ETIKA E VIRTUALES

Nëse duam shembuj si teknologjia ndikon në marrëdhëniet që vendosim me njëri-tjetrin dhe komunitetet ku jetojmë – qytetin, shtetin, kombin; ose kompaninë, institucionin, skuadrën, batalionin etj. – mjaft t’i kushtojmë sado pak vëmendje evoluimit të teknologjive të komunikimit.
Telefoni celular, bie fjala, e ka transformuar me rrënjë mënyrën si funksionojnë organizatat; nëse dje drejtuesve të mesëm [...]

5 Komente

Tema qe trajtohet eshte mjaft interesante, sidomos per kohet qe jetojme. Kurse menyra e trajtimit le shume per te deshiruar, duke paraqitur tek-tuk ndonje reference qe mbeshtet dhe shtyn forcerisht opinionin/bias te autorit, dhe duke injoruar realitetin ne teresi.

Se pari teknollogjia dhe zhvillimi teknollogjik ne pergjithesi eshte i paevitueshem, keshtu qe duhet nisur debati nga kjo premise, sic nuk themi a duhet te fryje era apo jo, po themi si ta shfrytezojme me mire eren per dobite tona dhe si te menjanojme demet e saj.

Se dyti, dhe qe eshte me kryesorja, studimet, sondazhet dhe historia tregojne qarte qe avancimet teknollogjike i kane sjelle shume me shume te mira njeriut si individ apo shoqeri, dhe njerezimit ne pergjithesi, sesa te keqia. Mjaft te shikosh p.sh. jeten mesatare dhe shendetin e njeriut, si kane ndryshuar me zhvillimet teknollogjike. Po dhe cilesine e jetes simbas studimeve dhe sondazheve, megjithese kjo eshte me subjektive dhe e debatueshme si subjekt.

Gjera qe ne sot i konsiderojme minimale dhe elementare, nese do egzistonin shekuj me pare do quheshin mrekulli, dhe do benin mrekullira per njerzit dhe jeten e tyre, qe nga gjera si aspirina dhe antibiotiket/antiviruset fjala vjen, tek elektriciteti, automjetet, etj. Imagjinon dot p.sh. te te prishet nje dhemballe dhe te vuash gjithe jeten derisa te kalbet dhe infektohet, dhe mbase te vdesesh prej saj, sic ishte normale te ndodhte qemoti ne mungese te teknollogjise?

Po dhe gjera me kontraversale, si energjia berthamore. Me perjashtim te aktit (per mua terrorist) te Hiroshimes e Nagasakit, qe natyrisht ishte me pasoja te medha pasi shkaktoi qindra mijera viktima te pafajshme (ultimate expression of preemtive strike/war theory, po kjo eshte debat i gjate dhe me vete), prap ishte nje rast. Nderkohe qe atehere, qe eshte pak a shume dhe koha kur i shpiken/prodhuan armet berdhamore, keto arme kane ndikuar kryesisht per te evituar konflikte masive. Shume mendojne qe ne mungese te tyre nje lufte e trete boterore do te ishte e paevitueshme gjate dekadave qe kaluan, dhe duke pasur parasysh teknollogjite e kohes, imagjino sa mund te ishte numri i viktimave. E qe atehere gjithashtu jane vrare shume me shume njerez me te tjera menyra me 'tradicionale' dhe lloje armesh; Vietnam, luftrat ne Afrike, Irak, etj. Pa permendur pastaj gjithe perdorimet pozitive te kesaj teknollogjie per energji dhe ne aspekte te tjera.

Po ashtu dhe ne aspektin e telekomunikacionit. Te rrish gjithe diten nuk numeron dot aspektet pozitive te telefonit, dhe gjate viteve te fundit dhe te internetit.

Natyrisht si cdo gje e re dhe keto zhvillime teknollogjike paraqesin sfida dhe 'efekte anesore', sidomos ne fillimet e tyre dhe ne fazat e pershtatjes se njerzve me to, qofte ne perdorimin e tyre ne pergjithesi, apo etiken ne vecanti. Po by and large efektet pozitive te teknollogjise jane shume here me te medha sesa ato negative.

Shyqyr qe ka opinione pozitive si ky i joti xhibo, se kerrkund nuk do e kishim marre vesh se sa e mire eshte teknologjia, e cila, qe t'a mpresh vesh ti, per te mire niset, por qe mjaftojne nja dy tre pozitiviste si puna jote per te harruar se perdoret per keq. Sikur nje negative te vije nga gjithe kjo, krejt efektet pozitive e humbasin vleren, anipse do kete gjithmone nje xhib qe do jete dakord te vrase nje per te shpetuar pese. Koment cerrash, me c si cekici, i cili eshte krijuar per mire, por qe nuk do te thote se nuk perdoret si arme atje ku teknologjia nuk eshte aq e arrire sa keto armet e telekomandueshme.

Ne mungese te nje debati ose argumenti njerzit bejne pordhe, si ne rastin tend. Dmth ne kete rast sa ndot ambientin, se mund te kishe pjerdhur dhe diku jashte. 

Pastaj ty dhe arsyetimet e Kadarese te duken te lajthitura; kush jam une para tij te krijoj rrespektin e naltmadhenise tuaj?

P.S. Here tjeter mundesisht rezervoi anal-izat tende per komentet time, mos i harxho. Me kursen dhe kundragazin. 

Te analizosh budallalleqet konsiderohet detyre ne nje shoqeri te shendetshme. Peshqesh nga Frojdi kjo, i cili kishte gabimet e veta natyrisht, perndryshe nga Kadareja, i cili eshte zot, i gjithpushtetshem, i pakorrektueshem, dhe i pakrahasueshem, si dhe padiskutim, Babai Edipal e i paprekshem i Kombit Shqiptar.

Sa per argumentet, duhet pak verberi te mos shohesh ato c'ke perpara syve, cka te zhvillon ne menyre ekstreme edhe hunden, aq sa nuk duron dot me as eren e vetes tende pastaj, dhe te vete gjithe rroga per kundragaz.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).