Do hap biznes, do shes frike me shumice.

Degjova nje statistike te lezetshme sot:  nje institut beri nje test per te pare rolin e frikes ne vendimet e konsumatoreve.  Njerezve iu be kjo pyetje:
Kur bleni nje bilete avjoni, per cfare do te paguanit me teper:
a)  Siguracion jete nese avjoni rrezohet nga nje akt terrorist?
b) Siguracion jete nese avjoni rrezohet nga probleme motorri?
Pjesa me [...]

9 Komente

Vajzat e bukura urrejne djemte me lesh ne kurriz

Me rafte pika mua, qe ju kam thene gjithe kto vite mos e TM

smiley 

Shume teme interesante. Biznesi i frikes ka kohe qe eshte "hapur." Frika nga terrorristet "islamike" eshte perdorur e perdoret me sukses ketu ne SHBA per te perligjur shkeljen dhe cenimin e te drejtave te njeriut. Madje njerezit shpreheshin te gatshem te sakrifikonin "disa" nga lirite e tyre personale, vetem e vetem qe te ishin te mbrojtur nga kercenimi i vagullt por gjithnje i pranishem i terrorit fundamentalist te stampuar si islamik.

 

Hej, populli yne eshte trim e sypatrembur nga imperialisto-revizionisto-kapitalisto-komunisto... isto... isto... sto... e po u tremka nga i brisk rroje... apo i terrorist n'avion... Keto frikera i perkasin Oksidentit, ne s'merremi me cikerrima... ne kemi halle te tjera, psh... ku do t'i gjejme paret qe do t'i paguajme NATO-s vit per vit.... smiley

konkluzioni: kurrizleshtoret te merren vetem me vajza jo te bukura.

 

Sa halle te medhaja ke ti mi goc.Edhe briskun e rrojes e kthen ne NATO.

Ja, po mesoj nga me te rriturit! 

Mos i shiko gunen, por punen!  

Ja dhe puna e leshit u zgjidh smiley, por farmaceutikeve s'kemi c'tu bejme;  na kane kthyer ne te semure imagjinare.

 

 

Megjithse diskutimi devijoi tek shembulli i dhene, qellimi i artikullit eshte te diskutoj per perdorimin e frikes si mjet shitjeje. 

 

nejse - 8 Pri 2009 - 4:56pm.... por farmaceutikeve s'kemi c'tu bejme;  na kane kthyer ne te semure imagjinare.

 

Kjo qe tha "nejse" me siper eshte vertet per t'u diskutuar.  Nje pjese e mire e ilaceve shiten nen preteksin e frikes -- per ti bere balle semundjes para se te te zer. 

qellimi i artikullit eshte te diskutoj per perdorimin e frikes si mjet shitjeje. 

Eh mer Gjergj, ne qe kena bo shkollen e partise (MBA) po qe kena 2 pare mend ne tru duhet ose me bo lobotomi, ose ...ca te them une...t'ia kercasim ne balle Anderson Cooper-it.

Ketu ne Kanda, vendi me paqesor ne bote, ka 30 vjet qe statistikat e krimit jane ne ulje, nderkohe qe publiku kujto se jane ne rritje thjesht prej shitjes te frikes me shumice nga lajmet lokale.

Po nesje, shpejt do i dale tymi ktij muhabeti.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).