ENCIKLOPEDIZMI MAQEDONAS

FAKTI: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Maqedonisë ka botuar një Enciklopedi të Maqedonisë, në të cilën historianët dhe në përgjithësi intelektualët shqiptarë kanë gjetur pohime dhe interpretime të papranueshme – shkencërisht dhe ideologjikisht.
Dje dhe sot gazetat e Tiranës janë përmbytur nga shkrime që e denoncojnë këtë botim: nga Kim Mehmeti, Nazim Rashidi, Shkëlzen [...]

6 Komente

Megjithese mua pohimet e 'maqedonsve'  me duken te PRANUESHME, me habit zelli i Shqiptareve atje per t'u futur me koke ne kete debat ne menyre qesharake.

Sa per 'maqedonsit':  Sot po lexoja Rory Stewart "Places in Between". Ky djale i ri, erudit, orientalist, ish-guvernator i Basras kish vendosur ti binte Afghanistanit me kembe 4 muaj pas 'renines' te regjimit te 'studenteve' (Taliban). Ne nje fshat ku pat bujtur po flisnin per personazh libri me mikpritesin Afghan i cili e pyet (dhe Rory e shkruan pyetjen ne gjuhen e vendit, qe o ishte Dari ose Pashto) "Cish asht"?

Speaker te pergjigjem tek kjo teme se ne fakt ketu ma fshin postimin. Komenti im ishte nje reagim ndaj komentit te Qafirit me lart. Qafiri thote se per të pohimet e sllavo-maqedoneve duken te PRANUESHME. Une i them: po ty Qafir cdo gje antishqiptare te duket e "pranueshme" prandaj edhe je bere nje zedhenes jo-zyrtar i Serbiana.com ne forume dhe bloge shqiptare. Edhe aq. S’ka luan nja 2-3 minuta dhe postimi u fshi. Po ta haje dreqi thashe, keta Levantinet e peshkut lejojne lloj-lloj postimesh provokuese ku shahen, ofendohen shqiptaret dhe anetare te ketij forumi, nuk lejokan nje pergjigje komentit (iritues) te Qafirit. Pa tu leshoj nje te share thashë, pastaj le ta fshin po te duan. Edhe kshu .….

 

 

'Zzzz' toleranca e irritimit te njerezve eshte e ndryshme. Deri tani kjo Enciklopedi ska thene gje fyese. Eshte mese e qarte per ata qe kane lexuar 2 gisht liber se Shqiptaret jane prej malit, e Sllavet prej fushes (s'e s'mujten me ju ngjit malit). Fjalet e pastra Shqip kane te bejne me sende qe gjenden ne nje lartesi mbi 1000 metra mbi nivelin e detit, fjalet me sende nen ket lartesi jane huazuar nga Sllavet/Latinet/Greket.

Ndersa sa per piken se kur pashkeshin zbrit Shqipot nga malet ne Diber te Madhe...po ton Dibra e Modhe o mal o derezinj(maqedonas e shqiptare). Shqipot aty kane qene, madje n'ato male kane pjelle edhe Rumanishten.smiley

Deri tani kjo Enciklopedi ska thene gje fyese.

Ashtu thu ti, por akademiksat fyromiane thane: ndjese shume, cudia me e madhe tre dite zgjat, dhe ne po e korrigjojme enciklopedine. 

Per te tjerat, teori e njohur qafire blegtori vs bujqesi smiley.

Or Qafir, ti nuk shef gje fyese tek "enciklopedia" se ti nuk e kupton dhe as je ne gjendje te kuptosh prapavijen politike dhe djallezin e atyre qe e kane shkruar ate "encliklopedi". Kjo jo se ti nuk ke kapacitet intelektual per te kuptuar, por se edukata, arsimimi dhe formesimi yt si individ ne Shqiperine enveriste dhe Kanadane kozmopolite, kryesisht mes grupeve mormone, te kane penguar ty te kuptosh ashtu sic duhet realitetin Ballkanik, dhe poziten e shqiptareve atje. Sa per historine e Ballkanit ne pergjithesi dhe ate te shqiptareve ne vecanti, njohurite e tua konsistojne kryesisht nga ato cfare te kane servuar web-sitet serbe si Serbiana.com dhe faqe te tjera te ngjajshme, ku ti e kalon pjesen me te madhe te kohes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).