Çmimi Asturias dhe Kadare

“Dëshironi të njihni të kaluarën, shikojeni veten në të tanishmen, sepse ajo është rezultat i së kaluarës suaj. Dëshironi të dini të ardhmen tuaj, shikojeni veten ne të tanishmen, sepse ajo është shkaku i të ardhmes suaj“.BuddaTë nesërmen e intervistës televizive që Fevziu i bëri Ismail Kadaresë për emisionin Opinion, pas ceremonisë së dhënies së çmimit Asturias, gazetat u hapën me tre tituj që

39 Komente

Dëshironi të njihni të kaluarën, shikojeni veten në të tanishmen, sepse ajo është rezultat i së kaluarës suaj. Dëshironi të dini të ardhmen tuaj, shikojeni veten ne të tanishmen, sepse ajo është shkaku i të ardhmes suaj

Kjo eshte per te gdhendur poshte kembeve te Skenderbeut!

Pjesa tjeter e shkrimit ishte nobel fare. Bravo i qofte Lubonjes qe e ngre zerin publikisht per manipulime te tilla ashiqari. Mua me beri shume pershtypje dhe fakti qe ajo tip "party" iu organizua ne ambjentet e akademise se shkencave, kur I.K nuk ka asnje lidhje me shkencen.   

Ata dalin dhe tallin B edhe me akademine e shkencave qe gjthashtu mbyll nje syte e veshet dhe luan lojen. Keto maskaradat jane me te vertete qesharake dhe eshte me te vertete per te ardhur keq. Vaj medet akademia dhe akademiket. Ishte kthyer akademia si zyre pritje e kryeministrise.

Bravo Lubonja! Ti je më i madh se Kadare, por fatkeqësisht merr çmime të merituara ndërkombëtare më të vogla. Nuk ka dyshim për ndershmërinë e vlerësimeve të tua dhe të vlerësuesve të tu, ndërsa te Kadare është krejt e kundërta...

Ai do të ngelet gjithnjë një shkrimtar mediokër që merr çmime nga e gjithë bota, për inatin tonë. Sa herë merr çmim Kadare, unë ndihem i poshtëruar më shumë se ty.

Jo Turing, nuk ka asnjë pikë lidhjeje me akademinë e shkencave! Për këtë mjafton të bësh një provë të tillë: Kliko faqen e Akademisë në Internet dhe do shikosh emrin e Kadaresë si një copë anëtar i saj, i thjeshtë fare.

Turp për këtë turp që na mbuloi!

Edhe une te njejten gje ndjej, momentin qe kam marr vesh qe Kadareja ka fituar Asturias mu nderpre oreksi dhe per nje jave nuk vura gje ne goje. Si t'ja bejme o Lubonja he? Do gjet ndonje menyre tjeter vallahi, se u beme bloze me keto te zakonshmet, nuk po i hane me shqiptaret keto gjera, do vrare mendja tani. Une per vete do dal e do i them te gjith te huajve qe do takoj, qe sja vlen tu jepet cmime shqipetareve morr burr, c'beni keshtu se lat nam, po i jepni cmim nje shkrimtari medioker te diktatures, qe shkruan vepra per marksizem leninizmin dhe qe vjen nga nje vend pa histori, pa kulture, konglomerate racash e etnish, qe eshte karikatura me groteske e fqinjeve te vet. Turp, turp per europen te jap cmime ne drejtim te shqiptareve. Ah mar Lubonja pa se din Europa pa ta dinte.......... Ne qe e dim thuaj cpo vuajme!!

Ky ishte shqetesimi i Lubonjes per kete jave?

Mos-sinqeriteti i Kadarese? 

Ky Lubonja eshte i veqante! smiley

 

e lexove ti ket? Me ke borxh nje konspekt ti muve nga ky. Cer thoshte me bullet points, me i llaf?

në më lejon, për Kadarenë kishte shkruar një hurbinekllik. Kam dyshime se lexon peshkun. :

P p.s nëse nuk e ke lexuar vërtet, duhet ta lexosh. Se ka marrë shumë material "të ri".

1. Gjenerali i Ushtrise se Vdekur eshte botu/subvencionu/inkuraju nga Shteti Komunist, sepse i thurte lavde M-L. Kadareja jo noi shkrimtar kushedi se ca! smiley

2. Kadareja sherbetor i afert i Ramizit dhe jo kundeshtar i regjimit. As per s'jashmi (e dime) as ne mendje te vet nuk e urry komunizmin e Shqipnise (na e tha Tosi, nuk e dijshim) smiley

3. Kadarja i merr keto cmimet neper bote fale nje lobimi te fuqishem nga (your conspiracy of choice) poer edhe ngaqe intelektuale po aq te perlyer me komunizmen ne Shqiperi (Me Bamir Topin ne krye-go fucking figure), bejne c'eshte e mundur qe ky te marre cmime poshte e lart neper dyrnja!

 

 

yeah.... jete e vshtir, Mrrok; jet e fshtir...

FLM!!!

t'pershnes me coming down again te k. richards... pranoje edhe po s'i pelqeve stonsat.

.... e megjithate e lexoj Lubonjen nje artikull "at a time" duke u munduar ta shkepus nga x artikull, apo y kendveshtrim per z ceshtje.

Kesaj radhe sikur s'i ka rene me te. 

Nja dy gjera te vogla pertej Kadarese:

"Çmimet jo vetëm duhet t'i refuzosh, por as duhet t'i meritosh" a thua se, kur të jepet një çmim, të kesh bërë ndonjë punë të mbrapshtë. Dhe ky paradoks e ka një kuptim: çmimet jo rrallë janë rezultat politikash institucionale pushteti, lobingjesh të caktuara për interesa të caktuara, manipulimesh mediatike për shkaqe tregu dhe jo gjithmonë tregues vlerash të vërteta.

