E dielë

poezi nga Nazim Hikmet
E dielë është sot.
Sot, për herë të parë
ata në diell, të dalë më lanë
dhe unë
në jetën time për herë të parë
qiellin palëvizur e pashë
i habitur që është kaq shumë larg meje.
Kaq blu.
Kaq i pafund.
I ulur për tokë,
plot respekt
me shpinë mbas murit të bardhë mbështetur.
Arsye madhore në këtë moment nuk ka
që në dallgë [...]

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).