Ditari i detarit III

6 korrik 2009
Për ciklin “Ndonjëherë na duhet të marrim borxh fjalët e të tjerëve për të shprehur atë që ndejmë”.
Nga “Viente poemas de amor y una canción desesperada” :
Mund të shkruaj vargjet më të trishta këtë natë.
Të shkruaj, përshembull : “Nata ka yje,
dhe yjet blu dridhen aty lart!”
Era e natës shëtit qiellin e këndon.
Mund të [...]

1 Komente

Ka dale pak nga stili i ditarit te detarit, por Neruda per mua eshte nder me te preferuarit persa i perket poezive te dashurise. Me kane ngelur ne mend ca vargje nga poezia "Te dua":

"Te dashuroj sepse vetëm ty te dashuroj,
pa kufi t'urrej-dhe duke t'urryer te lutem,
dhe masa e dashurise time shtegtare
është te mos te shoh
dhe te dashuroj si i verber."

smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).