Duke ecur me te kaluaren e ardhshme

Nuk e di nese eshte e vertete qe pendimet mund te parashikohen nga disa, por te pendohesh per ato qe te tjeret kryejne per te ardhmen .. eshte vertet nje ndjenje e çuditshme ..Sot kisha nje takim pune Elbasan, kafene e pare emora brenda mureve te kalase, kuptova se ishte pjese e muzeut me pare.. por me sa duket ketij muzeu i kishin dale pronaret .. dhe pyes veten cilet mund te ishin ata pronare me gjenealogji dymijevjeçare .. mund dhe te mos mendoja asgje po te mos e njihja pak historine kjo sepse muret ne fakt tashme ishin te mbuluara me nje petk mos deshire per tu quajtur pjese muzeale ..gjithsesi po shikoja kete monument te mosvleresuar..qe fillonte qe nga hyrja ne qytet..asnje shenje qe te tregoje se behet fjale per mure shumeshekullore, asnje shenje qe tregon se behej fjale per nje monument dhe vend qe me pare ishte ndertuar dhe vleresuar nga romaket qe nga shekulli i 1re I eres sone. Paguajme nje fature te cilen mund tia kishte ziline dhe Sky Tower ne Tirane.. marr rrugen e kthimit, ec serish ne mbi kete kalldrem qe me duket po aq I heshtur e I vrenjtur , kaloj murin e pergjumur dhe nje ndjenje e çuditshme me bent e mendoj se sapo kisha gelltitur nje kafe aq te hidhur e cila ma hoqi deshiren per te pire serish nje te tille, mbase tani e prapa do te pij çaj ..

5 Komente

Al.. ca të mençëm kanë thonë: Welcome to the Machine.

But, point well taken.

fh.paskam harruar te permend se pervec bar- restorantit aty kishte dhe nje hotel..Same Owner I guess smiley

me bezdis ta pranoj se i ke rene pikes Alidesmiley

enka ... me duket se shkruaj vetem  mbi tema te trishtuara...sorry ..

Alidea,

Po c'pronar zeza i ka dale moj Alidea smiley

smiley  E ka dhone Fatos Nano me koncension  smiley  

 

P.S. Ka pretendime per pronesie per ate truall, dhe mos te te duket fare cudi, por qe spo e zgjas mo teper se pastaj fillojne e hudhen keto peshqit me pikpamje klasore, antifashiste, antiaristonkrantike smiley e ku di une dhe vallai sjua dal dot smiley 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).