DOSJET E FIKSIT

 
Një ndër problemet kryesore me ligjin mbi dosjet është se si në histerinë masive te atëhershme, ashtu dhe nga një perspektivë aktuale, viktima dhe bashkëpunëtori, takoheshin shpesh në një njeri të vetëm.
Sistemi ishte i tillë që jo vetëm atëherë nuk mund të dallohej qartë se kush ishte hero i popullit, dhe kush tradhtar i idealeve [...]

5 Komente

Shqiperia eshte vendi i rrumpalles, keshtu qe dhe mediat ne pergjithesi, e Fiksi ne vecanti, bejne rrumpalle. Fiksi ben prokurorin dhe hetuesin dhe gjykatesin dhe arkivin e dosjeve, etj, per arsye politike dhe personale, gjithmone ne emer te sherbimit publik. Puna eshte qe ne dime vetem ca na ushqen Fiksi, dhe nuk jemi te sigurt nese aspektet pozitive te shantazheve te Fiksit (si djegja e Pangos per sjelljet e tij) jane si maja e ajsbergut ne krahasim me ato negative, pertej pasojave te dukshme negative, disa prej te cilave permend autori.

Top Qeni ne pergjithesi, dhe Fiksi ne vecanti, jane se pari nje organizate tip mafie, si dhe nje pjese e madhe e mediave te tjera dhe disa organizatave te tjera jo-mediatike. Dmth ata nuk kane qellim paresor te berit e medias, e aq me pak sherbimet publike; ata perdorin fushen e medias per te sulmuar oponentet dhe per te mbrojtur padronet dhe interesat e tyre. Me aq sa kam pare nga Fiksi qe nga egzistenca e tij jam i sigurt qe sherbimi publik eshte gjeja e fundit qe ata kane per qellim, jo vetem nga ca "investigojne" dhe ca injorojne totalisht, po dhe si e bejne kete gje dhe ca publikojne me keto "investigime", dmth shantazhe mediatike.

Pasojat kryesore te rrumpalles dihet jane dobesimi ne maksimum i gjithe institucioneve te shtetit, sidomos ato te drejtesise ne kete rast, fuqizimi i organizatave mafioze (ne emer te medias, sherbimeve publike, humanitare, demokracise, etj) dhe dominimi gjithnje e ne rritje.

 

P.S. Cudi se si nuk fitoi zgjedhjet Sajmiri atehere si kandidat i PS mbas kaq vitesh tek Fiksi. Le ta provoje ai sidekick-u i tij mbase fiton next time. smiley

fiksit i ka mbet ora 12-te. qekur ai eshte hapur ne fillim e filloi mire por pastaj e shikoi se mund te bente para me te dhe filloi shantazhe. ky eshte nje turp i medias mafioze dhe i shtetit qe nuk e bllokon kete mafie

Shqiperia eshte vendi i rrumpalles, keshtu qe dhe mediat ne pergjithesi, e Fiksi ne vecanti, bejne rrumpalle

Xhibi mos u be lamash me kete shprehje ,kete e ka thene kush e ka thene dhe kjo dihet!

Kush eshte i shqetsuar me shume per Fiksin,edhe kjo dihet sepse askush nuk e do ate njeri qe te cjerr masken,qe te thote te verteten e pa mohueshme ne sy ,me ze dhe me figure!

Kur nje shtet nuk funksionon si duhet me institucionet e veta dhe nuk di si ti mesoje shtetasit e vete ,jane disa institucione si media psh qe marrin rolin e pushtetit ,mer te mesuar shtetin se si duhet te funksionoj.Keshtu funksionon demokracia Xhib,nepermjet kameras qe shkone atje tek skutat e errta dhe te fshehta te shtetit ,atje ku eshte prapaskena!

Urime TCH,Fiks Fare, Vizion Plus!

E fundit ,sa per artikullin eshte wasting time, "tradhetaret dhe heronjte" jane neper filma me partizane dhe gjermane, dhe me balliste, keto jane shprehje te konsumuar ,cudi edhe flasin per c`mitizime edhe permendin heronjte, dhe tradhtare ,...sot nuk flitet me keto fjale ,dhe me keto terma fjalesh ,....sot flitet me "te afte dhe te paafte" ..."te zote dhe te pa zote"!

Prandaj i them artikull shkruesit te heq nga fjalori ,fjalet"heronje dhe tradhetare" se ato i perkasin filmave.,per zbavitje!

Kemi degjuar dhe per "gjobat" e Filipit, dh eper shantazhe per mosshfaqje te pamjeve deri diku kemi te drejte ta akuzojme TCH per nje lloj mafie televizive.

 

Ama per nje gje jam i sigurte se e vetmja Opozite ne kete vend mbetet ai emision , te pakten ca gjera jane rregulluar ne saj te tij, disa gjera me teper ja ka treguar ketij populli , do preferoja FIKSIN ne vend te ED Rames apo Metes qe bertasin vetem kur vijne zgjedhjet nje menyre e mire per te mos i lene te qete te vjellin / te abuzojne /te vrasin etj etj  pamvarsisht se ju merr leke ndonjehere eshte FIKSI.

Te tilla emisione Vetfinancohen duek vene gjoba te tilla te vogla smiley

Dhe Mero Baze nuk mbet prapa smiley

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).