Edhe unë jam patriot

 
nga Mitrush Kuteli, botuar më 1943

 
 
 
Nuk kam dashur të dal sheshit e ta bëj fora, po ja që e solli puna e zamani. Doli i biri i botës në gazetë edhe lëvdoi veten se është patriot kombëtar i zjarrtë dhe për mua nuk tha një fjalë! Dale, mor zotni, dale, se edhe na hamë bukë [...]

17 Komente

T. C. - te lumte! Ke filluar te rremosh neper senduqe dhe po na nxjerr thesare! smiley

What?! smiley

p.s. Kam gjetur ca perralla te vjetra te Mitrush Kutelit, Xinxifillua, E bukura e detit, por jane pak te gjata dhe s'kam kohe t'i shkruaj nga e para. Kur te rritet dhe pak nipcja im i vogel, do t'ia rrefej tezja vete shtruar-shtruar. smiley

Ana H,

E ke fjalen per librin me perralla? Ate qe kishte ne kopertine nje vajze me floke te gjate? Titullin nuk ia mbaj mend.

Te betohem, mbreme po mendoja per ate liber. Nje shoqja ime ka nje vajze 6 vjece dhe po mendoja qe libri do te ishte dhurate e bukur per ditelindje. Me mire ai sesa keto me HSM.

Ujk, per fat te keq, libri eshte shume i vjeter dhe nuk e ka kopertinen, madje i mungojne 3-4 faqet e para, por po, eshte liber me perralla. Eshte vertet shume i bukur.

p.s. Ç'jane HSM-te?

Ah, me duket se po flas per ndonje botim te mevonshem te tij.

HSM: High School Musical. Tere kalamuqeria ketej vdesin per te dhe Hannah Montana.

smiley s'me kishte shkuar mendja tek kjo. Kalamuqeria ketej ( dmth. une) jam akoma tek Tomi me Xherrin dhe Epoka e Akullnajave, se fundmi. ( Pika cupes, thuaj, do thoshte mamaja ime smiley ) smiley

smiley

Shto ketu edhe road runner-in per mua. Ende e kam qejf ate zhurmen qe ben kur i kalon perpara ujkut

-Më pyetët ç’zanat kam?

-Zanat? S’ke turp të më pyesësh kësilloj? Ç’zanat mund të kem, kur unë jam patriot kombëtar? Ky është zanati im!  Urime TC. Me prurje aktuale nuk ka. Flm per keto shkrime qe na sjell.

He budalla! Po ti me nuk dishe me nderru ca emra aty ene me e botu n'emer tat?!!!! hahahaha

Ueeeeeeeee e frikshme se si mas 66 vjetesh ka ngel filmi po me i ven.

Ptu! Mu thafte deri m'rronxet qe e bleva me pare shpine kur mund ta kisha more si patriot kombetar!

Kot me ju pyte, a e kom vetem une si deshire apo ene juve ju vje me e rraf robin qe te vje gjithe krenari e te thote : "Ueee sa patriot jam une!"

Keta jane mo keq se ata qe vijne e te thone : "Ueee sa i bukur jom une!" Se ktyne i nderro pasqyren e xhomit ene bi rehat, kurse atyne tjerve duhet me inderru pasqyren e shpirtit e asaj o shume mo zorr me ja gjet dermonin.

-Më pyetët ç’zanat kam?-Zanat? S’ke turp të më pyesësh kësilloj? Ç’zanat mund të kem, kur unë jam patriot kombëtar? Ky është zanati im!

 

Ky shkrim eshte i bukur sepse ka nje sarkazem brenda, per Patriotizmin e Baballareve te Kombit,dhe Zogisteve..qe flisnin patriotizem per patriotizemen!

.. eshte pak ashume si ajo epopeja e ballit kombetar e Sh Musaraj

Na zjen ne deje

gjak shqipetari

zdurojme kurre

zgjedhe barbari

do bejme lufte

de more de

si lume ti popull

qe na ke

Pa nis rakia

theren kurbanet

varda rakia

poshte italianet!!

.....kaq mbaj mend..    smiley

"Shporta me karavidhe", ka qene nje teater shume e shume vjet te shkuar me te njejten teme. Ka qene dhe nje arixhofke atje, qe ishte hezber nga goja. smiley

A thua per kete pamflet ta kete "syrgjynosur" Mitrush Kutelin dhe vepren e tij Ai...? smiley

Syrgjynosjen e Kutelit dhe te Lasgushit, ne fakt, nuk kam arritur kurre ta kuptoj.

Shume e thjeshte, Ana. Kushdo qe vlente sadopak atehere, syrgjynosej. Ne pah dilnin vetem copat e m. qe pluskojne mbi uje dhe qe nuk vlejne asgje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).