Mire, atehere kjo do kishte me vlere sikur Lubonja vete te mos kishte pranuar Cmimin Nderkombetar Sergio Vieria de Mello.  Meqe ka vendosur te kapet me cmimet nderkombetare dhe paradokset e tyre.

por ajo që dimë me siguri është se Kadare bën pjesë ndër ata ish komunistë që, në atë kohë, dolën në kampin antikomunist, sikurse edhe Berisha e shumë të tjerë, ndryshe nga sivëllezër të tyre si psh Agolli, Nano, që mbetën në partinë e origjinës duke u rrekur ta tranformojnë atë.

Te lihet Agolli menjane se s'ia vari politikes dhe aq shume.  Por fakti qe permendet bashke me Nanon, apo Nanoja si individ qe u "rrek" per te transforuar te majten, ndjese, por s'kam reagim tjeter vecse: "Lubonja, wth?"

***

Ndersa diskutimit mbi Kadarene, nuk e di ne i eshte lene aspekt pa u trajtuar ne kete bllog, ndaj s'po i futem kesaj meseleje.

 S'ka gje, se ky i bie me rotacion, mbas Ismail Kadarese, ja dhe nja dy jave dhe do t'i turret prape Skenderbeut...dhe me vone Nene Terezes, ne ato pese minutat kur ben pushim midis emisioneve 'Opinion' ku eshte bere si pjese e mobiljeve qe jep mendim per cfaredo ceshtje qe diskutohet si 'specialist i midhjes dhe i peshkut' - no pun intended per peshkun e ketushem pa dyshim smiley

Lubonja kontradiktor si gjithnje ne analizat e tij. Diku thote qe as Kadareja nuk e donte regjimin. diku  shkruan qe Kadare megjithate  i thurrte lavde rregjimit.

per nje analist si Lubonja do te ishte profesionale nese mes ketyre  dy Kadareve  ai do nxirrte ne pah te vertetin, Kadarene e vertete. prandaj quhet analist, qe te nxjerre pas analizave nje perfundim pa ekuivoke.

Lubonja kur analizon Kadarene  "harron" te thote qe "dashuria"  e nje pjese te inteligjencias shqiptare  gjate diktatures (edhe e Kadarese mes tyre sic e shkruan vete Lubonja) ishte vec nje ballo me maska, me maskat qe i pelqenin diktatorit, me maskat  qe u siguronin jo vetem  karieren  profesionale maskembajtesve por edhe u shpetonte jeten ne kuptimin e mirefillte te saj. Kadareja  duhet ta hiqte kete maske  sipas Lubonjes dhe tere aradheve  anti-kadare  dhe te shfaqej pa maske para diktatorit??? ne kete rast duket sikur Lubonja ka harruar  se rregjimi diktatorial i Hoxhes ishte i pashoq per nga hakmarrja  kriminale mbi jeten e cilitdo disident te fshehte  qe do guxonte te dilte ne ballon  e diktatures  pa masken perkatese. Kadare e ka pranuar vete qe nuk ishte aq budalla  sa te bente nje veprim te tille si heqja e maskes. kadare  nuk ka qene disident  dhe sigurisht as Solzhenicin, sepse edhe rregjimi i Moskes nuk ishte regjimi i Hoxhes: Kremlini i perzinte ne exil jashte shtetit intelektualet disidente ne vitet gjashtedhjete e me pas, kurse  Hoxha u rripte lekuren. pa asnje diskutim nese edhe ne Shqiperi  diktatura do aplikonte exilin jashte vendit per intelektualet rebele apo antikonformiste Kadare do kish  qene i pari qe do kish hequr masken  dhe do  kish  pranuar denimin me exil nga ky vend.

ishte vec nje ballo me maska,

disa e vazhdojne edhe sot ballon me maska, duke thjesht vendosur the next mask. sick!

right! masquerades of  a non stop masked ball.

