Dhjetë filmat thriller më të mirë sipas IMDB

1.
9,1
The Godfather (1972)
363.719

2.
9,0
The Godfather: Part II (1974)
212.658

3.
8,9
Pulp Fiction (1994)
362.496

4.
8,8
The Dark Knight (2008)
389.410

5.
8,8
Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)
246.795

6.
8,7
Rear Window (1954)
104.080

7.
8,7
Cidade de Deus (2002)
140.678

8.
8,7
Fight Club (1999)
329.145

9.
8,7
Psycho (1960)
125.516

10.
8,7
The Usual Suspects (1995)
237.543

Posted in Kinema, Lart & Poshtë Tagged: fight club, filma, thriller

4 Komente

Nga keto 6 filma me dalin qe i kam pare.

Se cila eshte menyra e klasifikimit nuk e di, po per nga emocionet, dhimbjet, vujtjet, tragjikja, dhe pa asnje artist te njohur, eshte "qyteti i zotit".

 

Keta te imdb-se vetem renditje te mangeta na xjerrin: ku jane Double Indemnity, Se7en, Resevoir Dogs, Jaws, Silence of the Lambs, The Manchurian Candidate, etj.

Me ka ardhur ne maje te hundes me renditjen e Dark Night ne cdo lloj liste te koheve te fundit, prisni qe filmi ta kaloje proven e kohes dhe te shohim sa jetegjate do te jete, fakti se vdiq nje aktor nuk e ben filmin me te mire se c'eshte. Ka filma te tjere me mire qe e meritojne hyrjen ne nje klasifikim te tille.

Cidade de Deus thriller? Mos more...

 

nr.10 eshte me i miri per mua!

nuk eshte lista me e mire kjo sigurisht!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).