Che - Argjentinasi

E mbaj mend mire kur qarkulluan lajmet e para se Soderbergh po mblidhte material mbi nje film per Ernesto Guevaren. Guavara ishte nje ideal me shume se sa nje njeri, nje Jezus modern, Soderbergh nje rregjizor qe bente  filma tip Ocean’Eleven,  1, 2 e 3. Ca dreqin donte me rivolucionarin argjentinas?
Ishin vitet kur doli [...]

7 Komente

Eshte filmi qe ndoshta do ndryshoje idene e shume gjimnazisteve qe mendojne se Che eshte ai tipi qe ben bluze me fytyren e tij, konkurrent i Giorgio Armani e Versace. Nje film mbi idealet e humbura, jo vetem tonat por edhe te gjithe kontinenteve.

Kjo eshte qasja me efikase ndaj komunizmit. Them me efikase, pasi asnje lloj qasje nuk ka per te qene ndonjehere pa mugesa dhe probleme. Kur komunizmi te trajtohet pa mllefe (shpesh histerike), kur emocioni mbizoterues te jete vec nje tis i lehte trishtimi si ai qe te kap per "Tre shoket" ose per "Plakun dhe Detin", kur ne ekuacion te mos futen terma fosile perfaqesuese ala Lenka Cuko ose Kadri Hazbiu, atehere them se e siperuam komunizmin dhe mbi te gjitha duhmen e tij agonistike qe krijon pa mbarim Huan Maria Kramse ne mes tene. Por natyrisht jemi goxha larg nga kjo.

PS Prurjet nga Tirana Calling vazhdojne te jene "cool".

Po cfare interesi mer?  Po kjo eshte sikur t'i besh nje film Mehmet Shehut dhe pastaj te merresh me te.  Jam i bindur qe do te ishte shume interesant, duke filluar qe me pjesemarrjen e tij ne luften civile ne Spanje.

Nuk e di se si eshte filmi, menyra se si e ka trajtuar dhe deri ne cfare pike paraqitet figura reale e Che-se, por duke e ditur se kush ka qene ky, nuk kam ndonje mendim me te mire edhe per filmin qe ne nje skene e nxjerr duke vrare ca fshatare dhe ne nje tjeter duke mjekuar po prape ca fshatare.

Motorcycle Diaries e kam pare dhe te them te drejten, aty te magjeps Che-ja, d.m.th. eshte koha e vrullit idealist rinor qe pervec shpreses dhe idealeve te tij nuk kishte dicka ne dore qe te bente ato qe beri pasi kishte pushtet.  Kjo eshte ne fakt nje diskutim qe kerkohet per qellimin final qe kishte Che-ja dhe punet e tij gjate kesaj rruge, ku sigurisht ka disa ngjyra nuk eshte cdo gje e zeze.

hehe, une vete s'jam aq i interesuar per Che-ne apo M.Shehun, por shoh qe ti qenke shume. smiley

Mire i frymzum...Me terheq mendimi Juaj. I drejte dhe megjithse nuk shpeton dot pa nje ose ca "armiq" prape s'ka gje . Po tregon se nuk je nga ata qe Historine e bejne me tre ose 20 vjet ! Aq me teper me individe qe perfaqesojne porterte karagjozesh ne historine e Kombit si te pas 90-tes.....Po keshtu , si neper trabell me bie ne mend nje perkarje qe i ke dhene nje anti Che-je smiley . Do PUSHKATOJNE ehde PA GJYQ se eshte Lufte ...Ja kjo eshte e verteta...ndryshe duhet hedhur ne GJYQ USA se vrau pa gjyq tre somaleze. Apo jo ????? Ndersa ne i kemi KRIMINELE Herojte... se kane vrare "pa gjyq" ne LUFTE smiley.

 

( Po, kemi pushkatuar dhe do pushkatojme, thote ne O.N.U. Pak minuta me vone e gjejme ne fshatrat).

Tek kjo shprehje qendron "miti" Guevara.

Po pas pushkatimit ç'fare do beni?

....................................................................................................................!

 

Mister gringo, my father he ain't no Che Guevara

http://4.bp.blogspot.com/_gN6RJCXqWz0/SFos1ed2t0I/AAAAAAAACj4/eyuHNIzXggs/s320/Ernesto+Che+Guevara_Classic+Thong.jpg

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).