Construction going well on new Orthodox Church in Tirana Albania

The Greek American company, Papadatos Partnership is constructing a new and enormous Cathedral in the centre of Tirana, Albania.

The project includes the Cathedral of the Resurrection of Christ, the Synod Building, Conference Center and even a small museum.

It will become an icon of Tirana once completed...

Under Construction:

Completed Architect Impression:

8 Komente

Let's put it in another way

 

 

 

"The Greek Vorio-Epiri philosophy, coming under the name of Papadatos Partnership, is constructing a new and enormous "Kathimerini" in the centre of Tirana, Albania. The Kathimerini, known as Greek national news paper, luckily enough to be located in the center of Tirana, will be used spreading the news around the world that Greek influence, culture and values have been in the capital city of Albania, like 1000 years B.C.

 

The project includes the Cathedral of the Resurrection of Christ (where people and tourist can learn about Greek philosophy just by seen it), the Synod Building (which will be shared with Albanian Ministry of Defense or if we refer to  the picture, seems that Ministry if Defense will be re-allocated) , Conference Center (where interested people will bla bla bla about Vori – Epir and it’s  new border in Dajti mountain) and even a small museum (showing the Hellenism's of Albanians).

 

It will become an icon of Tirana once completed...

One more thing to add...The square Scanderbeg will be renamed  Platia Jorgos Kastriotis .The greek hero.

Ikone e Tiranes, hehehe, zyrat qendrore te asfalise per shqiperine - ikone e Tiranes, hehehehe. Mbase mbase.

Cudi qe nje tekst i tille vjen nga nje grup i vetquajtur "Albanian business network"

E gjitha ajo ngrehine eshte nje njolle tjeter per te humbur gjurmet e shqiptareve. Te tilla menyra i bejne Janullatosin dhe bashkendjekesit e tij  me te rrezikshem se vete lufta e hapur.

 Vellezre, Shqiperia e Shqiptareve eshte dhe e Shqiptareve do mbetet per gjithmone. Po Zoti eshte nje dhe jeten e Ti e dha si per ty edhe per mua. Ne doren tone eshte te fitojme jeten e vertete! Te jeni te lumtur ju uroj kudo qe te jini...

Shume po tallet me kete te gjore popull shqiptar....

"nje popull jetim eshte fatkeq, ate e marrin neper kembe, i mohojne fisin dhe origjinen, gjuhen dhe buken e gojes, e shtyjne, e peshtyjne, i marrin nderin. Kush do ta shpetoje?"

Valle Janullatosi ta shpetoje kete popull? Apo politikane tane aktual?

Nuk ma merr mendja se kjo pjese, nga i madhi Noli, do te kete pas ndonjehere me shume vlere se sot!

http://www.youtube.com/watch?v=zKC4MicGsts&feature=related

 

O Albanian Busines Network,

Thote e c'nuk thote qirje Janullatos me ate biblen, po na i thote greqisht, e nuk e kuptojme dot, nuk ja zberthejme dot shkronjat. Po jeni biznesmene te vertete hapni me mire ndonje fabrike a uzine te punesohen ca shqipetar, se keshtu e ndihmoni Shqiperine. Ju faleminderit!

 Sme duket shume shqiptar karakteri arkitekturor i kesaj ndertese ndonese nuk jam ekspert ne kete fushe. Po kishat e vjetra ortodokse shqiptare me duken me te bukura e me identitet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).