di-simulimi i ndershme Lubonja-Kadare

Sot, si përditë, zgjohemi bosh e të trembur. Mos ia hap derën studios e nis e lexo” - thotë poezia e Rumi-t. Provokim-shkrimi i fundit i Fatos Lubonjës është paksa i sikletshëm, por asnjeri nuk ka guximin t’ia thotë se e ka gabim. Ndoshta, duke besuar në kapacitetin e natyrshëm të rinovimit, duhet të ketë menduar se është rasti të demistifikojë edhe gotha-n e fundit shqiptare, Kadarenë, pas qasjes së demitizimit të Skënderbeut. Tani de-mitizimi dhe de-mistifikimi janë dy gjëra komplet të kundërta, kurse Kadareja dhe Skënderbeu kanë diçka të përbashkët: janë shqiptarë. Dhe janë shqiptarë të mirë.
Personalisht, nuk e di se çfarë problemi karstik mund të ketë Fatos Lubonja kundra letërsisë së Kadaresë apo individit Kadare, por më duket e tepërt dhe e cekët njëkohësisht, të analizohen një sërë veprash letrare nga një njeri që ka konflikt interesi me neuronet-pasqyrë të ndërgjegjes së vet. Ta quash Kadarenë himnizues të Enver e Nexhmedine Hoxhës, është gati një herezi kolosale - jo se është si derri në Mekë, por sepse tjetër gjë është “himni” e tjetër është zhanri fiction apo “romani”. Është pothuajse e barabartë me përjashtimin hipotetik të popullit hebre nga gjiri i perëndisë Jahvé. Pra, diçka që nuk mund të krahasohet, për vetë faktin se Kadare nuk është i implikuar në glorifikimin e diktaturës, sikundër shprehet qartë Lubonja, për romanet “Dimri i madh”, “Daullet e shiut”, “Gjenerali...  - Teza Qose!”
Ndërkaq, Fatos Lubonjës - nëse më lejon - i këshilloj, nga mosha ime e re, të lexojë një libër të Torquato Aceto-s, “Arti i di-simulimit të ndershëm”, se si duhet të sillen shkrimtarët ose intelektualët gjatë diktaturave”. Le të mendojmë se është shkruar në shekullin e XV-të, por që është gjithmonë aktual, sepse aktuale janë edhe diktaturat. Edhe Lubonja, po të kishte qenë në pozicione intelektuale të favorshme, do të kishte simuluar në një formë ambiguiteti me diktaturën, për vetë faktin e pamohueshëm se martirët janë të panevojshëm përpara qëllimit kriminal të një klubi jakobinësh. Edhe po të kishim një version të martirit çek Jan Palach, nuk është se do të përfitonim ndonjë ndryshim. Minimumi, i gjithë fisi i tij do të internohej.
Kuptohet vetiu se - nuk e fsheh as këtu se kam një simpati normale për modelin e intelektualit që Lubonja përfaqëson e ëndërron - se është komplet dallash të gllabërosh çdo pozicion të tij, kinse për anti-konformizëm. Është njësoj sikur të deklarohesh se të pëlqejnë filmat e Roman Polanskit, por jo pedofilitë e tij me një 11-vjeçare. Lubonja, në shkrimin kundra gotha-s Kadare - ose ekzekutimi i qëllimshëm - është më konformist se anti-konformisti që kërkon të qëndrojë gjithmonë anti-diçka. Gjykoj se arti duhet të ndahet nga njeriu, qysh ditën që e hedh ne qarkullim. Është e padurueshme filologjikisht të shikosh se si Lubonja rreket nëpërmjet artit të filipikeve të gjuajë grushta poshtë brezit ndaj shkrimtarit Kadare. Konstatohet farë qartë qysh kur thotë se “e vërteta e asaj kohe është se shkrimtarët si Kadare paguheshin si profesionistë, me rroga të nivelit të rëndësishëm vetëm për të shkruar”. Ajo që thotë Lubonja nuk është e vërtetë ose e saktë, për vetë faktin se shkrimtari merrte rreth 9 mijë lekë (7 mijë lekë shpërblim), në përfundim të veprës, aq sa merrte babai im manovrues depoje uji, pra nëntë mijë lekë në muaj. Ishte ky një privilegj? Aspak. Pastaj Lubonja nuk di se përkthyesi i talentuar Jusuf Vrioni e ka përkthyer për t’u ushtruar me frëngjishten Kadarenë, dhe jo për qëllime të tjera (Isuf Vrioni ipse dixit). Një miku i tij, diplomat në Francë, ia ka marrë romanin “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (në frëngjisht) për ta lexuar dhe pasi i ka pëlqyer shumë, ia ka dhënë miku të vet francez, duke i ka propozuar që ta publikojë. Kjo është e vërteta që Lubonja nuk di, sepse nuk kishte si ta dinte në burgjet famëkeqe të komunizmit, ku ai vuante ri-dënimin e tij.
Besoj se nganjëherë kur shkruajmë shkrime a referate me impakt duhet të kemi pak më tepër informacion – e detyrimisht - nga disa burime.
Afërmendsh pastaj Fatos Lubonja duhet të dijë se shkrimtarët e kohës merrnin 400-fishin e asaj që merrte Kadare në Shqipëri. Ai nuk ka folur kurrë për këtë, por i është përgjigjur një pyetjeje, me “spontanitet”.
Unë nuk e kuptoj fare Lubonjën, në këtë masakër makabre që ofrohet t’i bëjë Kadaresë si shkrimtar, pasi si njeri, Kadare nuk paraqet interes as për mua e as për lexuesin. Por, edhe brenda rreshtave të goditjes poshtë brezit, njësimi i Kadaresë më shkrimtarët e tjerë të soc-komunizmit, paraqitet fiks sikur të krahasosh buzëqeshjen e Xhokondës, me buzëqeshjen pa dhëmbë të një nënëdaje Shijaku! Është një bastardim i mendimit të krahasosh Kadarenë me llafet e liga të Rexhep Qoses. Ka mendim ndryshe, por jo mendime ndryshe nga sedra e njeriu. “Ke ç’ke - thotë populli - thuaja në sy”, jo në sytë e të gjithë botës. Pra nuk qëndron nivelimi i veprës letrare të Kadaresë me veprat e tjera të regjimit komunist.
Lubonja nuk lodhet për të gjurmuar itinerarin e veprave të Kdaresë, por i merr ato shabllon nga Qose. Ndoshta më pas mund të jetë e vërtetë se regjimi për të mos u izoluar më shumë nga Franca - ku udhëheqja kurohej e edukohej - kërkuan të krijonin njëfarë imazhi-fasadë, sa më të pranueshëm të marksizëm-leninizëm-enverizmit, por Kadareja - jo sepse Kadareja desh ashtu - iu kthye si bumerang safi ideatorëve të Bllokut, sepse vepra e tij ishte shumëdimensionale dhe polisemantike. A kuptoni zoti Lubonja, poli-semantike? Pra varet se si i shikon gjërat në një fiction. Fatos Lubonja e di shumë mirë se në burgjet shqiptare (ka shkruar edhe ai vetë librin “Ridënimi&rdquosmiley sigurimi merrte me dhunë psiko-fizike opinione-interpretime-kalkulime, se ku ishte desantizmi i veprave të Kadaresë, madje u këshillohej që shkrimtari të shihej si armik.
Ndërsa Kadaresë nuk i është dhënë asnjë status nga media, që hollë-hollë e plaçkitin sa herë jep intervista nëpër revistat e huaja, për të bërë audience. Pra përdoret për qëllime
komerciale, për të mos thënë disa herë të tjera në sulmime maniakale. Tani Lubonja nuk kërkon t’i vërë qefinin, por ka kapakun e arkivolit në dorë. Kadare nuk është një njeri i regjimit komunist, sepse i bie që Dritëro Agolli të vetëkandidohet si një subjekt i regjimit demokratik. Arkipelagu i gënjeshtrave ndaj Kadaresë nuk ka për të përfunduar derisa gotha të jetë gjatë.
Me vjen keq që për provokim publik, Lubonja investon edhe kredencialet apo aksionet e erudicionit të tipit wikipedia-n.
Intelektualët shqiptarë janë si mafia - vriten midis tyre.

