Demagogjia me vizat

Dendësia me të cilën e gjen të përdorur në retorikën politike dhe mediatike shqiptare fjalën “viza”, premtimin dhe angazhimin për “të udhëtuar pa viza” në Evropë, “heqjen e vizave” është aq shurdhuese dhe aq konsensuale njëherësh saqë pakkush ndalet për ta parë me sy kritik nga frika se mos po bën ndonjë blasfemi. Edhe opozita, kur i referohet këtyre premtimeve, mjaftohet të verë në dukje se

2 Komente

.................Shqetësimi qëndron në atë se tashmë ka shenja të qarta se perëndimorët edhe mund të na i heqin vizat, veçanërisht me ngulmimin e italianëve, por kjo heqje vizash duket se nuk jepet si shpërblim për arritjet, por si shpërblim i politikave të qeverisë sonë që po u lejon perëndimorëve mundësinë e shfrytëzimit të territorit shqiptar në një mënyrë të tillë siç janë shfrytëzuar vendet e botës së tretë.............

Hajde cbehet!

Me nxorre mallin e xhaxhit Enver me kete shkrim.

..............konçesionet që kryeministri Berisha dhe ministri Ruli u kanë dhënë kompanive perëndimore, kryesisht italiane dhe austriake...........

Po kujt do tja u japin koncensionet ore rusit dhe kinezit?Italia dhe Austria e bene shtet Shqiperine ne 1912 apo i harrove?

Tani qe Shqiperise do ti hiqen vizat,te majtet nuk kane me asnje gje per tu mburrur.Ne kohen e qeverisjes se PD u futem ne Keshillin e Europes,nenshkruam MSA,u beme anetare me te drejta te plota ne NATO,u beme vend kandidat per ne BE dhe tani do te na hiqen edhe vizat.

Ndersa ne kohen e majtisteve sigla e qeverisjes se tyre ishte skafi,droga dhe prostitucioni.Per Edi Ramen eshte betonizimi i Tiranes.

Me cfare do te mburren te majtet?Skane asgje per tu mburrur se skane arritur asgje.Atehere cfare bejne?Fillojne dhe shkruajne artikuj te tille humoristike me shprese se mos e ulin efektin pozitiv te heqjes se vizave.Vazhdoni shkruani se pronari juaj Edvin Rama qe perfaqeson politiken "e re" do te filloje demonstratat ne sheshin Skenderbej per te protestuar vjedhjen imagjinare te votes ne 28 Qershor!Hajde politikan hajde!Vazhdo me protesta se ne 2021 mund te vish ne pushtet sic e ke nisur!

E drejte kur thote qe liberalizimi i vizavew eshte ne themel.Por nuk e kuptoj kir thote se duhet te jete rrjedhoje.Levizje e lire e njerezve eshte nder themeloret e lirive te njeriut...E pastaj nese vjen si pasoje e politikes se qeverise i lumte asaj...vertet pak si analize e zerit te dikurshem kjo ketu...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).