Dig, Lazarus, Dig!!! dhe rikthimi i King Ink

Për të gjithë ata që u intereson akoma : Nick Cave është gjallë dhe mbas dy a tre albumesh kshu-kshu është kthyer ai i një kohe, ai i The firstborn is dead dhe i The Good Son.
Siç thotë te Jesus of the Moon, ndër këngët më përfaqsuese te albumit “Cause people often talk about being [...]

5 Komente

ato albume nuk ishin kshu-kshu, ishin ashtu-ashtu (nese eshte perkthyer nga so-so).

Dig, Lazarus, dig!! flet per Larry-n, Lazarus-in e ringjallur ne shkullin e 21-te, i cili eshte i hutuar, perfundon i pastehe dhe prape ne varr.  Eshte kengetari ai qe i thote germo, dhe besoj se pjesa e ilustruar me lart per endrrat e Lazarus-it, eshte kengetari qe justifikon faktin se pse i kerkon te germoje (kengetari do te thote, qe nuk ka asnje arsye pse te ringjallet, jeta eshte ndryshe, por perseri nuk vlen te ringjallesh)

 

Po, edhe ky eshte nje interpretim i ndershem.

Besoj ama se Nocturama, Jessie James & Grinderman s'jane ndonje gje. Ashtu ashtu, nese preferon.

Grinderman eshte i gjithi lende e pare e paperpunuar, por mua me pelqen, kurse ky album eshte me i mbaruar dhe me polished (do mundohem te gjej nje fjale me te mire ne shqip). Ajo qe me pelqen tek Nick Cave eshte aftesia e tij e mrekullueshme me tekstin, poeticiteti i kengeve, Lazarus eshte thuajse recitim, por edhe te tjerat nuk jane me pak te magjishme per nga forca e fjales. Kolonen zanore te Jessie James nuk e kam degjuar dhe nuk komentoj dot per te.

Grinderman, sipas meje, nuk ka dale ashtu siç duhet te dilte. Prisja diçka tip Birthday party, por une ate energji mbas albumit nuk e ndjej.

ndoshta duhet ta shohim Grinderman si dicka tjeter, nje risi qe vete Cave nuk deshi te behej mire.  Ai e formoi grupin kur ishte 50 vjec, per te sjeller edhe nje here frymen e Birthday Party-t, por muzika evolon po ashtu edhe vete Cave, prandaj faktin qe kjo bande e re nuk eshte aq e persosur sa Bad Seeds apo B. Party ne albumin e tyre te pare e shoh si dicka te re, nje eksperiment, eshte larg atij tingulli qe ka kultivuar Cave por perseri, ka nje energji magjike tek teksti i kengeve qe e afron me B. Party "we're sick and tired/of all this self serving grieving/ all we wanted was a little consensual rape in the morning/and maybe a bit more in the evening" ( go tell the women).

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).