Sa qenke munduar, o njeri! Ty respekt per mundin, sepse te sjellesh bashke gjerat qe ti ke sjelle ne komentin me lart, besoj qe ka kerkuar nje fare perqendrimi. Por per cfare? E vlen te flitet me nje audience te gatshme per tu thyer nga logjika. Perndryshe, eshte si me punen ne fizike: duhet ushtruar force, POR edhe duhet kryer rruge (duhet levizje). Forca vetem nuk mjafton, djerset curg, por kur trungu perpara teje nuk leviz... aha, ZERO puna. Miti i Sizifit - shpjegimi parak i zero-punes, fizmitologjia ne veprim.

Gjithesesi, FLM per komentin shume interesant!

"Besoj se nganjëherë kur shkruajmë shkrime a referate me impakt duhet të kemi pak më tepër informacion – e detyrimisht - nga disa burime."

Shume e drejte. Kush jane burimet e tua - detyrimisht disa? Vetem Jusuf Vrioni? Dakord. Ja burimet e Lubonjes.

"Ai paguante edhe një botim të veçantë për këtë: “Les Letters Albanaises", kryeredaktor i së cilës ka qenë vetë Kadareja. Regjimi ishte i interesuar për shumë arësye: por kryesisht për të paraqitur në dritë sa më të mirë Shqipërinë dhe sistemin, por edhe sepse ai pretendonte se do të udhëhiqte nesër revolucionin botëror. Edhe botimi i Kadaresë ishte në këtë kontekst. Kush ka lexuar librin e ish ambasadorit shqiptar në Francë në atë kohë, Javer Malo, do të mësojë atje për përpjekjet që ka bërë ky për botimin e Kadaresë atje, i cili u zgjodh, me vendim nga lart, sepse konsiderohej, për talentin e tij, si autori që mund të ishte më i lexueshmi në Perëndim. Le të mos harrojmë se atëhere Shqipëria mbahej si kampione e marksizëm leninizmit dhe nuk është rastësi që përkthyesit e Kadaresë në disa gjuhë të huaja, ndër ta edhe ai spanjoll, ishin marksistë leninistë. Po ashtu, kush do të kërkojë të shfletojë faqet e Dritës së asaj kohe, do të gjejë reçensat që janë botuar në shtypin francez duke iu referuar librave të Kadaresë, që flasin aq mirë për Shqipërinë socialiste."

Nuk e kuptoj ku eshte problemi i logjikes se Lubonjes, apo qe nuk e perdor sa duhet logjiken simbolike.

"Unë nuk e kuptoj fare Lubonjën, në këtë masakër makabre që ofrohet t’i bëjë Kadaresë si shkrimtar, pasi si njeri, Kadare nuk paraqet interes as për mua e as për lexuesin."

ose

"Gjykoj se arti duhet të ndahet nga njeriu, qysh ditën që e hedh ne qarkullim."

Kush je ti qe flet ne emer te lexuesit? I gjithe artikulli merret me Kadarene si figure publike, Kadareja si shkrimtar as qe trajtohet fare: te vjen cudi pas kesaj qe nuk e kupton fare Lubonjen? Nese gjykon qe arti duhet te ndahet nga njeriu, mos do te thote gje kjo qe duhet gjykuar vetem arti dhe njeriu jo? Ky gjykim vetem ne baza estetike te kulluara, njihet si e keqe radikale morale, si fashizem, edhe nga kanoni perendimor i gjykimit estetik (Broch, Benjamin, Greenberg, etj). Ti ben mire qe e ndan shapin nga sheqeri, artin nga njeriu, por nuk me duket se e ke veshtrimin prej zhgabe qe kete ndarje t'a gjesh edhe tek arsyetimi i Lubonjes, dhe permbi kete ndarje, te gjesh nevojshmerine e arsyetimit etik, pervec gjykimit estetik.  

I vetmi argument qe ke, eshte polisemantizmi i vepres se Kadarese. Lubonja nuk e mohon kete. Perkundrazi, t'a sqaron me "Pashallaret e Kuq," qe mund te lexohet ne dac si justifikim i metodave Staliniste, ne dac si bumerang kunder regjimit. Problemi eshte se gjate regjimit, regjimi dhe vete Kadareja theksoi leximin Stalinist. Ky eshte bumerang qe godet Kadarene, dhe jo regjimin, pasi ne momentin qe u fillua te theksohej leximi kunder regjimit prej Kadarese, regjimi nuk ekzistonte me, plumbi i bie te fershelleje ne bosh, ne hic, dhe te kthehet si bumerang e te godase vete Kadarene.

Dhe problemi jot me i madh, qendron ketu:

"Edhe Lubonja, po të kishte qenë në pozicione intelektuale të favorshme, do të kishte simuluar në një formë ambiguiteti me diktaturën, për vetë faktin e pamohueshëm se martirët janë të panevojshëm përpara qëllimit kriminal të një klubi jakobinësh. Edhe po të kishim një version të martirit çek Jan Palach, nuk është se do të përfitonim ndonjë ndryshim. Minimumi, i gjithë fisi i tij do të internohej."

JOOOO! Intelektuali nuk mund te simuloje perpara padrejtesise. Intelektuali nuk mund te heshte para krimit. Intelektuali nuk te mbylli njerin sy. Intelektuali nuk mund te beje sikur s'ka pare gje. Intelektuali nuk mund te simuloje sikur gjerat nuk jane edhe aq keq. Intelektuali nuk mund te imagjinoje sikur gjithe ky mankth nuk eshte vec nje enderr. Njeriu po, por jo intelektuali. Perndryshe nuk mund te konsiderohet intelektual, por snob, dandy dodle do, kampist, e pse jo, edhe bythqim.

Ky komenti me siper eshte botuar sot ne Gazeten 55, ne gazeten e vemjes Fahri Balliu.*

Kjo per te sqaruar se perse behet fjale dhe pse ka ate gjuhe ai koment atje me siper.

Nuk ju duket gjuhe e njohur ne peshk kjo ?

