombetare? Po apo jo?

JANE VLLEHE  DHE PJESE E KOMUNITETIT  KULTUROR VLLEH! KOMUNITETI KULTUROR  VLLEH ESHTE NJE KOMUNITET QE KERKON DHE PRETENDON STATUSIN E NJE MINORITETI  ETNIK.

Pse kerkoni  te dilni me katolike se papa? Ata e pohojne vete aq hapur ndergjegjen e tyre vllehe, kurse ca peshq po na permendin pasaporten shqiptare qe paskan te lartpermendurit. Nuk te ben shqiptar pasaporta se pasaporta te huaja kemi shume prej nesh.

Sofizma te tilla si "jane shqiptare ne pasaporte dhe njesoj si shtetasit shqiptar para ligjit " jane shume naive si argumenta te cilat une nuk do  t'i merrja ne diskutim tani...

 

A nuk eshte e vertete qe po keta persona lancohen si perfaqesues te famshem te shoqerise civile "shqiptare"?

A nuk i gjen te njejtet persona ne krye te bordeve, forumeve intelektuale,levizjeve "qytetare", diskutimeve per Skenderbeun e Nene Terezen?

A nuk jane po keta sa here qe diskutohen Shmidet e kompani diskutantet me pasionante  te "risive" antishqiptare qe sillen nga keta shmider e kompani?

A nuk jane keta persona qe KURRE nuk jane shprehur qarte dhe pa ekuivok ne lidhje me qendruimin e tyre kundrejt shqiptarizmes ne pergjithesi?

A nuk jane keta persona qe sulmojne ne vazhdimesi fene myslimane qellimshem duke e paraqitur kete fe si pjese te rednesihme te shqiptareve "mendjengushte", nderkohe qe shqiptaret gjeja e fundit te ciles do i rrinin besnike do ishte feja?

 A nuk jane keta persona qe edhe pse mund te ndajne mendime te ndryshme per berishat, nanot apo ramat, i bashkon e njejta strategji ne llogoren e "risive" antishqiptare te "studimeve"  te tyre apo te te huajve?

Mund te vazhdoja akoma me shume me perceptimet e mia ne lidhje me kete dukuri...jane aq shume perceptime ne keto dhjete vjetet e fundit sidomos...

Diabolizmi i strategjise se tyre eshte si me poshte: kerkojne te paraqesin si mite nocione si Atdheu, Kombi, Gjuha, Simbolet Kombetare, Etnogjeneza e shqiptareve dhe pastaj te kene alibine e cmitizimit  te "miteve" te tilla (!).

Kjo eshte ne thelb te tere asaj qe une e quaj veprimtari antikombetare e kalit vlleh te trojes shqiptare.

 

dhe e shtyj akoma me tej vezhgimin tim kur them qe nje dore e huaj u krijon atyre hapesiren e duhur mediatike per te shpalosur idete dhe tezat e tyre antikombetare....

Nje dore e huaj i ka lancuar ata qe ne fillim si eksponente te shoqerise civile "shqiptare"...Dhe po ashtu secili nga ju e di rolin e Sorrosit ne Shqiperi, misionin e tij...

Te jete rastesi qe Sorrosi perzgjodhi pikerisht keta njerez per t'i vene ne krye te bordeve apo ne krye te shoq.civile?

Keta ishin me te kulturuarit, me inteligjentet  apo me te kualifikuarit e Shqiperise? Sigurisht jo.

Po ku jane te tjeret?

Dhe une them: pergjigjen kerkojani Sorrosit, sepse ai ka bere perzgjedhjen se cilit t'i jepet statusi i eksponentit te shoq. civile dhe cilit t'i mbyllet kjo dere me pasoje edhe mbylljen e studiove  mediatike apo forumeve civile ku ata mund te shkaktojne termete te padeshirueshme per strategjite globaliste  dhe "multikulturore"  te Sorrosit ne Shqiperi...Sigurisht do rrezikohej "ardhmeria" e Qytetareve te Klonuar Shqiptare pa Atdhe dhe keshtu misioni i Sorrosit per te "hapur"  mendjet e "mbyllura" te shqipove do deshtonte...

Pra e bera tere kete analize te gjate perceptimesh  ne menyre qe truri i disave  te filloje te punoje ndryshe nga zakonisht, te shohe ca gjera ne nje kendveshtrim tjeter nga ai i indiferences..."Mire ia fut kot se koti whisper, po ja ta mendojme nje here se mos nuk ia fut edhe aq kot?"

Pra ky eshte qellimi i vezhgimeve  dhe i shkrimeve sensibilizuese....Vezhgimi im nuk ishte studim akademik apo statistike numrash dhe oresh  antishqiptarie, por ishte nje perceptim nga kjo fryme qe analizova me siper ne kete postim vertete te gjate, por ndoshta te nevojshem....

 

Eshte e natyrshme qe lexuesve vllehe ose te lidhur me krushqira e miqesira me vllehet pavaresisht sqarimeve te mia te mos u pelqejne keto teorite e mia "konspirative" sic i quajti dikush, natyrisht shume miqve te te lartpermendurve si kali vlleh i trojes shqiptare te mos u vije mire per kete perceptim timin...

Gjithashtu e perseris qe jo rrale une jam entuziazmuar nga shkrime perkthime apo studime profesionale dhe analiza te te lartpermendurve kur temat nuk kane pasur te bejne me ceshtjen kombetare shqiptare. Por ne cdo rast tjeter ku eshte diskutuar dicka e lidhur me ceshtjen kombetare shqiptare, kosoven, apo etnogjenezen shqiptare kam dalluar te ata nje ngerc  dhe nje pandershmeri dinake dhe te sofistikuar ne menyren se si ata jane perpjekur te mbulojne  ate qe te une eshte perceptuar si antishqiptarizem i tyre.

Por kemi nje shprehje shqiptare qe thote "rri shtrember e fol drejt!".

Dhe une e di qe mund te kem qendruar "shtrember" perballe shume miqve te mi vllehe duke folur hapur kete perceptim qe mua personalisht me rezulton i drejte... Por mendoj  se cdonjeri ne raste te caktuara duhet te rrije "shtrember", nese kjo eshte e vetmja menyre e  te folurit drejt!

 

 

Por nuk gjeta ne asnje argument tendin  qe t'i referohej asaj qe whisper  nenvizonte ...  Duhej ta kishe bere nese kishe synim te replikoje idete e vezhgimit tim.cudi si e "anashkalove". E pafalshme per  nje studiues profesionist te "harroje"  nje nga elementet  klasike  te analizes: referenca nga teksti qe shqyrton.

Whisper,

Çka ti e kërkon personale, duket se është bërë tetë vjetë më parë:

xhaxhai.wordpress.com/antropologji/nacionalizem/shqiptarizma-post-moderne/

Kur ke analizuar njëherë kategorinë, ta përsëritësh, për çdo shembull prej saj, është humbje kohe.

Nuk duhesh bërë me faj pse, ndoshta, nuk e ke lexuar artikullin e tetë vjetëve më parë. Ama, do të pëlqeheshe, besoj, nëse tregon që reagimet i peshon më tepër, nëse artikulohesh më kthjellët, tani që ke dijeni për të.

Whisper, këtë shkrim nuk e pata menduar si “replikë” ndaj tëndit; vetëm doja të vazhdoja disa linja mendimi të cilat e kanë pikënisjen në debatin tonë.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).