DY DITARË TË ÇMENDURISH

Kanoni i letërsisë botërore ka regjistruar dy ditarë prej dy arketipash të kundërt të çmendurish. Shkruar të dy gjatë shekullit 19, këto ditarë regjistrojnë atë që për analogji të “dhunës së kulluar” të Walter Benjamin do e quaja çmenduri të kulluar nga njëra anë, si dhe ate që për hir të teorive motivuese të shekullit [...]

4 Komente

kot sa per muhabet, sa po lexoja ditarin e nje te cmenduri te gogolit mbreme, cer sinkronie e habitshme!

do t'thotë se keni përputhje idesh, dëshirash dhe mendimesh me autorin... dhe që të dy jeni për tu pirë në kupë smiley ... po vajti puna ke llokumet (sidomos po tëjenë me arra) ma dërgoni një edhe mua smiley

Trop, si te duket leximi paralel me ditarin e nje te cmenduri nga Maupassant?

http://classiclit.about.com/library/bl-e...

Mua keto me duken simptoma te kunderta te se njejtes semundje. Ku dhe vazhdoj i qendroj dallimit se Maupassant eshte ajo lloj cmendurie ku mendja ha vetveten, ndersa Gogol ajo lloj cmendurie ku zemra ha vetveten.

Nejse, e kam shkruar shume shpejt dhe shume dobet. Ka nevoje per redaktime dhe sqarime te metejshme. Ndjese Pejzazheve.

kot per muhabet.... e pate foton e ilustrimit... kush ma ben dhurate ka llokum and then some!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).