Ngjisin pederastet me kete gazete.

* Perzevativ i perdorur

koth, une nuk merrem me ty si njeri sepse kur komenton nuk ke asnje vlere, perpos veremit qe prodhon...

kur hetohen aresye pse Lubonja beri pikerisht kete shkrim kunder kadarese?

mua me kane sulmuar me shume dhe me keq se ty, prandaj je fidan i ri ne spekullim...

Jusuf Vrioni ipse dixit- keshtu eshte e verteta!

eshte hera e pare qe une nuk perfaqesohem nga shkrimet e lubonjes sepse ka humbur esencen e letersise...prandaj nuk e analizova as kadarene shkrimtar as kadarene njeri...

gotha eshte gjalle mund te mbrohet vete po desh...

te pershendes

Shiko mer qenef i 55-s !

Diten kur Kadare ngeli ne duart e tua apo te ndonje pederasti tjeter per ta mbrojt per vepren e tij apo per shqiptarizmen e tij, ka rene hataja.

Kete do tre jete ta kuptosh ti.

Sumdermum, nuk do harxhoj kohe une te komentoj nje shkrim te  55-s.

"Jusuf Vrioni ipse dixit- keshtu eshte e verteta!"

Tashti qe e the keshtu, u bindem vertete. Kush eshte ky Vrioni? Krishti? Apo Gjon Pagezori? Po me ate principin e detyruar te disa burimeve, c'u be, qe te mjaftoka vetem burimi i Vrionit per te pagezuar te verteten? Apo mjafton Krishti te jete pa mekat, se po te dalin burimet e tjera arbitrarisht genjeshtare, nuk qenka referat me impakt? Ja si ndertohen mitet e arsyes.

Ti vjen ose era hipokrizi, ose era injorance. Qelbesh gjithsesi.

i dashur Lilian

si gjithmone je kodra mbas bregut.

jam gazetar dhe deontologjia nuk ma lejon te shpreh me shume se nje burim..

por kam pikepamje anarshishte dhe do ti thyej edhe parimet e mia.

burimi 1 - Jufus Vrioni - testament (ai ka perkthyer librin e kadarese, pa marre asnje leke) dhe dy te tjere te kadarese. nejse.

burimi 2- motra e kadarese, Kadria. sesi rregjimi i persekutonte ne heshtje shkrimtaret duke i thene 9 mije lek. nejse (me tha edhe aresye sepse e ka shkrua lubonja, por nuk e them do ta thote vete me nje shkrim)

tjeter 3 - Javer Malo, nuk thote ate qe thua ti, por ti e selekton nga kontekti ate fjali... e verteta eshte se Malo ka thene nje pjese e perkthyesve dhe jo te gjithe perkthyesit (sepse i bie qe Vrioni te ishite marksit) kupton

ti i bere nje analize te kujdeshme shkrimit, por nuk kam te njejtin mendim (vepra eshte tjeter-njeriu eshte tjeter: leri mos perdor emra krikesh letrare qe jane akoma te poetica e aristotelit)

une nuk qelben sepse sot jam lare me sapun 15 leksh, dakort!

te pershendes

Hetues,

te pakten per te respektuar nickun qe ke vene duhet te kishe hulumtuar e gjetur qe: rroga 9 mije leke ne muaj ishte nje nga rrogat me te larta ne komunizem, e arritshme vetem per funksionare te larte. Im ate, gjithashtu nje funskionar i larte, por jo kaq i larte sa kjo sere funskionaresh ku perfshihet edhe Kadareja, merrte diku tek 8.400 leke ne muaj. Bej, te lutem, nje hulumtim mbi rrogen mesatare ne Shqiperine komuniste dhe variacionet e saj. Diku te lexova qe je i ri, ndoshta kjo shpjegon pse ty nuk te ka bere pershtypje ky informacion dhe e merr per te mireqene aludimin se Kadarene shteti komunist e ka nenpaguar. Perkundrazi, konsideruar sistemin dhe menyren se si ai funksiononte.

E thene per nje personazh tjeter, por jo me pak i aplikueshem edhe per Kadarene, sepse jane i njejti model:

the next (tek A jemi demokrate?)

...

a jemi demokrate  pyet Muci  dhe ne tere ate grumbull fjalesh dhe paragrafesh  ate pyetje  ia drejton disa here vetes mes dilemash  hamletiane tip jam apo s'jam demokrat. meqe ti si "kurajoz" qe je ben veteveten strumbullar te ketij shkrimi  atehere edhe une po te le ty si strumbullar te komentit tim ne vijim.

nuk je demokrat Muc  jo vetem sipas atij perkufizimi  te asaj fjale por  nen asnje perkufizim  nuk ka si te jesh ti demokrat. (e qarte qe demokrat ne kete rast nuk dmth antar  apo mbeshtetes i PD, por cdo njeri qe aspiron per nje shoqeri demokratike perendimore, i majte apo i djathte ky njeri kjo nuk ka rendesi).

pse nuk mund te jesh demokrat ti  Muc? sepse te mungojne disa cilesi qytetare bazike  si luajaliteti, idealizmi, ndershmeria me veten, ndershmeria me te tjeret e ndofta edhe disa cilesi te tjera qe nuk po  i permend.

nga e di une qe te mungojne keto cilesi ty Muc? po ja  te bejme nje kronologji te vockel: viti 90-te te gjeti kandidat te PPSH  i derguar me specializim ne Itali nga ai sistem. kthehesh me pantallona te shkurtera  si djalosh modern qe ishe dhe ua mbush mendjen skraparllinjve se ishe njeriu i duhur per te udhehequr  degen lokale te PD  ne Skrapar. behesh nr 1 i asaj  dege  dhe menjehere fillon sportin e preferuar te zyrtareve shqiptare  :mjeljen e lopes se privatizimeve. privatizove  jo pak por nje ndermarrje te tere Bonifikimi  dhe Ujerash te Skraparit. nje vit me vone kur nuhate se anija e Berishes  po mbytej ne rremujat e pergjakshme te 97  u largove nga PD  per t'u shfaqur  papritmas si gazetar  mbeshtetes i PS  se Nanos Rucit e Dokleve dhe si antiberishiani  me i spikatur  i dhjete viteve te fundit. ti qe ne gazeten  RD  i thurrje ditirambe  marramendese Berishes  sa vete Berishes dhe ishkolegeve te tu u vinte per te vjelle. Ti  Muc  ke si moto "kalova lumin te dhjefsha kalin". kalove lumin  e studimeve universitare ne Shqipoeri  dhe specializimet ne Itali dhe dhjeve kalin komunist qe te coi atje. kalove lumin e vjedhjeve, privatizimeve  dhe te zhvatjes  dhe  dhjeve kalin demokratikas  mbi te cilin e kalove ate lume. Iu ngjite kalit te Nanos pas 97 por Nano si dobic  qe i njeh mire dobicet te  dha  nje mushke  e cila mbante shume por ne ndryshim nga kali edhe godiste me shkelma dhe mund te te rrezonte pertoke. e meqe nuk je shquar ndonjehere si trim  qendrove urte ne shpine te mushkes duke u kenaqur me kapercimin e ndonje perroi te vockel te rastit. por vitet kalojne  dhe ti Muc gazetari  e analisti  i famshem i medias shqiptare  kupton qe ke mbetur vetem nje cope shkrues artikujsh, nderkohe qe endrra e pushtetit  te josh si gjithmone.se fundmi  i je ngjitur rames me shprese se do te te jape ndonje Rosinant. se me shume se aq nuk  te takon dhe rama e di kete.

nese do i kishe permendur  keto gjera ne artikullin tend do  i beje nder edhe vetes  dhe pyetjes  qe shtron artikulli yt, por edhe neve  do na kurseje kohen  e cmuar.

dakort Muc lumkaluesi? ti duhet te ishe i fundit antiberishian  i vendit sepse  ke qene nje nga  perfituesit  hajdute me te famshem te PD-se se  papergjegjshme te viteve 93-96. je mesalla me dy faqe Muc! kameleon te quante me dashamiresi adashi yt ish kryeministri socialist.

nuk po shkruaj me shume. besoj se te mjaftojne  per te kuptuar edhe me mire se per c'aresye  ti nuk mund te jesh demokrat. te  jesh ti demokrat eshte njesoj si te behet  e ndershme  nje putane. kurse te hiqesh si demokrat kete ti mund ta besh lehtesisht se edhe putanat gjithnje hiqen si te ndershme, madje si me te ndershmet  e dynjase.

ndonje skraparlli  kendej rrotull?

selfmaderadio,

ke te drejte duhet te kisha hetuar me shume e aresyetuar me pak...

lajthitje rinie!

po prape se prape ne te gjithe e dime se me ato lek, ne ate varferi, ne ate izolim nuk eshte se luante dicka ne nivelimin terrorist te intelektualeve me fshatarin apo malesorin e kukesit!

besoj, se edhe me 8.400 lek prape uria u hapte barkun me ulerima njerezeve!

mbaj mend nga studimet filozofike se aristoteli kishte nje parim "duhet te kesh barkun plot, pastaj filozofo"...prandaj rregjimi kishte nenvetedije te varferoje jo vetem ekonomikisht por edhe shpirterisht, filozofikisht njeriun..ndodh me te gjitha diktaturat...

- me mire me shaj babain sesa veprat e kadarese! jane vepra, dhe fjala vepra ka hyre ne teteqinden ne shqiperi gjate rilindjes, qe ishte kalk i opera! dhe operat jane te mrekullueshme muzikale!

faleminderit qe me the nje ide per te pare ne kendveshtrimin e parase diktaturen. do perqiem te gjurmoj me shume

te pershendes

po prape se prape ne te gjithe e dime se me ato lek, ne ate varferi, ne ate izolim nuk eshte se luante dicka ne nivelimin terrorist te intelektualeve me fshatarin apo malesorin e kukesit!

Per ke ne e ke fjalen? Sepse une nuk e shoh fare veten time ne kete opinion. Une e kam jetuar ate kohe aq gjate sa per te kuptuar se nje rroge 8000leke sa ajo e tim ati ishte dyfishi i komshiut tim (4000leke). Dmth, te vesh ne nje nivel rrogen e tim eti dhe Kadarese me ate te nje punetori shkojme pak si larg.

besoj, se edhe me 8.400 lek prape uria u hapte barkun me ulerima njerezeve!

Jo, nuk ma hapte uria barkun me ulerima, nuk mbaj mend te kem vuajtur ndonjehere nga uria - bile nuk di te kem humbur ndonje gje nga ato qe ka ofruar ai vend  - bile, bile, perfitoja (dmth, im ate) edhe favore te tjera qe 90% e popullsise nuk i kishte (ashtu sic i perfitonte edhe Kadareja, femijet e tij perfitonin ca favore qe une, si pjese e second hand albanian nomeklature, nuk i merrja; psh vajza e tij mori te drejten per t'u specializuar ne France - kete nuk e merrte kushdo!).

mbaj mend nga studimet filozofike se aristoteli kishte nje parim "duhet te kesh barkun plot, pastaj filozofo"...prandaj rregjimi kishte nenvetedije te varferoje jo vetem ekonomikisht por edhe shpirterisht, filozofikisht njeriun..ndodh me te gjitha diktaturat...

Ti flet me parafytyrime? Sepse ne Shqiperi nuk behet gje tjeter por vetem se filozofohet. Hidhi nje sy bareve, ku njerezit e papune dhe te punesuar vrasin kohen ... duke filozofuar per cdo gje. Hidhi nje sy forumeve, blogjeve: jemi nje popull retorik. Ishim dhe jemi.

prandaj rregjimi kishte nenvetedije te varferoje jo vetem ekonomikisht por edhe shpirterisht, filozofikisht njeriun..ndodh me te gjitha diktaturat...

Po ja ke futur i cik si shume shkurt ketu. Nejse.

me mire me shaj babain sesa veprat e kadarese! jane vepra, dhe fjala vepra ka hyre ne teteqinden ne shqiperi gjate rilindjes, qe ishte kalk i opera! dhe operat jane te mrekullueshme muzikale!

Ketu po flitet per dyfytyresine si model.

 

Une mendoja se ti kishe info te mjaftueshme mbi raportin e pagave ne socializem, arsye-hetues. Thashe se e dije qe parimi i barazitizmit ka qene nje nga frenat dhe gangrenat me te medha te sistemit te aplikuar te ne. Thashe se e dije ate raportin i famshem te pagave ne socializem 1 : 2, qe thuhej me mburrje.  A nuk te duket uluritese, me mendesine e sotme, qe nje krijues i permasave per te cilat po flasim paguhej vetem 600 leke te vjetra me teper se shembulli i dhene ketu? Sikur psh nje funksionar te mos pinte cigare dhe kadareja po, ajo difference nuk do i dilte ketij as per t'i pire DS cigaret, por vetem "Partizan" te mykur!

Pra, pa nerva e pasion, thjesht fakte: ai tjetri prodhonte realisht nje "mall" qe i shkonte lekura jashte e prodhonte qindra mijera dollare nga te cilat nuk shikonte asnje cent e ketu diskutohet 9000 lekshi e privilegji i tiranes me apartamente tre dhoma e nje guzhinshe dhe vizat e ushetimeve!

plus meqe jemi ketu, a nuk te duket idiotesi e pashembullt pohimi qe regjimi yne caktonte kush do ishte shkrimtar i shquar per Francen dhe Europen! Cudi si nuk percaktoi nja pese a gjashte shkrimtare socrealiste ky regjimi. Ta bente Shqiperine vend me pjellor ne koka letrare se Anglia dhe USA. Se ashtu ishte motoja, rendi me i perparuar ekonomiko shoqeror. Vertetonte edhe tezat e institutit M-L me ate rast. A? Pse nuk beheshin bestseller veprat e perkthyera te Enver Hoxhes - te gjitha botime luksoze? Ai enderronte te ishte si Shekspiri, per me teper.

Ore kadarene t'a urrejn edhe t'i thone 1001 te zeza, se e drejta e fjales se lire, shyqyr qe ia arritem ksaj dite; po me logjiken formale c'ne me lazem! Ca s'kam degjuar ketu, deri edhe eksklamacione: "shyqyr qe erdh dita ta shprehim hapur qe s'na pelqen kadareja"  smiley

Varja!

ah po, edhe dicka: varianti kontemporan eshte qe ne s'kemi gje me shkrimtarin... por e kemi me njeriun kadare... mesallen me dy faqe, edepsezin, (fut nje "perkufizim bythe" ketu, se brenda je), laviren... etj etj percaktime, per te cilat cdo evgjit ne ali dem do ulte koken me respekt!

emigrant,

eshte e vertete se nuk kam shume njohuri ne sistemin e pagave gjate komunizmit, por do te informohem me mire. Tani se barazitizmi ishte gangrena qe homologonte si punen ashtu edhe mendimet e njerezeve, pa dyshim edhe te intelektualeve. por me shume se barazitizmi ishte parazitizmi i ishte para komunist dhe gjeti nje trup perfekt per t'u rritur ne komunizem. kem mendimin se te gjithe totalitarizmat si soft si bruto kane qellim here te thene here te pathene te klonimit te intelektualeve. Lubonja per te sulmuar poshte brezit kishte qellim te thoshte se Kadareja ishte klonuar nga sperma e Enverit dhe rritur ne barkun e Nexhmedine Hoxhes. per mua ishte e papranueshme te besh  intelektualin anti-konformist edhe me minimin e vepres se kadarese, shqyr qe fitil i lubonjes eshte i gjate dhe koha moderne e fike ne kohe...

nje shkrimtar gjate komunizmit ka qene i kufizuar materialisht te jetoje nje profesion normal. kadare ka thane perifrazoj se nuk mbaj mend mire "une beja letersi normale ne nje vend anormal".

a pajtohesh me kete thenie te kadarese?

shiko, nje shkrimtar shkruan ne cfaredo kushtesh materiale. e ke pare ate videon mbi pirro kuqin? ke degjuar per f. reshpjen etj etj. une s'e kisha fare aty. kujt i vjen nga zemra me shkrujt, shkrun. anormalja ka te beje me te tjera gjera.

ky debati mbi kadarene eshte bere shume i shpifur. mjaft me. irritimi im vjen kur zarbo antishqiptare e sulmojne ate thjesht si vlere shqiptare. pike! te tjerat as u marr doren se c'pelqej vete, as u imponoj mendimet e mia askujt, ta urrejne, t'a bejne krushk, ti vene dacibao, ta quajne me 1001 epitate, pune per ta.

di te them kete, qe dritaren qe na hapi ky njeri ne kohen kur na vune kapakun e kusise me presion, nuk na e ka hap askush tjeter. Ata te spacit e te bulqizes si me te illuminum (sic) qe ishiin te supozim me qene, faqen e bardhe pacin, por nuk na vinin dot ne ndihme fare. Ata te shkretet madje perkthenin veprat e enver hoxhes. pa pare, por me ndonje racion supe me teper. Jo per faj te tyre, por c'rendesi ka kjo. kshu pra. kur i ke borxh dikujt dicka, dija per nder, se ndryshe eshte lamasheri e pacakllek. Sa per cilesi letrare, nuk lejoj ta diskutoj me askend, sepse kam pare qe nje shumice derrmuese, madje edhe ata qe e kane inventarin magazinor te librave te lexuar te goxhashem, pra as ata, nuk ia njohin vepren IK-se. C'te flasesh kot! Per cfare? per jeten ne planetin Vega? Se kshu i bi.

Ja me te mira tani; mos harroni, futjani ca shpulla virtuale isamilit qe pse nuk zgjidh ato punet e spanjes si dhe me at rast, pse nuk zgjidh e ceshtjet e lindjes se mesme dhe ato te fokave te norvegjise dhe islandes.

@Ar(e)sye, fakti qe "55" i ka besuar nje analisti si ty polemiken kunder Lubonjes i thote te gjitha. Dikur per ta kundershtuar duhej artileria e rende, tani mjafton nje plagjiat i vockel si puna jote (te kujtohet ajo perralla e Hurbit qe doli te 55-a?).

Sa per t'u gerricur (se me seriozisht s'paskam nerva te merrem sot), te lutem me thuaj per cilen deontologji e ke fjalen ketu meposhte:

"jam gazetar dhe deontologjia nuk ma lejon te shpreh me shume se nje burim.."

HAHAHAHAHA!!

Edhe une kur e lexova qe 55-sa merr anen e Kadarese (gje qe ky ketu e sjell si koment inocent, pa "full disclosure" smiley ), e di ti qe m'erdhi i' cike turp nga vejta, se ju turra Lubonjes!!!

Qe mendimet e mia te perkojne me 55-sen, eshte shqetesuese!

Per te mos thene me sjell krupen!! smiley

Eh, mullixhinjte dalin gjithnje te fituar (per inat te sime .... etc, etc.) smiley

Mrrok, po i thosha një mikut tim para ca kohësh: Si i bëhet kur të mbështesin palo njerëz, si duhet të sillesh? Ai më dha këtë përgjigje që ke thënë, kur u mendova pak iu përgjigja: S'ka gjë të keqe ideja. Halli është te xhambazi që ka pa mundësi për përfitim aty.

 

Si tha Bertold Brehti i madh?

Po librat e mi, pse s'po i djegin? smiley

finisterre,

kuptohet qe nuk je gazetar ose te pakten nje gazetar qe ke vere universitetin ne Itali nga shkruan se do ta kishe kuptuar...

Gazetari model per mua eshte Montanelli, Ferrara dhe Veneziani...nejse une jam i djathte, me pelqen agresiviteti i 55-ses dhe nuk duan te mendoj sic mendon ti! kjo eshte e verteta...ti mund te jesh nje finisterre ose nje nje finestra por ne fund te fund ke vetem grillat per syve te  tu!

nuk ka ngelur kadare as per 55 as per mua dhe as per ty. nuk mund te quaj dot intelektualusht nje mrrokull, por asnje JLo e fjales..kupton.

me miresjellje ndaj te tjeterve..meqenese je ne epiqendren e krishterimit!

te pershendes 

Ar(e)sye, po te ve ketu poshte nje link te sitit te Urdhrit Kombetar te Gazetareve Italiane, Seksioni Deontologjia:

http://www.odg.it/site/?q=leggi/Deontologia

Ma gjej te lutem ku thuhet kjo puna qe s'duhet te shprehesh me shume se nje burim, se une o s'e marr vesh kete frazen o ti ke dashur te thuash nje gje e ke thene nje tjeter o ia ke keputur kot fare...

Je qe je, te lutem me gjej edhe ku thuhet qe mund te marresh shkrime te te tjereve dhe t'u vesh emrin tend pa i cituar.

Dhe ne fund fare, tek te citoj:

"kjo eshte e verteta...ti mund te jesh nje finisterre ose nje nje finestra por ne fund te fund ke vetem grillat per syve te  tu!

habitem me nivelin e shqipes, ndonese jo me nivelin e batutes.

 Dukesh hapur se nuk e ke bere provimin IFG-se! prandaj kerkon te luash me fjalet apo me batutat si humbamen...ajo qe thua ti ka qene nje satire prevenitive (michelle Serra - Satira preventiva - L'espresso, miku im), por si duket je nje qe nuk lexon shtypin italian, por internohesh nga interneti!

Nuk eshte plagjiature aspak sepse kur ben satire gjithcka lejohet, ti ske ke kuptuar akoma?

mirepo nuk e di se cfare shkolle ke bere por dukesh medioker ne natyre, merresh me llafe si grate e liga!

nuk habitem me ty sepse nuk habitem me veten

me dashuri ar(e)sye!

Ti po me habit gjithnje e me fort, por te premtoj qe kjo eshte pergjigja e fundit. Gjithsesi interpretoje durimin tim si prove te faktit qe ekzemplaret si puna jote me terheqin pa mase.

Thua:

"Dukesh hapur se nuk e ke bere provimin IFG-se! prandaj kerkon te luash me fjalet apo me batutat si humbamen..."

por personalisht s'kam degjuar ndonjehere qe humbamenot na luajterkan me fjale dhe me batuta. Zakonisht shquhen per te kunderten!

Thua:

"... ajo qe thua ti ka qene nje satire prevenitive (michelle Serra - Satira preventiva - L'espresso, miku im)"

dhe une s'e kuptoj kujt i referohet peremri "ajo". Kush eshte "ajo" qe them une dhe qe qenkesh "satire preventive"?!

Thua:

"Nuk eshte plagjiature aspak sepse kur ben satire gjithcka lejohet, ti ske ke kuptuar akoma?"

por te siguroj qe "Ligji per te drejtat e autorit" s'ben asnje perjashtim per satiren. E do edhe linkun e sitit te Siae-s?

 

Sa per fyerjet dhe epitetet drejtuar personit tim, e di pse nuk habitem? Sepse kjo eshte linja e gazetes "55". Dhe ta dish qe kjo eshte edhe arsyeja e vetme (kupto: aftesia jote per t'u marre me doren dhe jo me cekanin) pse te kane punesuar dhe te lene te publikosh. Te rrofte citimi i emrave dhe provimet qe na i permend vend e pa vend!

10 paragrafë 10 gabime ky arësyeja. Dhe më e forta është se nuk habitet me veten. Hej zotrules, po je vërdallë, shif se më duket gjetëm zëvendësuesin e REALIT. Është pak më i sofistikum se reali vetë, ama nga budalliku uguale, uguale!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).